ÚvodAktualityV lednu nás čeká zatmění Měsíce, poslední v tomto desetiletí
Zážitky

V lednu nás čeká zatmění Měsíce, poslední v tomto desetiletí

  • 17. ledna 2019
V brzkých ranních hodinách 21. ledna nás čeká mimořádný astronomický zážitek – úplné zatmění Měsíce. Odehraje se brzy ráno mezi půl šestou a sedmou hodinou a bude nadlouho poslední. Na další oslnivé nebeské divadlo si počkáme dlouhých šest let a osm měsíců.
Sice si budete muset přivstat, ale nejspíš to uděláte rádi: další úplné zatmění viditelné z České republiky se odehraje až 7. září 2025. Po něm bude také následovat poměrně dlouhá pauza až do prosince 2028, zato pak budou následovat hned tři úplná zatmění Měsíce v krátkém sledu po sobě. A co letos? Například v listopadu 2019 nás čeká přechod planety Merkur přes sluneční disk.
 

Měsíc z oblohy nezmizí

V pondělí 21. ledna se měsíční kotouč začne pozvolna nasouvat do zemského stínu ve 4.34. Napřed se při levém horním okraji Měsíce objeví tmavý lem a postupně bude zakrývat měsíční povrch; do úplné fáze vstoupí zatmění krátce před tři čtvrtě na šest. Měsíc ale nezmizí docela, jen potemní a bude mít červenohnědý odstín. Konec zatmění přijde v 6.43, zemský stín opustí pravý dolní okraj Měsíce až v 7.51.

Jenže to má háček: když budete třeba v Beskydech, Jeseníkách, Bílých Karpatech nebo na Severní Moravě a ve Slezsku, Měsíc zapadne asi sedm minut před koncem částečné fáze. Naopak na západě Česka, třeba na Šumavě nebo v Krušných horách, si zatmění užijete až do konce.
 

Co chystají na hvězdárnách?

Zatmění bude dobře pozorovatelné i pouhým okem, ale pokud byste k němu rádi měli komentáře odborníků, zkuste to v některé z hvězdáren. Například v Praze zapadne Měsíc šest minut po skončení částečné fáze zatmění, takže za jasného počasí jej můžete vidět od začátku do konce. Všem pozorovatelům vychází vstříc Štefánikova hvězdárna na Petříně: ta je v lednu otevřená denně kromě pondělí od úterý do pátku od 18 do 20 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 20 hodin.

Výjimkou je pondělí 21. ledna, kdy bude otevřeno od 4.30 do 8 hodin ráno. Na pozorování zatmění Měsíce se chystá také Hvězdárna a planetárium v Uherském Brodě, už od tří hodin ráno bude mít otevřeno Hvězdárna ve Vyškově. Mimořádné pozorování zatmění Měsíce chystá také Teplická hvězdárna, která bude otevřená od 4 do 8 hodin. Pozorování proběhnou pouze za jasného počasí, proto si aktuální informace před návštěvou ověřte na webech nebo na facebookových profilech jednotlivých hvězdáren.
 

Když bude přát počasí…

Průběh zatmění Měsíce budou provázet dvě jasné hvězdy Castor a Pollux ze souhvězdí Blíženců, pod Měsícem uvidíte osamělého Procyona z Malého psa, východně od Měsíce uvidíte dokonce i bez dalekohledu hvězdokupu M44 – Jesličky a rozeznat byste měli i dvě velmi jasné planety, Venuši a Jupitera. Pokud budete mít po ruce dalekohled nebo lovecký triedr, rozhodně neváhejte: Měsíc je velmi blízko k Zemi a na jeho povrchu můžete pozorovat řadu zajímavých detailů.
 

Pět zatmění, která změnila svět

Souhrn zatmění, která změnila svět, připravili odborníci ve Hvězdárně v Brně. Víte například, že:
  • Nejstarší dochovaný záznam o pozorování zatmění Měsíce pochází z 23. ledna 1137 př. n. l.
  • Ve 4. století př. n. l. odvodil Aristoteles z podoby tvaru zemského stínu kulatost Země.
  • Zatmění Měsíce 23. března v roce 4 př. n. l. „předpovědělo“ úmrtí krále Heroda.
  • Zatmění 22. května 1453 nečekaně uspíšilo pád Konstantinopole.
  • O padesát let později, 1. března 1504, Kolumbus přesvědčil Jamajčany, že umí zatmít Měsíc.
3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě Zážitky

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě

Na Kraví hoře se nachází největší stereoskopické planetárium ve střední Evropě. Nová instalace Hvězdárny a planetária Brno nabízí zcela jiné uspořádání prostoročasu. Doslova prolamuje prostor a mění tok času.

Digitální planetárium v Hradci Králové Zážitky

Digitální planetárium v Hradci Králové

V digitálním planetáriu v Hradci Králové, které vzniklo v těsné blízkosti hvězdárny, budete mít vesmír jako na dlani. Planetárium zároveň slouží i jako návštěvnické centrum pro popularizaci vědy a výzkumu.

Hvězdárna města Mladá Boleslav Zážitky

Hvězdárna města Mladá Boleslav

Mladoboleslavská observatoř je typickou lidovou hvězdárnou a byla poprvé otevřena společně s 9. základní školou Pastelka v roce 1995. Kopule s průměrem 6 metrů se nachází na proskleném tubusu ve výšce 25 metrů nad zemí a tvoří tak stavební dominantu v širokém okolí.

Orloj Hojsova Stráž – první orloj na Šumavě Památky

Orloj Hojsova Stráž – první orloj na Šumavě

První šumavský orloj se nachází v centru rekreačního střediska Hojsova Stráž na Železnorudsku, v jedné z nejmalebnějších obcí Šumavy.

Planetárium a hvězdárna Ostrava Zážitky

Planetárium a hvězdárna Ostrava

Planetárium Ostrava je součástí Hornicko – geologické fakulty, Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Posláním Planetária je nabízet chytrou zábavu a vzdělávání pro návštěvníky všech věkových kategorií v oblasti popularizace astronomie a přírodních věd.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR Zážitky

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Další aktuality

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha

Letecké muzeum Kbely zahájí další sezonu – přijďte se podívat na nové stroje

V sobotu 4. května v 10:00 se pro veřejnost opět otevřou brány Leteckého muzea Kbely. Letos to bude již šestapadesátá muzejní sezóna. V rámci otevření se mohou návštěvníci seznámit také s novými přírůstky ve sbírkách muzea. Jedná se o početnou řadu novinek, mezi nimiž najdeme především exponáty velkých strojů. Vstup do muzea je zdarma.
Zážitky, Praha

Kam za májovou zábavou? Tipy na akce, které si nesmíte nechat ujít v květnu 2024

Blíží se léto, ale už květen 2024 nabízí řadu zajímavých akcí – od tradičních a každoročně opakovaných až po novinky, které zažijete jen jednou a proto je třeba si pečlivě vybrat. Máme pro vás tipy z celého Česka na zajímavé akce, festivaly, výstavy, slavnosti, gastronomické akce a workshopy, které letos nesmíte zmeškat.
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Kultura, Praha

Tim Burton se vrátil do Prahy: do jeho fantaskního světa nahlédnete v Obecním domě

Americký filmový mág – producent, scénárista, básník a loutkař, propojující nevinný dětský svět s odvrácenou stranou lidské existence a také vizionář spojující s neskutečnou lehkostí animaci s hranou tvorbou, se po 10 letech se vrací opět do Prahy, aby dal svým českým obdivovatelům možnost nahlédnout do nejniternějších zákoutí své mysli. Všemožné exponáty z jeho snových, fantaskních, groteskních až hororových děl si prohlédnete od 1. května do 30. září 2024 v Obecním domě.
Kultura, Praha

Letenský kolotoč se opět roztočí

Národní technické muzeum v pátek 3. května 2024 roztočí na další sezónu opravený Letenský kolotoč. Užít si jízdu na této unikátní atrakci a připomenout si atmosféru pražských atrakcí před sto lety je letos možné v pátek, sobotu, neděli a ve státní svátky do konce září. Kolotoč z roku 1892 se nachází na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem.
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevřené zahrady Černínského paláce, Plavba na Slapy 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024, Den otevřených dveří v Depu Kačerov, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha