V digitálním planetáriu v Hradci Králové, které vzniklo v těsné blízkosti hvězdárny, budete mít vesmír jako na dlani. Planetárium zároveň slouží i jako návštěvnické centrum pro popularizaci vědy a výzkumu.
Objekt
nového planetária ve tvaru kosmické lodi je propojen s budovou nynější
hvězdárny. Jeho srdcem je
kruhový sál s nakloněným hledištěm. Speciální projekční plocha má mít tvar polokoule a digitální projekční systém pokrývá několika projektory celou její plochu. Užijete si zde například
pohled na průlet mezinárodní vesmírné stanice a pohled na Zemi očima posádky kosmické lodi. Zhlédnout zde lze prostorovou projekci
hvězdné oblohy či
videofilmy z dalších vědních oborů lidského poznání.
Ve dvou podlažích kolem kruhového sálu jsou pak nainstalovány
interaktivní expozice "
Mikrosvět – makrosvět" a "
Energie – její formy a přeměny". Jednotlivé části expozic předvádí nejdůležitější fyzikální jevy a jejich projevy v přírodních procesech a umožní pochopit pojem energie a poznání jejích přeměn. Expozici doplňuje
meteorologická stanice a
robotický dalekohled - exponát, který demonstruje možnosti pozorování oblohy se vzdáleným řízením.
Nové digitální planetárium slouží také jako
návštěvnické centrum pro
popularizaci vědy a výzkumu. Zároveň poskytuje zázemí mladé generaci se zájmem o přírodní a technické obory s cílem zvýšení atraktivity studia na českých středních, vyšších odborných a vysokých školách s vazbou na vědecké a výzkumně aktivity.
Prostory planetária jsou
přizpůsobeny vozíčkářům a do jeho nabídky jsou zařazeny i zvláštní programy pro
nevidomé a
neslyšící s využitím speciálních pomůcek.
V digitálním planetáriu si můžete užít pohled na průlet mezinárodní vesmírné stanice, pohled na Zemi očima posádky kosmické lodi, prostorovou projekci hvězdné oblohy, nebo videofilmy z vědních oborů lidského poznání.
Ve dvou podlažích kolem kruhového sálu jsou expozice nazvané 'Mikrosvět - makrosvět' a 'Energie - její formy a přeměny', které demonstrují fyzikální jevy a jejich projevy v přírodních procesech.
Nový objekt planetária má tvar kosmické lodi a je propojen s budovou stávající hvězdárny. Srdcem je kruhový sál s nakloněným hledištěm a digitální projekční system, který pokrývá plochu ve tvaru polokoule.
Expozici doplňuje meteorologická stanice a robotický dalekohled, který umožňuje pozorování oblohy s využitím dálkového ovládání.
Planetárium nabízí zvláštní programy pro nevidomé a neslyšící, které využívají speciálních pomůcek.
Hlavní poslání digitálního planetária je sloužit jako návštěvnické centrum pro popularizaci vědy a výzkumu a zároveň poskytovat zázemí mladé generaci se zájmem o přírodní a technické obory.
Prostory planetária jsou přizpůsobeny pro vozíčkáře a nabízejí speciální programy pro návštěvníky s hendikepem.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.