ÚvodAktualityUžívejte si jako Římané v kraji pod Pálavou: Brána do Římské říše, stezky Germánů a tipy na další výlety
Památky

Užívejte si jako Římané v kraji pod Pálavou: Brána do Římské říše, stezky Germánů a tipy na další výlety

Poslechněte si audio verzi článku
Plánujete rodinný výlet spojený s hrou na staré Římany? Vydejte se do Pasohlávek, rekreačního střediska na břehu Novomlýnských nádrží. Čeká tu na vás nejenom největší kemp v České republice, aquapark Aqualand Moravia, spousty restaurací a cyklostezek, ale hlavně Brána do Římské říše a místa, kde před téměř 2000 lety tábořili slavní římští legionáři císaře Marca Aurelia.
Římská říše ve druhém století našeho letopočtu byla obrovská velmoc s krásnými městy, bohatými provinciemi a kvalitními silnicemi. Po významné evropské silnici Via Appia se po říši nerozváželo jen zboží, dobytek, myšlenky a vynálezy, používali ji i vojáci. Na Římskou říši si totiž stále víc brousily zuby barbarské národy ze severu – Germáni, Markomani v čele s králem Marobudem, Kvádové a další. Místy střetů dvou odlišných světů se staly hraniční oblasti. Ve střední Evropě je vymezovala řeka Dunaj – a právě podél jejího toku vyrůstaly desítky římských táborů. K nejvýznamnějším patřila římská pevnost, kterou Římané vybudovali v letech 172–180 našeho letopočtu na Hradisku, návrší nad dnešními Pasohlávkami.
 

Brána do Římské říše

K čemu vojenská základna na Hradisku Římanům sloužila a proč vznikla hluboko v nitru nepřátelského území? Co tu bylo kromě vojenského tábora, dílen a skladů zásob? Skutečně tu stávaly antické lázně a další budovy, které navštěvovaly mimořádně významní hosté z nejbližšího okruhu císaře Marca Aurelia? Na to všechno a mnohem víc dalších otázek vám poskytne odpověď Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše s nápaditou expozicí a sítí naučných stezek.

V moderním muzeu se poutavým způsobem dozvíte spousty informací o historii Římanů na našem území, po prohlídce si můžete zkusit udělat test, složit puzzle, zahrát si pexeso, poznat vojáky anebo vymalovat omalovánky. Vše je samozřejmě inspirováno římskou tematikou.
 

Po naučných stezkách s Germány i Římany

Naučná stezka nazvaná Germáni před branami Římské říše vás zavede na místo, kde kmen germánských Markomanů vybudoval svou osadu a kde pochovali svého náčelníka; na onen svět ho vypravili a do hrobu uložili s takovým bohatstvím, jaké v celé tehdejší neřímské Evropě nemělo obdoby.

Po navazující naučné stezce po stopách Římanů se podíváte přímo do někdejší mohutné pevnosti. Stávala na vrcholku jižního a východního svahu mírného návrší na levém břehu řeky Dyje. Z Hradiska se podobně jako staří Římané rozhlédněte po okolí, tedy po vrcholcích Pálavy (jejíž obrysy důvěrně znali i oni) i po tehdy neexistujících hladinách Novomlýnských jezer. Až budete přemýšlet, kde a čím bude váš program pokračovat, odpověď najdete hned pod návrším: ve světě pestrých vodních atrakcí v nedalekém aquaparku Aqualand Moravia anebo při koupání a další zábavě v Autocampingu Merkur.
 

Tipy na výlety aneb další římské tábory

Díky archeologickým výzkumům víme o několika desítkách dalších římských táborů. Byly objeveny především díky terénním výzkumům a také nápadným tvarům nebo barevným rozdílům v lánech obilí, patrným na leteckých fotografiích. Na jihu Moravy byly například římské tábory v Ivani, v Mušově a v Drnholci. Další tábory budovala římská armáda v místech s největším množstvím germánských osad a také podél hlavních cest; to byly například tábory v Olomouci-Neředíně, v Hulíně nebo v Jevíčku.
 

Římské tábory v UNESCO

V roce 2021 zařadil výbor UNESCO na seznam světového kulturního dědictví takzvaný Dunajský limes, tedy část hranic někdejší Římské říše podél řeky Dunaje. Limes dnes v širším smyslu označuje pevninskou hranici Římské říše, latinsky výraz limes označuje cestu, mez či hranici.

Pozůstatky starořímských silnic, opevnění a vojenských táborů UNESCO ocenilo už dřív, na seznamu je zapsané také opevnění Hadriánova a Antoniova valu v Británii a další části opevnění.

Zápisem pro Dunajský limes, kde společnou žádost podalo Slovensko, Rakousko a Německo, se nyní památkami světového dědictví staly hranice Římské říše od Skotska až po Slovensko.

U našich slovenských sousedů můžete navštívit například římský vojenský tábor Gerulata v bratislavské části Rusovce a vojenskou pevnost Celemantia u obce Iža, v Rakousku pak starověký legionářský tábor a antické město Carnutum. Jejich blízkým příbuzným byl právě římský vojenský tábor u Pasohlávek. Ostatně cihly nalezené na Hradisku jsou označeny kolky X. legie Gemina Pia Fidelis, která měla stálý tábor v antickém městě Vindobona, tedy v dnešní Vídni.
Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy! Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích Památky

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích

Na vyvýšenině uprostřed vinic nedaleko Velkých Bílovic stojí kaplička ve tvaru románské rotundy. Stojí na návrší Hradištěk-Zímarky a je od ní pěkný výhled na okolní vinice a pálavské kopce.

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách Památky

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách

Archeologická naučná stezce u Pasohlávek se věnuje historii Římanů na tamním území. Stezka je dlouhá 1,5 km a najdete na ní 10 zastavení. Zavede vás na místa unikátních archeologických nálezů v jedné z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v ČR, Hradiska u Mušova.

Historie žije! Stačí se rozhlédnout aneb poznejte naše nejstarší dějiny Památky

Historie žije! Stačí se rozhlédnout aneb poznejte naše nejstarší dějiny

Národ, který se nedokáže poučit ze svojí historie, je odsouzen k zániku. Tak to alespoň tvrdili už staří Římané a všichni víme, jak to s nimi dopadlo. Protože se chceme jejich osudu vyhnout, máme k dispozici bezpočet muzeí a expozicí, které jsou věnovány historii a archeologii. Navíc máme tu výhodu, že na našem území se toho dělo za posledních pár tisíc let opravdu hodně – někdy možná až trochu moc – a tak mají badatelé co zkoumat a objevovat.

Pasohlávky

Pasohlávky

Obec na břehu Novomlýnských nádrží pod Pálavou je vyhledávaným rekreačním střediskem. V létě se můžete koupat v přehradě i pobřežních jezerech, celý rok pak v aquaparku Aqualand Moravia. Známá je i archeologická lokalita se zbytky římského tábora a opuštěný kostel na ostrově uprostřed jezera.

Edukační programy v Bráně do Římské říše Zážitky

Edukační programy v Bráně do Římské říše

Vydejte se po stopách římských legií tajemným barbarikem spolu se zkušeným římským důstojníkem.

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z Životní styl

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

Na začátku bylo jen pár vtipných fotek, které porovnávaly podobná místa v Česku a ve světě. Inspirovaly nás k seriálu #světovéČesko, který aktuálně nabízí víc než tři stovky článků. Někdy jen pátráme po dvojčatech známých destinací, jindy souznění nacházíme v historii anebo v lidských osudech.

#světovéČesko: Středomoří i Bílé útesy doverské na jižní Moravě Příroda

#světovéČesko: Středomoří i Bílé útesy doverské na jižní Moravě

Cyklisté, pěší turisté i milovníci památek, vína a historie: ti všichni mají rádi Pálavu. Bílá vápencová skaliska uvidíte z okolní z rovinaté krajiny z obrovské dálky a přitáhnou vaši pozornost jako spolehlivý magnet. A rozhodně nebudete litovat!

Užívejte si jako Římané v kraji pod Pálavou: Brána do Římské říše, stezky Germánů a tipy na další výlety Památky

Užívejte si jako Římané v kraji pod Pálavou: Brána do Římské říše, stezky Germánů a tipy na další výlety

Plánujete rodinný výlet spojený s hrou na staré Římany? Vydejte se do Pasohlávek, rekreačního střediska na břehu Novomlýnských nádrží. Čeká tu na vás nejenom největší kemp v České republice, aquapark Aqualand Moravia, spousty restaurací a cyklostezek, ale hlavně Brána do Římské říše a místa, kde před téměř 2000 lety tábořili slavní římští legionáři císaře Marca Aurelia.

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše Památky

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše prezentuje mimořádnou archeologickou lokalitu Hradisko u Mušova a vše, co archeologie kdy zjistila o pobytu Římanů u nás.

Hradisko v okolí Pasohlávek Památky

Hradisko v okolí Pasohlávek

Hlavním rekreačním centrem na vodní nádrži Nové Mlýny je obec Pasohlávky. Využít zde můžete řadu vodních sportů, turistiku či cykloturistiku v okolí.

Pasohlávky – rekreační centrum na Novomlýnských nádržích Letní sporty

Pasohlávky – rekreační centrum na Novomlýnských nádržích

Na území především rekreační obce a v jejím blízkém okolí najdeme penziony, rekreační střediska a kempy. Pasohlávky jsou vyhledávaným cílem především letní rekreace s možností koupání v přehradě i pobřežních jezerech. V jihovýchodní části obce a na břehu vodní nádrže je Jacht klub. Od západního a východního okraje obce se rozprostírají rozlehlé ovocné sady.

Další aktuality

Přístavy, kotviště a rejdy: tipy, kde se plavit a zakotvit na Baťově kanále

Baťův kanál nabízí široké spektrum zážitků ve spojení s rekreační plavbou – najdete zde množství půjčoven člunů a motorových loděk, které vám zajistí nezapomenutelnou dovolenou. Stejně tak je ale důležité vědět, kde se svým plavidlem bezpečně zakotvit. Infrastruktura Baťova kanálu je opravdu bohatá, přesto vznikají nové přístavy i rejdy a starší místa procházejí postupnou renovací. V přehledu najdete tipy na nová kotviště, kde můžete bezpečně zastavit a bezpečně vystoupit na břeh. Kam se svou lodí zamířit vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Putování krajem vína po Malovaném kraji vás zavede na vinařské stezky i k otevřeným sklepům

Vydejte se jižní Moravou na putování za lahodným vínem. Na první květnovou sobotu 4. 5. 2024 je připraveno putování za víny z podlužních lesů a nivy řeky Moravy. Trasy vás zavedou z Moravské Nové Vsi do Průšánek, Josefova, Velkých Bílovic a do dalších sousedních obcí.
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Česko mezi řádky: Směšné lásky, Brno a Milan Kundera

Deset románů, z toho čtyři napsané francouzsky, povídky, dramata a čtyři svazky esejů: to je dílo Milana Kundery. Se seriálem Česko mezi řádky se vrátíme do jeho rodného města Brna. Právě tam, v kavárně Bellevue, se odehrávají jeho povídky, shrnuté do tří sešitů Směšných lásek.
Kultura, Jihomoravský kraj

Jak poznat Brno za jeden den

Rádi byste navštívili moravskou metropoli, ale tlačí vás čas? Z mnoha zajímavostí, které Brno nabízí, jsme na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během několika hodin. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!
Památky, Jihomoravský kraj

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Zážitky, Jihomoravský kraj

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Památky, Jihomoravský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Zážitky, Jihomoravský kraj