ÚvodAktualityOchutnejte tradiční krkonošské pokrmy
Krkonošské kyselo
Gurmánská turistika

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.

Jak má chutnat krkonošské kyselo

kyseloZkuste si doma udělat krkonošské kyselo, recept není nikterak složitý. Jak moc bylo rozšířené, napovídá úsloví, že s kyselem se vstávalo a s kyselem se šlo spát. Na tuto vydatnou polévku budete potřebovat 120 g chlebového kvásku, 40 g másla nebo sádla, hrst sušených hub, 300 g brambor, 1 středně velká cibule, 900 ml vody, 200 ml mléka, 2–4 vejce, sůl a kmín.
 
Chlebový kvásek zředíme malým množstvím vlažné vody a necháme několik hodin, nejlépe přes noc, vykynout. Houby s kmínem vložíme do hrnce, přidáme oloupané, omyté a na kostičky nakrájené brambory. Přilijeme vodu, osolíme a uvaříme doměkka. Poté přidáme vykynutý kvásek a povaříme. Na másle nebo sádle osmažíme drobně nakrájenou cibuli a přisypeme ji do polévky. Nachystáme si řídká míchaná vajíčka nebo ještě lépe ztracená vejce, která servírujeme přímo do talířů nebo je vložíme do polévky.

V některých částech Krkonoš se jí kyselo s brambory na loupačku, jinde se brambory vaří zvlášť – nakrájejí se na kostičky a přidají do polévky.
Restaurace Farma Gurmánská turistika

Restaurace Farma

Moderní panoramatická restaurace se nachází na vrchu malebného údolí Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně. Kulinářský zážitek doplní exkluzivní výhled do údolí Svatého Petra.

Horský hotel Štumpovka – Dvoračky na hřebenech Krkonoš Gurmánská turistika

Horský hotel Štumpovka – Dvoračky na hřebenech Krkonoš

Horský hotel Štumpovka v Krkonoších leží v nadmořské výšce 1 140 m n.m. mezi Lysou horou a horou Kotel na křižovatce turistických cest Dvoračky – Rokytnice nad Jizerou, Studenov, Harrachov, Mísečky, Špindlerův Mlýn, Rezek.

Pension Hoffmanova bouda v Jánských Lázních Ubytování

Pension Hoffmanova bouda v Jánských Lázních

Pension Hoffmanova bouda z konce 19. století se nachází v klidném prostředí Jánských Lázní.

Za borůvkovými pochoutkami a ovečkami do Pece pod Sněžkou Gurmánská turistika

Za borůvkovými pochoutkami a ovečkami do Pece pod Sněžkou

Hledáte-li klid a pohodu bez stresu, Chata Borůvka je idealním místem pro vaši relaxaci s nezapomenutelným výhledem. Kdo si chce odpočinout od civilizace, není nic lepšího. Restaurace s celodenním provozem je zaměřená na tradiční českou kuchyni a krkonošské speciality.

Pension Horské Zátiší Horní Mísečky Ubytování

Pension Horské Zátiší Horní Mísečky

Horský rodinný pension ležící přímo na Horních Mísečkách v Krkonoších v krásné přírodě vás zve v zimních měsících na lyžování a v letních měsících na pěší turistiku. Pension nabízí příjemné ubytování s možností polopenze nebo plné penzi. Pokoje mají vlastní sociální zařízení.

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv Gurmánská turistika

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Chcete vyzkoušet chuť krkonošských piv a zároveň objevit krásy zdejších lesů a kopců? Potom se projděte po Krkonošské pivní stezce, která spojuje pět minipivovarů umístěných na samých vrcholcích České republiky.

Krkonošské sirupy z Klášterské Lhoty Gurmánská turistika

Krkonošské sirupy z Klášterské Lhoty

Šípek, rakytník, meduňka, jitrocel, heřmánek, to vše jsou příchutě krkonošských sirupů. A je jich ještě mnohem více. Sirupy jsou vyráběny podle starých, rodinných receptů pocházejících z let 1920–1925, kdy bylinkářství bylo na úrovni lékařství a od moderních receptů se diametrálně liší.

Domácí Ja-mík od babičky Jarušky ze Strážného Gurmánská turistika

Domácí Ja-mík od babičky Jarušky ze Strážného

Džemy ze Strážného obsahují vysoké procento ovoce nebo zeleniny. Naopak obsahují nižší obsah cukru. Z tohoto důvodu výrobky nemají název džem (podle SZPI), ale ja-mík.

Vysocké zelí Gurmánská turistika

Vysocké zelí

Vysoké nad Jizerou a jeho okolí je už drsným horským krajem. Přesto právě tady roste jedno z nejlepších zelí, o kterém existují už 350 let staré záznamy.

Tradiční krkonošské speciality v restauraci Rusalka Gurmánská turistika

Tradiční krkonošské speciality v restauraci Rusalka

Skvělé lyžování, nezapomenutelný gurmánský zážitek a ubytování ve stylových roubených pokojích vám zaručí Pension Rusalka v Dolní Malé Úpě.

Martinova bouda v Krkonoších Ubytování

Martinova bouda v Krkonoších

Horská chata Martinovka se nachází na hraničním hřebeni Krkonoš v nadmořské výšce 1288 metrů a řadí se tak mezi horské chaty položené v nejdrsnějších a nejvyšších lokalitách našeho nejvyššího pohoří.

Horský hotel Kubát na Benecku Ubytování

Horský hotel Kubát na Benecku

Hosrký hotel Kubát leží v nadmořské výšce 880 m.n.m. na nejvyšším bodě silnice mezi Vrchlabím a Jilemnicí, s panoramatickým výhledem na podhůří Krkonoš a Jizerské hory. Překvapí vás rodinnou atmosférou a chutnou domácí kuchyní.

Le Petit Gourmand – Restaurace Špindlerův Mlýn Gurmánská turistika

Le Petit Gourmand – Restaurace Špindlerův Mlýn

Téměř domácí atmosférou vás překvapí útulná restaurace s 20ti místy u stolu a salónkem s krbem až pro 10 osob. Intimní prostředí je vhodné pro romantické posezení s nevšedními kulinářskými zážitky, rovněž tak pro firemní jednání, nebo setkáni s obchodními partnery.

Chalupa Na Rozcestí u Liščího hřebenu v Krkonoších Gurmánská turistika

Chalupa Na Rozcestí u Liščího hřebenu v Krkonoších

Chalupa Na Rozcestí je jednou z legendárních krkonošských bud. Nachází se skutečně na rozcestí cest na hlavním hřebenu Krkonoš. Od boudy se dá dojít na Sněžku, do Pece, Špindlu nebo na Strážné (Vrchlabí).

Pumprnikl – perník z Krkonoš Gurmánská turistika

Pumprnikl – perník z Krkonoš

Perník vyrobený podle upraveného receptu na krkonošský perník z 18. století. Jedná se o slepovaný kulatý perník (jedlý suvenýr z Krkonoš) ve tvaru “bonbonu”. Do těsta se přidává podle upraveného receptu šípkový karamel a žaludová a rakytníková mouka.

Další aktuality

Na Starých Hradech u Jičína vítají jaro čokoládou

Jaro je tady a letos ho na Hradě a zámku Staré Hrady vítají ve znamení čokolády a pohádek! Těšit se můžete na čokoládový jarmark se spoustou čokoládových pochoutek. Na své si přijdou i dospěláci, kteří čokoládu zrovna nemusí – pro ně je z hradních sklepů připravena bohatá nabídka těch nejlepších vín a vyhlášená originální Starohradská medovina. Čokoládové jaro bude na Starých Hradech až do neděle 16. června.
Zážitky, Královéhradecký kraj

Ve Dvoře Králové se otevírá safari

Safari Park ve Dvoře Králové otevírá od soboty 4. května 2024 venkovní výběhy, včetně těch ve stylu safari, kde se návštěvníci pohybují vlastním autem. Vstupenku do Safari Parku je možné zakoupit předem on-line, nebo na pokladně. Parkování je pro návštěvníky Safari Parku zdarma.
Příroda, Královéhradecký kraj

Už ho nesou: Trutnovské dračí slavnosti se blíží!

Devatenáctý ročník originálních slavností, jejichž organizátoři se snaží oživit pověst o zabití draka a založení města Trutnova, vypukne už v pátek 3. května 2024 na Krakonošově náměstí. Městské dračí slavnosti s neobvyklým názvem „Už ho nesou!“ se konají vždy začátkem máje a nabízejí všem generacím zcela nevšední zážitky spojené s poznáním krásné trutnovské mytologie. Letošní motto zní Tisíc let brněnského draka.
Zážitky, Královéhradecký kraj

Česko mezi řádky: Divá Bára, Vestec a Božena Němcová

Výlety s Boženou Němcovou (1820–1862), nejslavnější spisovatelkou národního obrození, většinou míří do Babiččina údolí, dějiště jejího nejznámějšího díla Babička. K nejoblíbenějším a nejčtenějším dílům patří také povídka Divá Bára. Ta se ale odehrává jinde: pojďte odhalit její tajemství s Kudy z nudy!
Kultura, Královéhradecký kraj

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Orlických hor a do Kladska

Pojďte s Kudy z nudy objevovat krásy Orlických hor! V dosud neobjeveném přírodním ráji se bude líbit všem: milovníkům rozhleden, dalekých výhledů i nejrůznějších historických i technických památek. A protože se budeme pohybovat v horách a údolích, kudy prochází česko-polská hranice, podíváme se i k sousedům.
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Životní styl, Královéhradecký kraj

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Příroda, Královéhradecký kraj

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Příroda, Královéhradecký kraj