ÚvodAktualityKysané zelí budiž pochváleno – a také zabijačky, vepřové hody a víno!
Gurmánská turistika

Kysané zelí budiž pochváleno – a také zabijačky, vepřové hody a víno!

  • 19. ledna 2024
Máte rádi kysané zelí, zázračný všelék našich prababiček? Pak se nechte portálem Kudy z nudy pozvat na několik akcí, kde zelí hraje hlavní roli – třeba na košt kysaného zelí do Mikulčic anebo ZeloFest do Pohořelic, kde se k ochutnávce scházejí desítky domácích vzorků z celé republiky.

Zelí v Mikulčicích a Pohořelicích

ZelíZelí je zkrátka v Česku doma: roste a jí se tu odjakživa a neobejde se bez něj žádná z mnoha regionálních kuchyní. Naši předkové sice nedokázali pojmenovat všechny v něm obsažené prospěšné látky a slova jako „probiotické kultury“ neznali vůbec, ale na zelí si pochutnávali pravidelně – ostatně koncem zimy v chalupě už často nic moc jiného k jídlu nebývalo a soudky nebo keramické nádoby plné nakrouhané kysané zeleniny představovaly hotový poklad.

Pro zelí neplatí věty začínající slovy „…již staří Římané…“. Ti prý uchovávali celé nasolené zelné hlávky, kdežto dodnes používanou výrobu krouhaného kysaného zelí údajně ve středověku převzali Evropané od Tatarů. Ať už v tom ale měl prsty kdokoliv, výsledek jeho práce využíváme dodnes.

Potvrzují to i zelné akce, například v Mikulčicích na Hodonínsku se veřejná ochutnávka kysaného zelí, ovocných destilátů a dalších specialit uskuteční také v sobotu 20. ledna, a to od 14 hodin v místním kulturním domě. Pokud si myslíte, že to nejlepší kysané zelí umíte jedině vy, vzorek do soutěže můžete přinést v 0,7 litrových sklenicích ještě v den koštu do 10:00 hodin, kdy začíná jeho odborné hodnocení. Chybět nebude ani ochutnávka krajových specialit v podobě slovácké zelňačky, škvarků, pomazánek či zelných placek.

Zhruba 150 vzorků domácího kysaného zelí se každoročně objeví také na stolech v sále radnice v Pohořelicích na Brněnsku. Letošní ZeloFest se koná v sobotu 27. ledna, a i sem můžete přinést vlastní výrobky v den konání akce od 10:00 do 14:00 hodin, výsledky se vyhlašují kolem 17:00 hodin. Akce každý rok přiláká stovky návštěvníků, kromě zelí se můžete těšit na cimbálovku, vystoupení mažoretek či segedínský guláš.
 

Gastronomické akce s vůní vepřového

Zelí často slouží jako lahodný doplněk rozmanitých pečínek a zabijačkových specialit. Jejich čas přichází právě na přelomu ledna a února, a tak vás pozveme třeba v sobotu 20. ledna na tradiční domácí zabíjačku Praze: Národní zemědělské muzeum pořádá slavnost nazvanou Letenské prase a Masopust v muzeu, kde na vlastní oči uvidíte, jak se dělají jitrnice a jelita, ovar nebo zabijačková polévka. Ukázky postupů zpracování vepřového masa proběhnou v 11:00 a 14:00 hodin. Připravena je také řeznická stezka pro děti i dospělé s kvízem a slosováním o cenu v 11:55, 13:55 a 15:55 na muzejním dvorku, oddychová zóna s masopustními a jinými sladkostmi, prodej zabijačkových specialit, občerstvení, horké i studené nápoje i opékání špekáčků.

Průvod Letenského masopustu zavítá do muzea po 14. hodině a přinese s sebou muziku, divadelní představení, taneční vystoupení, ale především tradiční masopustní masky.

Zabijačka na návsi, prodej čerstvých zabijačkových dobrot, teplé nápoje, soutěž v pojídání jitrnic, průvod masek obcí s hudbou... to vš vás čeká na Máslovickém masopustu 27. ledna. Domácí zabijačka s ochutnávkou vín vinařství Kněží hora se bude konat v Bzenci 3. února. Masopustní hodokvas, pravá venkovská zabijačka, řemeslný jarmark, prodej zabijačkových a jiných dobrot, ochutnávky Božích milostí a mnoho dalšího čeká návštěvníky Šrámkova statku v Pileticích 11. února 2024.
 

Tři tipy pro milovníky vína

Jednou z nemnoha zimních vinařských akcí pod širým nebem jsou Zimní otevřené sklepy a kopání písku v Šaldorfských sklepech na Znojemsku, které kombinují obcházení vinných sklepů s ochutnávkami vín a recesistickou soutěží družstev v kopání písku. V sobotu 20. ledna budou otevřeny vinné sklepy dokořán. Současně probíhá ojedinělá dobrovolná recesistická soutěž družstev v kopání písku, kterou se vinaři snaží příchozím ukázat, jak neskutečné dřiny bylo třeba k vykopání velkých šaldorfských sklepů v tvrdém mořském pískovci. Dosavadní rekord je 425 kg vykopaného a vyneseného písku za 15 minut! Těšit se můžete nejen na velkou zábavu, ale i na spoustu místních vín, na svařák a na studené i teplé jídlo. Vinné sklepy jsou otevřeny od 10:00 do 18:00 hodin.

Víno degustaceA protože na jižní Moravě teče víno skutečně všude, ochutnáte je i na další z tradičních akcí, kterou je Zimní festival vína Němčičky. Vinné sklepy budou 27. ledna otevřeny od 10:00 do 19:00 hodin, vychutnáte si skvělá vína od němčičských vinařů a k chuti přijdou vhod i tradiční zimní místní pochutiny. Nebude chybět ani soutěž o nejlepší svařák.

Hned 1. únorový den se otevře pro potěchu všech milovníků dobrého vína Salon vín s novou expozicí šampionů pro rok 2024. Nejlepší stovka oceněná Zlatou medailí Salonu vín bude prezentována tradičně ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku. Po 25 letech byla zrekonstruovaná recepce expozice Salonu vín, a tak zde přivítají návštěvníky ve zbrusu novém prostředí.
 

Zelí jako všelék?

  • Kysané zelíKysané zelí obsahuje draslík, železo, vápník, zinek, hořčík, fluor, enzymy a vitaminy. Má dokonce vyšší obsah vitaminu C než zelí čerstvé a obsahuje rovněž látky se silně protirakovinnými účinky.  
  • Kysané zelí snižuje krevní tlak, aktivuje imunitní systém, funkci střev a vylučování toxických látek, podporuje i trávení bílkovin a cukrů. Kromě toho stimuluje nervy a mozek a dokonce prý zlepšuje náladu!  
  • Dávným mořeplavcům na jejich objevitelských plavbách naložené zelí pomáhalo proti kurdějím.  
  • ZelíSnadno si je připravíte doma: stačí k tomu velká skleněná nebo keramická nádoba, zelí, sůl, kmín a cibule. Organizátoři festivalů ale upozorňují, že nejlépe se k tomu hodí zelí vypěstované na poli; to ze supermarketů je bez chuti a dobré kvašené zelí z něj prý nikdy neuděláte.  
  • V kysaném zelí klesá obsah užitečných látek a vitamínů mnohem pomaleji než u jiných druhů ovoce a zeleniny.  
  • Výhodou je i cena: který všelék si pořídíte jen za pár kaček?
Zimní otevřené sklepy 2025 Nový Šaldorf a kopání písku

18. 1.
Zimní otevřené sklepy 2025 Nový Šaldorf a kopání písku

Všichni milovníci dobrého vína jsou srdečně zváni do Modrých sklepů Nového Šaldorfa! Na třetí lednovou sobotu pro vás vinaři Modrých sklepů otevírají vinné sklepy k ochutnávce vín! Opět po roce se můžete zúčastnit recesistické soutěže tříčlenných družstev v kopání písku v podzemních chodbách!

Další aktuality

Putování krajem vína po Malovaném kraji vás zavede na vinařské stezky i k otevřeným sklepům

Vydejte se jižní Moravou na putování za lahodným vínem. Na první květnovou sobotu 4. 5. 2024 je připraveno putování za víny z podlužních lesů a nivy řeky Moravy. Trasy vás zavedou z Moravské Nové Vsi do Průšánek, Josefova, Velkých Bílovic a do dalších sousedních obcí.
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Česko mezi řádky: Směšné lásky, Brno a Milan Kundera

Deset románů, z toho čtyři napsané francouzsky, povídky, dramata a čtyři svazky esejů: to je dílo Milana Kundery. Se seriálem Česko mezi řádky se vrátíme do jeho rodného města Brna. Právě tam, v kavárně Bellevue, se odehrávají jeho povídky, shrnuté do tří sešitů Směšných lásek.
Kultura, Jihomoravský kraj

Jak poznat Brno za jeden den

Rádi byste navštívili moravskou metropoli, ale tlačí vás čas? Z mnoha zajímavostí, které Brno nabízí, jsme na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během několika hodin. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!
Památky, Jihomoravský kraj

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Zážitky, Jihomoravský kraj

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Památky, Jihomoravský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Zážitky, Jihomoravský kraj

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Památky, Jihomoravský kraj