ÚvodČeská nejHistorickéPřemyslovci – první panovnická dynastie Českého království
Historické

Přemyslovci – první panovnická dynastie Českého království

První a jedinou domácí panovnickou dynastií byli Přemyslovci. Vládli nejméně 500 let, na trůnu se jich vystřídalo několik desítek a jsou s nimi spojené počátky české státnosti. V erbu měli plamennou orlici se zlatými drápy a zbrojí, po celém obvodu lemovanou plamínky. Říká se jí též Svatováclavská orlice, protože se používala již v době panování svatého Václava.
Rod Přemyslovců podle legendy založila Libuše, dcera bájného Kroka, společně s Přemyslem zvaným Oráč. Po nich převzal vládu jejich syn Nezamysl, následovaný řadou dalších mytických vládců jako byli Mnata, Vojen, Vnislav, Křesomysl, Neklan a Hostivít.

Už na přelomu 9. a 10. století začala první přemyslovská knížata budovat své hlavní sídlo, Pražský hrad. Kolem Prahy se pak na území dnešního Středočeského kraje táhl pás hradišť: Levý Hradec, Budeč, Tetín, Libušín, Lštění, Stará Boleslav a Mělník.

Prvním historicky doloženým českým panovníkem byl Bořivoj I. (asi 852–889) se svou manželkou svatou Ludmilou (860–921). Královský titul, nikoli ovšem dědičný, jako první získali v roce 1085 Vratislav II. (asi 1033–1092) a v roce 1158 jeho vnuk Vladislav II. (asi 1110–1174). Mezi nejslavnější panovníky Přemyslovské dynastie se řadí svatý Václav (907–935), Přemysl Otakar I. (asi 1155/1167–1230), který pro české království a své potomky získal Zlatou bulu sicilskou a dědičný královský titul, a Přemysl Otakar II. (asi 1233–1278). K Přemyslovcům patřila také nejznámější česká světice, svatá Anežka Česká, nejmladší dcera krále Přemysla Otakara I. a jeho druhé ženy Konstancie Uherské.

Zatímco počátky i dlouhé údobí přemyslovské vlády jsou zahaleny tajemstvím, příběh jejich konce je dobře známý: královská linie vymřela zavražděním mladého krále Václava III. v Olomouci 4. srpna 1306. Po několika letech bojů o následnictví se přemyslovská princezna Eliška Přemyslovna provdala za Jana Lucemburského a na český trůn nastoupili Lucemburkové.

Pohřebiště Přemyslovců najdete na Pražském hraděbazilice sv. Jiří, další členové rodu jsou pochovani v Anežském klášteře a na Zbraslavi v kostele svatého Jakuba Staršího.
 
Věda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze? Památky

Věda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze?

Ta otázka vypadá jednoduše: kde měli své pražské rezidence naši králové a císaři? Jasně, na Pražském hradě, to přece ví kdekdo. Jenže to není docela pravda, naši panovníci užívali k bydlení a vládnutí celou řadu hradů, hrádků a paláců. Kde jsou? A kde stály ty, které už neexistují? Pojďte je vypátrat s Kudy z nudy.

Eliška Rejčka – dvojnásobná česká královna

Eliška Rejčka – dvojnásobná česká královna

Eliška Rejčka (1. září 1288, Poznaň, Polsko – 18. října 1335, Brno) usedla na český královský trůn hned dvakrát. Poprvé ji coby dvanáctiletou dívku provdali za krále Václava II., po jeho smrti si ji jako čerstvou vdovu vzal Rudolf Habsburský. Ještě jí nebylo ani dvacet let a ovdověla podruhé.

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Dějiny českého národa jsou plné dramatických událostí, které se odehrály v letech končících číslem osm. Zejména ve 20. století provázejí osmičkové roky velká jména a události našich dějin – stačí připomenout letopočty 1918, 1938, 1948 a 1968. Historických událostí na českém území provázených osudovou osmičkou ale je mnohem víc. Které patří k těm nejvýznamnějším?

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě Památky

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josefa Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.

Eliška Přemyslovna – česká královna, manželka Jana Lucemburského a matka Karla IV.

Eliška Přemyslovna – česká královna, manželka Jana Lucemburského a matka Karla IV.

Eliška Přemyslovna (20. ledna 1292, Praha – 28. září 1330, Praha) byla dcerou českého a polského krále Václava II. a Guty Habsburské, manželkou Jana Lucemburského (1296–1436) a také poslední z královské linie Přemyslovců.

Judita Durynská – česká královna a druhá manželka Vladislava II.

Judita Durynská – česká královna a druhá manželka Vladislava II.

Paní znamenité krásy, ducha neobyčejného a téměř mužského, mysli smělé a podnikavé, milovnice nauk a literatury, zkušená i v řeči latinské a ve věcech politických: tak kronikáři popisovali Juditu Durynskou (asi 1135, hrad Wartburg, Německo – 9. září po roce 1174, Teplice), druhou manželku krále Vladislava II.

Kazi, Teta a Libuše – dcery bájného Kroka

Kazi, Teta a Libuše – dcery bájného Kroka

Kolik dětí měl Krok, moudrý soudce a vládce kmene Čechů, nevíme. V Kosmově kronice z počátku 12. století se objevují jen jeh tři dcery, Kazi, Teta a Libuše. Jejich existence není historicky doložena, všechny ale mají pevné místo v českých národních pověstech. Hlavní roli hraje Libuše, která s Přemyslem Oráčem založila dynastii Přemyslovců.

Krok – předák kmene Čechů ze starých legend

Krok – předák kmene Čechů ze starých legend

Kdo byl bájný Krok? Vládce kmene Čechů, soudce a otec tří dcer, Libuše, Kazi a Tety. Jméno vyražené na jedné ze zlatých keltských mincí v Podmokelském pokladu, objeveném v roce 1771. A také muž, o němž na rozdíl od jiných hrdinů nejstarších českých dějin psal už kronikář Kosmas.

#světovéČesko a Praha: město jako památka UNESCO a jeho srdce Pražský hrad Památky

#světovéČesko a Praha: město jako památka UNESCO a jeho srdce Pražský hrad

Praha, stověžaté město českých králů, patří k nejhezčím v Evropě. V roce 1992 to ocenil i svět a historické jádro našeho hlavního města bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Která místa patří do památkové zóny a která ne, co se vyplatí vědět a kde udělalo UNESCO výjimku?

Přemysl Otakar II. – král železný a zlatý, zakladatel měst, hradů a klášterů

Přemysl Otakar II. – král železný a zlatý, zakladatel měst, hradů a klášterů

Přemysl Otakar II. (1233 ? – 26. srpna 1278, Moravské pole, Rakousko) je považován za jednoho z největších českých králů z dynastie Přemyslovců. Za jeho panování sahaly hranice říše až k Jaderskému moři, založil řadu měst, hradů a klášterů. V několka našich městech jej připomínají sochy a jména náměstí.

Přemysl Otakar I. – první český král, který získal dědičný titul

Přemysl Otakar I. – první český král, který získal dědičný titul

Přemysl Otakar I. (asi 1155/1167 – 15. prosince 1230, Praha) byl nejstarší syn Vladislava II., druhého českého krále z rodu Přemyslovců, a jeho druhé manželky Judity Durynské. Obratný politik a válečník pro české království a své potomky získal Zlatou bulu sicilskou, která potvrdila dědičnost královského titulu.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: místa z českých bájí a pověstí Životní styl

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: místa z českých bájí a pověstí

Tentokrát na Kudy z nudy uděláme radost všem fanouškům legend a tajemství. Pozveme vás do míst, kde dodnes ožívají staré báje a pověsti, opředené oparem tajemna. Projdeme všechny kraje Česka a budeme objevovat tajuplná zákoutí staré Prahy, skalních měst i hlubokých lesů. Vypravte se s námi za draky, kamennými pannami, čerty, zázračnými studánkami a dokonce i za Franzem Kafkou!

Znáte české svaté patrony? Památky

Znáte české svaté patrony?

Víte, kolik máme českých svatých patronů? Všichni bychom nejspíš vyjmenovali sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Anežku Českou nebo sv. Ludmilu. Celkem je jich sedmnáct – znáte například sv. Radima nebo sv. Kosmu? Vydejte se spolu s námi po místech spojených historií i legendami s českými svatými patrony, známými i neznámými.

Poznejte královská města Moravy a Slezska Památky

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Čeští králové rozšiřovali svou moc nejen na území Čech, ale také v dalších zemích koruny české, na území Moravy a Slezska (tj. v Markrabství moravském a na území Vévodství slezského). Zde se středobody panovníkovy vlády stávala právě královská města. Někdy jsou označována také jako markrabská, což má jednoduché vysvětlení – jestliže byl panovníkem Moravy člověk, který neměl žádný jiný titul než markrabě, byla jemu podřízená města označována jako markrabská, pokud však měl zároveň i titul českého krále, byla pak města označována jako královská. Poznejte s námi opěrné body mocných panovníků českého středověku.

Praha – Zbraslav

Praha – Zbraslav

Zbraslav leží na soutoku řek Vltavy a Berounky a je vstupní branou do Povltaví a Posázaví. Původně samostatné město, jehož historie je spojená s Kelty i Přemyslovci, bylo k Praze připojeno v roce 1974. Dnes je samostatnou městskou částí, která leží na samém jižním okraji hlavního města.

Tajemná místa Česka – poodhrňte roušku záhad a tajemství Zážitky

Tajemná místa Česka – poodhrňte roušku záhad a tajemství

Také vás nenechávají v klidu tajemná a záhadami opředená místa? Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na výlety, ze kterých vám bude přebíhat mráz po zádech. Vypravte se spolu s námi na putování po místech, která jsou zahalena rouškou tajemství, záhadami a mystérii. Některá z nich jsou doslova prosycena příjemnou energií, kterou pocítí i ti, kteří běžně nejsou na takové vjemy citliví. Existují však i místa spojována s neštěstím a tragédiemi, kde již samotný pobyt nepřináší příjemné pocity a některá místa v sobě ukrývají záhady, které se dosud nepodařilo objasnit. Říká se, že v každé z legend leží pravda – pojďte objevovat místa s nimi spojená.

Svatá Ludmila – první česká světice

Svatá Ludmila – první česká světice

Svatá Ludmila (asi 860 – 15. září 921, hradiště Tetín) byla vůbec první česká svatá. Stala se patronkou české země a také ochránkyní rodin, matek, babiček a všech křesťanských vychovatelů. Její svátek se slaví 16. září, atributy svaté Ludmily jsou dlouhý plášť, knížecí čapka, korunka a závoj, jímž byla uškrcena.

Hradiště Budeč – nejstarší kamenná stavba v České republice

Hradiště Budeč – nejstarší kamenná stavba v České republice

Na zbytcích hradiště Budeč u obce Zákolany nedaleko Kladna se dochovala kamenná rotunda sv. Petra a Pavla, kterou nechal po roce 895 postavit kníže Spytihněv. Loď této rotundy je nejstarší dosud stojící stavbou u nás. Areál hradiště zaujímá příhodnou ostrožnu v nadmořské výšce kolem 260 až 280 metrů, která ukončuje několik kilometrů dlouhé návrší, které se táhne od Brandýska k Zákolanům. Lokalita byla téměř ze všech stran přirozeně chráněná, doplněná ještě o opevnění v podobě valů a příkopů.

#světovéČesko a sedm výletů se svatou Ludmilou Památky

#světovéČesko a sedm výletů se svatou Ludmilou

Svatou Ludmilu známe jako patronku českého národa. Stála u počátků našeho státu, položila základy křesťanství v Čechách a jako manželka knížete Bořivoje I. a matka knížat Spytihněva a Vratislava se stala zakladatelkou vládnoucí dynastie Přemyslovců. V roce 2021 uplyne 1 100 let od jejího zavraždění na hradišti Tetín. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na místa spojená s jejím životem.

7 věcí, které nevíte o… láskách a vášních Přemyslovců Památky

7 věcí, které nevíte o… láskách a vášních Přemyslovců

Kdy jindy se podívat do soukromí českých panovníků než právě teď? Je tu máj, lásky čas, a také nejlepší čas pro seznámení s domácnostmi přemyslovských knížat a králů. A samozřejmě královen a kněžen, mezi nimiž najdeme ženy urozené i prosté, mladé i staré, manželky, matky, vdovy i řeholnice, zapuzené i hýčkané, povolné i takové, které svůj osud pevně držely v rukou a nepustily.

Praha – největší město v České republice

Praha – největší město v České republice

Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Má rozlohu 496 km². Srdce Evropy, jedno z nejkrásnějších měst světa je věčnou inspirací umělců v tisíci obrazech a podobenstvích, zlatá a stověžatá památka UNESCO, majestátní a lehce tajemné město s neopakovatelnou atmosférou.

Kostel svatého Jakuba Staršího – pohřebiště Přemyslovců na Zbraslavi Památky

Kostel svatého Jakuba Staršího – pohřebiště Přemyslovců na Zbraslavi

Kostel svatého Jakuba Staršího v Praze na Zbraslavi umožňuje prohlídky kostela s hrobkami Václava II., Elišky Přemyslovny a dalších Přemyslovců.

Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla Památky

Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla

Dodnes funkční rotunda Petra a Pavla, která na kopci u Zákolan stojí již 1100 let, pamatuje mladá knížata Václava a jeho bratra Boleslava, kteří se zde učili psát. Jedná se o vůbec nejstarší dochovanou stavbu v celých Čechách.

Putovní výstava Tváře úmluvy Cites

Výstava v meziposchodí 1. a 2. patra Krajského úřadu Středočeského kraje má za cíl přiblížit široké veřejnosti problematiku obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin, které jsou chráněny Úmluvou o mezinárodním obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.
Praha 5, Praha

Marek Menšík

Obrazy, které vznikají jako básničky, příběhy a vyprávění o ženách, autech, letadlech a vášních mezi mužem a ženou. Možná tak by se dala popsat výstava obrazů Marka Menšíka známým pod pseudonymem MARDA. Až po bližším "ohledání" děl zjistíte možná něco úplně jiného...
Praha 5, Praha

Laco Deczi & New York Celula

Legendární trumpetista, žijící již mnoho let v USA, přijíždí opět do České republiky a jednou ze zastávek jeho turné bude také Jazz Dock.
Praha, Praha

Groove Dock – Jazz to Dance

Květnové vydání Groove Docku bude ve znamení latina, tanečního jazzu a funku. Chybět nebude náš rezident Mr. Ultrafino, zasloužilý matador českomoravské hudební scény DJ Baltazar a perkusista-tanečník Papis Nyass.
Praha, Praha

Gabriela Vermelho & Gadrew Way – Křest alba

Gabriela Vermelho pokřtí své nové album Rok Ticha v Jazz Docku za doprovodu smyčcového kvarteta Gadrew Way.
Praha, Praha

Roman Pokorný Jazz Trio

Romana Pokorného můžeme bezesporu označit za jednoho z nejlepších současných českých kytaristů s přesahem daleko za hranice naší republiky.
Praha, Praha

Libor Šmoldas Organ Trio ft. Michito Sanchez

Libor Šmoldas Organ Trio vás překvapí přívalem pozitivní energie, s níž hraje vlastní skladby, vycházející nejen z jazzové tradice, ale silně se opírající o blues, funk a soul 60. let. O charakteristický zvuk tria se starají kromě Liborovy kytary a skvěle zvládnutých bicích varhany Hammond.
Praha, Praha

Rosen & Maass feat. Roger C. Wade

Italský kytarista a zpěvák Stef Rosen, který nyní žije v Berlíně, natočil řadu alb, včetně posledního, které bylo nominováno na cenu Preis der deutschen Schallplattenkritik.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Wellness Centrum Radlice

Pohodová sportovní atmosféra na vás čeká ve Wellness Centru Radlice v Praze. Na své si zde přijde každý, kdo vyznává wellness a chce být fit. Vyzkoušet můžete aerobic, pilate, kryokomoru vacu, fitness nebo Solar studio.
Praha 5, Praha

Jak se točí film – základy filmové režie

Divadelní a filmová společnost Zity Kabátové se sídlem na Barrandově pořádá semináře, které jsou určeny pro všechny, co mají zájem blíže se seznámit s filmovou tvorbou. Kurzy jsou určené široké veřejnosti především studentům od 12 let a dospělým v oblasti divadelní a filmové tvorby.
Praha 5, Praha

Andělín – péče a zábava pro vaše děti

Nabízíme péči o děti v době, kdy se jim nemůžete věnovat, nebo si chcete od rodičovských povinností odpočinout. Připravíme zábavné prostředí pro děti na svatbě, narozeninovou oslavu, nebo dětský koutek na firemní party. O děti pečujeme s láskou a radostí, jak by se líbilo nám, být na jejich místě.
Praha 5, Praha

Švandovo divadlo na Smíchově

Švandovo divadlo na Smíchově je scénou hlavního města Prahy a moderním evropským kulturním centrem živých umění. Jeho repertoár tvoří především inscenace stálého činoherního souboru a další produkce, jež se dělí do pravidelných programových cyklů věnujících se různým žánrům a disciplínám.
Praha 5, Praha

Kostel svatého Jakuba Staršího – pohřebiště Přemyslovců na Zbraslavi

Kostel svatého Jakuba Staršího v Praze na Zbraslavi umožňuje prohlídky kostela s hrobkami Václava II., Elišky Přemyslovny a dalších Přemyslovců.
Praha 5, Praha

RC Andílek – kurzy pro rodiny s dětmi

Kurzy pro rodiče a děti od 3 měsíců do 7 let. Chceme rodičům umožnit, aby čas trávili aktivně, činorodě a získali nové sociální kontakty, nabyli nové dovednosti, sdíleli své zkušenosti a udrželi si optimistický přístup při péči o děti.
Praha 5, Praha

Americký Clogging v Praze

Rčení "step by step" s námi dostává nový význam! Vyzkoušejte s námi v Americe velmi populární country step Clogging! Naučíte se s námi vše pěkne od začátku a rozhodně poctivě od podlahy se zkoušenou a kvalifikovanou lektorkou.
Praha 2, Praha

Privátní pivní lázně a sauny v Praze

Vykoupat se v pivě? Samozřejmě ano! Dopřejte si ničím nerušený odpočinek a relaxaci v soukromém pivním wellness a sauně. Blahodárný účinek na tělo a nabití energie je garantováno.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace

Café Savoy v Praze

Na břehu Vltavy, nedaleko Kampy a úpatí Petřína, najdete restauraci a kavárnu Café Savoy ze známého řetězce Ambiente. Vedle široké nabídky zákusků a snídaní zde dostanete i mnoho specialit převážne francouzské kuchyně. Počátky Café Savoy sahají do konce 19. století.
Praha 5, Praha

Daily lunch menu – obchodní oběd v restauraci Costa Praga v NH Prague

Unikátní moderní Hotel NH Prague se skládá ze dvou oddělených budov spojených lanovkou a obklopených bohatou zelení. Hotel nabízí kromě ubytování služby restaurace a fitness centra.
Praha 5, Praha

Mamaison Hotel Riverside

Hotel svým elegantním ubytováním, kouzelným výhledem a špičkovým zázemím nabízí pobyt ve stylovém a historickém prostředí. Mamaison Hotel Riverside nabízí ideální ubytování pro klienty z oblasti pracovní i rekreační turistiky v moderní pražské části Smíchov.
Praha 5, Praha

Kavárna Mezi Srnky

Kavárna Mezi Srnky nabízí výběrovou kávu z pražírny Fathers Coffe a lokální a farmářské suroviny, ze kterých připravuje nejen výborné snídaně. Kavárna má pobočky na Vinohradech a na Smíchově.
Praha 5, Praha

Cukrárna Gaigher

Prodáváme klasické zákusky i speciální pro diabetiky, šlehačkové, ovocné, svatební, slavnostní i dětské dorty.
Praha, Praha

Prostě dobrý kafe

Malá a útulná kavárna v Praze na Smíchově, kde mají Prostě dobrý kafe. A nejen to. Čerstvě praženou kávu si koupíte i domů a k ní vše potřebné pro její kvalitní přípravu.
Praha 5, Praha

Bockem

Tady si udělejte na snídani opravdu čas, hned z rána to totiž bude zážitek, který vám prosvítí celý den, za kterým se také jistě brzy s přáteli vrátíte. Bockem totiž servíruje nejen tříchodové večeře, ale právě i snídaně.
Praha 5, Praha

Antonínovo pekařství v Praze

Pro voňavý chleba a křupavé čerstvé rohlíky si můžete zajít do našich domácích pekáren na Vinohradech, ve Vršovicích, v Karlíně, v Holešovicích a v Bubenči.
Praha 5, Praha