Úvod > Kam pojedete? > Středočeský kraj > Pojizeří a Polabí > Brandýs nad Labem – Stará Boleslav
Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, Kudy z nudy

Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

Nejznámější české dvojměstí je zapsáno v seznamu českých zeměpisných rekordů jako město s nejdelším názvem. Leží ve středních Čechách a rozděluje je řeka Labe. Brandýs s renesančním zámkem leží na jejím levém břehu, Stará Boleslav s nejstarším českým poutním místem na pravém.

Svatováclavská poutní tradice

Boleslav, přibližně o 400 let starší než Brandýs, proslavila smrt sv. Václava, kterého tu v roce 935 zavraždil jeho bratr Boleslav. K činu došlo u kostela sv. Kosmy a Damiána, na jehož místě dnes stojí bazilika sv. Václava. Ve známém poutním místě stojí za vidění také románský kostel sv. Klimenta a barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie. Na hlavním oltáři je vystaven reliéf Panny Marie staroboleslavské s dítětem, uctívaný od 17. století jako palladium, symbol ochrany a záštity českých zemí.
 

Drama na lovu

Zámek v Brandýse nad Labem měli ve zvláštní oblibě Habsburkové. Rádi tu pobývali císař Ferdinand I., Maxmilián II. i Rudolf II. V roce 1732 došlo u Brandýsa k tragické nehodě, kdy císař Karel VI. při honu na jeleny postřelil Adama Františka Schwarzenberka, dvorního maršálka u vídeňského dvora a zakladatele loveckého zámku Ohrada. Náruživému lovci se tak jeho láska k myslivosti stala osudnou. Kníže svému zranění ještě v noci podlehl a byl pohřben do rodinné hrobky ve Vídni.
 

Toulky kolem Labe, koupání i lázně

V okolí obou měst najdete několik cyklistických tras, sportovní letiště, umělý kanál pro vodní slalom a dva sportovní areály; ten v městské části Houšťka byl pojmenován po Emilu Zátopkovi, který trénoval na místní atletické dráze. Milovníky koupání a windsurfingu přitahují Proboštská jezera, kde se pravidelně konají různé kulturní akce a hudební festivaly. K procházkám a výletům zvou také oba labské břehy; můžete se vypravit třeba do blízkých Lázní Toušeň, kde na okraji městečka stojí vodní tvrz.

Inspirace na výlety z oblasti Pojizeří a Polabí


Vánoční pohoda na zámku Mcely a Polabské vánoční trhy

Zámek Mcely nabízí po celý adventní čas pohodu a klid se zajímavým programem. Zanechte shon za mcelskou branou a vychutnejte si výjimečný čas konce roku. A pokud vás lenošení omrzí, projděte se Jabkenickou oborou nebo zamiřte na Polabské vánoční trhy do Lysé nad Labem.

Na zámku a v podzámčí – dva odlišné světy na břehu Labe

Do dvou zcela odlišných světů můžete nahlédnout v Polabí. Nejdřív navštívíte honosné interiéry brandýského zámku, jehož zdi hostily císaře Rudolfa II. i ruského cara Alexandra I., a potom můžete porovnat rozdíl životního stylu našich předků v Polabském muzeu, které, jako každý rok, ožívá nyní působivou adventní atmosférou.

Výlet do Lysé nad Labem za orientalistou Bedřichem Hrozným

Bedřich Hrozný (6. května 1879 Lysá nad Labem – 12. prosince 1952 Praha) byl mezinárodně uznávaný český klínopisec a orientalista, který rozluštil jazyk starověkých Chetitů a položil tak základy oboru chetitologie. Jako jeden z prvních badatelů v oblasti klínopisných studií obrátil pozornost k otázkám hmotné kultury starověkých civilizací.
Lysá nad labem, Výlety s příběhem

Výlet do kraje Postřižin za spisovatelem Bohumilem Hrabalem

Bohumil Hrabal, rozený Bohumil František Kilian (28. března 1914 Židenice, dnes součást Brna – 3. února 1997 Praha) byl jeden z nejvýznamnějších a nejosobitějších spisovatelů druhé poloviny 20. století. Bohumil Hrabal byl ke světské slávě skeptický. Nepřál si žádnou pamětní desku, a když, tak prý jen ve výšce, kam čůrají psi. Přání se mu splnilo, a to jak na rodném domě ve strmé Balbínově ulici v Brně-Židenicích, tak v Nymburku na zdi pivovaru, kde prožil podstatnou část svého dětství a mládí.