ÚvodAktualityAudience u císaře Karla I. se odehraje opět na zámku v Brandýse nad Labem
Památky

Audience u císaře Karla I. se odehraje opět na zámku v Brandýse nad Labem

  • 29. dubna 2023
K slavnostní audienci u císaře Karla I. nastoupí v sobotu 29. dubna 2023 na zámku v Brandýse nad Labem vojenské historické jednotky, přijme je sám císař. Tradiční vojensko-historická akce je věnovaná vzpomínce na posledního rakouského císaře, uherského krále a krále českého. Návštěvníky čeká v zámecké zahradě dobové tržiště a bohatý program plný vojenských, šermířských, tanečních i sokolnických ukázek.
Audience u císaře Karla I. je událostí živé historie, jejíž přesah do naší současnosti každoročně dokazuje návštěva zámku Brandýs nad Labem několika tisíc milovníků historie i romantiky spolu s předními představiteli veřejného života, diplomatického sboru, reprezentanty kulturních a muzejních institucí, vysokými představiteli armády, církve a vojenských a špitálních řádů, členy rodů české a evropské historické šlechty a potomky Přemyslovců v čele s rodinou Habsburg – Lothringen a jejím korunním princem Dr. Ottou Habsburským.

Letošní 21. ročník Audience u císaře Karla I. se koná pod záštitou JCKV arcivévody Karla Habsburského, hlavy Domu Rakouského u příležitosti 300. výročí pražské korunovace císaře Karla VI. a výročí 280. let od pražské korunovace Marie Terezie.

K připomínce korunovačních pobytů císaře Karla VI. v roce 1723 a Marie Terezie v roce 1743 na zámku v Brandýse nad Labem bude vystavena svatováclavská koruna, jejíž věrnou repliku zapůjčuje JCKV Karel Habsburský, velmistr Řádu sv. Jiří. 
 

Historický parní vlak, mše i zahradní slavnosti

Audience u císařeV rámci programu se příchozí mohou těšit na příjezd historického parního vlaku Karel I. s císařským salonním vozem, průvod vojenských jednotek k zámku Brandýs či audienční mši svatou u relikvie blahoslaveného císaře a krále Karla I. v kostele Obrácení sv. Pavla. V zahradě zámku se bude  konat zahradní slavnost, během níž se po zahradě budou procházet královské Výsosti, k vidění bude také sokolník nebo manévry císařského vojska.

V historickém parním vlaku Národního technického muzea bude na svou poslední cestu po železnici z Prahy-Masarykova nádr. do Brandýsa vypraven salónní vagon Františka Ferdinanda d´Este, poté J.V. císaře a krále Karla I. Rakouského.

Audience BrandýsNebudou chybět ani komentované prohlídky vojenských táborů středověku, třicetileté a sedmileté války, napoleonských válek, války 1866 a I. světové války.

Při příležitosti Audience u císaře Karla I. bude zámek Brandýs nad Labem přijat do společenství Kulturních cest Rady Evropy Via Habsburg.

Zámek Brandýs byl oblíbené letní sídlo císaře Rudolfa II., loveckým zámkem císaře Karla VI. a osudový zámek císařovny Marie Terezie, byl hlavní stan císaře Františka I. v čase napoleonských válek, sběratelské muzeum arcivévody Ludvíka Salvátora, nejmilejší zámek posledního císaře a českého krále Karla I. Rakouského.
Městská brána ve Staré Boleslavi Památky

Městská brána ve Staré Boleslavi

Městská brána, jedna z dvou bran opevnění Staré Boleslavi, které nechal zbudovat římský císař a český král Karel IV., se v centru města dodnes dochovala.

Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi Památky

Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi

Románská bazilika sv. Václava s kryptou sv. Kosmy a Damiána je postavena na místě, kde byl podle tradice roku 935 zavražděn a po tři roky pohřben sv. Václav. Založil ji spolu s místní kolegiátní kapitulou po roce 1039 kníže Břetislav I. a vysvěcena byla roku 1046.

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků Památky

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost a zrestaurované sály a interiérové expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918.

Karel I. – poslední rakouský císař

Karel I. – poslední rakouský císař

Poslední habsburský císař Karel I. (17. srpna 1887, Rakousko – 1. dubna 1922, Madeira) byl v letech 1916–1918 také poslední český král. Čechy měl rád: část dětství prožil v Praze, ve Františkových Lázních se poprvé setkal se svou budoucí ženou a v roce 1917 koupil zámek v Brandýse nad Labem, kde chtěl s rodinou žít po skončení první světové války.

Na zámku a v podzámčí – dva odlišné světy na břehu Labe

Na zámku a v podzámčí – dva odlišné světy na břehu Labe

Do dvou zcela odlišných světů můžete nahlédnout v Polabí. Nejdřív navštívíte honosné interiéry brandýského zámku, jehož zdi hostily císaře Rudolfa II. i ruského cara Alexandra I., a potom můžete porovnat rozdíl životního stylu našich předků v Polabském muzeu, které, jako každý rok, ožívá nyní působivou adventní atmosférou.

Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

Nejznámější české dvojměstí je zapsáno v seznamu českých zeměpisných rekordů jako město s nejdelším názvem. Leží ve středních Čechách a rozděluje je řeka Labe. Brandýs s renesančním zámkem leží na jejím levém břehu, Stará Boleslav s nejstarším českým poutním místem na pravém.

Další aktuality

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj

Prožijte noc na Kačině v chotkovské zámecké knihovně

Chotkovská zámecká knihovna na Kačině po roce opět otevírá své unikátní interiéry i v noci. Návštěvníci nahlédnou do zámeckého života 2. poloviny 19. století skrze deníkové záznamy hraběte Arnošta Chotka či dobové fotografie a historické mapy. Druhý ročník akce Noc v chotkovské knihovně se koná v pátek 3. května v 19:00 a 21:00 hodin.
Památky, Středočeský kraj

Hrabalovo Kersko vás pozve na lesní slavnosti i do chaty slavného spisovatele

Tradiční setkání příznivců díla Bohumila Hrabala se uskuteční v sobotu 18. května 2024. Lesní slavnost, na zahradě Lesního ateliéru Kuba v chatové oblasti Kersko, věnovaná Bohumilu Hrabalovi zahrnuje kulturní program i procházku Kerskem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Udělejte si třetí květnovou sobotu poetický den nesený v duchu tvorby nejslavnějšího českého pábitele. U příležitosti 110. výročí narození otevře Muzeum Polabí také Hrabalovu chatu, kde vznikla nová expozice.
Zážitky, Středočeský kraj

Česko mezi řádky: Postřižiny, Nymburk a Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal (1914–1997) se do literatury druhé poloviny 20. století zapsal jako autor s nevšedním pozorovacím talentem a strhujícím vypravěčským stylem. S Kudy z nudy můžete na jeho známá literární díla vzpomínat třeba při návštěvě míst, kde se odehrávají: pojďte se podívat do Kerska a do Nymburka, do kraje Slavností sněženek a Postřižin.
Kultura, Středočeský kraj

Zámek Loučeň oživí řeč květin

Netradiční prohlídka loučeňského zámku, kdy vás zámkem kromě člena knížecí rodiny provedou také květiny, to je Květ(n)omluva, která bude v interiérech probíhat od 1. do 31. května 2024. A májovou Květ(n)omluvou bude žít i zámecký park. Příchozí zde čeká zábavné putování "Za květinami celého světa".
Památky, Středočeský kraj

Oslavte 1. máj na zámku Loučeň

Zámek Loučeň zve na 1. Máj tradičně k prvomájovému políbení pod rozkvetlými stromy. Letos však stromy rozkvetly podstatně dříve, a tak se na zámku rozhodli využít svátek k zcela jiné oslavě. Shodou okolností je 1. 5. datem, na které připadá výročí 20 let vstupu do EU.
Zážitky, Středočeský kraj

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.
Příroda, Středočeský kraj

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
Životní styl, Středočeský kraj