ÚvodAktualityKdy byl založen Sokol? Poznejte zajímavou historii nejúspěšnější tělocvičné organizace
Životní styl

Kdy byl založen Sokol? Poznejte zajímavou historii nejúspěšnější tělocvičné organizace

Sokol,se řadí mezi nejstarší české spolky. Založili jej Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner dne 16. února 1862 jako český spolek Tělocvičná jednota pražská se znakem sokola v letu. Asi nikdo z nich netušil, jak velká organizace na jejich základech vyroste.
sokolČeská obec sokolská je v České republice čtvrtým nejpočetnějším občanským sdružením jehož 170 000 členů se dobrovolně věnuje sportům, pohybovým aktivitám v oddílech sokolské všestrannosti a kulturní činnosti, především ve folklórních a loutkářských souborech.

Zajímavé také je, že Sokol se řadí k nejstarším spolkům tohoto typu na světě. Myšlenkově vznikla z emancipačních snah českého národa v 19. století. Program všestranného psychofyzického rozvoje člověka ji vtiskl Dr. Miroslav Tyrš, profesor Univerzity Karlovy a podnikatel Jindřich Fügner. Hlavním heslem, které razil Tyrš, bylo „Tužme se! “, sokolským pozdravem se stalo „Nazdar! “. První prapor a skicu prvních krojů namaloval sám Josef Mánes a pravidelné cvičení v Sokole bylo zahájeno již v březnu 1862.
Sokol a Česká obec sokolská – největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice

Sokol a Česká obec sokolská – největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice

Tělocvičný spolek Sokol je největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice. Byl založen 16. února 1862 a na jeho začátku byl ideál člověka tělesně zdatného, duševně a sociálně vyspělého, připraveného pracovat a bránit svůj národ. To je dodnes základní myšlenka sokolského programu, který se zaměřuje na pohyb a radost z něj pro všechny.

Novorenesanční radnice v Liberci – klenot města pod Ještědem Zážitky

Novorenesanční radnice v Liberci – klenot města pod Ještědem

Liberecká radnice patří k nejcennějším památkám ve městě. Honosná novorenesanční budova byla postavena v roce 1893 podle projektu vídeňského architekta F. Neumanna.

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže Památky

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Noc sokoloven 2025

20. 6.
Noc sokoloven 2025

Už pojedenácté se veřejnosti otevřou brány sokoloven. Česká obec sokolská pořádá v pátek 20. 6. 2025 tradiční Noc sokoloven. Součástí programu jsou prohlídky, ukázky sportů i kulturní program pro děti i dospělé.

Tančící dům v Praze Památky

Tančící dům v Praze

Tančící dům je nepřehlédnutelná a skvostná stavba, která se stala nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira.

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap Památky

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.

Nová radnice Ostrava – vyhlídka z radniční věže v Ostravě Památky

Nová radnice Ostrava – vyhlídka z radniční věže v Ostravě

Nejvyšší radniční vyhlídkovou věž (85,6m) najdete v Ostravě. Vyhlídková terasa se nachází ve výšce 73 m a je z ní krásný rozhled na Ostravu (město v zeleni), panorama Beskyd, Poodří a příhraničí část Polska. Při dobré viditelnosti je možné zhlédnout také Praděd v Jeseníkách.

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha Památky

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.

Galerie Sokol – výstavní síň České obce sokolské Kultura

Galerie Sokol – výstavní síň České obce sokolské

V rámci otevírání Tyršova domu veřejnosti a vize Tyršův dům 2030 se slavnostně probudila k životu nová Galerie Sokol.

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Sokol Památky

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Sokol

Venkovní hra Putování Prahou 2, trasa Sokol. Projděte se, poznávejte, zahrajte si. Kde? Vinohrady, Nové Město, Vyšehrad. Projdete zajímavá místa spojená se sokolskou minulostí i současností, poznáte významné osobnosti spolku nejen tělocvičného. Připomenete si 160. výročí založení Sokola.

Miroslav Tyrš – spoluzakladatel sokolského hnutí

Miroslav Tyrš – spoluzakladatel sokolského hnutí

Miroslav Tyrš (17. září 1832, Děčín – 8. srpna 1884, Oetz, Rakousko) byl historik umění, estetik, univerzitní pedagog a nadšený sportovní organizátor. Společně s Jindřichem Fügnerem v roce 1862 stál u zrodu tělocvičného spolku Sokol a byl rovněž autorem českého tělocvičného názvosloví.

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Jakým sportům se věnovali naši pradědečkové a prababičky, případně dědečkové a babičky za první republiky? Které sportovní odvětví prožívalo zlatý věk a co naopak bylo teprve v plenkách? A jak na tom byli Češi na Olympijských hrách? Všechny tyto informace vám dnes zodpoví portál Kudy z nudy a navíc vás možná naláká na turistický výlet – jen tak, pro radost z pohybu.

Všesokolský slet 2024: připojte se k průvodu, cvičení a sokolským akcím

Všesokolský slet 2024: připojte se k průvodu, cvičení a sokolským akcím

Všesokolský slet je svátkem všech Sokolů. Ten letošní se bude konat opět po šesti letech, a to od 30. června do 5. července 2024 v Praze s mottem "slet spojuje"! Sletový tým očekává účast 20 tisíc cvičenců a více jak 50 tisíc diváků ze všech koutů České republiky i ze zahraničí. Zažít jedinečnou atmosféru a vychutnat si hromadné skladby v podání sokolů bude možné v pražském Edenu 4. července večer a 5. července odpoledne. Představí se silní muži v trojpatrových pyramidách, elegantní ženy, ale i sokolové z řad dětí či seniorů.

Ahoj, nazdar, čau – nejoblíbenější české pozdravy

Ahoj, nazdar, čau – nejoblíbenější české pozdravy

Kolikrát za den někoho pozdravíte? A jaké pozdravy používáte? Používáte širokou škálu od běžného „Dobrý den“ přes ahoj, čau a nazdar až po retro „má úcta“, případně saturninovské „no maucta“? Na Kudy z nudy víme nejenom to, jak pozdravy ahoj a nazdar vznikly, ale také jak se exotické pozdravy čau, čus nebo servus dostaly do češtiny. Navíc vám prozradíme, že pozdravy mají dokonce svůj den: 21. listopadu celý svět slaví Mezinárodní den pozdravů.

Tyršův dům – Michnův palác v Praze Památky

Tyršův dům – Michnův palác v Praze

Komplex budov obklopující bývalý Michnův palác s malou kašnou a atriem slouží v současné době nejen tělesné výchově, ale je také pronajímán k pořádání konferencí, školení, reprezentačních a společenských akcí.

Stará radnice v Uherském Hradišti Památky

Stará radnice v Uherském Hradišti

Uprostřed Uherského Hradiště v Prostřední ulici stojí budova Staré radnice s věží, která je mírně vychýlená od své osy. Prostřední ulice byla od nepaměti živou obchodní tepnou, v níž sídlili řemeslníci a obchodníci. Dodnes jsou zde některé obchůdky, v nichž na vás dýchne duch doby dávno minulé.

Další aktuality

Velikonoce na Staroměstském náměstí zpestří folklórní soubory a živé květiny

Největší Velikonoční trhy v Praze se blíží. Na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 5. dubna a potrvají do neděle 27. dubna 2025. Nejvýznamnější křesťanské svátky přinesou do české metropole hravé prvky, jako jsou interaktivní tabule s křídami, mezigenerační dílny pro děti nebo veselé fotokoutky. Staroměstské náměstí rozvoní živé květiny, které se objeví po celém prostoru ve velkých truhlících. Návštěvníky čeká každodenní folklórní program i velikonoční pochutiny. Trhy kladou důraz na minimum plastu s cílem zmenšovat množství vyprodukovaného odpadu a ekologickou stopu.
31. březen 2025 16:00
Zážitky, Praha

Zahrady pod Pražským hradem i Jelení příkop se otevírají návštěvníkům

O víkendu od 5. do 6. dubna 2025 přivítají Zahrady pod Pražským hradem svoje první návštěvníky v otevírací době od 10:00 do 18:00 hodin při příležitosti zahájení sezony 2025. Po rekonstrukci jsou zpřístupněny veřejnosti Ledebourská zahrada a Malá Pálffy zahrada. Projít se můžete také ve Velké Pálffy zahradě a Malé Fürstenberské zahradě. Průchod na Pražský hrad je nadále ze strany správy Pražského hradu uzavřen. Také Jelení příkop bude nově přístupný po obnovené stezce z ulice Na Opyši, která byla pro veřejnost uzavřená od roku 2019.
31. březen 2025 14:00
Příroda, Praha

Nová turistická sezona 2025 v Praze: pražské věže, nové prostory a tematické vycházky

Pražské památky a průvodci pod hlavičkou Prague City Tourism jsou připraveni na novou turistickou sezonu a příjezd domácích i zahraničních návštěvníků. S příchodem teplého počasí uvítají turisté i domácí Pražané prodloužení otevírací doby na pražských věžích, nové typy oblíbených vycházek, otevření zcela nových prostor ve známých památkách a velkolepé budou také oslavy konce 2. světové války.
31. březen 2025 11:00
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Botanická exkurze do anglického parku v Dobříši, Historickým motorovým vlakem do ČD Muzea v Lužné u Rakovníka, Opening Party 2025 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Med dej – zahájení sezony s Agátou a Martinem na Točníku, Mistrovství ČR v Truck trialu – Milovice 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
31. březen 2025 7:00
Zážitky, Praha

Vyšehrad si můžete prohlédnout celoročně samostatně i s průvodcem

Vydejte se do historie a poznejte legendy, které se pojí k Vyšehradu. Během komentovaných prohlídek s průvodcem poznáte jeho nejzajímavější místa. Podíváte se do Gotického sklepa s expozicí pojednávající o historii Vyšehradu, do Cihelné brány jejíž expozice dokumentuje Vyšehrad jako pevnost a projdete tajemnými kasematy až do podzemního sálu Gorlice, kde se ukrývají originály soch z Karlova mostu. Areál si můžete projít i samostatně s autoprůvodcem, který nabízí zajímavé informace o jednotlivých objektech, ale i tematické trasy v češtině a angličtině. Aplikace je dostupná ke stažení na Google Play nebo Apple Store a umožňuje návštěvníkům objevovat Vyšehrad samostatně a vlastním tempem.
30. březen 2025 10:04
Zážitky, Praha

Česko ve filmu: Jurský svět a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem

Kdysi dávno – ne v druhohorách, ale v roce 1955 – vzal Karel Zeman filmové diváky na první pořádnou výpravu do pravěku. A nepotřeboval k tomu ani počítačové triky, ani rozpočet větší než státní pokladna. Pak přišel Steven Spielberg, a dinosauři začali řvát v kinech po celém světě. Z Jurského parku se stal fenomén, kterým žijeme dodnes. Pojďte se na slavné filmy o dinosaurech podívat s Kudy z nudy!
29. březen 2025 13:08
Zážitky, Praha

Festival Struny dětem rozehraje divadlo Minor

Koncerty, divadelní představení, i workshopy pro děti zaplní o víkendu 28. – 30. března 2025 prostory Divadla Minor. Odehraje se zde totiž již 16. ročník oblíbeného rodinného festivalu Struny dětem, který láká například na koncerty originální multižánrové skupiny Dva, Tomáše Lišky s kapelou Invisible World, kteří neotřele kombinují jazz a world music a jejich tvorbu vizuálně doplňují projekce Lindy Arbanové či táborákové písničky v podání Kateřiny Steinerové a Martina Adamovského. Kdo si rád zpívá v koupelně ocení koncert zpěvaček a komediantek Petry Ernyei a Mirky Novak. Program nabízí i křehké písně klarinetisty Vojtěcha Nýdla nebo interaktivní koncert houslistky a zpěvačky Gabriely Vermelho a tanečnice Anny Homoly. Festival nadchne malé i větší děti, akce jsou rozděleny dle věkových kategorií.
27. březen 2025 12:00
Zážitky, Praha

Zoo Praha zahajuje již 94. sezónu! Představí novou Arktidu i stromové humry

Tisíc ledních medvídků zamražených v ledové krychli, dramatický příběh záchrany strašilek humřích, rozhovory s chovateli a bohatý doprovodný program. To čeká návštěvníky Zoo Praha v sobotu 29. března 2025 od 11 hodin při slavnostním zahájení čtyřiadevadesáté hlavní sezóny. Na netradiční základní kámen budoucí expozice Arktida pro lední medvědy a tuleně poklepou spolu s ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem i primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda a jeho náměstkyně pro oblast životního prostředí Jana Komrsková.
26. březen 2025 10:00
Příroda, Praha