ÚvodAktualityVšesokolský slet: průvod, cvičení, akce a zajímavosti
Životní styl

Všesokolský slet: průvod, cvičení, akce a zajímavosti

  • 29. června 2018
Všesokolský slet je svátkem všech Sokolů. Před šesti lety jím Česká obec sokolská oslavila sto let od svého založení, letošní slet je neodmyslitelnou součásti oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa. Sokolskými oslavami bude Praha žít první červencový týden.
Letos na začátku července se po šesti letech do Prahy opět sjedou členové okresních, župních a krajských sokolských obcí, aby během vystoupení na XVI. Všesokolském sletu předvedli to, co tři čtvrtě roku nacvičovali. Nepůjde jen o hromadná cvičení tisíců cvičenců, která se odehrají 5. a 6. července. Součástí oslav bude také sletový průvod, divadelní představení, taneční, gymnastická i folklorní vystoupení, noční výstup na Petřín anebo promenádní koncert Hudby Hradní stráže a Policie České republiky, který v sobotu 30. června dopoledne celý program odstartuje. Přijďte se na něj podívat do Jižních zahrad Pražského hradu!
 

Prahou projde sokolský průvod

Sokolské týdenní oslavy zahájí v neděli 1. července tradiční sletový průvod centrem Prahy. Přijďte sokolům ve sletových úborech i v sokolských krojích, s prapory a vlajkami a doprovodem několika dechovek zamávat z chodníků podél trasy, která povede z Ulice 28. října v dolní části Václavského náměstí po Národní třídě a přes Smetanovo nábřeží a Křižovnickou ulici na náměstí J. Palacha a kolem Rudolfina dál Širokou ulicí do Pařížské a na Staroměstské náměstí. Tam bude na pódiu připraven moderovaný program.

Právě na Staroměstském náměstí (a také na Malostranském náměstí, v Tyršově domě na Malé Straně a v Edenu) vyrostou čtyři pódia, na nichž se během týdne budou střídat taneční, gymnastické i folklorní skupiny od nás i ze zahraničí. Většina vystoupení zapojí diváky, přihlížející a kolemjdoucí do děje a nabídne jim krátké lekce tance, jógy, rytmické gymnastiky, pohybových variací či divadelní improvizace.
 

Divadlo, výstavy a hra

Všesokolský slet bude tradičně provázet kulturní program Kde domov můj. Zahrnuje například divadelní představení nastudované sokolskými spolky v historické budově Národního divadla, koncerty a divadelní představení na Nové scéně a na Piazzettě, a také komentované prohlídky Národního divadla. Těch se může zúčastnit kdokoliv, ovšem je nutná rezervace předem, pro členy Sokola platí zvýhodněné ceny. Prohlídky se chystají v pondělí, úterý a ve středu 2., 3. a 4. července vždy od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Chybět nebudou ani loutková představení pro děti, slavnostní předpremiéra filmu Dobrý život sokola Bendy v kině Lucerna, přednášky a výstavy. V Tyršově domě budou k vidění předměty z pozůstalosti Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera i ty, které jsou spojené s historií Sokola a všesokolských sletů. Druhá výstava nabídne přehlídku sokolských odznaků, další výstavu nazvanou Pod sokolskými prapory si prohlédnete na Kampě u Lichtenštejnského paláce. Jeho interiéry si můžete ve čtvrtek 5. července v době sletu prohlédnout v rámci dne otevřených dveří.
 

20 zajímavostí o Sokolu a všesokolských sletech

  • Sokol aneb Českou obec sokolskou založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner. Stanovy spolku předložili na c. k. místodržitelství v prosinci 1861, ustavující valná hromada se sešla 16. února 1862 – to je také oficiální datum založení Sokola.
  • První prapor a návrh prvních krojů namaloval Josef Mánes, později je upravil František Ženíšek. Rudou garibaldovskou košili v barvě svobody doplňovala černohorská čapka s pérem (ostatně od černohorských revolucionářů vzešel i samotný název spolku) a šedá kajda, připomínající kožený kabátec polských kozáků.
  • Hlavním heslem, které razil Tyrš, bylo „Tužme se!“, Barák navrhl pozdrav „Nazdar!“, Fügner tykání a oslovování „bratře“.
  • První veřejné cvičení se odehrálo již v roce 1862 při svěcení praporu Sokola Pražského, v květnu 1867 se na již neexistujícím Rohanském ostrově v dnešním Karlíně konalo veřejné cvičení s hudbou.
  • První všesokolský slet v červnu 1882 na Střeleckém ostrově, kde cvičilo 700 mužů pod vedením náčelníka dr. Miroslava Tyrše, připomněl 20. výročí založení Sokola.
  • Kromě první a druhé světové války a doby komunistického režimu, kdy Sokol oficiálně nemohl působit, se slety většinou konaly po šesti letech.
  • Díky sokolským organizacím ve Slovinsku, Srbsku, na Slovensku či v Americe tradice sletů pokračovala i v době, kdy se ve vlasti konat nemohly.
  • II. všesokolský slet 1891 se uskutečnil během Jubilejní výstavy v Královské oboře.
  • III. všesokolský slet 1895 proběhl v době Národopisné výstavy českoslovanské a poprvé se konal na letenské pláni. Poprvé se také v rámci sletu konalo slavnostní divadelní představení Smetanovy Prodané nevěsty.
  • V. všesokolský slet 1907 trval čtyři týdny, v doplňkovém programu byl například plavecký závod ve Vltavě.
  • Na VI. všesokolském sletu 1912, který se konal na Letné a trval pět týdnů, cvičilo a závodilo přes 30 000 sokolů, diváků přišlo desetkrát tolik.
  • VII. všesokolský slet 1920 se konal jako poslední na letenské pláni a zároveň jako první v samostatném Československu. Vystřídalo se přes 100 000 cvičenců, sledovalo je přes 500 000 diváků, přítomen byl i prezident Masaryk.
  • VIII. všesokolský slet 1926 se konal na Strahově, počet cvičenců se blížil 150 000, diváků se sešlo 800 tisíc. Součástí sletu byly první sletové lyžařské závody v Jilemnici.
  • IX. všesokolský slet 1932 oslavil 100. výročí narození Miroslava Tyrše. Běhu z devíti míst Česka se účastnilo přes 39 000 běžců, v Tatrách a v Krkonoších se konaly zimní sletové hry. Cvičenců přijelo téměř 190 tisíc, diváků bylo přes milion.
  • Na X. všesokolském sletu 1938 v době sílící fašistické hrozby cvičilo 350 000 sokolů a sledovalo je přes dva miliony diváků.
  • XI. všesokolský slet 1948 se uskutečnil až po únorovém puči komunistů, počet cvičenců překonal půl milionu. Během průvodů došlo k demonstracím proti režimu a prezidentu Gottwaldovi, následné represe postihly přes 11 000 členů Sokola.
  • Důkazem, že Sokol opět vzlétl, byl XII. všesokolský slet 1994. Konal se po 46leté přestávce na Strahově a vystoupilo na něm asi 23 000 cvičenců.
  • XIII. všesokolský slet 2000 byl součástí akce Praha – evropské město kultury 2000. Celkem si na Strahově zacvičilo 25 000 lidí.
  • XIV. všesokolský slet 2006 se konal opět na Strahově, celkem cvičilo zhruba 20 000 osob,
  • XV. všesokolský slet 2012 se konal v Edenu v Praze-Vršovicích, vystoupilo na něm asi 10 500 cvičenců. Historickou premiéru mělo divadelní představení Prodané nevěsty, společně nastudované několika sokolskými soubory z Pyšel, Lázní Toušeň, Slatiňan a pražských Vinohrad.
Sportovní stadion Strahov v Praze Památky

Sportovní stadion Strahov v Praze

Vyjdete-li strmý kopec na Strahov, objeví se před vámi obrovský gigant, jehož nelze jen tak přehlédnout – sportovní stadion Strahov. Strahovský stadion patří díky své rozloze k největším stadionům na světě.

XVII. všesokolský slet 2024

30. 6.5. 7.
XVII. všesokolský slet 2024

XVII. všesokolský slet se bude konat od 30. června do 5. července 2024 v Praze s mottem 'slet spojuje'. Největší oslava sportu pro všechny na světě se koná jednou za šest let a do projektů spojených se sletem se zapojuje 100 000 sokolů.

Další aktuality

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Depu Kačerov, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby, Plavba na Slapy 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha

Letecké muzeum Kbely zahájí další sezonu – přijďte se podívat na nové stroje

V sobotu 4. května v 10:00 se pro veřejnost opět otevřou brány Leteckého muzea Kbely. Letos to bude již šestapadesátá muzejní sezóna. V rámci otevření se mohou návštěvníci seznámit také s novými přírůstky ve sbírkách muzea. Jedná se o početnou řadu novinek, mezi nimiž najdeme především exponáty velkých strojů. Vstup do muzea je zdarma.
Zážitky, Praha

Kam za májovou zábavou? Tipy na akce, které si nesmíte nechat ujít v květnu 2024

Blíží se léto, ale už květen 2024 nabízí řadu zajímavých akcí – od tradičních a každoročně opakovaných až po novinky, které zažijete jen jednou a proto je třeba si pečlivě vybrat. Máme pro vás tipy z celého Česka na zajímavé akce, festivaly, výstavy, slavnosti, gastronomické akce a workshopy, které letos nesmíte zmeškat.
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Kultura, Praha

Tim Burton se vrátil do Prahy: do jeho fantaskního světa nahlédnete v Obecním domě

Americký filmový mág – producent, scénárista, básník a loutkař, propojující nevinný dětský svět s odvrácenou stranou lidské existence a také vizionář spojující s neskutečnou lehkostí animaci s hranou tvorbou, se po 10 letech se vrací opět do Prahy, aby dal svým českým obdivovatelům možnost nahlédnout do nejniternějších zákoutí své mysli. Všemožné exponáty z jeho snových, fantaskních, groteskních až hororových děl si prohlédnete od 1. května do 30. září 2024 v Obecním domě.
Kultura, Praha