ÚvodAktualityHudební festival Dvořákova Praha slibuje jedinečné zážitky
Kultura

Hudební festival Dvořákova Praha slibuje jedinečné zážitky

  • 6. září 2024
Poctu proslulému skladateli Antonínu Dvořákovi složí i letos řada světových orchestrů a sólistů. Ti se představí v září 2024 na hudebním festivalu Dvořákova Praha, který tradičně uvádí díla našeho významného umělce. Tento rok se koná sedmnáctý ročník festivalu, a to mezi 6. a 24. zářím 2024.

Začátek podzimu v hlavním městě je tradičně spojován s oslavou hudebního genia a světově uznávaného českého skladatele Antonína Dvořáka, který se narodil 8. září 1841.

Na jeho počest se pravidelně koná festival klasické hudby Dvořákova Praha, který letos vstupuje do 17. sezony.

dvořákova prahaBěhem své úspěšné kariéry zkomponoval Dvořák devět symfonií, deset oper, nespočet instrumentálních skladeb, básní či koncertů. Dílem, které ho proslavilo po celém světě, je 9. symfonie, zvaná Novosvětská, v níž se inspiroval indiánskou a černošskou hudbou. Antonín Dvořák totiž v letech 1892 až 1895 působil ve Spojených státech, kde přijal angažmá na národní konzervatoři v New Yorku. Jedinečnost však dodává jeho skladbám také slovanský ráz či vlastenecké náměty.
 

Na co se můžete během festivalu těšit

Dvořákova Praha17. ročník festivalu Dvořákova Praha uvítá špičkové sólisty, dirigenty, mezinárodně uznávané orchestry i komorní soubory. Těšte se na defilé toho nejkvalitnějšího, co soudobá klasická hudba nabízí.

Tradičním provedením Violoncellového koncertu h moll a Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka v pátek 6. září 2024 zahájí festival koncert se sólistou Julianem Steckelem a Bamberskými symfoniky, který bude řídit rezidenční umělec letošní Dvořákovy Prahy Jakub Hrůša. Ten na festivalu vystoupí celkem čtyřikrát, naposledy 11. září na Výstavišti Praha na open air koncertu Spojeni Mahlerem.

Dvořákova PrahaFestival nabídne i řadu dalších umělců, ať už jsou to klavíristé Martha Argerich, Mao Fujita či Erich Guo, houslista Joshua Bell, či violoncellista Václav Petr, který spolu s Českou filharmonií provede světovou premiéru skladby Petra Wajsara Violoncello Ops.

V rámci Dvořákovy Prahy probíhá i soutěž pro mladé hudebníky a hudebnice Concertino Praga. Letos se koná už 58. ročník.
 

Dvořákova Praha pro všechny

Dvořákova PrahaDvořákova Praha pro zájemce, kteří se na koncerty nedostanou, nabídne televizní a rozhlasové přenosy:

  • 6. září Zahajovací koncert – Bamberští symfonikové, Jakub Hrůša, Julian Steckel – přímý přenos na ČT art
  • 11. září Spojeni Mahlerem – přímý přenos na ČT art, ze záznamu na ARD/ZDF Bayerische Rundfunk a stanici ARTE
  • 13. září Sedláčkovo kvarteto & Lukáš Sommer – záznam koncertu pro ČRo Vltava
  • 14. září Concertino Praga – přímý přenos na ČRo Vltava a na platformě Amadeus
  • 19. září Česká filharmonie, Ingo Metzmacher, Václav Petr – přímý přenos na ČRo Vltava


Dvořákova PrahaCentrum Bořislavka a jeho Artium by KKCG bude opět dějištěm podvečerních neformálních koncertů se začátkem v 18:00 hodin. Výtěžek ze vstupného ve výši 200 Kč slouží k podpoře mladých talentovaných hudebníků ze stipendijního fondu Nadace Karel Komárek Family Foundation, která je zároveň hlavním mecenášem Dvořákovy Prahy.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Kalendář 2025: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Kalendář 2025: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Máte rádi klasickou hudbu? Nejste sami, hudební tradice jsou naším rodinným stříbrem. Pro milovníky klasiky přinášíme několik výjimečných hudebních událostí, festivalů a slavností. Kam byste se měli během sezóny vypravit a nechat se unášet překrásnými tóny starých mistrů? To vám napoví Kudy z nudy.

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění Kultura

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Dvořákova Praha 2025

5. 9.23. 9.
Dvořákova Praha 2025

18. ročník festivalu, který vzdává hold českému géniovi Antonínu Dvořákovi. Mezi 5. a 23. zářím 2025 uvítá špičkové sólisty, dirigenty, mezinárodně uznávané orchestry i komorní soubory. Těšte se na defilé toho nejkvalitnějšího, co soudobá klasická hudba nabízí.

Co přinese Rok české hudby 2024?

Co přinese Rok české hudby 2024?

Česká hudební historie má jeden kouzelný detail: každý letopočet končící čtyřkou si připomínáme řadu výročí narození nebo úmrtí významných českých skladatelů a interpretů klasické i populární hudby. Z této náhody se zrodila tradice Roků české hudby. Platí to i pro letopočet 2024: pojďte s Kudy z nudy důstojně slavit Rok české hudby 2024!

Dvořákovo nábřeží v Praze Památky

Dvořákovo nábřeží v Praze

Dvořákovo nábřeží se nachází u pravého břehu Vltavy a vede od ulice Na Rejdišti vedle Čechova mostu ke Štefánikovu mostu. Bylo vybudováno při asanaci v roce 1904 a název po světoznámém skladateli nese od svého samého počátku. Naleznete zde přístaviště Čechův most a přístaviště Na Františku.

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Když prý Bůh rozdával darem nadání k hudbě, šel si Antonín Dvořák (8. září 1841 Nelahozeves – 1. května 1904 Praha) ne dvakrát, ale nejspíš hned třikrát. Jeden z největších hudebních géniů lidských dějin složil jedenáct oper a přibližně 400 skladeb: symfonie a symfonické básně, vokální a vokálně-instrumentální díla, komorní a klavírní skladby, koncerty, sbory i písně. Bylo jich ještě mnohem víc, jenže Dvořák s nimi nebyl spokojen a všechny partitury zničil.

Archiv Antonína Dvořáka – Paměť světa UNESCO

Archiv Antonína Dvořáka – Paměť světa UNESCO

Archiv Antonína Dvořáka zahrnuje dokumentární dědictví po jednom z nejvýznamnějších světově proslulých skladatelů 19. století – Antonínu Dvořákovi (1841–1904), jehož dílo náleží k vrcholům světové hudby tohoto období. V roce 2023 schválila Výkonná rada UNESCO zápis Archivu Antonína Dvořáka do seznamu Paměti světa UNESCO. Archiv je uložen v Českém muzeu hudby, které je součástí Národního muzea v Praze.

Jakub Hrůša – dirigent a hudební ředitel Královské opery v Londýně

Jakub Hrůša – dirigent a hudební ředitel Královské opery v Londýně

Když časopis Gramophone označil světově uznávaného českého dirigenta Jakuba Hrůšu (* 23. července 1981, Brno) za jednoho z dirigentů s hvězdnou budoucností, nespletl se. Hrůša se od září 2025 stane novým hudebním ředitelem Královské opery / The Royal Opera House v londýnské Covent Garden. Na tomto postu bude již druhým Čechem, před ním operu v polovině 20. století tři roky řídil Rafael Kubelík.

Seznamte se: znáte nejlepší české dirigenty?

Seznamte se: znáte nejlepší české dirigenty?

Říká se, že co Čech, to muzikant. Při bližším seznámení s našimi hudebními velikány ovšem zjistíme, že by mohlo platit také pravidlo co muzikant, to znamenitý dirigent. Se kterými slavnými dirigenty se u nás na Kudy z nudy můžete setkat?

Dirigent Jakub Hrůša byl jmenován novým hudebním ředitelem Královské opery v Londýně

Dirigent Jakub Hrůša byl jmenován novým hudebním ředitelem Královské opery v Londýně

Senzační zpráva pro českou kulturu: dirigent Jakub Hrůša byl jmenován novým hudebním ředitelem Královské opery v Londýně! Svého místa ujme od sezony 2024/2025, a tak máte ještě tři roky na to, abyste si jeho vynikající dirigentské umění mohli vychutnat i u nás doma – a to nejlépe hned.

Dvořákova Novosvětská symfonie – skladba, která zazněla na Měsíci

Dvořákova Novosvětská symfonie – skladba, která zazněla na Měsíci

Když 21. července 1969 američtí astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin z mise Apollo 11 poprvé vystoupili na povrch Měsíce, hrála jim k tomu česká hudba – Dvořákova Novosvětská symfonie. Neil Armstrong si ji oblíbil už v době, kdy hrál v koncertním souboru na univerzitě a nahrávka ho provázela i při prvním kroku do vesmíru.

Adam Plachetka – operní pěvec a jeden z největších hlasů na světě

Adam Plachetka – operní pěvec a jeden z největších hlasů na světě

Pro pěveckou dráhu se Adam Plachetka (* 4. května 1985) rozhodl spontánně na konci základní školy. Absolvoval Pražskou konzervatoř u profesora Luďka Löbla a HAMU, Hudební a taneční fakultu Akademie múzických umění v Praze. Mluví se o něm jako o nejlepším mozartovském barytonistovi své generace, ale odskočil si i k muzikálům a zpíval také na rozpálené střeše paláce Lucerna.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.4. – 13.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří na Pražském hradě – jaro 2025, Svět minerálů a šperků na Výstavišti Holešovice 2025, 300 let zámku Jemniště a výstava vozů Jaguar, Nauryz v Praze, Motoráčkem do lomu Čertovy schody. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
11. duben 2025 12:58
Zážitky, Praha

Velikonoční trhy v centru Prahy plné barev a zábavy

Velikonoční trhy jsou radostnou oslavou jara. V Praze oživí Staroměstské náměstí, Václavské náměstí, náměstí Míru, Mariánské náměstí nebo Dvořákovo nábřeží. Chybět nebudou staročeské zvyky a tradice, velikonoční zboží pro radost, dobré jídlo a nápoje pro zahřátí. Na pódiích se vystřídají stovky umělců a folklórních vystoupení. Trhy myslí i na program pro děti a objevíte nejedno překvapení. Jaký hluk například vydává čtyřmetrová hrkačka?
10. duben 2025 19:54
Životní styl, Praha

Motýli v trojské Botanické zahradě vás přivábí kouzlem přitažlivosti

Jako každý rok pořádá Botanická zahrada hl. m. Prahy výstavu tropických motýlů, takže i letos máte možnost obdivovat lehkost a kouzlo těchto zástupců hmyzu. Staňte se svědky jejich zrození a vzdušných tanců. Zároveň se vám odhalí mnohá tajemství z jejich života, letos se výstava zaměří na kouzlo přitažlivosti mezi rostlinami a těmito nádhernými opylovači. Skleníkem Fata Morgana budou poletovat stovky krásných tropických i evropských druhů a svou krásou okouzlí nejen dospělé, ale rozzáří oči zejména dětem, pro které jsou motýli synonymem pohádkových kouzel a lesních víl. Výstava začíná 11. dubna a potrvá až do 25. května 2025. Navštívit ji můžete od 9 do 19 hodin denně kromě pondělků, kdy je skleník uzavřen. Přijďte a objevte kouzlo motýlů na vlastní oči a nechte se obletovat!
10. duben 2025 16:00
Příroda, Praha

Gorilka Gaia v Zoo Praha slaví první rok – přijďte na sobotní oslavu!

V sobotu 12. dubna 2025 uplyne rok od narození Gaiy. Jméno teprve druhému mláděti gorily nížinné v pražském pavilonu Rezervace Dja loni vybrala a udělila světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová. Gaia je ve svém necelém roce houževnatým mládětem, které si nejčastěji hraje se svou o čtvrt roku starší sestrou Mobi. Oslavy v Rezervaci Dja začnou v sobotu v 10 hodin, přičemž dárek dostane Gaia v 15 hodin.
10. duben 2025 8:00
Příroda, Praha

Dostihová sezóna v Chuchli se rozjíždí

Závodiště v pražské Chuchli vstupuje do nové sezóny 2025 vždy v první polovině dubna. Slavnostní zahájení a Velká dubnová cena se sice již jela, ostatní velké závody letošní sezóny však na koně, závodníky i diváky čekají! Těšit se můžete například na Pony Cup v parkuru, Velikonoční dostihový den nebo Memoriál Jany Holé. Nejvýznamnější dostih první části sezóny 104. Velká jarní cena proběhne 11. května 2025.
9. duben 2025 14:00
Letní sporty, Praha

Česko ve filmu: Jiřina Bohdalová, královna filmového humoru

Jiřina Bohdalová. Jméno, které rezonuje napříč generacemi, ač je to k neuvěření. Žena, která nejen že přežila všechny režimy, ale každý z nich si podmanila svým nenapodobitelným hlasem a smyslem pro humor. Její role sahají od princezen po čarodějnice a od dramatu po grotesku – Jiřina prostě umí všechno. Připomeňte si ji s Kudy z nudy skrze filmy, ve kterých zanechala nesmazatelnou stopu.
9. duben 2025 8:23
Kultura, Praha

České značky: cestovní kancelář Čedok

Když v roce 1920 vznikl Čedok, svět vypadal úplně jinak. Dovolená se tehdy neřešila kliknutím na „last minute“, ale spíš jako malá expedice. Kufry byly kožené, wifi daleká budoucnost, a cestovní kancelář? To byla novinka, která slibovala, že se do cíle nejenom opravdu dostanete, ale možná se i v pořádku vrátíte. Právě to dodnes zaručuje cestování s Čedokem. Vydejte se s ním a s portálem Kudy z nudy za hranice všedních dní!
8. duben 2025 16:21
Životní styl, Praha

Prague Fringe Festival 2025 přinese na Malou Stranu indickou sekci a další divadla ze světa

Během 24. ročníku mezinárodního festivalu anglického divadla Prague Fringe, který se koná od pondělí 26. do 31. května 2025 se mohou diváci těšit na více než stovku představení od desítek souborů z různých zemí světa. Tradiční i neobvyklé divadelní prostory na Malé Straně znovu ožijí mezinárodními inscenacemi nového divadla, komedie, story-tellingu, divadla pro děti a dalšími žánry.
8. duben 2025 11:01
Kultura, Praha