ÚvodAktualityVýznamné dny naší historie: co se stalo v dubnu?
Životní styl

Významné dny naší historie: co se stalo v dubnu?

Poslechněte si audio verzi článku
Založení Národního muzea, filmová cena Oscar pro filmy Ostře sledované vlaky a Obchod na korze, vyhlášení chráněné krajinné oblasti Český kras, otevření pražského letiště, první výtisky Máchova Máje, založení Jedličkova ústavu anebo výroba první české lokomotivy: to je jen malý výběr z dubnových výročí a zajímavostí. Připomeňte si je s Kudy z nudy!
Pro čtvrtý měsíc v roce čeština zvolila název podle svěžího listí rašících dubů. S Kudy z nudy se podívejte na dubnové pranostiky a souhrn zajímavostí. Víte například, že přesně na 27. dubna 4977 před naším letopočtem vypočítal Johannes Kepler vznik vesmíru? Pamatovat si to ale nemusíte, pojďte se raději podívat na další dubnová výročí!
 

1. dubna 1887 – elektrické osvětlení ulic v Jindřichově Hradci

První dubnový den se nazývá apríl. Drobné zlomyslnosti a žertíky si ze sebe prý lidé tropili už ve středověku. Ve stejný den roku 1887 ale také bylo v Jindřichově Hradci jako v prvním českém městě zavedeno elektrické osvětlení ulic. V Olomouci se 1. dubna 1899 rozjela první elektrická tramvaj a 1. dubna 1913 doktor Rudolf Jedlička v Praze otevřel Jedličkův ústav, první český ústav pro tělesně postižené. A nebyl to apríl!
 

2. dubna 1981 – otevření Kongresového centra Praha

V Praze byl 2. dubna 1981 otevřen Palác kultury, dnešní Kongresové centrum Praha. Také díky němu se Praha v roce 2017 stala osmou nejpopulárnější konferenční destinací světa a v roce 2022 se dostala do TOP 5 nejlepších míst světa.


 

4. dubna 1875 – premiéra symfonické básně Vltava

Vltava je druhá skladba cyklu symfonických básní Má vlast a jedno z vrcholných děl hudebního skladatele Bedřicha Smetany i české klasické hudby. Skládá se z šesti částí, které Smetana zkomponoval v letech 1874–1879. Vltava byla složena mezi 20. listopadem a 8. prosincem 1874 a měla premiéru 4. dubna 1875. Má vlast se každoročně se hraje 12. května v den výročí Smetanovy smrti jako zahajovací koncert festivalu Pražské jaro.
 

5. dubna 1937 – otevření Letiště Praha-Ruzyně

V roce 1937 psal dobový tisk o nově otevřeném letišti v pražské Ruzyni jako o největším a nejmodernějším vzdušném přístavu republiky. Co by asi tehdejší novináři říkali při pohledu na dnešní Letiště Václava Havla? Zatímco v roce 1937 letiště využilo necelých čtrnáct tisíc cestujících na 24 linkách, v roce 2024 odbavilo před šestnáct milionů cestujících a proběhlo 134 609 startů a přistání letadel.


 

6. dubna 2015 – prodloužení pražského metra

V dubnu 2015 byla trasa pražského metra A prodloužena na jejím západním konci o čtyři nové stanice, a to Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol.
 

7. dubna 1348 – založení Univerzity Karlovy a Den vzdělanosti

Právě 7. dubna 1348 vydal král Karel IV. zakládací listinu Karlovy univerzity. Král měl napilno, ve stejném roce založil také Nové Město Pražské a položil také základní kámen hradu Karlštejn. Ovšem univerzita, to bylo něco, co střední Evropa ještě neznala! První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže se stalo základním kamenem českého školství a zároveň posílilo kulturní kontakty našich zemí s Evropou. Nahlédněte se Kudy z nudy do světa univerzit a připomeňte si Den vzdělanosti!
 

8. dubna 1999 – premiéra filmové komedie Pelíšky

V dubnu 1999 měly premiéru Pelíšky, filmová komedie režiséra Jana Hřebejka. Pelíšky se vzápětí staly divácky nejúspěšnějším filmem roku. Film, který vás dokáže rozesmát i rozplakat, získal celkem tři České lvy, a zařadil se mezi oblíbené vánoční filmy.
 

10. dubna 1968 – film Ostře sledované vlaky získal Oscara

Film režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky (1966) získal Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film v rámci 40. ročníku udílení cen americké Akademie filmového umění a věd za rok 1967.
 

12. dubna 1972 – vyhlášení CHKO Český kras

Pestrá a mnohotvárná krajina, která se rozkládá mezi Prahou a Berounem, zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu. V dubnu 1972 byla na rozloze 130 kilometrů čtverečních vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český kras.


 

13. dubna 1950 – akce K, nejtemnější den v dějinách české církve

Při akci K v noci ze 13. na 14. dubna 1950 příslušníci Sboru národní bezpečnosti, Státní bezpečnosti i Lidových milicí přepadli a obsadili celkem 75 klášterů mužských řádů v Česku a 62 klášterů na Slovensku. O dva týdny později, v noci z 27. na 28. dubna, následovaly v rámci akce Ř ženské kláštery.
 

14. dubna 1946 – zahájení vyhlídkových plaveb na Brněnské přehradě

Na Brněnskou přehradu byla 14. dubna 1946 spuštěna první osobní výletní loď jménem Brno. O den později ji následovala loď Morava. Loď Brno byla v provozu do roku 1967, pak se na více než dvacet let přesunula na Vranovskou přehradu. Z provozu byla vyřazena v roce 1978.
 

15. dubna 1818 – založení Národního muzea

V Praze bylo roku 1818 založeno Národní muzeum. Seznamte se na Kudy z nudy s jeho historií a postupným rozšiřováním, jeho zakladateli a zajímavostmi, které muzeum provázely na cestách českou historií.


 

17. dubna 1966 – první pochod Praha–Prčice

V dubnu 1966 se poprvé konal nejznámější organizovaný turistický a dálkový pochod v Česku pochod Praha–Prčice. Trasa z Prahy tehdy měřila 65 kilometrů. V současnosti akce nabízí přes dvacet různých tras včetně tras pro děti, cyklisty a vozíčkáře.
 

18. dubna 1966 – film Obchod na Korze získal Oscara

Film režisérů Jána Kadára a Elmara Klose Obchod na korze (1965) získal Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film v rámci 38. ročníku udílení cen americké Akademie filmového umění a věd za rok 1965.
 

18. dubna 1906 – Nobelova cena pro Berthu von Suttnerovou

První osobou narozenou v Čechách, která získala Nobelovu cenu, se stala Bertha von Suttnerová. V roce 1905 se rovněž stala první ženou, jíž byla udělena Nobelova cena za mír. Cenu převzala 18. dubna 1906 v Kristianii, dnešním Oslu.
 

19. dubna 1945 – vypálení osady Ploština

Necelý měsíc před koncem druhé světové války vypálilo německé policejní komando SS spolu se speciální protipartyzánskou jednotkou Josef osadu Ploština. Nacisté tam zavraždili desítky mužů, žen i dětí. Tragédie se stala námětem knihy Ladislava Mňačka Smrt si říká Engelchen a dnes ji připomíná Památník Ploština.
 

20. dubna 1854 – první český železniční vagon

Z Ringhofferovy dílny v Praze vyjel první český železniční vagon. Největší továrna na vagony v rakouské monarchii vyráběla kromě tramvají také salonní vlaky pro většinu evropských panovníků. Do začátku druhé světové války vyvezla Ringhofferova továrna 145 tisíc vozů všeho druhu.
 

23. dubna 1836 – vyšel Máj Karla Hynka Máchy

V Praze vyšel nákladem 600 výtisků Máj, česky psané básnické dílo Karla Hynka Máchy. Jediná kniha, která za jeho života vyšla, je dnes považovaná za vrcholné dílo českého literárního romantismu.


 

27. dubna 1849 – Praha se rozšířila o pátý městský obvod

Spojením čtyř samostatných královských měst (Staré Město, Nové Město, Malá Strana, Hradčany) vzniklo 12. února 1784 Královské hlavní město Praha. Pátý městský obvod, Židovské město – Josefov, přibyl 27. dubna 1849.
 

28. dubna 1900 – v pražské Libni byla vyrobena první česká lokomotiva

28. dubna 1900 předali pracovníci Českomoravské továrny na parní stroje do provozu první parní lokomotivu vyrobenou na českém území. Lokomotivám řady 310 se říkalo přátelsky Nazdárek, Matylda nebo Kafemlejnek, a na nějaký čas ovládly českou železniční síť. V provozu byly až do roku 1968 a dnes je můžete vidět v železničním muzeu v Lužné u Rakovníka. Anebo ve filmu Páni kluci, kde parní lokomotiva Kafemlejnek hraje důležitou roli.
 

30. dubna 1916 – v českých zemích byl poprvé zaveden letní čas

Pravidelně každý rok si celá Evropa dvakrát ročně posouvá hodinové ručičky. Na jaře se mění zimní čas na letní čas, na podzim se letní čas mění na zimní. Letní čas používá většina Evropy a velká část Severní Ameriky, jinde se s ním setkáte výjimečně.

Přehled dubnových výročí z české historie: od založení Národního muzea po historické události v oblasti dopravy a kultury.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Lidové pranostiky: duben, aprílové počasí, hadi, štíři a žáby

Lidové pranostiky: duben, aprílové počasí, hadi, štíři a žáby

Pro duben, měsíc pojmenovaný po svěžím jarním listí rašících dubů, je typické rychle se měnící, takzvané aprílové počasí. Proto také nejznámější dubnová pranostika navazuje na březnovou průpovídku „Březen – za kamna vlezem,“ když dodává „duben, ještě tam budem“. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s dubnovou záplavou pořekadel, mouder a průpovídek.

50 tipů, jak si užít Apríl

50 tipů, jak si užít Apríl

Oblíbený Apríl má u nás již dlouhou tradici. Drobné zlomyslnosti a žertíky si u nás lidé na 1. dubna provádějí od 17. století. V českých zemích existuje první zmínka o Aprílu z roku 1690, počátek provádění si drobných poťouchlostí lze však vystopovat mnohem dále do minulosti, a to až do Persie k roku 536 před naším letopočtem. Autorem svátku, který se zde nazývá Sizdah Bedar, je mytický král Jamšíd. Druhou teorií je, že svátek vznikl jako oslava radosti nad koncem dlouhé zimy a přechodem na veselejší období jara. Oslavte proto první dubnový den tematickým výletem na kuriózní místa, která vykouzlí úsměv na tváři anebo nevěřícné zakroucení hlavou.

Věda a historie není nuda: Hvězdná Praha, Jan Kepler a Tycho Brahe

Věda a historie není nuda: Hvězdná Praha, Jan Kepler a Tycho Brahe

Rudolfinská Praha: mystické město v srdci Evropy, kam lesk císařského majestátu přitahoval astrology, astronomy a hvězdáře. Byli mezi nimi šejdíři, kteří Rudolfovi II. slibovali elixíry mládí i kameny mudrců, a pak ti, kteří to s konstelacemi hvězd a planet mysleli vážně. Mezi ně se patřili Tycho Brahe a Johannes Kepler. Dán a Němec, pozorovatel hvězd a excelentní matematik. Dva vědci, kteří z Prahy na čas udělali hvězdný střed vesmíru.

7 věcí, které nevíte… o hudebním festivalu Pražské jaro

7 věcí, které nevíte… o hudebním festivalu Pražské jaro

Pražské jaro není jen mezinárodní hudební festival. Je to událost, která propojuje hudbu, kulturu a neopakovatelnou atmosféru hlavního města. Pokud jste ho ještě nezažili, letos je ten správný čas to napravit! Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat historii Pražského jara, velká jména festivalu i nové nápady a trendy.

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR Kultura

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.

7 věcí, které nevíte o… Evropském roku železnic a železničních kuriozitách

7 věcí, které nevíte o… Evropském roku železnic a železničních kuriozitách

Evropská železnice slaví velká výročí téměř každý rok – a ten letošní není výjimkou. S Kudy z nudy si připomeneme třeba koněspřežnou železnici z Českých Budějovic do Lince, výročí příjezdů prvních vlaků do Prahy a do Brna, naše nejstarší lokomotivy anebo první železniční nehodu. A pokud si myslíte, že jsou dějiny železnice nudné, připravte se na překvapivé jízdy do minulosti!

Jarní změna času ze zimního na letní – den, který je o hodinu kratší

Jarní změna času ze zimního na letní – den, který je o hodinu kratší

Pravidelně každý rok si celá Evropa dvakrát ročně posouvá hodinové ručičky. Na jaře se mění zimní čas na letní čas, na podzim se letní čas mění na zimní. Letní čas používá většina Evropy a velká část Severní Ameriky, jinde se s ním setkáte výjimečně.

Český lev – prestižní česká filmová cena

Český lev – prestižní česká filmová cena

Český lev je prestižní česká filmová cena, kterou od roku 1993 v několika kategoriích uděluje Česká filmová a televizní akademie. Ocenění symbolizuje křišťálová soška lva. Od roku 2015 se vedle filmových cen udělují také ceny za televizní tvorbu. Jména nominovaných se zveřejňují na začátku roku, slavnostní předávání probíhá na začátku března.

Praha – Nové Město Památky

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Vranovská přehrada – Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí Letní sporty

Vranovská přehrada – Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Třicet km dlouhá jihomoravská nádrž s čistou a teplou vodou se nachází v překrásném údolí pod hrdým barokním zámkem Vranovem nad Dyjí poskytuje výborné podmínky pro koupání a vodní sporty. Kvalita vody ve Vranovské přehradě patří k těm nejlepším v České republice.

Brněnská přehrada – Prýgl Letní sporty

Brněnská přehrada – Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Kongresové centrum Praha Památky

Kongresové centrum Praha

Kongresové centrum Praha (KCP) patří mezi významná evropská kongresová centra, jehož kapacita umožňuje konání kongresů až pro 10 000 účastníků ve více než 70 sálech, saloncích a jednacích místnostech. Je dominantou Prahy s úchvatným výhledem na historické centrum města.

Pochod Praha – Prčice 2025

17. 5.
Pochod Praha – Prčice 2025

58. ročník nejznámějšího organizovaného turistického a dálkového pochodu v České republice Praha–Prčice se koná 17. května 2024.

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk Kultura

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk

Památník Ploština prošel mezi lety 2020-2023 generální rekonstrukcí a nyní nabízí moderní expozice ve zcela nových prostorách. Připomíná osudy míst v regionu, která na samém konci války vypálili nacisté.

Česko ve filmu: Svěrák, Hřebejk, Michálek, Troška, Poledňáková, Jasný a Vláčil aneb známí čeští režiséři

Česko ve filmu: Svěrák, Hřebejk, Michálek, Troška, Poledňáková, Jasný a Vláčil aneb známí čeští režiséři

Stejně jako máte oblíbené herečky, herce, zpěvačky a zpěváky, určitě si vybavíte i své oblíbené filmy. Znáte i jejich režiséry? Do filmového světa se navždy zapsali svými díly a jejich filmy jsou pevnou součástí české kinematografie. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Chráněná krajinná oblast Český kras Příroda

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Česko ve filmu: Pelíšky a další oblíbené vánoční filmy

Česko ve filmu: Pelíšky a další oblíbené vánoční filmy

Jak si lépe vychutnat vánoční atmosféru než při sledování oblíbeného filmu? V názvu vůbec nemusí mít Vánoce ani advent, a přesto z nich dýchá báječná vánoční atmosféra a my se k nim během svátků každý rok rádi vracíme. Zapalte svíčky, nachystejte si čaj, kávu nebo horkou čokoládu a užijte si čekání na Ježíška: na Kudy z nudy jsme pro vás vybrali ty nejlepší vánoční filmy!

Podzimní změna času z letního na zimní – den, který je o hodinu delší

Podzimní změna času z letního na zimní – den, který je o hodinu delší

Střídání letního a zimního času je přežitek. Přirozený čas je pro nás z hlediska astronomie jen ten zimní nebo také středoevropský čas. Pravidelně se k němu vracíme každoročně na podzim, kdy se při změně z letního času na zimní hodinové ručičky vrací o hodinu zpět.

Rudolf Jedlička – zakladatel prvního českého ústavu pro postižené děti

Rudolf Jedlička – zakladatel prvního českého ústavu pro postižené děti

Rudolf Jedlička (20. února 1869, Lysá nad Labem – 26. října 1926, Harrachov) byl zakladatel české rentgenologie a radiologie, léčebné rehabilitace a nezištný mecenáš. Jako lékař prošel balkánskou i první světovou válkou a 1913 založil první český ústav pro postižené děti. Dodnes nese jeho jméno: Jedličkův ústav.

Ringhofferovi – dynastie průmyslníků a podnikatelů, která změnila pražský Smíchov

Ringhofferovi – dynastie průmyslníků a podnikatelů, která změnila pražský Smíchov

Největší továrna na vagony v rakouské monarchii, která kromě tramvají vyráběla salonní vlaky pro rakouského císaře, rumunského krále, tureckého pašu i pro císařovnu Alžbětu: to byl hlavní obor podnikání rodiny Ringhofferů. Ve vedení podniků se postupně vystřídalo šest generací.

Česko ve filmu: nejlepší filmy režisérky Věry Plívové-Šimkové

Česko ve filmu: nejlepší filmy režisérky Věry Plívové-Šimkové

Páni kluci, Přijela k nám pouť, Krakonoš a lyžníci anebo Lišáci, Myšáci a Šibeničák: to jsou nejznámější filmy scénáristky a režisérky Věry Plívové-Šimkové. Jsou prodchnuté laskavostí, humorem a nadsázkou, a už desítky let patří do zlatého fondu české kinematografie. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Jiří Menzel – oscarový filmový režisér

Jiří Menzel – oscarový filmový režisér

Jiří Menzel (23. února 1938, Praha – 5. září 2020, Praha) byl jedním z nejuznávanějších filmových a divadelních režisérů. Patřil také k tvůrcům nové vlny 60. let, slavné éry českého filmu. V té době natočil snímek Ostře sledované vlaky, který v roce 1968 získal Oscara za nejlepší zahraniční film.

Má vlast – cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany

Má vlast – cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany

Cyklus symfonických básní Má vlast je jedním z vrcholných děl skladatele Bedřicha Smetany i české klasické hudby. Skládá se z šesti částí, které Smetana zkomponoval v letech 1874–1879. Má vlast se každoročně se hraje 12. května v den výročí Smetanovy smrti jako zahajovací koncert festivalu Pražské jaro.

Pražské metro – jediné v České republice

Pražské metro – jediné v České republice

Metro je páteří městské hromadné dopravy v Praze. Denně přepraví průměrně přes milion a půl cestujících. V současné době má tři linky značené písmeny a barvami: A (zelená), B (žlutá) a C (červená). Čtvrtá linka D (modrá) se začala stavět v roce 2022.

Největší letiště v České republice – Letiště Praha

Největší letiště v České republice – Letiště Praha

Mezinárodní letiště Praha – Ruzyně bylo otevřeno a provoz zde byl zahájen 5.4.1937. V roce 1968 byl zahájen provoz v části Sever (nové letiště) a v novém terminálu. Letiště je stále rozšiřováno a modernizováno. Dne 5. října 2012 došlo k oficiálnímu přejmenování na Letiště Václava Havla Praha, na počest bývalého prezidenta ČR.

7 věcí, které nevíte o… Národním muzeu v Praze

7 věcí, které nevíte o… Národním muzeu v Praze

Už více než 200 let poznávají Češi svět s Národním muzeem v Praze. Víte ale, že impozantní novorenesanční budova na Václavském náměstí nebyla prvním sídlem muzea anebo že muzeum má celou řadu poboček v Praze i mimo hlavní město? Pojďte se s ním seznámit na Kudy z nudy!

Bertha von Suttnerová – první žena, která získala Nobelovu cenu za mír

Bertha von Suttnerová – první žena, která získala Nobelovu cenu za mír

Bertha Sophia Felicita von Suttnerová, rozená hraběnka Kinská ze Vchynic a Tetova (9. června 1843, Praha – 21. června 1914, Vídeň), byla radikální pacifistka, publicistka a spisovatelka. V dnešním jazyce by se dala označit za aktivistku: razila odvážný názor, že mír je lepší než válka, a veškeré úsilí věnovala do boje za porozumění mezi národy. V roce 1905 se stala první ženou, jíž byla udělena Nobelova cena za mír.

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Tvůrce české národní hudby, autor řady oper, cyklu symfonických básní Má vlast a komorních skladeb, dirigent, přísný hudební kritik, organizátor veřejného hudebního života a také brilantní klavírista, který dokázal celé večery bavit společnost: to je Bedřich Smetana (2. března 1824 Litomyšl – 12. května 1884 Praha), jeden z nejznámějších českých hudebních skladatelů.

7 věcí, které nevíte… o univerzitách

7 věcí, které nevíte… o univerzitách

Jeden z oficiálních významných dnů České republiky připomíná 7. duben roku 1348 a vznik Univerzity Karlovy. Založení první vysoké školy ve střední Evropě výrazně přispělo k rozvoji vzdělanosti, a proto byl si právě 7. duben připomínáme jako Den vzdělanosti. Jak dobře znáte naše univerzity? Kolik je v České republice vlastně vysokých škol? Jistě, kdekdo ví, že nejstarší je Karlova univerzita v Praze, ale dokázali byste s jistotou říct, která je druhá nejstarší? Anebo třetí? Pojďte s Kudy z nudy pootevřít vrata univerzit, letitých a trochu tajemných institucí, a alespoň zběžně se s nimi seznámit.

Výlet do Máchova kraje – za králem všech romantiků

Výlet do Máchova kraje – za králem všech romantiků

Básník, skvělý kreslíř, vášnivý cestovatel a zároveň muž se slušným filozofickým a právním vzděláním – to byl Karel Hynek Mácha (1810–1836). Jeho putování po českých hradech, horách a dalších romantických místech láká i dnes k výpravám řady novodobých turistů.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Akce K – nejtemnější den v dějinách české církve

Akce K – nejtemnější den v dějinách české církve

V noci ze 13. na 14. dubna 1950 příslušníci Sboru národní bezpečnosti, Státní bezpečnosti i Lidových milicí přepadli a obsadili celkem 75 klášterů mužských řádů v Česku a 62 klášterů na Slovensku. O dva týdny později, v noci z 27. na 28. dubna, následovaly v rámci akce Ř ženské kláštery.

Karel Hynek Mácha – zakladatel moderní české poezie a král romantiků

Karel Hynek Mácha – zakladatel moderní české poezie a král romantiků

První sentimentálně romantické básně psal Karel Hynek Mácha (16. listopadu 1810 Praha – 6. listopadu 1836 Litoměřice) německy a nazval je Versuche des Ignaz Macha, Pokusy Ignáce Máchy. Tehdy se psal rok 1829. O sedm let později vydal vlastním nákladem česky psaný Máj. Jediná kniha, která za jeho života vyšla, je dnes považovaná za vrcholné dílo českého literárního romantismu.

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže založil český král a římský císař Karel IV. roku 1348. Patří tak k nejstarším evropským univerzitám. U zrodu Univerzity Karlovy stály čtyři fakulty – teologická, svobodných umění, právnická a medicínská.

Další aktuality

Apríl a aprílové počasí: Déšť, slunce a místa, která vypadají jako deštníky

Už vás někdy aprílové počasí vyšplouchlo? Duben je čas, kdy ráno vyjdete ven v bundě, odpoledne litujete, že jste si nevzali kraťasy, a večer vás překvapí nečekaný liják. Co v té chvíli pomůže? Deštník! Vydejte se s Kudy z nudy na místa, která nám deštníky a aprílové počasí připomínají nejvíc.
30. březen 2025 11:38
Životní styl

Kalendář 2025: Přehled bylinkových dnů, výstav a slavností na jaro a léto

Voňavá levandule a rozmarýn, tymián, bazalka a dobromysl pro italskou kuchyni, pažitka, majoránka, libeček a petržel pro tu domácí a nakonec třeba medvědí česnek, meduňka a šalvěj pro zdraví – bez bylinek by to zkrátka byla nuda. Nadšení zahrádkáři dobře ví, že od záhonku je jen krůček k bylinkové zahrádce a dalším větším projektům. A kdo má rád bylinky, toho budou lákat bylinkové slavnosti. Kam a kdy se na ně můžete vypravit?
26. březen 2025 16:26
Životní styl

České rekordy: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?

Česko možná není zemí gigantických hor ani nekonečných kaňonů, ale když přijde na rekordy, rozhodně se nemáme za co stydět! Od nejvyšší hory po nejnižší bod, od nejdelší jeskyně po nejhlubší propast, naše krajina je plná fascinujících extrémů, které stojí za návštěvu. Víte, kde najdete nejvyšší věže, nejdelší mosty nebo třeba největší přehradu? Vydejte se s Kudy z nudy za českými rekordy v terénu!
26. březen 2025 0:15
Životní styl

Ukliďme Česko: na dobrovolníky čekají řeky po povodních

V sobotu 29. března 2025 proběhne hlavní termín jarní akce Ukliďme Česko. Desítky tisíc dobrovolníků tak opět budou uklízet v lesích, obcích a městech, podél komunikací či v chráněných územích, ale také na řekách, na jejichž březích zůstalo po loňských povodních nebývalé množství odpadků... Přidáte se také?
25. březen 2025 10:00
Životní styl

Kalendář 2025: Udržitelné kulturní akce, festivaly a téma ekologie

Kulturní scéna v Česku se stále výrazněji věnuje ekologickým tématům. Ekologický přístup pořadatelů akcí ukazuje, jak se skvěle bavit i plánovat akce šetrné k přírodě. V přehledu festivalů a dalších zajímavých akcí pro rok 2025 najdete tipy na zážitky, které si kladou za cíl vyprodukovat co nejméně odpadu a snížit i ekologickou zátěž a zároveň přispět k lepší a méně znečištěné planetě Zemi. Bavte se udržitelně!
24. březen 2025 10:26
Životní styl

Připomeňte si Světový den poezie

Světový den poezie připadá na 21. březen. Cílem tohoto svátku je podpora jazykové různorodosti a zviditelnění ohrožených jazyků v místě jejich používání. Připomeňte si oblíbenou báseň i místa napříč Českou republikou spojená s našimi básníky.
21. březen 2025 7:07
Životní styl

Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru

V dnešní době je vnitřní pocit štěstí víc než zapotřebí. Pokud nevíte, jak se na něj naladit, zkuste pár našich rad – usmívejte se, poslouchejte oblíbenou hudbu, myslete pozitivně a vydejte se někam na výlet. A svěřte se ostatním, co nového jste vyzkoušeli, objevili a navštívili. Protože k dobrému pocitu stačí pár obyčejných dní volna, nabízíme vám místa, kde jiní zažili příval štěstí na vlastní kůži. Třeba se to podaří i vám.
19. březen 2025 19:54
Životní styl

Seznamte se: 19. března má svátek Josef

Blíží se 19. březen a je nejvyšší čas vymyslet dárek pro vaše přátele a blízké jménem Josef, Pepa, Pepík, Jožka, Jožin, Jozífek, Pepin nebo Pepíno. Mezi námi jich žije asi 150 tisíc a do roku 1951 bylo jméno Josef nejčastějším křestním jménem v Čechách i na Moravě. Se kterými Josefy se setkáte na Kudy z nudy?
18. březen 2025 16:00
Životní styl