ÚvodAktualityKonec prázdnin a září patří v pražských hvězdárnách pozorování oblohy i pohádkám
Kultura

Konec prázdnin a září patří v pražských hvězdárnách pozorování oblohy i pohádkám

  • 22. srpna 2023
Prázdniny a letní romantické pozorování oblohy na chatách a táborech sice pomalu končí, ale hvězdárny nabízejí exkurzi do vesmíru po celý rok. Pozorování oblohy s odborným výkladem, pohádky pro menší i větší děti, astronomické kurzy pro děti i dospělé, i astronomické vycházky. Na co se můžete těšit ve Štefánikově hvězdárně a Hvězdárně Ďáblice v Praze na konci prázdnin a v září?
Ještě stále si užíváme dlouhé a teplé letní večery. Ideální čas na vycházku a návštěvu Štefánikovy hvězdárny či Hvězdárny Ďáblice. Na denní obloze zde lze velkými dalekohledy sledovat Slunce, na noční obloze Měsíc a především za bezměsíčných nocí celou řadu zajímavých objektů hvězdného vesmíru. Obě hvězdárny nabízí řadu naučných i pohádkových pořadů. Pohádkové pořady jsou určeny především pro malé návštěvníky, ale mnoho zajímavého a nového se v nich mohou dozvědět i rodiče.V září se děti mohou těšit na pravidelné promítání. Středy a pátky od 16 hodin budou ve Štefánikově hvězdárně patřit pohádce o vesmírné sondě jménem Rosetta - Cesta za kometou – Rosetta, Philae a jejich dobrodružství.

O víkendech se zde promítají hned tři vesmírné pohádky. V 10:30 se můžete připojit k Paxiho dobrodružství a najít nové kamarády, se kterými prozkoumáte celou Sluneční soustavu! Ve 14:30 se promítá pohádka o malém zvídavém klukovi a neobyčejné pastelce, se kterou stačí něco nakreslit, a hned to máte ve skutečnosti. Vydejte se s Ťuldou prozkoumat, jak to vypadá na Venuši a jestli na Marsu žijí Marťani! V 16 hodin čekají na děti od 10 let Lety ke hvězdám! Fantastický vesmírný výlet začíná na planetě Zemi, odkud navštívíte všechny planety Sluneční soustavy, ale i objekty vzdáleného vesmíru (hvězdokupy, mlhoviny a cizí galaxie). Při zpáteční cestě se dozvíte základní informace o vzniku vesmíru.

Na chodbách hvězdárny je umístěna stálá astronomická výstava, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy, historické přístroje i počítače s astronomickými animacemi. Dále je možno navštívit muzeum meteoritů. A také zde máte jedinečnou možnost nechat se vyfotit jako kosmonaut!

Zajímavé programy nabízí i Hvězdárna Ďáblice. Každou zářijovou středu, sobotu i neděli bude v 17 hod. uveden pořad Slunce a stíny s pozorováním oblohy. Kromě jevů spojených se Sluncem se seznámíte také s tím, jaké jsou jeho parametry, struktura a fyzikální vlastnosti. Pátky od 20 hodin přináší v programu Co se děje na obloze? aktuální informace o tom, co je vidět na obloze. Které planety budou v nejbližší době pozorovatelné a jaké úkazy jsou s nimi spojeny, kdy nastávají zatmění Slunce nebo Měsíce a zda nás nenavštíví nějaká jasná kometa. Pro nejmenší bude o sobotách od 10:15, 14:15 a 16:15  promítána pohádka O kouzelné pastelce II – Ťuldova dobrodružství na planetách a o nedělích od 10:15, 14:15 a 16:15 Jak šla kometka do světa. Pohádka o tom, jak odvážná kometka zachránila malého Pluta před ďábelským Algolem. Dále zde vystupují parádivé Plejády, moudré Slunce i pozemští hvězdáři.
 

Akademie vesmírných cestovatelů

Malí zvídaví hvězdáři mohou ve školním roce navštěvovat dle věku Astronomickou školičkuAstronomický kroužek nebo Akademii vesmírných cestovatelů.  V Akademii vesmírných cestovatelů děti zábavnou formou v rolích vesmírných cestovatelů prozkoumají blízký i vzdálený vesmír a získají odpovědi na své otázky, budou pozorovat oblohu dalekohledy hvězdárny, navštíví hvězdárnu v Ďáblicích i observatoř Astronomického ústavu v Ondřejově. Na závěr získají osvědčení „vesmírných cestovatelů“ a ten nejlepší z absolventů malý dalekohled pro první samostatné toulky vesmírem.
 

Procházky Prahou astronomickou

Praha, jedno z nejkrásnějších evropských měst, byla centrem vzdělanosti hned v několika dějinných obdobích. Významní učenci a umělci v Praze vytvářeli svá životní díla, prožívali vzestupy i pády a podíleli se na utváření vědeckého a kulturního prostředí své doby. Pojďme se projít místy, s nimiž jsou spjaty osudy osobností astronomie, fyziky, astrofyziky, meteorologie, geologie, ale také alchymie a astrologie. V pátek 25. 8. od 14:00 a v neděli 10. 9. od 14:00 organizuje Štefánikova hvězdárna trasu Astronomie za Rudolfa II., v neděli 24. 9. od 10:00 trasu Sedm století astronomie.
Lety ke hvězdám

11. 5.
Lety ke hvězdám

Fantastický výlet začíná na planetě Zemi, odkud bude startovat kosmická raketa, ve které děti navštíví nejen všechny planety Sluneční soustavy, ale i objekty vzdáleného vesmíru.

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně Zážitky

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

Hvězdárna Ďáblice Zážitky

Hvězdárna Ďáblice

Běhěm otevírací doby pro veřejnost hvězdárna nabízí prohlídky s pozorováním oblohy velkými dalekohledy. Z programu hvězdárny si vyberete pořady o vesmíru pro děti i dospělé, nebo přednášky na různá témata. Školní výpravy i jiné skupiny si mohou sjednat program i mimo otevírací dobu hvězdárny.

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově Životní styl

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).

Další aktuality

Blíží se otevření proměněného nádraží Bubeneč, v létě otevře Stanice 6

Projekt Stanice 6, který vzniká v budově bývalého nádraží Bubeneč nedaleko Stromovky, by měl otevřít v létě 2024. V jedné budově vzniká bistro, galerie a k tomu prostor pro kulturní, sportovní a volnočasové aktivity. Rekonstrukci chátrající budovy, kde vlaky nestaví již od roku 2014, zpozdila pandemie covid a skrytý špatný stav konstrukce. Budova je památkově chráněna. Nádraží Bubeneč či chcete-li Stanice 6 bude první nádražní budovu v Praze, co dostala na stálo jiný účel.
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Historická bitva v Kolíně, Kačinské hry 2024, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024, Vinná noc v Mělníku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Kultura, Praha

Ochutnejte Titanic Gourmet Menu či steak à la AI v unikátním restaurantu Triton

Restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze zve všechny gurmety na ojedinělý gastronomický zážitek: vzrušující cestu časem mohou milovníci dobrého jídla zažít v rámci Titanic Gourmet Menu, které je přenese na palubu první třídy legendárního Titanicu. Naopak cestu do budoucnosti zažijí hosté Tritonu v rámci s největší pravděpodobností prvního pokrmu v Praze, který byl vytvořen s pomocí umělé inteligence.
Gurmánská turistika, Praha

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha