ÚvodAktualityČeské rekordy: nízké, nižší i nejnižší rozhledny
Příroda

České rekordy: nízké, nižší i nejnižší rozhledny

Poslechněte si audio verzi článku
Česká krajina není jen o kopcích a horách: někde je terén tak nízko, že si skoro můžete podat ruku s hladinou řek. Od Hřenska až po moravské luhy a háje se nacházejí oblasti, kde nadmořská výška sotva dosahuje tří číslic. A nejde jen o říční nivy! Některá místa mají své vlastní kuriozity: třeba že v nich objevíte rozhledny, které stěží vyšplhaly pár metrů nad zem. Poznejte je s Kudy z nudy!
Ve světě rozhleden se většinou soupeří o ty nejvyšší stavby a nejúžasnější výhledy. Jenže zajímavá místa najdete i na opačném konci pomyslného výškového žebříčku. Co je protiváhou nejvyšší rozhledny ve věži tepelné elektrárny Ledvice u Bíliny anebo Televizní věže v Praze? Jaká je situace na nižším konci seznamu a kde najdete nejnižší rozhledny v Česku?
 

Nejníže je Cimmrman

Všem definicím, jak má vypadat správná rozhledna, dala na frak Cimrmanova nejnižší rozhledna u Nouzova. Její výška se dokonce uvádí jako záporné číslo, protože je zahloubená kousek pod zem. Nijak zvlášť to nevadí, stojí v místě, odkud je hezký výhled i bez rozhledny a kam kromě milovníků vyhlídkových věží přijíždějí i recesisté, fandové geocachingu a cyklisté.

Kromě výhledu, ze kterého rozhodně nebudete mít závratě, tu objevíte i další vynálezy, například prototyp Cimrmanova dalekohledu nebo šlapací telefon.
 

Rozhledny Růženka, Semenec, Réna a další

Nejoriginálnější z malých rozhleden je Růženka na Pastevním vrchu u obce Růžová na Děčínsku. Kdekomu připomíná nikdy nepostavené sídlo Národní knihovny v Praze podle návrhu Jana Kaplického, ovšem vznikla dávno předtím. Inspirací byla linie opevnění z druhé světové války, jen na území obce stálo více než deset bunkrů. Stavbě ale předcházela dlouhá jednání a výsledek je například nižší, než se původně počítalo: z dvanácti metrů rozhledna sešplhala na polovinu, vyhlídková plošina je ve výšce 3,5 metru. I tak ale nabízí netypické výhledy na České Švýcarsko včetně málo známého bočního pohledu na slavnou Pravčickou bránu.

Mezi nejnižší se řadí také rozhledna u naučné lesní stezky Semenec poblíž Týna nad Vltavou. Stojí v místě někdejšího popraviště – místu se dřív říkalo Na Spravedlnosti – a dnes se z výšky čtyř až pěti metrů můžete kochat výhledy do údolí Vltavy, v dálce zahlédnete i chladicí věže jaderné elektrárny Temelín. Do rodiny nízkých rozhleden se řadí také čtyři metry vysoká vyhlídka v parku na RéněIvančicích a podobně vysoká rozhledna Maják na Kmochově ostrověKolíně, o metr vyšší je rozhledna Granátník na úpatí hory Kleť.
 

Čtyři malé strážní věže

věž na hoře rubínNa vrchu Rubín nad zalesněným údolím Doláneckého potoka kdysi stávalo slovanské hradiště a někteří historici se domnívají, že právě tady se odehrála bitva u Wogastisburgu. Nedávno tu otevřeli dřevěnou rozhlednu, osm metrů vysokou a z dubového dřeva, která má připomínat starou strážní věž; až k ní vás dovede cyklostezka z Podbořan. Odměnou je výhled do velké části severozápadních Čech včetně Krušných a Doupovských hor a Českého středohoří. Kromě lepších přístupových cest a záchytného parkoviště by tu měl vzniknout malý archeopark s ukázkou místních nálezů a kamenné bludiště.

Další rozhledna Štěpánka, která vyrůstá u Zemětic na Plzeňsku, má také podobu strážní věže: snad z dob Římanů, snad ze středověku. Jmenuje se po jednom z autorů, Petrovi Štěpanovském, a za hezkého počasí z ní uvidíte několik desítek kilometrů vzdálené vrcholky Šumavy.

rozhledna u zámečkuPěkná je také rozhledna U Zámečku v Lovosicích. Sedmimetrová stavba z roku 2019 ve tvaru rotačního hyperboloidu s vnitřním železným točitým schodištěm je tvořena čtyřiceti téměř dvanáctimetrovými dřevěnými kůly zasazenými do betonového základu. Z vrcholu rozhledny je vidět kruhovým výhledem daleko do krajiny Českého středohoří.

Strážní věž připomíná také rozhledna Na Kopečku v Licoměřicích, kde se můžete zastavit při výletu na zámek Žleby nebo na hrad Lichnice. Stojí sice na soukromém pozemku, ale je volně přístupná. Vůbec nebude vadit, když vás tu zastihne déšť, v přízemí čeká posezení a kamna s krbem, další odpočívadlo najdete o patro výš a teprve nahoře se z osm metrů vysokého ochozu otvírá výhled na Čáslavsko.

Giganti známí i neznámí: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?
 

Nejmenší malé vyhlídky a posedy

Prozkoumejte nízké, ale fascinující rozhledny ČR s unikátními výhledy a historií, od Cimrmanovy rozhledny po památky na vrchu Rubín.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Vyhlídka Soudek u Šardic Příroda

Vyhlídka Soudek u Šardic

Vyhlídka Soudek stojí nedaleko Šardic mezi vinicemi v trati Požární čtvrtě ve výšce 252m nad mořem. Je z něj krásný výhled do okolí.

Nejmenší pražská rozhledna v Počernicích Příroda

Nejmenší pražská rozhledna v Počernicích

Kamenná vyhlídková plošina v Dolních Počernicích přístupná po sedmi schodech je od roku 2014 součástí geologické zahrady, kterou najdete v parku za hřbitovem.

Rozhledna Na Kopečku Příroda

Rozhledna Na Kopečku

Dřevěná rozhledna s posezením byla postavena v roce 2007 na soukromém pozemku, ale je veřejnosti volně přístupná.

 Vyhlídka Na Kříbu Příroda

Vyhlídka Na Kříbu

Vyhlídka Na Kříbu nabízí skvělou půlkruhovou podívanou do širokého okolí.

Rozhledna Jeřabina u Litvínova v Krušných Horách Příroda

Rozhledna Jeřabina u Litvínova v Krušných Horách

Pod vrcholem zvaném Jeřabina asi 6,5 km od města Litvínov, ve výšce 767 m n. m. stojí stejnojmenná rozhledna s širokým výhledem do okolí. Dnešní stavba je vlastně původním základem dřívější rozhledny z roku 1884, kterou zde postavil německý turistický spolek.

Vyhlídka Karla IV. v Karlových Varech Příroda

Vyhlídka Karla IV. v Karlových Varech

Nejstarší stojící karlovarská rozhledna byla na oblíbeném vyhlídkovém místě nad městem v lázeňských lesích vystavěna již v roce 1876. Pseudogotická cihlová rozhledna v podobě minaretu se dvěma vyhlídkovými ochozy byla postavena jako kopie rozhledny v severoněmeckém Schleswigu.

Rozhledna na skokanském můstku Churáňov na Zadově Památky

Rozhledna na skokanském můstku Churáňov na Zadově

Rozhledna na Churáňově u Zadova se nachází na úpatí svahu asi 1 km jižně od Churáňova. Nejedná se však o klasickou rozhlednu, ale o netradiční vyhlídkovou plošinu na samém vrcholu dřevěné nájezdové rampy skokanského můstku, ve výšce 32 metrů nad zemí.

Vyhlídková věž u Usedlosti pod vinohrady Příroda

Vyhlídková věž u Usedlosti pod vinohrady

Vyhlídka s občerstvením a výhledem na okolní vinohrady a Pálavu. Ideální zastávka pro cyklisty nebo pěší turisty.

Vrch Rubín u Podbořan – bájné slovanské hradiště Wogastisburg Příroda

Vrch Rubín u Podbořan – bájné slovanské hradiště Wogastisburg

Při výjezdu z Podbořan směrem na Kadaň se při pravé straně tyčí kopec s plochým temenem a dominanta města – vrch Rubín (kóta 352 m). Od roku 1993 je chráněný jako významný krajinný prvek. Někteří badatelé se domnívají, že se zde mohlo nacházet bájné slovanské hradiště Wogastisburg.

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně Příroda

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně

Drobná stavba z roku 2015 s vyhlídkovou plošinou ve výšce 4 metry nad zemí a asi 8 metrů nad hladinou řeky Labe. Z rozhledny je omezený výhled na řeku, Masarykův most, část městské části Zálabí a severní frontu domů historického jádra města.

Jezerní vyhlídka Horní Planá Příroda

Jezerní vyhlídka Horní Planá

Dřevěná rozhledna asi půl kilometru od Horní Plané stojí v nadmořské výšce 800 m n. m. A že se jedná o mini rozhlednu, dokazují její rozměry – vysoká je celkem 9 metrů a na vyhlídkovou plošinu ve výšce 5 metrů vede pouhých 21 schodů.

Posedy u obce Tursko – tři malé rozhledny s velkým výhledem Příroda

Posedy u obce Tursko – tři malé rozhledny s velkým výhledem

Lavička, Silo a Křeslo jsou názvy jednotlivých rozhleden, které se svou velikostí skutečně blíží klasickým posedům. Najdete je na kopci mezi Libčicemi nad Vltavou a obcí Tursko, asi 15 kilometrů severně od Prahy.

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy Příroda

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava otevřela vyhlídku na Černé hoře u Pramenů Vltavy. Turisté z ní uvidí lesy Národního parku Šumava, Národního parku Bavorský les a za hezkého počasí dokonce i Alpy.

Rozhledna Radonice u Dolního Bukovska Příroda

Rozhledna Radonice u Dolního Bukovska

Rozhledna byla postavena u obce Radonice dobrovolníky z mysliveckého spolku.

Růžová vyhlídka u Děčína v Českém Švýcarsku Příroda

Růžová vyhlídka u Děčína v Českém Švýcarsku

Růžová vyhlídka (432 m n. m.) se nachází v Růžovém hřebeni nedaleko Děčína nad údolím Labe a poskytuje pohled na Růžový hřeben, Děčínský Sněžník a Velký Zschirstein.

Zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou Památky

Zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou

Na vrcholu Zámeckého vrchu u České Kamenice se vysoko nad městem tyčí zřícenina hradu Kamenice. Součástí zříceniny je také 16 m vysoká dřevěná rozhledna s krásným rozhledem do blízkého i dalekého okolí.

Rozhledna Alfonse Muchy v Ivančicích Příroda

Rozhledna Alfonse Muchy v Ivančicích

Rozhledna A. Muchy stojí na kopci Réna v nadmořské výšce 310 m.n.m. Postavena byla v roce 1930 a již tehdy pojmenována po slavném ivančickém rodákovi malíři Alfonsi Muchovi.

Vyhlídková věž na vrchu Rubín u Podbořan Příroda

Vyhlídková věž na vrchu Rubín u Podbořan

Vyhlídková věž na Rubínu u Podbořan stojí nedaleko slovanské hradiště, možná slavného Wogastisburgu.

Rozhledna Granátník u Českého Krumlova Příroda

Rozhledna Granátník u Českého Krumlova

Dřevěná rozhledna na svahu kopce Granátník pod Kletí je volně přístupná 5 metrů vysoká dřevěná konstrukce s vyhlídkovou plošinou. Nachází se na východním úbočí stejnojmenného kopce, v nadmořské výšce cca 750 metrů a nabízí rozhled do malebného údolí Vltavy.

Rozhledna Hradiště u Písku Příroda

Rozhledna Hradiště u Písku

Dřevěná pozorovatelna se nacházi na okraji Písku, v místní části Hradiště. Turistům slouží od roku 2023. Výhled je odtud do daleka, město Písek z rozhledničky však nespatříte.

Nová vyhlídka v Otovicích Příroda

Nová vyhlídka v Otovicích

V Otovicích u Karlových Varů naleznete vyhlídku, která nabízí panoramatický pohled na Krušné a Doupovské hory. Vidět jsou vrchy Klínovec, Meluzína, Vlčinec anebo sjezdové trati na Neklidu.

Kolonáda Reistna u Valtic Památky

Kolonáda Reistna u Valtic

Nad Valticemi se tyčí monumentální klasicistní stavba kolonády Reistna. Kolonáda představuje památník, který nechal postavit Josef I. z Lichtenštejna pro vzpomínku na své zesnulé předky – otce Františka Josefa I. a na bratry Aloise I. Josefa a Filipa Josefa.

Rozhledna Strážnice u Liběchova Příroda

Rozhledna Strážnice u Liběchova

Jednoduchá dřevěná vyhlídková věž připomínající myslivecký posed vznikla na jaře 2024 na západním okraji osady Strážnice, asi 4 km od Liběchova u Mělníka. Veřejnosti ve volně přístupná a nabízí krásné rozhledy.

Cimrmanova světnička v letohradském zámku Zážitky

Cimrmanova světnička v letohradském zámku

Český velikán Jára Cimrman má v Letohradě vlastní muzeum. Malé muzeum se nalézá ve sklepení zámku, kde dřív byly sklady civilní obrany. Návštěvníkům ukazuje světničku Cimrmanových rodičů, fotografie génia z dětství či plakáty, které poutají na divadelní hry.

Vyhlídkový posed – Ráj v dubech Ubytování

Vyhlídkový posed – Ráj v dubech

Zážitkový pobyt na vyhlídkovém posedu ve spojení s přírodou pro 4 osoby. Dopřejte si odpočinek v korunách stromů, kde vane svěží větřík, voní káva, před vámi leží rozečtená kniha a při pohledu z terasy se vám naskytne pohled na krásné okolí.

Dřevěná rozhledna Bára Příroda

Dřevěná rozhledna Bára

Na Čertově skalce na vrchní části zrušeného lomu Podhůra jižně od Chrudimi byla obnovena rozhledna Bára. Tu v červnu 2008 několik dnů po otevření zničila silná vichřice. Oproti původní stavbě přibylo několik zpevňujících prvků.

Pohádková Panenská – místo plné aktivit a zážitků v přírodě Příroda

Pohádková Panenská – místo plné aktivit a zážitků v přírodě

Můžete si vybrat, jestli půjdete 4 km lesem a zažijete příběh pohádkové stezky, zůstanete si hrát na dětském hřišti a projdete si Hastrmanovu ekostezku, stezku smyslů nebo se vydáte na rozhledny či objevovat skryté kešky.

Rozhledna U Zámečku Lovosice Příroda

Rozhledna U Zámečku Lovosice

V Lovosicích u přívozu naleznete pěknou vyhlídku. Nachází se na uměle vytvořeném vršku, kde už podobná vyhlídka postavena roku 1869. Z vrcholu rozhledny je vidět kruhovým výhledem daleko do krajiny Českého středohoří.

Cimrmanova nejnižší rozhledna u Nouzova Příroda

Cimrmanova nejnižší rozhledna u Nouzova

U obce Nouzov se nachází nejnižší rozhledna u nás. Jak je známo, Jára Cimrman neměl rád výšky a proto tato rozhledna skutečně není vysoká. Přesto je z ní pěkný výhled do okolní krajiny.

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic Příroda

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic se nachází na vinařská trati Nadzahrady nedaleko Velkých Pavlovic v nadmořské výšce 225 m. Z rozhledny se otevírají panoramatické výhledy na Pálavu, na Lednicko – valtický areál a okolní vinařské obce s přilehlými vinohrady.

Vyhlídková věž Chalupská Štěpánka na Plzeňsku Příroda

Vyhlídková věž Chalupská Štěpánka na Plzeňsku

Vyhlídková věž je stavbou solitérního charakteru na nezastavěném vrcholku nedaleko obce Zemětice na Plzeňsku. Stojí na mírném vršku asi 400 m od Chalup, což je obecní část obce Zemětice. Nachází se v nadmořské výšce 413 m „na Prantu“.

Rozhledna Kopanina v Českém ráji Příroda

Rozhledna Kopanina v Českém ráji

Roku 1894 ji jako jednu z prvních rozhleden postavil Klub českých turistů.

Naučná lesní stezka Semenec s rozhlednou Příroda

Naučná lesní stezka Semenec s rozhlednou

Jedná se o vycházkový okruh lesem Semenec v délce 6 km, na kterém naleznete 10 zastavení s informačními tabulemi. Začátek i konec je u rozhledny u níž stávalo původně městské popraviště. Průvodcem na stezce vám bude lesní skřítek Semenáček.

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu Příroda

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

V Kobylí na Břeclavsku objevíte krásnou rozhlednu. Unikátní je především svým tvarem a tím, že je přístupná i pro vozíčkáře. Stavba byla postavena roku 2018. Rozhledna vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.

Rozhledna Salingburg ve Františkových Lázních Příroda

Rozhledna Salingburg ve Františkových Lázních

Salingburg je malá rozhledna ve Františkových Lázních, která svým tvarem napodobuje hradní zříceninu. Postavena byla v roce 1906.

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory Příroda

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–7.

Rozhledna Kleť v Blanském lese – nejstarší kamenná rozhledna v České republice Příroda

Rozhledna Kleť v Blanském lese – nejstarší kamenná rozhledna v České republice

Kamenná věž o výšce 18 metrů stojí na vrcholu hory Kleť (1083 m), nejvyšším vrcholu Blanského lesa, od roku 1825, kdy ji zde nechal postavit kníže Josef Schwarzenberg pro soukromé účely svého rodu. Veřejnosti slouží rozhledna od druhé poloviny 19. století.

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha Památky

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře Příroda

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře

Buková hora (683 m n. m.) je čedičová dominanta Verneřického středohoří. Mezi bloky čediče uvidíte Velké Březno, Milešovku, Ústí nad Labem, pásmo Krušných hor s Komáří vížkou. Nedaleko se nalézají také Ptačí kameny, které zaujmou především milovníky lezení.

Vyhlídková věž Lednická kolonáda Příroda

Vyhlídková věž Lednická kolonáda

Neobjevený klenot Lednice, vyhlídková věž Lednická kolonáda, nabízí výhledy na některé z ikon Lednicko-valtického areálu. Nová vyhlídková věž s výškou s kruhovým ochozem ve výšce 5 m se nachází nedaleko kolonády v Lednici.

Jára Cimrman – největší Čech a univerzální český génius

Jára Cimrman – největší Čech a univerzální český génius

První zpráva o existenci českého velikána Járy Cimrmana se objevila 23. prosince 1966 v pořadu Československého rozhlasu Nealkoholická vinárna U pavouka autorů Zdeňka Svěráka a Jiřího Šebánka. Od té doby se fiktivní postava univerzálního českého génia stále vyvíjí. Cimrman má v české kultuře značný ohlas, jeho hry hraje Žižkovské divadlo Járy Cimrmana a inspiroval také řadu kuriózních turistických míst a památníků.

Vyhlídková plošina Kamenec nad Novým Malínem Příroda

Vyhlídková plošina Kamenec nad Novým Malínem

Vyhlídková dřevěná plošina se nachází na vrcholu Kamenný vrch nad Novým Malínem a Hraběšicemi. Jedná se spíše o takový menší otevřený posed. Kamenec leží na území CHKO Jeseníky.

Vyhlídka Chvalovka v Brně Příroda

Vyhlídka Chvalovka v Brně

Malá dřevěná rozhledna, připomínající posed, stojí nedaleko Brněnské přehrady v městské části Brno – Bystrc. Dosahuje výšky necelých 5 m a vzhůru vede 9 schodů.

Další aktuality

Oslavte Mezinárodní den ptactva pěknou procházkou

Na aprílový den, kdy je v plném proudu pohyb tažných ptáků, byla roku 1906 podepsána Mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Československá republika k této konvenci přistoupila roku 1924, ovšem i předtím se u nás slavil "Den ptáků" v rámci Rakousko-Uherské monarchie, a to od roku 1900. Také letos můžete dostát tradici a připojit se k oslavě ptactva příjemnou procházkou jarní přírodou, kde se zaposloucháte do ptačího zpěvu.
31. březen 2025 12:00
Příroda

Kam v Česku pěšky nebo na kole po naučných stezkách?

Rádi vyrážíte do přírody, ale bezcílné bloumání po lese vás nebaví? Po celé České republice najdete dobře značené a zajímavé naučné stezky, které vás bezpečně provedou krásnými zákoutími našeho území. Krátké i delší trasy jsou přizpůsobeny zdatným turistům i rodinám s malými dětmi. Stačí si jen jednu vybrat a může se jít. Nechte se při výběru inspirovat našimi tipy.
31. březen 2025 10:00
Příroda

Udělejte si výlet k minerálním pramenům nebo do míst, kde pramení řeky a říčky

Vydejte se s námi na cestu k pramenům – těm minerálním, ale také ke zdrojnicím říček a řek. Na území České republiky jich nalezneme obrovské množství, známých i neznámých. Možná nebudete prvními objeviteli jednotlivých zřídel, přesto můžete zažít dobrodružství při jejich hledání. Vydejte se s námi za léčivou bublající vodou anebo podél zurčících toků díky některému z následujících tipů.
30. březen 2025 15:00
Příroda

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Rozmanitost české a moravské krajiny je pověstná. Termální prameny na západě, hory a podivuhodná skalní města na severovýchodě, zahloubaná krajina rybníků na jihu Čech nebo prosluněné vinice na jižní Moravě. Tyhle přírodní zázraky musíte konečně vidět na vlastní oči!
29. březen 2025 9:00
Příroda

Největší stezky a bludiště v korunách stromů v Česku: vydejte se nad zelené velikány i do oblak

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídka Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Užijte si nečekanou zábavu vysoko nad zemí, odkud budete mít výhled do daleka!
28. březen 2025 13:00
Příroda

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

V průběhu března a začátkem dubna nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když je zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.
28. březen 2025 10:00
Příroda

Částečné zatmění Slunce můžeme pozorovat už 29. března

Sobota 29. března 2025 je dnem, kdy nastane částečné zatmění Slunce. I když sluneční kotouč nebude zahalen docela, kosmické podmínky pro pozorování tohoto zatmění z České i Slovenské republiky jsou letos velmi příznivé. Vše ale samozřejmě záleží na aktuálním počasí. Česko i Slovensko se bude nacházet na okraji oblasti, kde je možné březnové zatmění pozorovat: velmi výrazně tentokrát se projeví v Kanadě, Grónsku a na Islandu.
26. březen 2025 19:00
Příroda

Jeskyně Na Pomezí, které zaplavilo povodňové bahno, opět otevírají brány turistům

Jeskyně Na Pomezí na Jesenicku, kde příval vody při zářijových prudkých deštích poškodil elektroinstalaci a bahno zaplavilo prohlídkový okruh, nyní opět otevírají brány turistům. Zatím vše probíhá ve zkušebním provozu, speleologové jsou ale rádi, že mohou přivítat zájemce o prohlídku, kteří ani během uzavření o jeskyni neztratili zájem a ptali se, kdy bude otevřeno. Zajímavostí, ale zároveň nevýhodou kopce, kde se jeskyně nachází, je skutečnost, že je děravý tak trochu jako ementál. Přestože jím neprotéká žádný aktivní tok, lehce se do něj dostane voda z povrchu. A právě loňské záplavy tak přinesly do jeskyní množství povodňového bahna, se kterým si celý tým pracovníků Jeskyní Na Pomezí obětavě a s velkým osobním nasazením poradil.
26. březen 2025 12:00
Příroda