ÚvodAktuality#světovéČesko a tři křížky, ikonické místo Slavkovského lesa
Příroda

#světovéČesko a tři křížky, ikonické místo Slavkovského lesa

  • 7. listopadu 2020
Magické, krásné, uhrančivé: takové jsou tři křížky, stojící na nízkém pahorku v lukách. Zelené srdce Slavkovského lesa, ráj všech botaniků a milovníků přírody, má jedinečný genius loci. Tři kříže sice stojí kousek od silnice, ale v okolí objevíte několik dalších perfektních míst, takže si sem klidně můžete naplánovat výlet na celý den.

Uhrančivé seskupení tří křížků provází jedinečné příběhy: tři kříže ve Slavkovském lese a tři kříže v litevském Vilniusu

Slavkovský les
Vilnius
Zatímco za některými přírodními krásami musíte cestovat pořádně daleko a z toho ještě pěkný kus pěšky, tři křížky jsou báječně dostupné i pro lenochy: stojí totiž kousek od silnice v polovině cesty mezi obcemi Prameny a Nová Ves. Jsou nepřehlédnutelné a určitě jste je už někde viděli: fotografií, jak se tyčí ve smaragdově zelené trávě, pod soumračnou oblohou anebo v záři zapadajícího slunce, koluje celá řada. Odkud se ve Slavkovském lese vlastně vzaly a proč jde o přírodní památku?
 

Kámen starověkého Egypta

Pro vysvětlení je třeba nahlédnout pod zem: v okolí křížků a vůbec na celém území mezi obcemi Prameny a Mnichov se nachází totiž největší hadcový komplex v Čechách. Serpentinit neboli hadec je druh metamorfované horniny. Obvykle bývá hodně tmavý, černozelený až černý, ale na světlejších místech kamene se dají najít atraktivní síťovité a skvrnité vzory, které připomínají kůži hada. Hadce se s oblibou využívaly ve starověkém Egyptě a Římě pro výrobu sarkofágů, votivních sošek, šperků a nádob, v Evropě se z nich zhruba od 15. století vyráběly mísy, talíře, džbány a poháry, černošedé desky se pak užívaly hlavně na náhrobky.

Podobně jako lidé si hadce oblíbily zejména některé rostlinné druhy. Protože vesměs chutnají vysoké zvěři, ty co rostou na území národní přírodní památky Křížky chrání ohrada. V plotě je ovšem průchod, kterým se zvěř neprotáhne, ale lidé ano, takže v cestě až na vrcholek skály se třemi kříži vám nic nebrání. Mimochodem, hned na druhé straně silnice leží další přírodní památka, Upolínová louka.
 

Tři kříže připomínají zánik horního města

A co tři křížky, stojící na skále? Magicky krásné místo si jistou tajuplnost uchovává i ohledně své historie. Verzí koluje několik: možná je postavili původní zbožní obyvatelé osady Prameny / Sangerberg, možná nemocní jako poděkování za své uzdravení. Na skále stojí zřejmě od roku 1849 a kdysi takových míst v okolí určitě bývalo víc.
Ať už to bylo jakkoliv, jisté je, že Prameny /Sangerberg kdysi bývaly mnohem větší než dnes: v okolí královského horního města, kde koncem 19. století žilo přes 2 000 obyvatel, se těžilo zlato a stříbro, cín a železná ruda. Doly ukončily těžbu v polovině 19. století, po druhé světové válce došlo k vysídlení původního německého obyvatelstva. Navíc až do roku 1954 byly Prameny součástí vojenského výcvikového prostoru; celkem bylo zbořeno více než 250 domů, jedenáct kaplí i kostel sv. Linharta, staré časy tak připomíná jen radnice a socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1855, křížová cesta a zřícenina barokní kaple v nedalekém lese.
 

Za tajemstvím hadce

Pokud se se zvláštní horninou chcete seznámit podrobněji, ve Slavkovském lese máte jedinečnou možnost: kousek od tří křížků totiž začíná dvanáct kilometrů dlouhá naučná stezka Mnichovské hadce. Vznikla v roce 2008 a vede přes národní přírodní rezervaci Pluhův bor a kolem Dominovy skalky, pojmenované po botanikovi Karlu Dominovi, k vývěrům Novoveské a Grünské kyselky. Na trase stezky najdete devět informačních tabulí, na kterých se dozvíte nejenom zajímavosti o hadcích a jejich využití, ale také proč a jak ovlivnily složení místních kyselek s neobvykle vysokým obsahem hořčíku. Výbornou minerálku ochutnáte u vývěru Grünské kyselky; ostatně vody z mnoha pramenů a vrtů kolem Mnichova jsou sváděné do stáčírny minerálních vod, kdy výslednou směs pijeme v minerální vodě Magnesia.

Naučná stezka vede většinou po asfaltkách, které přímo vybízejí projet si celou stezku na kole a zakončit výlet v příjemné hospůdce v Pramenech nebo na Kladské. K posezení či svačině láká altán u vývěru Grünské kyselky, poslouží vám také jako úkryt před deštěm a nepohodou.
 

Víte, že…?

  • A kde hledat podobné tři kříže jako ve Slavkovském lese? Třeba ve Vilniusu, hlavním městě Litvy. Starobylé centrum plné romantických uliček je zapsané mezi památkami UNESCO, nás ale zajímá jiné místo: hora Tří křížů / Trijų kryžių kalnas nad řekou Vilnia.
  • V Litvě se dlouho udrželo původní pohanské náboženství, země oficiálně přijala křesťanství až v roce 1387. Do té doby všechny pokusy o obrácení na křesťanskou víru selhávaly: právě na hoře Tří křížů prý Litevci popravili sedm mnichů františkánů. Jejich památku dlouho připomínaly tři dřevěné kříže, které v roce 1916 nahradil nový betonový monument, postavený podle návrhu sochaře Antanase Vivulskise. V dob sovětské okupace byly tři kříže společně s dalšími náboženskými památkami zničeny, obnovy se dočkaly až v roce 1989.
Národní přírodní památka Křížky Příroda

Národní přírodní památka Křížky

Unikátní lokalita vřesovišť Národní přírodní památka Křížky leží mezi obcí Prameny a Nová Ves u Bečova na Teplou. Hadec v podloží uvolňuje do půdy velké množství hořčíku. Mohou zde tak růst jen rostliny, které to vydrží. Některé jsou dokonce těmto podmínkám přizpůsobené a jinde je nenajdeme.

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku Příroda

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Národní přírodní památka Upolínová louka pod Křížky Příroda

Národní přírodní památka Upolínová louka pod Křížky

Národní přírodní památka Upolínová louka pod Křížky se rozprostírá ve Slavkovském lese poblíž obce Prameny. Jak sám název napovídá roste zde především vzácný a ohrožený upolín evropský.

Dům přírody Slavkovského lesa Zážitky

Dům přírody Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje návštěvníkům přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa Příroda

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko přibližuje přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. V interaktivní expozici se dozvíte o minerálních pramenech a tajemných mofetách, starobylých rašeliništích, jedinečných hadcových horninách a pestrých mokřadních loukách.

Dlouhá stoka ve Slavkovském lese Památky

Dlouhá stoka ve Slavkovském lese

Dlouhá stoka je významná technická památka, protínající velkou část Slavkovského lesa. Rozsáhlé vodního dílo, budované v souvislosti s rozvíjející se důlní činností, nemělo v Evropě 16. století obdoby.

Lazurová hora u Chodové Plané Památky

Lazurová hora u Chodové Plané

Na Lazurovém vrchu (650 m n. m.) nad Kosím potokem u Chodové Plané je možné nalézt zbytky hradu z poloviny 14. století, který se nazýval Michalšperk. Jeho hlavním úkolem bylo strážit stříbrné doly, které byly v majetku rodu Šliků.

Čedičové varhany u Hlinek Příroda

Čedičové varhany u Hlinek

Čedičové varhany u Hlinek patří k nejhezčím ukázkám čedičového geologického jevu u nás. Nachází se v opuštěném lomu, asi 1 kilometr od obce Hlinky při levé straně silnice na Přílezy pod vrchem Hůrka ve Žlutické vrchovině.

Tři Kříže v Slavkovském lese Památky

Tři Kříže v Slavkovském lese

Nedaleko obce Prameny v Slavkovském lese se nalézá národní přírodní památka Tři kříže. Kamenné kříže se tyčí na skalce vpravo od silnice. Trojice křížů, které tvoří dominantu vrcholku kopce, byla vztyčena v roce 1859 jako díkuvzdání za vyléčení nemoci.

Přírodní památka Dominova skalka Příroda

Přírodní památka Dominova skalka

Přírodní památka Dominova skalka se nachází poblíž obce Nová Ves v CHKO Slavkovský les. Byla pojmenována podle botanika a autora fytogeografické studie o květeně Slavkovského lesa profesora Karla Domina.

Národní přírodní rezervace Novodomské rašeliniště Příroda

Národní přírodní rezervace Novodomské rašeliniště

Zdejší více než pětisethektarová národní přírodní rezervace vznikla v roce 1967. Jedná se o nejrozsáhlejší komplex rašelinišť v Krušných horách a nachází se u obcí Hora Svatého Šebestiána a Kalek v nadmořské výšce 810–830 metrů.

Barochův pramen u obce Prameny Příroda

Barochův pramen u obce Prameny

Barochova studánka nebo také pramen nese jméno po jednom ze svých objevitelů. V polovině 80. let ji vybudovali František Baroch a Jindřich Horáček ze správy CHKO Slavkovský les.

Další aktuality

Jarní porcelánové slavnosti v Karlových Varech budou inspirovat i bavit

Zábavný program pro děti i rodiče, živá hudba a výstava Prostřené stoly. Tak bude vypadat májový víkend 10. až 12. 5. 2024 v Karlových Varech. Na návštěvníky čeká také oblíbený doprovodný program Porcelánová školička, kde si děti mohou odekorovat svůj hrneček.
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Mariánské Lázně zvou na zahájení lázeňské sezóny

Každoročně, již více než 200 let, se druhý květnový víkend v Mariánských Lázních koná slavnostní zahájení lázeňské sezóny za účasti řady osobností kulturního a politického dění, průvodu v historických kostýmech, řemeslného jarmarku, promenádních a kolonádních koncertů klasické, folklórní i moderní hudby. Součástí oslav je také tradiční svěcení a otevírání minerálních pramenů. Zahájení lázeňské sezóny letos připadá na 10. až 12. května.
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Národní přírodní rezervací Soos budou opět jezdit důlní vláčky!

Úzkorozchodná dráha Kateřina připravila pro turisty také letos neobyčejný zážitek v podobě jízdy důlním vláčkem k národní přírodní rezervaci SOOS nedaleko Františkových Lázní. Kromě prohlídky tohoto unikátního kusu přírody s minerálními prameny a takzvanými mofetami, z nichž vybublává oxid uhličitý, se zájemci ještě mohou svézt po zdejší jedinečné trati. V rezervaci Soos uvidíte "měsíční" krajinu rozbrázděnou erozí a pokrytou žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. Jízdy důlním vláčkem se konají vždy o víkendech, a to od začátku května do konce září.
Zážitky, Karlovarský kraj

V Karlových Varech zahájí lázeňskou sezonu

První květnový víkend 3. až 5. 5. 2024 bude v Karlových Varech opět ve znamení zahájení lázeňské sezóny. Třídenní program, v rámci kterého místní, lázeňští hosté a turisté oslavují přírodní léčivé zdroje a děkují Karlovi IV. za založení města. Historické kostýmy, zábava, hudba, květiny, výborné jídlo... Tak bude letos vypadat tradiční městská slavnost v centru Karlovarského kraje.
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Přijeďte přivítat jaro do českých lázní! Zahájení lázeňské sezony 2024 se blíží...

V naprosté většině lázní v Česku probíhá zahájení lázeňské sezóny v květnu. Je obvykle spojeno s množstvím kulturních akcí a speciálních programů pro návštěvníky. Přijeďte zažít na vlastní kůži jejich neopakovatelnou atmosféru!
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Karlovarský kraj

Krásné lázně v Karlovarském kraji znají lidé z celého světa, ale i tady jsme pro vás našli pár neobjevených skvostů. Navštivte legendární Císařské Lázně v Karlových Varech, statek Milíkov a prozkoumejte unikátní Chebský hrad. Ochutnejte místní pivo na zámku Chyše a středověkou kuchyni na hradě Vildštejn ve Skalné. Objevte barokní zámek Valeč se sochami Matyáše Bernarda Brauna anebo důl Jeroným či Mauritius, nejslavnější cínový důl Krušných hor, součást hornické kulturní krajiny zapsané v UNESCO.
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

50 tipů, kam na výlet v okolí Karlových Varů

Kam na výlet v Karlových Varech a okolí? Objevte zajímavé výletní cíle pro skvělý víkend i dovolenou. Zažijte lázeňskou pohodu, léčivé prameny a kolonády, unikátní přírodní skvosty, přepychové hotely, nádherné památky i kulturní programy. Ubytujte se ve stylových komnatách lázeňských hotelů nebo českých hradů a zámků. Z našich tipů na zajímavá místa a kam na výlet ve městě a jeho okolí si rozhodně vyberete. Máme pro vás tipy, kde najít neobjevené skvosty i nejlepší vyhlídky a rozhledny, kde poznávat historii nebo zažít něco nevšedního. Inspirujte se: co vidět v lokalitě Karlovy Vary.
Životní styl, Karlovarský kraj

Soos je opět otevřený: podívejte se na evropskou geologickou raritu

Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit je turistům denně přístupná od března do listopadu 2024. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti.
Příroda, Karlovarský kraj