ÚvodAktuality#světovéČesko a Klementinum – nejkrásnější knihovna na světě a nejstarší záznamy o počasí v Evropě
Památky

#světovéČesko a Klementinum – nejkrásnější knihovna na světě a nejstarší záznamy o počasí v Evropě

  • 2. července 2020
Klementinum, bývalá jezuitská kolej, je po Pražském hradu druhým nejrozsáhlejším komplexem barokních budov Praze a nachází se blízko Karlova mostu na Starém městě přímo na Královské cestě. Nádherná barokní knihovna patří k nejkrásnějším historickým knihovnám na světě. Observatoř v barokní astronomické věži Klementina, která uchovává nejstarší záznamy o počasí v Evropě, je jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury.

Klementinum Praha s astronomickou věží
Větrná věž v Athénách

Nejstarší jezuitské kolej České republiky

Klementinum PrahaPrvní jezuitská kolej v našich zemích vznikla při kostele sv. Klimenta na Starém městě pražském v roce 1555, když Jezuité přišli do Čech upevnit katolickou víru. Na ploše dvou hektarů byl v letech 1653–1726 vystavěn jezuitských řádem rozsáhlý, raně barokní komplex budov s názvem Klementinum, který sloužil jako jezuitská kolej. V komplexu byly vybudovány učebny a rozlehlé sály. Dále zde sídlila jedna z tehdejších největších knihoven a také zde byla provozována jedna z nejvýznamnějších tiskáren své doby.

Klementinum PrahaV roce 1722 byla v Klementinu založena významná astronomická observatoř, v roce 1751 zde bylo otevřeno muzeum matematiky. Dalším významným rokem je rok 1752, kdy začala být v Klementinu prováděna hydrometeorologická měření a pozorování. Dnes zde sídlí Národní knihovna České republiky a v jejích studovnách pročítají vzácné tisky badatelé a studenti. V nitru barokní stavby najdete Astronomickou věž, Zrcadlovou kapli a Barokní knihovní sál s bohatou freskovou výzdobou.
 

Jediné místo na světě, kde se nepřetržitě sleduje počasí

klementinumObservatoř v barokní astronomické věži je umístěna na střeše Klementina a mapuje klima v centru Prahy. Za počátek ucelené klementinské řady měření se považuje rok 1775. K pravidelnému odečítání a měření teploty vzduchu sloužily tzv. "mannheimské hodiny", podle kterých se zapisoval průběh počasí vždy v 7, ve 14 a v 21 hodin během dne.

Astronomická věž v Klementinu je vysoká 68 metrů a je z ní nádherný výhled na historické centrum Prahy do všech světových stran. Meteorologická pozorování pokračují v Klementinu dodnes, již více než 250 let. Vůbec nejvyšší absolutní naměřená teplota +37, 8 °C tu byla zaznamenána 27. července 1983, nejnižší -27,6 °C 1. března 1785.


Do knihovny i na věž se podíváte s průvodcem

Klementinum PrahaNávštěvníci Klementina jsou zváni na komentovaný prohlídkový okruh nabitý skvosty architektury, umění i vědy. Navštívíte barokní knihovní sál s překrásnou freskovou výzdobou a cenným astronomickými a geografickými glóby, 68 metrů vysokou Astronomickou věž i Meridiánovou síň, kde se v dobách našich předků určovalo poledne. Vystavena je i faksimile Vyšehradského kodexu, bohatě iluminovaného románského evangelistáře, který pravděpodobně vznikl v době korunovace Vratislava II. na prvního českého krále (1085). Prohlídky se konají denně (včetně víkendů a státních svátků) od 10 hodin do 18 hodin, poslední prohlídka začíná v 17:00. Dospělí zaplatí za vstupenku 300 Kč, děti a senioři nad 65 let 200 Kč a děti do 6 let mají vstup zdarma.

Je možné si objednat i speciální balíčky: soukromou prohlídku barokní knihovny a Astronomické věže, romantický večer pro dva s přípitkem na věži nebo fotografování večerní Prahy.
 

Věž větrů: vůbec první meterologickou stanici hledejte v Řecku

věž větrůVěž větrů stojí v Athénách, u východního vstupního prostoru na Římskou agoru. Elegantní osmistěnná věž z mramoru byla podle všeho první meteorologickou stanicí na světě. Stavba je připisována syrskému astronomovi Adroníkovi z Kyrrhu. Na svém místě stojí již od 1. století před Kristem. Fungovala jako sluneční hodiny, vodní hodiny, kompas a větrná korouhvička. Kupci podle času z věže řídili otevírací dobu svých obchodů a kontrolovali, kdy jim dorazí zboží.

větrná věž řeckoNejvětší záhadou zůstává, jak hodiny pracovaly v noci. Jedna z teorií počítá s jistým druhem hydraulického mechanismu, který byl poháněn tekoucí vodou z potoka kolem Akropole. Po křesťanské éře padla památka do rukou Osmanů a sloužila jako muslimský svatostánek. Poté byla využívána jen jako skladiště starožitných předmětů. Kompletní rekonstrukce byla zahájena teprve v roce 2014 a skončila roku 2016. Od té doby je zpřístupněna veřejnosti.


Zajímavosti z Klementina aneb víte, že…

  • klementinumbarokní knihovna byla poprvé otevřena roku 1722 pro účely jezuitské univerzity a je zde uloženo přes 20 tisíc svazků převážně cizojazyčné teologické literatury.
  • meteorologická měření probíhají v Klementinu pravidelně od roku 1775 až dodnes.
  • poledne změřené v Meridiánové síni bylo od roku 1842 doprovázeno máváním praporu z ochozu věže, od roku 1891 pak ještě výstřelem z děla.
  • část starých tisků by la zapůjčena společnosti Google na digitalizaci.
  • v době budování Klementina působili v Praze za vlády Rudolfa II. astronomové jako Tychon Brahe nebo Johannes Kepler.
Pražské Klementinum – nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Pražské Klementinum – nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Observatoř v barokní astronomické věži Klementina, která uchovává nejstarší záznamy o počasí v Evropě, je jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.

Jezuitská kolej Klementinum v Praze – nejstarší jezuitská kolej v České republice

Jezuitská kolej Klementinum v Praze – nejstarší jezuitská kolej v České republice

První jezuitská kolej vznikla při kostele sv. Klimenta na Starém městě pražském v roce 1555, když Jezuité přišli do Čech upevnit katolickou víru. Za léta svého působení zde postavili mimo několika chrámových staveb také prostory pro řádovou komunitu, univerzitní posluchárny, knihovnu a tiskárnu.

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli Památky

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Národní knihovna České republiky Kultura

Národní knihovna České republiky

V areálu Klementina sídlí Národní knihovna ČR. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice, řadí se mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny.

Další aktuality

Blíží se otevření proměněného nádraží Bubeneč, v létě otevře Stanice 6

Projekt Stanice 6, který vzniká v budově bývalého nádraží Bubeneč nedaleko Stromovky, by měl otevřít v létě 2024. V jedné budově vzniká bistro, galerie a k tomu prostor pro kulturní, sportovní a volnočasové aktivity. Rekonstrukci chátrající budovy, kde vlaky nestaví již od roku 2014, zpozdila pandemie covid a skrytý špatný stav konstrukce. Budova je památkově chráněna. Nádraží Bubeneč či chcete-li Stanice 6 bude první nádražní budovu v Praze, co dostala na stálo jiný účel.
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Historická bitva v Kolíně, Kačinské hry 2024, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024, Vinná noc v Mělníku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Kultura, Praha

Ochutnejte Titanic Gourmet Menu či steak à la AI v unikátním restaurantu Triton

Restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze zve všechny gurmety na ojedinělý gastronomický zážitek: vzrušující cestu časem mohou milovníci dobrého jídla zažít v rámci Titanic Gourmet Menu, které je přenese na palubu první třídy legendárního Titanicu. Naopak cestu do budoucnosti zažijí hosté Tritonu v rámci s největší pravděpodobností prvního pokrmu v Praze, který byl vytvořen s pomocí umělé inteligence.
Gurmánská turistika, Praha

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha