ÚvodAktuality#světovéČesko a jízdárna ve Světcích, která vypadá jako zámek pro koně
Památky

#světovéČesko a jízdárna ve Světcích, která vypadá jako zámek pro koně

  • 25. července 2020
Architekti i historici v tom mají jasno: jízdárna ve Světcích u Tachova byla už v době svého vzniku doslova zjevením. Po 150 letech se na tom nic nezměnilo, navíc pohádková stavba za sebou má úžasný příběh a také jedno nečekané nej-. Po jízdárně ve Vídni totiž jde o druhou největší jízdárnu ve střední Evropě.

Jízdárna ve Světcích u Tachova: největší česká jízdárna, luxusní a velkolepá stavba, po dvorní jízdárně ve Vídni druhá největší v Evropě

Windischgrätzova jízdárna Světce
Vídeňská jízdárna v Hofburgu
Polní maršál Alfréd Candidus Ferdinand Windischgrätz (1787–1862), který se rád nechával slyšet, že „člověk začíná teprve od barona výše“, se neblaze proslavil tvrdým zákrokem proti českému povstání v roce 1848. Když nechal Prahu obklopit dělostřeleckými bateriemi a zahájil střelbu na vzbouřené město, povstalcům nezbylo nic jiného než se vzdát. Odplatou byla nevinná oběť: o život tehdy náhodně přišla Windischgrätzova manželka Marie Eleonora, rozená ze Schwarzenbergu. Když stála v okně vojenského velitelství na Ovocném trhu, zasáhla ji zbloudilá střela. Kníže nechal smrtící kulku podrobit balistické expertize a nosil ji prý až do konce života na krku jako vzpomínku.
 

Windischgrätzova jízdárna, hrobka a zámek

Když se vydáte na výlet do Tachova, váš pohled na arogantního aristokrata se možná trochu změní. Za Windischgrätzovských časů město zažívalo nebývalý rozvoj, k němuž nepochybně přispělo vysoké postavení vojenského velitele u císařského dvora. Když jeho politickou i vojenskou kariéru ukončil revoluční rok 1848, kníže se stáhl na svá panství. Ve městě dostavěl klasicistní zámek (kde knížecí rod připomíná prohlídkový okruh) a kostel sv. Václava dal přebudovat na rodinnou hrobku, ve Světcích zahájil stavbu monumentálního – a nikdy nedokončeného – zámku a na samém sklonku života v letech 1860 až 1861 nechal ve svahu pod zámkem vybudovat jízdárnu. To je ona: velkolepá stavba, která už tehdy na všechny návštěvníky působila jako zjevení.
 

Zámek pro koně

Kníže Windischgrätz na koních ani na vybavení pro ně nikdy nešetřil: nejlepším důkazem je právě největší česká jízdárna, luxusní a velkolepá stavba, po dvorní jízdárně ve Vídni druhá největší v Evropě. Prvky průmyslové architektury se propojily s aristokratickou stavbou tak, že výsledek vypadá spíš jako zámek pro koně. Dechberoucí je zejména výhled do hlavní haly, 40 metrů dlouhé a 20 metrů široké, kam dvojitou střechou s unikátně řešenou prosklenou lucernou proniká dostatek přirozeného světla.

I přes okázalou výzdobu ale byla na prvním místě funkčnost. Po stranách hlavní haly se nacházely stáje, kde bylo možné ustájit 24 koní. Na severní straně byly postrojové komory a na té protější zase sedlárny, v suterénu pak kovárna s bytem kováře, sklady, uhelna i prostor, kam se ze stájí přímo na vozy shazoval hnůj. Jízdárna měla důmyslný a dokonalý větrací systém, a aby se tu dobře cítili jak koně, tak jejich jezdci a diváci, nechyběly ani lóže a salonky s pěknými výhledy, ochozy a obytné pokoje s toaletami.
 

Kdy na prohlídku?   

Život ani peníze polnímu maršálovi Windischgrätzovi na všechno nestačily, ale velkolepou jízdárnu můžete obdivovat dodnes. Není to samozřejmost: 20. století pro skvostnou stavbu takové pochopení nemělo a po dlouhých letech chátrání jí dokonce v osmdesátých letech hrozila demolice. Teprve v roce 2000 začala dlouhá a náročná rekonstrukce, v roce 2010 pak byla zařazena mezi národní kulturní památky. Občas se objeví i ve filmech, zahrála si například v seriálu Marie Terezie.

Komentované prohlídky se odehrávají hlavně v letních měsících a při akcích; termíny najdete na webových stránkách jízdárny. Nejhezčí cesta z Tachova k jízdárně vede pěšky po modré turistické značce krásnou Knížecí alejí, kterou nechal v roce 1791 vysadit otec polního maršála Josef Mikuláš. Právě on se také pustil do přestavby tachovského zámku a přestěhoval se proto do zrušeného paulánského kláštera ve Světcích.
Do města se můžete vrátit procházkou přes vrch Vysoká. Objevíte tu památník bitvy u Tachova a rozhlednu, zelená značka vás pak dovede zpět k tachovskému zámku.
 

Španělský výlet do vídeňské barokní jízdárny

  • Vídeňská jízdárna se nachází v historickém centru Vídně, v areálu bývalého císařského hradu Hofburgu. Monumentální stavba s překrásnou výzdobou, postavená v letech 1729–1735 podle projektu slavného barokního stavitele Josepha Emanuela Fischera z Erlachu, od samého začátku sloužila šlechtické mládeži k výuce jezdectví.
  • V seznamech vídeňských zajímavostí ji najdete pod oficiálním názvem Španělská dvorní jízdárna. Můžete tu totiž vidět tréninky a galapředstavení Španělské jezdecké školy, která se věnuje klasické drezúře a výcviku lipicánů.
  • Navzdory názvu je Španělská jezdecká škola / Spanische Hofreitschule rakouská vzdělávací instituce, společně s francouzskou Cadre Noir, portugalskou jezdeckou školou a královskou andaluzskou jezdeckou školou řazená k takzvané velké čtyřce světových jezdeckých škol.
  • Název „španělská“ je odvozen od španělského původu lipicánů, velmi starého plemene koní, jehož počátky sahají až do 16. století do vesnice Lipica, ležící na území současného Slovinska. Lipicáni mají většinou bílou barvu a jsou blízcí příbuzní našich Starokladrubáků z hřebčína v Kladrubech nad Labem.
Bývalý Paulánský klášter ve Světcích Památky

Bývalý Paulánský klášter ve Světcích

Klášterní kostel paulánských mnichů ve Světcích u Tachova byl vybudován v letech 1671–1674 za Jana Filipa, hraběte Losyho z Losinthalu. Kostel se dvěma věžemi byl patrně dílem italského stavitele Giovanniho Domenika Orsiho. Areál kláštera se měl stát základem sídla rodu Windischgrätzů.

Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova Památky

Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova

Nedaleko Tachova leží jízdárna Světce, oblíbené místo pěších i cyklovýletů, kde kromě kláštera a ruin bývalého kostela přestavěného na zámek, můžete vidět monumentální stavbu jízdárny z 2. poloviny 19. stol. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě.

Historická jízdárna ve Světcích – největší historická jízdárna v České republice, druhá v Evropě

Historická jízdárna ve Světcích – největší historická jízdárna v České republice, druhá v Evropě

Jízdárna ve Světcích u Tachova je po císařské jízdárně ve Vídni druhou největší ve střední Evropě. Tehdejší majitel panství, slavný generál Alfréd Windischgrätz ji nechal postavit v letech 1858-1861 v novorománském a novorenesančním slohu.

Lovecký zámeček Diana u Rozvadova Památky

Lovecký zámeček Diana u Rozvadova

Lovecký zámeček v klasicistním stylu pochází z roku 1742 a byl vybudován rodem Kolowratů údajně dle návrhu světově proslulého českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho. Zámeček je pojmenová po řecké bohyni lovu, Dianě.

Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého v obci Loreta na Klatovsku Památky

Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého v obci Loreta na Klatovsku

Monumentální torzo čtyřboké patrové barokní kaple sv. Jana Nepomuckého se nachází v lese, nedaleko obce Loreta jižně od Klatov. Ve zchátralém objektu objevíte zvláštní dílo – netypickou podlahu, která je zvlněná jako vodní hladina, do níž spadla obří kapka vody.

Zámek Tachov – nové expozice rodu Windischgrätzů Památky

Zámek Tachov – nové expozice rodu Windischgrätzů

Zámek v Tachově prošel rozsáhlou rekonstrukcí. K vidění je sloupový vestibul s jednoramenným schodištěm a nahlédnout lze do prostoru bývalé hradní věže. Od roku 2014 je zde nově otevřena prohlídková trasa s exponáty, která připomene rod Windischgrätzů.

Tachov – brána Českého lesa Kultura

Tachov – brána Českého lesa

Branou Českého lesa je označováno město Tachov v Plzeňském kraji nedaleko hranic s Německem, které dodnes obklopují hradby ze 14. století. Tachovské památky lákají na prohlídku jak v letní turistické sezóně, tak v průběhu celého roku.

Další aktuality

Šumavský Špičák zahajuje letní sezonu

První květnový víkend, konkrétně v sobotu 4. května 2024, zahájí šumavské horské středisko – Ski&Bike Špičák, letošní letní sezonu. Jako každoročně musí respektovat podmínky ochrany zdejší přírody (areál leží v CHKO Šumava), takže až do soboty 15. června se budou jeho brány otevírat jen o víkendech s jednou středeční výjimkou, a to 8. května 2024, kdy je státní svátek. Každodenní provoz pak zahájí od půlky června do půlky září.
Zážitky, Plzeňský kraj

V Rokycanech se chystají Oslavy osvobození

Město Rokycany společně s Muzeem na demarkační linii letos opět zve na tradiční rokycanské Oslavy osvobození. Slavnosti ve městě, kde se setkaly americká a ruská armáda, jsou přichystány s bohatým programem na sobotu 4. května 2024 odpoledne. Kompletní program se uskuteční v největším nestátním vojenském muzeu v České republice. Nebude chybět defilé armád a techniky II. světové války.
Památky, Plzeňský kraj

Slavnosti svobody 2024 v Plzni: Užijte si unikátní atmosféru oslav osvobození

První květnový víkend si bude Plzeň opět připomínat osvobození americkou armádou. Právě květnovým osvobozením Československa roku 1945 skončila druhá světová válka pro celou Evropu. Zatímco většina České republiky byla osvobozena sovětskou armádou, jihozápadní Čechy spolu s Plzní byly vyproštěny ze spárů tehdejšího nacistického Německa 3. americkou armádou generála George Pattona. Neobyčejnou slavnostní atmosféru s všudypřítomnými americkými vlajkami a dobovými uniformami, historickými vozidly a mnoha kulturními akcemi zažijete pouze v Plzni, a to od 3. do 6. května 2024.
Zážitky, Plzeňský kraj

Zpět do Plzně 19. století: Národopisné muzeum zve do nových expozic

Po více než třech letech se v úterý 30. dubna 2024 otevřelo Národopisné muzeum Plzeňska, pobočka Západočeského muzea v Plzni, na náměstí Republiky. A jeho návštěa stojí za to – expozice ve dvou historických domech vás doslova vtáhne do 19. století. Nahlédnete do městského života v Plzni v letech 1830 – 1900, porovnáte jej s venkovem a nejen ženy ocení unikátní sbírku lidového a městského oblečení. Nově je v muzeu otevřen o také Centrum experimentální etnologie.
Kultura, Plzeňský kraj

Za tajemstvím Popelčina střevíčku se vydejte na Švihov

Hrad Švihov láká od května opět všechny milovníky pohádek. Ti si mohou prohlédnout okruh věnovaný Popelce, která na švihovském hradě bydlela ve filmu Tři oříšky pro Popelku. Okruh je individuální, lze jej tedy navštívit samostatně bez časového omezení. Expozice je umístěna v Bílé baště, která má samostatný vchod přímo z velkého hradního nádvoří.
Památky, Plzeňský kraj

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Letní sporty, Plzeňský kraj

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Zážitky, Plzeňský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Zážitky, Plzeňský kraj