ÚvodAktualityPřipojte se k rozpustilému masopustnímu veselí!
Zážitky

Připojte se k rozpustilému masopustnímu veselí!

  • 10. února 2020
Období masopustního veselí je tady a s ním i doba tradičně spojená s průvody masek, smažením koblih, zabijaček a taneční zábavou. Veselé dovádění na přelomu zimy a jara původně vzešlo z dob před křesťanským vlivem a dodnes se pojí s vynášením zlých duchů a oslavou plodnosti. Podívejte se, kam se můžete na masopust vypravit.
Období od Tří králů do Popeleční středy je časem masopustu. Od Popeleční středy pak následovalo postní období před Velikonocemi, proto byl masopust pro naše předky oficiálním svátkem obžerství a nevázaného veselí. O masopustních rejích z Čech i Moravy jsou dochovány písemné zprávy ze 13. století (i když svátek se slavil již mnohem dříve). Od středověku však mravokárci vystupovali proti rozpustilostem, které se o masopustu děly. Lidem to ale nijak na dobré náladě neubíralo. Karnevalové zábavy se pořádaly na panských dvorech, vesnicích i ve městech.
 

Medvěd na řetězu, dědek v nůši

MasopustDatum oslav masopustu je pohyblivé, stejně jako u Velikonoc. Vlastní svátky v Čechách trvaly od čtvrtka do úterý. K tradičním dobrotám tohoto období patří koblihy, boží milosti a pochoutky ze zabijačky. Zvláště na tučný čtvrtek si každý měl dopřát tolik mastného jídla a piva, co snesl, aby byl celý rok při síle. Hlavní masopustní zábava začínala nedělí, kdy se konal tzv. „mužovský bál“, kam neměli přístup svobodní mládenci a dívky. Obvykle se tancovalo až do rána i celý následující den. Nejočekávanějším masopustním dnem však bylo úterý, kdy „chodily maškary“, ty bývaly a dodnes jsou velmi rozma­nité. Za doprovodu hudebníků chodily od domu k domu prováděly různé rozpustilé kousky – zvláště spadeno měly na ženy a dívky, ty se obvykle musely vykupovat kořalkou či penězi, jinak hrozilo, že budou pomazány sazemi, případně vhozeny do sněhu.
 
MasopustKaždá maska měla svůj význam a funkci. Některé, zejména ty zvířecí, mají velmi dlouhou tradici a pocházejí z doby před rozšířením křesťanství. Každá postava vyjadřovala určitý typ, a pro­to bylo někde zvykem je dělit na červené – pěkné, a černé – škaredé. Existuje několik druhů tradičních masek, které se dodnes objevují pravidelně. Patří k nim například medvěd – symbol plodnosti, kterého na provaze vodil medvědář. Démonický živel zemřelých předků symbolizovala postava Žida. Žid v průvodu nemluvil a netančil, jen pobíhal mezi ostatními a trestal je bičem nebo holí. Za nevěstu, cikánku, tanečnice nebo baletky se obvykle přestrojovali chlapci. V průvodu nechyběli čerti a kominíci, kteří ve staveních sbírali vejce, mouku a hrnce se sádlem. K oblíbeným maškarám patřila bába nesoucí v nůši dědka, kobyla – dva mládenci s plachtou a papírovou hlavou koně, Turek, slaměný či strakatý. Z vybraných peněz se zaplatili muzikanti a pití. Taneční zábava končila o půlnoci, kdy se za všeobecného žalu pochovala basa, což symbolizovalo na 40 dní konec tanečních a hudebních veselic až do Velikonoc.
 

Užijte si o víkendu setkání s maškarami v Čechách i na Moravě

roztocký masopustA kde se letos můžete připojit k veselému průvodu maškar a užít si jedinečnou atmosféru tohoto bláznivého svátku? Tento víkend vás pozveme například do okolí Prahy, kde se budou v sobotu 15. února konat hned tři masopusty najednou! Zapojit se do průvodu můžete v Suchdole, Úněticích a Roztokách. Všechny masky se sejdou v 16:20 na Holém vrchu, kde je čekají kolové tance.

Masky se však vyskytnou také v pražském Karlíně, na Dlaskově statku u Turnova, v Děčíně, Zubrnicích i Josefově.

Vortová kobylyV Hlinsku – Blatně, které si drží zařazení svých maškar do seznamu UNESCO se masopustní obchůzky konají také v neděli 16. února

I
Olomouc letos ožije masopustním veselím. Oslavy Olomouckého masopustu 2020 proběhnou 15. února. Na programu najdete studentskou masopustní party, dětský den, ples a vyvrcholením bude v sobotu zabijačka na Horním náměstí a masopustní průvod městem.
 

Největší masopusty na konci února

MasopustV Čechách patří v současnosti k nejproslulejším oslavám masopust v Českém Krumlově, který letos proběhne od 22. do 25. února. Tradiční Poberounský masopust se v Zadní Třebání letos koná 22. února již popatnácté. Masopust začne na návsi zabijačkou, na voze taženém koňským spřežením bude sehrána masopustní fraška a veselí skončí tradičně pochováním Masopusta.
 
Masopustní obchůzky na Hlinecku byly zapsány do Seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Ve vesnicích Studnice a Vortová si tento pradávný obyčej předávají místní obyvatelé z generace na generaci v téměř nezměněné podobě. Obchůzky se v obou vesnicích konají v osbotu 22. února.

Krumlovský masopustNa východní Moravě v obci Strání proběhne festival masopustních tradic v tradičním termínu od 21. do 25. února 2020. Straňanský fašank je proslulý zejména svým mečovým tancem zvaným „Pod šable“, který předvádí skupinky složené z tanečníků, gazdy a kapely. Na festivalu můžete zhlédnout řadu folklórních souborů z tuzemska i ze zahraničí.


Masopust na Slezskoostravském hradě 2020 se bude konat v sobotu 29. února a jeho součástí se již tradničně stanou ukázky lidových zvyků, rej masopustních masek, lidové písničky a spousta dobrého jídla.

Další aktuality

Výletní plavby na řekách a přehradách: 20 tipů, kam vyrazit na palubu lodi

Plavba na výletní lodi je vždy vítaným zpestřením každého výletu. Někdy je výletem samotná cesta, někdy vás loď může přiblížit vašemu cíli. Nechejte se inspirovat našimi tipy na plavby po přehradách, řekách a kanálech! Příjemnou plavbu vám přeje Kudy z nudy.
Zážitky

Pojďte s námi do pohádky: prohlídky hradů, zámků a pohádková místa, která budou děti bavit

Temná vůně středověku, odhodlaní muži v těžké zbroji, nebezpečí a odvaha. Anebo klečící rytíř, který vyznává lásku útlé a sličné obyvatelce královského dvora? České zámky a hrady vám nabídnou oboje. Vrátit se do historie anebo nechat své děti prožít pohádkový den nemusí zabrat víc než jedno odpoledne. Kam vyrazit do pohádky vám poradí Kudy z nudy.
Zážitky

Poznejte tajemství Třetí říše na našem území

Hrůzostrašná tajemství Třetí říše dokáží rozjitřit emoce i po mnoha letech od konce druhé světové války. I když si každoročně připomínáme utrpení Židů v koncentračních táborech anebo vyhlazení Lidic, Ležáků, Ploštiny a dalších obcí na našem území, o další činnosti nacistů v Protektorátu Čechy a Morava či zabraném území Sudet se nemluví. Věděli byste například, kde se nacházely elitní nacistické školy nebo na jakém místě se v Čechách uskutečňoval program Lebensborn? Mnoho záhad obestírá také činnost tajných podzemních továren či pobyt SS na hradech a zámcích. Kudy z nudy vám dnes nabídne právě tipy na výlet za touto černou kapitolou našich dějin.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Lodě na vltavské vodě 2024, Beltine – Barbarské hry v Zemi Keltů, Hradní jarmark na Svojanově 2024, Čokoládové jaro s vínem a pohádkou na Starých Hradech, Jízdy důlním vláčkem Kateřina v rezervaci Soos. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (4.5. – 5.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Beltine – Barbarské hry v Zemi Keltů, Hradní jarmark na Svojanově 2024, Hrnčířská sobota 2024 – osada Veselý Kopec, Litický oblouk – splutí Divoké Orlice, Oslavy osvobození v Rokycanech 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

100 tipů, jak si užít den dětí 2024

Připravte svým dětem na jejich svátek nevšední zážitky v podobě zvláštních prohlídek hradů a zámků, speciálních představení a programů a dalších zážitků. Vybírat můžete z řady zajímavých akcí, další tipy naleznete na Kudy z nudy v kalendáři akcí. Den dětí se nebude slavit jen 1. června!
Zážitky

Užijte si rozpustilý majáles – studentské oslavy jara!

Majáles je studentská oslava příchodu máje, která má svoji tradici již od středověku. Studenti chystají majálesový průvod, staví alegorické vozy, obléknou se do kostýmů a vyrazí k místu konání velkolepých oslav, kde se uskuteční open-air festival plný známých hudebních tváří. Nakonec si zvolí svého krále, který by měl být po celý rok oporou všech studentů. Průvody masek, alegorické vozy, volba krále a skvělá hudební vystoupení. Taková je každoročně jarní studentská slavnost. Portál Kudy z nudy vás zve na oslavy do Brna, Ostravy nebo Zlína.
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Portugalsko?

Slunečné pláže Algarve, slavní mořeplavci, nejzápadnější mys Evropy Cabo da Roca, portské víno a víno Madeira, nejdelší most v Evropě, žluté tramvaje v Lisabonu anebo jedna z nejstarších evropských univerzit: je tolik věcí, které máme rádi v Portugalsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na Pyrenejském poloostrově, v oblíbené zemi prodloužených víkendů a letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Portugalsko!
Zážitky