ÚvodAktualityPitoreskní města ve městech: znáte Nový Svět, Kamennou čtvrť nebo Liebiegovo městečko?
Památky

Pitoreskní města ve městech: znáte Nový Svět, Kamennou čtvrť nebo Liebiegovo městečko?

Poslechněte si audio verzi článku
Co jméno, to pojem: Nový Svět mnozí považují za nejkrásnější místo Prahy a málokterá část Liberce má tak silného genia loci jako Liebiegovo městečko. Totéž platí pro Kamennou čtvrť v Brně a řady dalších atraktivních lokalit se zvláštní atmosférou.

Praha a Nový Svět

Na některá místa jako by svět zapomněl: Nový Svět leží jen pár kroků od Pražského hradu, ale na rozdíl od přeplněných ulic Kampy, Malé Strany a Hradčan budou úzké novosvětské uličky patřit jen vám – a možná pár dalším osamělým chodcům. Možná je to proto, že najít cestu do maličké čtvrti, schoulené pod mohutnými barokními hradbami, není snadné. Odkud se vzal Nový Svět? Ve středověku šlo o předměstí Hradčan, první domky lemovaly cestu podél potoka Brusnice – to je dnešní ulička Nový Svět. Kromě ní do Nového Světa patří Černínská ulička, která z Loretánského náměstí odbočuje mezi vysokými zdmi zahrady Černínského paláce a Kapucínského kláštera, kratičká ulička Na Náspu a Kapucínská ulička, která vychází z dalšího rohu Loretánského náměstí. To je všechno: na rohu Kanovnické, kde dříve stávala brána oddělující tuto čtvrť od zbytku Hradčan, Nový Svět končí.

V Černínské ulici objevíte jedinou pražskou dochovanou roubenou stavbu se šindelovou střechou, dnešní Romantik hotel U raka, o kousek dál k odpočinku láká kavárna Nový Svět. Ale hlavně platí, že tudy kráčíte po stopách slavných: žili tu Tycho Brahe i Jan Kepler, dům U zlatého žaludu patřil na začátku 18. století rodině Santini, k níž patřil významný architekt Jan Blažej, domov tu našli malíř Jan Zrzavý, režisér a animátor Jan Švankmajer, filmoví režiséři Jindřich Polák a Karel Kachyňa, malíř Milan Knížák, sklář Bořek Šípek i grafici Jiří Anderle a Vladimír Suchánek.
 

Liberec a Liebiegovo městečko

Mezi nejkrásnější místa Liberce patří Liebiegovo městečko, unikátní sídliště pro zaměstnance textilní továrny Johann Liebieg & Co. Vznikalo postupně už od poloviny 19. století, ale jednotný styl inspirovaný historizujícími prvky a secesí mu vdechnul teprve mladý norimberský architekt Jakob Schmeissner v prvním desetiletí 20. století. Město ve městě tvoří menší rodinné domy s malometrážními byty, srdcem Liebiegova městečka pak je náměstí Pod Branou. Tomu dal jméno průjezdní dům s branou, uzavírající jeho severní stranu.

Ucelené zahradní město, které mělo vlastní školku, školu, kostel, hospodu i obchody, dodnes v Liberci představuje pověstnou dobrou adresu. Nabízí přesně to, co při výletech hledáte: zajímavý příběh, výjimečnou atmosféru i fotogenická místa. Sídliště se postupně rozrůstalo až do roku 1929. Za povšimnutí stojí především dveře jednotlivých objektů, které jsou příkladem náročné řezbářské práce. Schválně pošlete fotky z městečka svým přátelům a nechte je hádat, kam jste se vypravili: kdo z nich uhodne Liberec?
 

Brno a Kamenná čtvrť

Oblíbeným cílem procházek – pokud vám nevadí, že cizím lidem chodíte přes zápraží, přes dvorky neb přímo kolem oken – je brněnská Kamenná čtvrť známá také jako Kamenná kolonie či Kamenka, ležící ve starém lomu nad řekou Svratkou. V době hospodářské krize ve dvacátých letech 20. století si tu první domky vybudovali dělníci z Kohnovy a Jílkovy cihelny, o pár desítek let později se sem začali stěhovat hlavně umělci a bohémové.

Dnes svéráznou osadu tvoří asi 130 malých domků, propojených spletí úzkých uliček a průchodů. Hlavní ulice se jmenuje Kamenná čtvrť a kroutí se celou osadou, podél řeky vás do Kamenky dovede ulice s téměř symbolickým jménem: Kamenná.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu Kultura

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil Památky

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil

Kdyby vám někdo zavázal oči a dovedl vás na Nový Svět, sotva byste poznali, že jste ještě v Praze. Malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domky se nachází stranou od hlavního turistického ruchu.

Dělnické kolonie v Ostravě – Vítkovicích Památky

Dělnické kolonie v Ostravě – Vítkovicích

Vítkovice, jedna z městských částí dnešní Ostravy, jsou ukázkou toho, jaké změny přinesla průmyslová revoluce. Výrobou železa se z malé vesnice stalo průmyslové centrum a to znamenalo vznik dělnické kolonie, kostela, radnice, tržnice, hospod a škol…

Pitoreskní uličky Parkány a Na Bídě v Poličce Památky

Pitoreskní uličky Parkány a Na Bídě v Poličce

Projděte se barevnými uličkami v Poličce. V současné době se jedná již o repliky původních roubených domků.

Kamenná kolonie v Brně – místo s nepřekonatelnou atmosférou Památky

Kamenná kolonie v Brně – místo s nepřekonatelnou atmosférou

Oblast známá jako Kamenná kolonie, Kamenná čtvrť nebo Kamenka, je svérázná osada v městské části Brno – střed. Zhruba 130 historických malých domků utváří uzavřenou osadu.

Liebiegovo městečko v Liberci Památky

Liebiegovo městečko v Liberci

Liebiegovo městečko je nejvýraznější ukázkou secesní výstavby bytových domů v Liberci. Zaměstnanecké sídliště vybudované v bezprostřední blízkosti továrny vznikalo od poloviny 19. století do 20. let 20. století.

Další aktuality

Viadukty, mosty a železniční skvosty Česka, které vás nadchnou

Železniční mosty nejsou jen kusy betonu, kamene nebo oceli. Jsou také svědky doby a technickými divy. Ať už stojíte pod majestátními oblouky Žampachu, projíždíte vlakem po Schwarzenberském viaduktu přes Orlík nebo obdivujete industriální krásu Negrelliho viaduktu v Praze, vždycky si s sebou odnesete něco víc než jen fotky. Vydejte se s Kudy z nudy na výlet, ať už pěšky, vlakem nebo na kole, a poznejte, jak úžasná může být obyčejná cesta přes most.
6. květen 2025 7:44
Památky

10 tipů kde najdete nejhezčí dřevěné kostely a zvonice aneb ve stínu i na výsluní

Při pohledu na malebné dřevěné kostelíky, kapličky a zvonice možná budete mít pocit, že jsou svědky starých časů a umění prostých horalů. Není to tak docela pravda, stovky let přečkaly jen některé z nich. Řadu dřevěných památek zničily požáry, a proto si o to víc považujme těch, které se dochovaly. Vydejte se s Kudy z nudy k prastarým dřevěným kostelíkům, zvonicím a mostům aneb do stínu i na výsluní!
4. květen 2025 9:47
Památky

Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Letos si připomínáme 80 let od konce druhé světové války. Osm dekád, které uplynuly od těch osudových dnů května 1945, kdy zbraně konečně utichly a Evropu pohltilo ticho po hrůzách největšího konfliktu v historii lidstva. Druhá světová válka si během šesti let vyžádala přes 70 milionů obětí, převrátila Evropu naruby a natrvalo přepsala mapu světa. A i když skončila, stále je s námi v památkách a v příbězích. Projděte se dějinami a místy druhé světové války s Kudy z nudy!
2. květen 2025 13:57
Památky

Věda a historie není nuda: První světová válka a české stopy v konfliktu, který změnil svět

První světová válka změnila svět a ovlivnila i vznik samostatného Československa. Proč se konflikt velmocí, který měl trvat pár měsíců, vlekl čtyři roky? Jakou roli v něm sehráli Češi a kde najdete české stopy ve světových válečných dějinách? Historie a věda rozhodně nejsou nuda – přesvědčte se o tom sami s Kudy z nudy.
2. květen 2025 13:47
Památky

7 věcí, které nevíte o... hasičích, lesních požárech a hasičské technice

O ohni se říká, že je dobrý sluha, ale zlý pán. Rádi navštěvujeme hasičská muzea, žasneme nad krásou starých hasičských stříkaček a dojímají nás příběhy o zachráněných památkách, zároveň ale jen těžko zapomeneme, jak v roce 2022 hořelo České Švýcarsko, v roce 2014 Pustevny a v roce 2017 dřevěný kostel Božího Těla v Gutech. Každoročně si připomínáme 4. května Mezinárodní den hasičů a svátek sv. Floriána, který je patronem všech hasičů a zabraňuje požárům. Právě na ničivé požáry, jejich likvidaci a následky se tentokrát podíváme s Kudy z nudy podrobněji.
2. květen 2025 9:37
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Jako obzvlášť vhodný termín pro výlet za těmito technickými památkami se nabízí druhý květnový víkend, kdy se koná Den otevřených mlýnů, akce inspirovaná podobnými událostmi v Evropě i ve světě. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé. A pokud se vám zvolené datum nehodí, vypravte se za historií mlýnů kdykoli jindy.
2. květen 2025 9:24
Památky

7 věcí, které nevíte… o Řádu německých rytířů

Řád německých rytířů sice vznikl ve Svaté zemi před obleženým Akkonem, ale výraznou stopu zanechal i v českých zemích. Na kterých hradech a zámcích se s nimi dodnes můžete potkat? A jaké legendy a pikantnosti se vážou k jejich příběhům? Vydejte se s Kudy z nudy po stopách jednoho z nejslavnějších rytířských řádů historie – a připravte se na pořádnou dávku historie, tajemství i překvapení.
1. květen 2025 8:25
Památky

Archeologie a její objevy: Lucy, Věstonická venuše, zub dinosaura a umění z Moravského krasu

Archeologie je detektivka minulosti, jen místo lupy a otisků prstů vědci používají štětce, lopatky a spoustu trpělivosti. Někdy se jim podaří vykopat takovou pecku, že se o ní mluví po celém světě. Vydejte se s Kudy z nudy po stopách nejslavnějších archeologických objevů – jak světových, tak těch, které můžete vidět u nás v Česku.
29. duben 2025 9:57
Památky