ÚvodAktualityNový život starých sladoven: výlety za vůní sladu, do muzea, restaurací nebo galerie
Památky

Nový život starých sladoven: výlety za vůní sladu, do muzea, restaurací nebo galerie

Poslechněte si audio verzi článku
Když přijde řeč na sladovny, kdekdo si představí tu v Písku: velkou budovu v centru města, kam se chodí hlavně na výstavy. Prozkoumejte s portálem Kudy z nudy zdejší novinky a vydejte se také do jiných sladoven. Některé slouží jako restaurace, jiné jako galerie nebo hotely. Podíváme se ale i tam, kde se dodnes vyrábí pravý slad!

Galerie hrou v písecké sladovně

sladovna písekPři výletu do Písku a toulkách historickým centrem města Sladovnu nemůžete minout. Budova se zelenou fasádou stojící na nábřeží Otavy nabízí stálé expozice, ale také interaktivní výstavy, určené především dětem. Hlavní dramaturgickou osou Sladovny Písek, o.p.s. je programový koncept „Galerie hrou“. Rozlehlá budova sladovny nabízí ve čtyřech patrech stálé i dočasné výstavy, které prostřednictvím hry přináší spoustu inspirace, kreativity, zážitků a poznání. Děti a dospělí zde vystoupí na chvíli z reálného světa a vstoupí do příběhu, kde zažijí mnoho situací. V nich se musí chovat aktivně, pomáhat si, rozhodovat se a nést za své konání odpovědnost.

Velmi oblíbené je například Mraveniště, kde se vcítíte do role malého lesního tvora, prozkoumáte desítky metrů tunelů a několik komůrek s audiovizuálními doplňky. Vyšplháte na strom, budete se procházet po dřevěných mostech, setkáte se s královnou a budete se starat o mravenčí kukly. Užijete si tunely, schovávačky, mosty a dokonce i strom, který je vysoký až do stropu... Od září do června je ve Sladovně otevřeno od úterý do neděle (od 9:00 do 17:00 hodin) v časových blocích (dle rezervačního systému).
 

Galerie Sladovna v královském městě Žatci

žatec muzeum sladovnictvíGalerie moderního umění nacházející se v unikátní historické budově bývalé Sladovny, která je nejstarší v Evropě. V přízemí budovy je nyní Infocentrum, model města, veřejný internet s on-line informacemi o Žatci, výstava Žatec ve filmu s krátkými ukázkami filmů natáčených v Žatci a expozice archeologie, kde jsou prezentovány archeologické nálezy z celé výstavby Chrámu Chmele a Piva a expozice historie sladovnictví. Galerie se nachází v celém 1. patře budovy. V prvním patře je rovněž stálá interaktivní výstava Tvořím s NeObyčejnou tužkou.

sladovna žatecBudova vznikla jako renesanční sladovna s hvozdem na sušení sladu a studnou ve dvoře. K těmto účelům sloužila přinejmenším v letech 1681–1775, později byla využita i jako městská sýpka. Roku 1801 byl objekt prodán a adaptován na obytný dům. V roce 1953 dům připadl státu a od té doby chátral. Uvažovalo se dokonce i o jeho demolici. Záchranu historicky cenné budovy přineslo až její zařazení do projektu Chrámu Chmele a Piva, kdy v roce 2010 došlo k celkové stavební obnově a v roce 2019 zde vznikla pěkná expozice o sladovnictví.


Exkurze do sladovny v Kounicích

sladSladovna Klusáček v Kounicích u Českého Brodu se nachází v areálu, který se výrobě sladu věnoval již v 16. století. Od roku 1992 získala podnik v restituci zpět rodina Klusáčků. Sladovna produkuje kvalitní slad, který exportuje v ČR i do světa. Zájemcům nabízí možnost exkurze po předchozím objednání. Barokní vzhled získal původní pivovar se sladovnou přestavbou v letech kolem roku 1680. Do dnešní doby zachované barokní průčelí je památkově chráněným objektem. Sladovna byla postupně modernizována. Zachovává však klasickou humnovou technologii výroby sladu. Provozy sladovny a pivovaru lze navštívit v rámci komentované prohlídky na základě předběžné písemné nebo telefonické objednávky. Na prohlídku se můžete předem objednat na tel. čísle 321 695 274 nebo na e-mailu exkurze@sladovnakounice.cz.
 

Za sladem na exkurzi i do muzea

Dřív si pivovary připravovaly slady samy (a mnohé mají vlastní sladovny dodnes, například pivovar FerdinandBenešově nebo Záhlinický pivovar u Hulína), ale postupně vznikaly velké průmyslové podniky, které slouží pro více pivovarů. Velké sladovny najdete například v Nymburce, Prostějově, Hodonicích u Znojma, v Litovli nebo v Kroměříži.

Kromě sladovny v Kounicích do vlastní výroby nahlédnete také při prohlídce nymburského pivovaru, kde se vaří Postřižinské pivo, anebo v pivovaru RegentTřeboni. V Pivovarském muzeuPlzni se podíváte do jedné z nejstarších sladoven u nás. Dům se totiž dochoval v původní podobě z 15. století a poznáte tu jednotlivé fáze procesu výroby sladu, od humna, kde probíhalo máčení a klíčení obilí, přes hvozd až po valečku, kde se předsoušel zelený slad.
 

Další sladovny aneb restaurace, galerie a hotely

  • Krásné kamenné budovy původních sladoven proměnily některé pivovary v restaurace. Třeba v pivovaru Chodovar v Chodové Plané sídlí restaurace Stará Sladovna v kamenné budově původní sladovny, využívané do roku 1860. V originální restauraci budete obklopeni pivovarskou technologií, bonusem navíc je výhledem na historický komplex budov pivovaru.
  • Restauraci Stará sladovna mají také v Zábřehu, v restauraci se proměnila také původní sladovna dalešického pivovaru. Ten dobře znáte z Menzelova filmu Postřižiny; tady se totiž natáčel.
  • sladovna černá horaKomfortní ubytování, restauraci, pivní lázně a wellness centrum nabízí Hotel Sladovna v těsné blízkosti Pivovaru Černá Hora. Využijte jej třeba jako zázemí pro výlety do Moravského krasu!
  • Sladovna Apartments nabízí ubytování ve 20 nových a moderních apartmánech v Olomouci. Apartmány se nacházejí v areálu bývalého měšťanského pivovaru a sladoven v centru Olomouce na Wolkerove ulici.
  • Největší wellness v regionu, komfortní ubytování, vyhlášenou restauraci, stylový šenk a prostory pro akce v historickém podzemí i nové části areálu najdete v Hotelu Sladovna v jihomoravské Černé Hoře, v těsné blízkosti Pivovaru Černá Hora – nejstaršího pivovaru v České republice.
Rodinný pivovar Svatý Florian v Lokti Gurmánská turistika

Rodinný pivovar Svatý Florian v Lokti

Navštivte starobylé město Loket, vychutnejte si výborné pivo a ubytujte se v bezprostřední blízkosti středověkého hradu. Společnost Goethe Tour nabízí ubytování v nově zrekonstruovaných hotelech Císař Ferdinand, St. Florian a U Bílého koně.

Pivovarské muzeum v Plzni Kultura

Pivovarské muzeum v Plzni

V Pivovarském muzeu vás pohltí atmosféra středověku, sídlí totiž ve starobylém právovárečném domě pocházejícím z 15. století, který se jako zázrakem zachoval ve své původní podobě.

Pivovar Ferdinand v Benešově – výroba skutečného piva Gurmánská turistika

Pivovar Ferdinand v Benešově – výroba skutečného piva

Pivovarnictví v Benešově má dlouhou tradici. Není známo, kdo a kdy pivo první vařil, víme pouze, že původně feudální právo vařit pivo přešlo koncem 14. století do rukou měšťanů.

První muzeum pivovarnictví na jižní Moravě v Černé Hoře Gurmánská turistika

První muzeum pivovarnictví na jižní Moravě v Černé Hoře

Stálá expozice vývoje výroby piva od historie po současnost. Historické prostory v Černé Hoře nabízí nově prohlídku zcela ojedinělých sklepení v České republice, ve kterých bylo vybudováno Muzeum pivovarnictví.

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem Zážitky

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Klášterní pivovar Porta Coeli v Předklášteří Gurmánská turistika

Klášterní pivovar Porta Coeli v Předklášteří

Pivovar při klášteře Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova vznikl již ve středověku a zanikl v roce 1942. V současné době se pracuje na obnovení tradice.

Záhlinický pivovar – pivo z vlastního sladu Gurmánská turistika

Záhlinický pivovar – pivo z vlastního sladu

Pivovar v Záhlinicích na Kroměřížsku stojí již od 19. století. I dnes zde vaří tradiční české pivo z původních surovin a ze sladu, který vyrábí ve vlastní sladovně v Záhlinicích. Slad se v ní vyrábí nepřetržitě od roku 1899.

Bývalá židovská sladovna v Lošticích Památky

Bývalá židovská sladovna v Lošticích

Jedná se o empírový měšťanský dům z poloviny 19. století. Sladovna sloužila tehdejší židovské čtvrti.

Pivovar Herold v Březnici Gurmánská turistika

Pivovar Herold v Březnici

Zámecký pivovar Herold Březnice vaří pivo tradiční technologií s vysokým podílem ruční práce. Vlastní slad z humnové sladovny, žatecký chmel, prvotřídní voda ze studny zámeckého parku, láska k řemeslu a umění sládka zaručuje jedinečnou chuť tohoto piva.

Pivovar se sladovnou v Nové Pace – Novopacké pivo Památky

Pivovar se sladovnou v Nové Pace – Novopacké pivo

Díky nepřetržité tradici výroby piva a citlivě provedeným rekonstrukcím v duchu původní architektury, můžeme vidět pivovar tak, jak byl v roce 1872 postaven a během prohlídky s průvodcem se dozvědět, jak je pivo vařeno v původních prostorách dnes.

U Fleků – jedinečné pivo a exkurze pivovarského muzea Gurmánská turistika

U Fleků – jedinečné pivo a exkurze pivovarského muzea

Restaurace U Fleků je poutním místem pražských a českých pivařů, jedna z nejnavštěvovanějších hospod v naší republice a nepochybně je i nejznámější pražskou hospodou. Dnes je také místem kulinářských zážitků.

Parostrojní pivovar Lobeč u Mšena Památky

Parostrojní pivovar Lobeč u Mšena

Příběh půltisícileté tradice vaření piva na Kokořínsku. Nechte se provést obnovenou technickou památkou, ochutnejte naši kuchyni a řemeslné pivo nebo se u nás ubytujte.

Sladovna Písek – galerie hrou Zážitky

Sladovna Písek – galerie hrou

Zážitkové výstavy pro celou rodinu, čtyři patra zážitků a kreativity. Výstavy a jejich témata prostřednictvím hry nabízí spoustu inspirace a poznání. Přijďte a poznejte svět Jana Amose Komenského, zažijte Mraveniště, zahnízděte ve světě ilustrovaných knížek, nebo si něco vytvořte v Animáriu.

Ubytování ve Sladovna Apartments Ubytování

Ubytování ve Sladovna Apartments

Sladovna Apartments nabízí ubytování ve 20ti nových a moderních apartmánech velikosti 1+kk a 2+kk, které jsou plně vybavené vším potřebným. Jedná se o samoobslužný koncept ubytování bez recepce, check-in i platba probíhají on-line, vstup do apartmánu je na kód.

Sladovna – romantický hotel s atmosférou historické sladovny Ubytování

Sladovna – romantický hotel s atmosférou historické sladovny

Největší wellness v regionu, komfortní ubytování, vyhlášenou restauraci, stylový šenk a prostory pro akce v historickém podzemí i nové části areálu najdete v Hotelu Sladovna. Rodiny s dětmi jsou zde velmi vítány, naleznou zde vše pro své pohodlí, včetně dětského hřiště a vnitřního hracího koutku.

Galerie Sladovna Žatec Kultura

Galerie Sladovna Žatec

Galerie moderního umění nacházející se v unikátní historické budově bývalé Sladovny, která je nejstarší v Evropě.

Restaurace Stará sladovna Zábřeh Gurmánská turistika

Restaurace Stará sladovna Zábřeh

Restaurace Stará sladovna v centru města Zábřeh nabízí to nejlepší z České kuchyně i jedinečně klasicky vařená piva z ryze českých pivovarů.

Sladovna Klusáček Kounice Památky

Sladovna Klusáček Kounice

Sladovna Klusáček v Kounicích u Českého Brodu se nachází v areálu, který se výrobě sladu věnoval již v 16. století. Od roku 1992 získala podnik v restituci zpět rodina Klusáčků. Sladovna produkuje kvalitní slad, který exportuje v ČR i do světa. Zájemcům nabízí možnost exkurze.

Středověká krčma Dětenice Zážitky

Středověká krčma Dětenice

Máte rádi středověk? Krčma Dětenice nabízí všem návštěvníkům naprosto ojedinělý zážitek – přenesete do období středověku se vším, co k němu patří. Středověké speciality se připravují na otevřeném ohni, jí se rukama, obslouží vás personál v dobových kostýmech.

Kynšperský Pivovar v Kynšperku nad Ohří Gurmánská turistika

Kynšperský Pivovar v Kynšperku nad Ohří

Kynšperský pivovar zásoboval po roce 1945 většinu hostinců v okrese Sokolov. Jeho činnost skončila v roce 1955 a z objektu se staly sklady řemeslnických potřeb. Nyní, po dlouhých letech, se tu znovu tradice kynšperského pivovarnictví obnovuje.

Sladovna Písek – prohlídka s příběhem Kultura

Sladovna Písek – prohlídka s příběhem

Aneb "navštívení zlatých časů sladovnických". Písecká Sladovna je na cestě vytváření nové formy živého kulturního centra, kde se hodnoty tvoří a zprostředkovávají návštěvníkům všech generací. Naleznete zde několik stálých expozicí, ale také interaktivní výstavy, určené především dětem.

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám Příroda

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.

Restaurace Sladovna Gurmánská turistika

Restaurace Sladovna

Útulná pivovarská restaurace s citlivě provedeným interiérem se nachází ve městě Cvikov v Chráněné krajinné oblasti Lužické hory.

Stálá zážitková expozice Mraveniště ve Sladovně Zážitky

Stálá zážitková expozice Mraveniště ve Sladovně

Největší dětská galerie musí mít to největší Mraveniště. A Sladovna ho má. Chcete ho vidět? Přijeďte do Písku a objevte mravenčí svět!

Expozice sladovnictví v Žatci Kultura

Expozice sladovnictví v Žatci

Vznik sladovny v Žatci sahá už do 70. let 16. století. Jaká je skutečná minulost této budovy? Proč je sladovnictví tak významnou součástí historie Žatce, města chmele a piva? Jak se vlastně slad vyráběl? Pojďte s námi prozkoumat dějiny sladovny, upomínající věhlas žateckého chmelařství.

Pivovar Trautenberk v Malé Úpě Gurmánská turistika

Pivovar Trautenberk v Malé Úpě

Pivovar Trautenberk najdete v podzemí Tippeltovy boudy, známější jako hotel Družba, který právě prochází velkou rekonstrukcí. Pivovar vznikl společným přispěním majitelů maloupských bud a lyžařského areálu.

Pivovar Konrád Vratislavice Gurmánská turistika

Pivovar Konrád Vratislavice

Již téměř jeden a půl století je život Vratislavic spojen se zdejším pivovarem. Vratislavický pivovar během té doby měnil majitele, názvy piva, zažíval roky slávy, problémů a dokonce i ukončení výroby. Ale pivovar stále žije a vaří pivo.

Další aktuality

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Jako obzvlášť vhodný termín pro výlet za těmito technickými památkami se nabízí druhý květnový víkend, kdy se koná Den otevřených mlýnů, akce inspirovaná podobnými událostmi v Evropě i ve světě. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé. A pokud se vám zvolené datum nehodí, vypravte se za historií mlýnů kdykoli jindy.
Památky

Česko ve filmu: nejlepší filmy Jaroslava Marvana

Policejní rada Vacátko, nerudný revizor Anděl nebo purkrabí z muzikálu Noc na Karlštejně: to jsou tři z nezapomenutelných rolí herce Jaroslava Marvana (1901–1974). Za padesát let natočil přes dvě stě filmů, diváci ho znali i z Vinohradského divadla a činohry Národního divadla.
Památky

Den vítězství nad nacismem: Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin

8. květen je Dnem vítězství nad nacismem, kdy si připomínáme významné okamžiky z období druhé světové války, které by neměly upadnout do zapomnění. V dobách míru a obzvláště pak nyní, za současné neklidné situace, nesmíme zapomínat na oběti našich předků, kteří během válečných let neztráceli naději a často za vyšší cíle položili svůj život, anebo na ty, kteří se zcela nevinně dostali do víru událostí, z něhož již nebylo návratu. Vydejte se po stopách historických událostí, které měly dopad na vývoj našich dějin a vzdejte hold statečnosti našich předků.
Památky

Kam za vojenskou technikou? Tipy, kde můžete v Česku prozkoumat letadla, tanky, tvrze a opevnění

Zajímá vás vojenská historie a technika? Právě pro vás jsme připravili dnešní tipy, které vás navedou nejen do areálů muzeí. Prohlédnout si můžete i opevnění a tvrze, které se stavěly za I. republiky jako obrana v reakci na rostoucí nacistickou hrozbu i vojenskou techniku z II. světové války.
Památky

10 tipů kde najdete nejhezčí dřevěné kostely a zvonice aneb ve stínu i na výsluní

Při pohledu na malebné dřevěné kostelíky, kapličky a zvonice možná budete mít pocit, že jsou svědky starých časů a umění prostých horalů. Není to tak docela pravda, stovky let přečkaly jen některé z nich. Řadu dřevěných památek zničily požáry, a proto si o to víc považujme těch, které se dochovaly. Vydejte se s Kudy z nudy k prastarým dřevěným kostelíkům, zvonicím a mostům aneb do stínu i na výsluní!
Památky

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.
Památky

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky