ÚvodAktualityNový Jičín ve stínu třicetileté války: 400 let od krvavé bitvy připomenou zářijové městské slavnosti
Památky

Nový Jičín ve stínu třicetileté války: 400 let od krvavé bitvy připomenou zářijové městské slavnosti

  • 27. července 2021
Konec července roku 1621 přinesl městu Nový Jičín největší a nejkrvavější bitvu v regionálních dějinách. Odehrála se mezi císařskou posádkou a vojskem protestanského vévody Jana Jiřího Krnovského. Letošní čtyřsté výročí od události připomenou městské slavnosti, které se konají tradičně začátkem září.
nový jičínNový Jičín byl vždycky tak trochu „neposlušným“ městem. Už v roce 1618 se město přiklonilo na stranu tzv. „Zimního krále“ Fridricha Falckého z protestanského tábora, který mu za to udělil výsadní právo královského města. Nový Jičín byl povýšen, získal více pravomocí a mohl pečetit červenou pečetí.

Velký stín přicházející třicetileté války přešel město na konci července 1621, kdy se u bran Nového Jičína odehrála krutá bitva, počtem obětí vůbec největší v místních dějinách. Spory mezi katolíky a protestanty zde 25. července vyústily ve střet císařské (katolické) posádky s protestantskou armádou markraběte Braniborského Jana Jiřího Krnovského.

bitvaZatímco císařských bylo jen necelých 600 mužů, armáda markraběte Krnovského čítala 15 000 vojáků. Proti velké přesile neměli císařští pražádnou šanci. Většinu z nich tvořili muži z Neapole placeni španělským králem. Zemřeli daleko od domova a na jejich památku byla v místě masakru vybudována kaple. Začalo se jí říkat Španělská a stala se jedním z nejvýznamnějších poutních míst v okolí.
 
Letošní 400. výročí bitvy by měly připomenout tradiční Městské slavnosti v novém Jičíně, které se konají každoročně o prvním víkendu v září. Kromě obvyklého programu, tedy například dobového jarmarku nebo kostýmovaného průvodu by u Žerotínského zámku mělo být i vojenské ležení ze 17. století.
 

Jezuité za trest a návštěva císařské rodiny

nový jičínA jak to v Novém Jičíně dopadlo? Podpora protestanského vojska přinesla tušenou odezvu  zemský správce olomoucký biskup a kardinál František kníže Dietrichstein se při novém uspořádání poměrů na Moravě roku 1624 rozpomněl na odbojnost novojičínského panství a zařídil se souhlasem císaře Ferdinanda Habsburského konfiskaci zdejšího majetku ve prospěch jezuitského konviktu v Olomouci. Od té doby zde vládl jezuitský regent Jakob Hack, který s vojenskou asistencí obsadil město a zámek, zabavil městu všechna předchozí privilegia.

barokní párNa závěr třicetileté války se odehrála významná návštěva města z řad císařské a královské rodiny. Na vrcholu léta 19. srpna 1637 se zastavili na zámku v Novém Jičíně polský král Vladislav Sigismund IV. Vasa (1595 – 1648) a jeho nastávající choť a zároveň sestřenice arcivévodkyně Cecilie Renata (1611 – 1644). Byla nejmladší dcerou císaře Ferdinanda II., jehož portrét dodnes zdobí zámecké pokoje. Mezi jejich společníky na cestě z Vídně do Polska patřili také arcivévodkyně Klaudie, králův bratr princ Kazimír a více než tisíc rakouských a polských šlechticů s doprovodem. Po přivítacím ceremoniálu zámeckého hejtmana Paula Lundase budoucí polský královský pár na zámku přenocoval a pokračoval dál do polské země.
Španělská kaple v Novém Jičíně – Kostel Panny Marie Bolestné Památky

Španělská kaple v Novém Jičíně – Kostel Panny Marie Bolestné

Barokní památka byla postavena na místě hrobu stovek vojáků pobitých v bitvě u Nového Jičína v roce 1621. Během staletí sloužila stavba nejen duchovním účelům, ale také jako sklad soli. Svého původního účelu se potom dočkala až v 19. století.

Muzeum Novojičínska Kultura

Muzeum Novojičínska

Muzeum Novojičínska je dnes institucí sídlící v renesančním objektu Žerotínského zámku v Novém Jičíně, ale současně spoluutvářenou řadou poboček, jejichž činnost sahá od předhůří Beskyd až k moravskoslezské hranici při městě Fulnek.

Radnice v Novém Jičíně se zvonkohrou Památky

Radnice v Novém Jičíně se zvonkohrou

Významnou stavební památkou Nového Jičína a centrálního Masarykova náměstí je původně renesanční městská radnice, novodobě upravená ve 30. letech 20. století. Na radniční věži je navíc umístěna zvonkohra, která čtyřikrát denně rozezní všech 17 zde umístěných zvonů.

Další aktuality

Kam na golf a wellness v ČR? Spojte hraní golfu s relaxem ve wellnes!

Ideální pobyty pro milovníky golfu a wellness! Využijte pěkné počasí a vydejte se na golfové hřiště. Pokud jste začátečníci, můžete využít služeb trenérů, kteří vás naučí se základy této hry gentlemanů. Máte-li své začátečnické dny dávno za sebou, vezměte hole a užijte si sport a pobyt na čerstvém vzduchu.
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Hrad Sovinec láká o víkendu a ve státní svátek na středověký program

Ve dnech 4. až 5. května a 8. května 2024 se na hradě Sovinci uskuteční historický program s názvem Dobývání hradu Sovince aneb Kmotra smrt, díky němuž nahlédnete do vojenské historie a bojového umění středověku. Hradem se rozezní zbraně při jedinečných soubojích na sekery, palcáty i meče.
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Jak poznat Ostravu za jeden den

Rádi byste navštívili Ostravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Hlavním magnetem Ostravy jsou technické památky, ale i kromě nich má město co nabídnout a nudit se tu rozhodně nebudete.
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Kam na golf v Moravskoslezském kraji? Vyzkoušejte největší golfovou destinaci v Česku!

Zahrajte si golf v nejvýchodnější části Moravy! V regionu, kde má golf skutečné dlouhou tradici. Některá hřiště patří dokonce k nejstarším golfovým hřištím u nás! Už jste viděli golfové hřiště, na kterém by stála rozhledna v podobě těžební věže? Právě takové najdete v Karviné-Lipinách. Zahrajte si v zelené oáze uprostřed industriální krajiny! Navíc si v Čeladné a Ostravici si užijete 55 Holes – největší golfovou destinaci ve střední a východní Evropě.
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Beskydská pivní stezka zahajuje turistickou sezonu 2024

V sobotu 27. dubna vstupuje již do sedmé sezony Beskydská pivní stezka. Trasy pro pěší i cyklisty se zastávkami spojenými s pivní kulturou mají už 700 kilometrů. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam můžete vyrazit.
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Moravskoslezském kraji

Plánujete dovolenou v Beskydech, Jeseníkách, na Těšínsku či v Poodří? Jestliže navíc patříte k vyznavačům přírodního stylu života a dáte přednost kempu před luxusním hotelem, máme pro vás tipy, kde si užijete dovolenou v těch nejlepších kempech Moravskoslezského kraje. Stačí si jen vybrat.
Ubytování, Moravskoslezský kraj

Johanka z Arku, sopky a krásné koupání: 10 tipů k objevování Slezské Harty

Zadíváte-li se na klidnou hladinu Slezské Harty, možná se na chvíli ocitnete v Jezerní oblasti, největším národním parku v Anglii. Kdyby však přehrada mohla mluvit, řekla by, že o žádné srovnání nestojí. Slezská Harta je svá a jedinečná. Krásná příroda Nízkého Jeseníku, vyhaslé sopky dokreslující půvabné scenérie, pohnuté osudy místních obyvatel… S troškou fantazie snad v dálce uvidíte i Pannu Orleánskou, jak cválá na koni k vodnímu hradu. Na Slezské Hartě se totiž natáčel velkofilm Johanka z Arku.
Příroda, Moravskoslezský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Moravskoslezský kraj

Také v Moravskoslezském kraji najdete spousty zajímavých míst, která na turisty teprve čekají. Zveme vás na Futureum v areálu Dolní oblasti Vítkovic, do muzea Bible v Jablunkově, do síně slávy Petry Kvitové ve Fulneku a na Osoblažskou úzkokolejku. Naplánujte si výlet také na originální rozhlednu do oblasti prvorepublikových vojenských bunkrů nebo do břidlicového Flascharova dolu v Odrách či na zámek Bruntál. Půvabnou barokní stavbu si oblíbili filmaři – víte, které pohádky se tu natáčely?
Zážitky, Moravskoslezský kraj