ÚvodAktualityNosorožci, mamuti, žirafa či ryby: užijte si zábavné výlety k sochám nejrůznějších zvířat
Zážitky

Nosorožci, mamuti, žirafa či ryby: užijte si zábavné výlety k sochám nejrůznějších zvířat

Hledáte netradiční cíl vašeho výletu? Co si užít trochu zábavy při hledání veselých soch zvířat (anebo tvorům jim podobným) ve městech, lesích, na skalách nebo v horách? Budete překvapeni, kolik soch mamutů, lvů, koní či ryb v naší krajině potkáte. Anebo je libo nosorožce srstnatého? Máme tip i na žraloka, tučňáky i prasátka. K veselému výletu zve také Liška Bystrouška nebo Maxipes Fík.
Obří mamut v resortu Dolní Morava Zážitky

Obří mamut v resortu Dolní Morava

Obří interaktivní atrakce pro děti v podobě 13 metrů vysokého mamuta je novou dominantou Dolní Moravy a zároveň největším modelem mamuta na světě!

Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého Příroda

Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého

Nedaleko Liběchova u obce Želízy najdete monumentální skalní skulptury. Řadu reliéfů vytesal v polovině 19. století do pískovcových skal sochař Václav Levý.

Socha slůněte na Králickém Sněžníku Příroda

Socha slůněte na Králickém Sněžníku

Kamenná soška slůněte na nevysokém pylonu se stala symbolem Králického Sněžníku. Byla postavena nedaleko vrcholu hory v roce 1932 na paměť 10. výročí založení skupiny Jescher. Návrh sošky vytvořila Amei Hallegerová.

Socha kocourka Mikeše na Šibeničním vrchu Památky

Socha kocourka Mikeše na Šibeničním vrchu

Z Šibeničního vrchu v Mnichovicích shlíží obří kocour Mikeš. Jedná se o sochu pohádkového kocourka v nadživotní velikosti – měří přes dva metry a váží jednu a půl tuny.

Liška Bystrouška v Hukvaldech Památky

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

Socha Raka od Michala Olšiaka Památky

Socha Raka od Michala Olšiaka

Socha raka se nachází na břehu rybníka Jordán v centru obce Račín, který zdobí stovky leknínů. Socha byla dokončena autorem Michalem Olšiakem v roce 2008.

Socha pohořelického kapra Zážitky

Socha pohořelického kapra

V Pohořelicích u nové okružní křižovatky je umístěná nová pětimetrová plastika Pohořelického kapra, která vznikala od jara 2020 v dílně uměleckého kováře Pavla Valáška.

Model mamuta v životní velikosti v Zoo Ostrava Zážitky

Model mamuta v životní velikosti v Zoo Ostrava

V posledním roce bylo v areálu ostravské zoologické zahrady nainstalováno několik kosterních modelů v životní velikosti. Nejnovějším přírůstkem je kosterní model mamuta srstnatého, jehož vznik finančně podpořil Moravskoslezský kraj.

Trojský kůň v Bouzově – největší dřevěný kůň na světě Zážitky

Trojský kůň v Bouzově – největší dřevěný kůň na světě

Největší dřevěná stavba koně na světě se nachází v Historickém areálu zábavy na Bouzově. Stavba koně je vysoká 15 metrů, 16 metrů dlouhá a váží asi 40 tun. Vnitřní prostory jsou veřejně přístupné.

Sousoší Kočky v Liberci Zážitky

Sousoší Kočky v Liberci

Barevná kočičí rodinka, která pochází od známé české sochařky Martiny Niubó – Klouzové se nachází přímo v ulici 5. května před budovou OC Plaza. Svou roztomilostí láká k dovádění děti všeho věku.

Kašna s lipany v Aši Památky

Kašna s lipany v Aši

Městu Aš dala jméno ryba s charakteristickou hřbetní ploutví, lipan podhorní, které se německy říká Äsche. Nyní na Ašsku vůbec nežije. Symbolizuje ji socha na kašně na náměstí v Aši.

Socha markraběte Jošta v Brně Památky

Socha markraběte Jošta v Brně

Osmimetrovou sochu Jošta Lucemburského, markraběte moravského najdete nově od konce října 2015 na Moravském náměstí v Brně. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Róna, který na díle pracoval 2,5 roku.

Pomník přeštickým černostrakatým prasatům Zážitky

Pomník přeštickým černostrakatým prasatům

Neobvyklé sochařské dílo vzniklo jako připomínka na černostrakaté plemeno vyšlechtěné právě v Přešticích. Přeštické černostrakaté je původní české plemeno prasat, které se odvozuje od původních klapouchých prasat z oblasti západních Čech.

Zvířátková stezka v Krkonoších Příroda

Zvířátková stezka v Krkonoších

V Krkonošském národním parku objevíte Zvířátkovou stezku. 14 krkonošských zvířátek v životní velikosti najdete podél přibližně půl kilometru dlouhého zrekonstruovaného úseku u Moravské boudy.

Lesní areál Hájemství u Dvora Králové nad Labem Příroda

Lesní areál Hájemství u Dvora Králové nad Labem

Lesní areál v osadě Hájemství je určen všem milovníkům přírody. Nachází se zde řada dřevěných soch, keltský stromový kalendář, model Krkonoš, cestu dřeva nebo hřbitov odpadků. V areálu začíná naučná stezka Lesem království, která končí u přehrady Les království.

Rozhledna Rumburak u Bítova Příroda

Rozhledna Rumburak u Bítova

Rozhlednu Rumburak najdete na úpatí Velkého kopce, u silnice k hradu Bítov, cca 35 km od Znojma. Pokochat se můžete výhledem na hrad Cornštejn, vesnici Bítov a do údolí Vranovské přehrady. Rozhledna stojí díky manželům Pyskovým, kteří ji nechali postavit v letech 2008 – 2009.

Fronta tučňáků na Kampě Památky

Fronta tučňáků na Kampě

Věděli jste, že v Praze na Kampě potkáte tučňáky? Jsou žlutí, je jich čtyřiatřicet a v noci svítí.

Sousoší Hraniční kámen u přehrady Pilská – český lev a moravská orlice Památky

Sousoší Hraniční kámen u přehrady Pilská – český lev a moravská orlice

Sousoší sochaře M. Olšiaka symbolizuje hranici Čech a Moravy, i když se přímo na historické zemské hranici nenachází. Socha orlice hlídá moravské a socha lva české území, mezi nimi je umístěn hraniční kámen.

Socha Koně Michala Olšiaka Památky

Socha Koně Michala Olšiaka

Betonová socha koně, který se snaží z bahna vytáhnout povoz, se v blízkosti jezdeckého klubu nachází od roku 2006. Autorem originální sochy je žďárský rodák, sochař Michal Olšiak.

Socha Čevava u Vodárenské věže v Českých Budějovicích Památky

Socha Čevava u Vodárenské věže v Českých Budějovicích

Plastika v zahradě zrekonstruovaného areálu Vodárenské věže je dílem sochařky a keramičky Alexandry Koláčkové. Původně se jmenovala „Zvíře“, ovšem hlasování českobudějovické veřejnosti bylo její jméno změněno na Čevavu.

Dřevěná zoo Zážitky

Dřevěná zoo

Expozice dřevěných soch zvířat a pohádkových postav. Pak je tu výstava cca 880 kusů hraček, většinou autíček. Pro letošní rok ještě plánujeme vytvořit "minidinoland" , kde budou figurky dinosaurů.

Památník Okřídlený lev na Klárově Památky

Památník Okřídlený lev na Klárově

V Praze na Klárově poblíž ulice U Železné lávky naleznete působivou sochu okřídleného lva od britského sochaře Colina Spoffortha. Památník věnovali Britové československým letcům, kteří během druhé světové války bojovali v Britském královském letectvu.

Zvláštní fontána od Miroslava Beščece na Vinohradech Památky

Zvláštní fontána od Miroslava Beščece na Vinohradech

Fontány na křižovatce ulic Záhřebské a Americké na pražských Vinohradech si určitě všimnete. Na první pohled vás upoutá abstraktními zvířecími sochami, jakoby z jiného světa. Podivuhodnou atmosféru fontány umocňuje fakt, že stojí přímo uprostřed kruhového objezdu.

Sochy koní v Šabachově parku v Dejvicích Památky

Sochy koní v Šabachově parku v Dejvicích

Naproti budově Husova sboru v Dejvicích, stojí u fontány v Šabachově parku stádo bronzových koní. Jedná se o sochy sochaře Michala Gabriela, které sem byly osazeny v roce 2008.

Socha žraloka na Chuchelském závodišti Památky

Socha žraloka na Chuchelském závodišti

Majitelé Chuchle Areny Praha umístili na závodiště ocelovou sochu žraloka z dílny sochaře Michala Gabriela. Nová dominanta parkurového areálu měří 7 metrů.

Socha čůrajícího voříška v Kryštofově Údolí Památky

Socha čůrajícího voříška v Kryštofově Údolí

V Kryštofově Údolí u Liberce se nachází velmi svérázná kašna voříška čůrajícího na patník. Autor nápadu, místní patriot Martin Chaloupka, se netají tím, že se nechal inspirovat Bruselem. Unikátní dílo stvořil akademický sochař Aleš John.

Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích Příroda

Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích

Na pískovcové skalní věži, která stojí na stráni na levém břehu Prosečského potoka u obce Zderaz směrem na Nové Hrady, stojí pískovcová socha zajíce v nadživotní velikosti. Sochu zde nechal okolo roku 1880 postavit novohradský lesmistr Knölle.

Socha Maxipsa Fíka v Kadani Zážitky

Socha Maxipsa Fíka v Kadani

Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani dostálo svému jménu – najdete zde hned dvě sochy tohoto legendárního pohádkového psa. Na začátku nábřeží lze pozorovat panorama promenády skrz moderní sochu Fíka z plechu, děti zase ocení Fíkovu podobiznu v životní velikosti z kamene.

Chodský pes – největší psí socha v České republice Památky

Chodský pes – největší psí socha v České republice

Chodský pes stojí na vrcholu kopce Hrádek u Újezda nedaleko Domažlic. Betonová socha je se svými rozměry 3,8 x 8,1 metrů jednou z největších děl sochaře Michala Olšiaka. Socha je dutá, lze se tedy dostat dovnitř a pak skrz psí tlamu vykouknout ven.

Socha koně Peruána před dostihovým centrem Zámrsk Památky

Socha koně Peruána před dostihovým centrem Zámrsk

Před dostihovým centrem v Zámrsku naleznete pomník dostihového koně Peruána. Socha z bronzu stojí tam, kde kůň žil, trénoval a kde také v roce 2017 uhynul. Výjimečný kůň dokázal třikrát za sebou zvítězit ve Velké pardubické a bezpočtu dalších dostihů.

Socha Oskar Jaroslava Róny na Roztylech Památky

Socha Oskar Jaroslava Róny na Roztylech

Sochu Oskara vytvořil v roce 1991 z pálené hlíny Jaroslav Róna. Plastika z pálené hlíny připomínající obřího psa se nachází uprostřed sídliště Horní Roztyly v Praze.

Lev u vysílače v Ostravě – Hošťálkovicích Památky

Lev u vysílače v Ostravě – Hošťálkovicích

Dominantou Hlučínské pahorkatiny, dobře viditelnou z řady míst, je červenomodrobílý televizní vysílač v Ostravě-Hošťálkovicích. Málokdo ale ví, že jeho areál zdobí socha dvouocasého lva pocházející z dílny sochaře Olbrama Zoubka.

Socha Mamlase Michala Olšiaka Památky

Socha Mamlase Michala Olšiaka

Socha Mamlase je umístěna u žďárského Starého Dvora. Jedná se o první vytvořenou sochu Michala Olšiaka v okolí Žďáru z roku 2005. Dojít k ní se dá buď úvozem od Klafaru nebo Dvorskou ulicí od zámku rodiny Kinských. Z místa je pěkný výhled na město Žďár a Zelenou horu.

Socha Mamuta Michala Olšiaka Památky

Socha Mamuta Michala Olšiaka

Betonová socha hlavy mamuta se nachází nedaleko břehu řeky Sázavy, naproti přírodní památce Rozštípená skála. Roku 2006 ji zde vytvořil ji žďárský rodák, sochař Michal Olšiak.

Socha Želvy od Michala Olšiaka Památky

Socha Želvy od Michala Olšiaka

Betonovou sochu želvy naleznete v obci Obyčtov od roku 2010. Jejím autorem je rodák ze Žďáru nad Sázavou, sochař Michal Olšiak.

Sousoší Hroši od Michala Olšiaka Památky

Sousoší Hroši od Michala Olšiaka

Sousoší hrochů v kašně se nachází před vchodem do hotelu U hrocha v obci Škrdlovice. Sousoší bylo dokončeno v září 2008. Zajímavá je i výzdoba restaurace v hotelu, která je také Michalovým dílem.

Sousoší Houby Michala Olšiaka Památky

Sousoší Houby Michala Olšiaka

Sousoší Houby se nachází u penzionu Fryšava v obci Fryšava pod Žákovou horou. Jedná se o dva exempláře cca 2,5 m vysokých suchohřibů. Betonové hříbky zde "rostou" od června roku 2013.

Loketské Zeprase na Kolowratské skále Památky

Loketské Zeprase na Kolowratské skále

V Lokti na Kolowratské skále objevíte zvláštního živočicha. Své místo tu totiž našlo Zeprase, fiktivní kříženec zebry a divokého prasete.

Socha Sépie na Chebském hradě Památky

Socha Sépie na Chebském hradě

Bronzovou sochu Sépie vytvořil český sochař a malíř Jaroslav Róna. Jedná se o druhý odlitek díla z roku 2000. První odlitek je umístěn nedaleko zámku Klenová.

Socha nosorožce srstnatého v Lysolajích Památky

Socha nosorožce srstnatého v Lysolajích

V Praze najdete největší skulpturu nosorožce na světě. Nachází se, a s ní i kus doby ledové, v pražských Lysolajích, v areálu bývalé Denkrovy pískovny. Právě v Lysolajích se v minulosti našly kosterní ostatky tohoto pravěkého zvířete.

Socha červené žirafy Jaroslava Róny na Pankráci Památky

Socha červené žirafy Jaroslava Róny na Pankráci

Na pražské Pankráci stojí od listopadu 2020 plastika výtvarníka Jaroslava Róny, znázorňující fantaskní zvíře, které se podobá žirafě, avšak místo hlavy má bytost sprchovou hlavici.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Roštejnský hodokvas, Parní víkend v železničním muzeu v Lužné, Prague Dragon Boat Festival 2024, (H)Radovánky na hradu Malenovice 2024, O Pohár hraběte Chotka – závod autoveteránů na zámku Velké Březno. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (11.5. – 12.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Histo Cup Brno 2024, Výcvik arkebuzírů z období Třicetileté války na hradě Veveří, Brněnský Majáles 2024, Z kopca do kopca – otevřené sklepy Vrbice 2024, Velkopavlovický gulášfest 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: přehlídka velkých letních festivalů 2024, na kterých nesmíte chybět

Léto 2024 je plné velkých letních festivalů s jedinečnou atmosférou. Procestujte s portálem Kudy z nudy Česko kraj po kraji a poznamenejte si do kalendářů termíny skvělých letních akcí. V Praze běží celé léto Prague Open Air, Plzeň patří Létu v Prazdroji, Karlovarský kraj je plný filmu a Vysočina folku. Stálicemi jsou Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově, Vizovické Trnkobraní či Colours of Ostrava. Brno bude plné zábavy, během které si užijete i festival ohňostrojů.
Zážitky

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Na státní svátek 8. května se můžete vypravit na mimořádné prohlídky, prohlédnout si zpřístupněné památky anebo nahlédnout do historie při speciálních akcích. V tento den si v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času.
Zážitky

Výletní plavby na řekách a přehradách: 20 tipů, kam vyrazit na palubu lodi

Plavba na výletní lodi je vždy vítaným zpestřením každého výletu. Někdy je výletem samotná cesta, někdy vás loď může přiblížit vašemu cíli. Nechejte se inspirovat našimi tipy na plavby po přehradách, řekách a kanálech! Příjemnou plavbu vám přeje Kudy z nudy.
Zážitky

Pojďte s námi do pohádky: prohlídky hradů, zámků a pohádková místa, která budou děti bavit

Temná vůně středověku, odhodlaní muži v těžké zbroji, nebezpečí a odvaha. Anebo klečící rytíř, který vyznává lásku útlé a sličné obyvatelce královského dvora? České zámky a hrady vám nabídnou oboje. Vrátit se do historie anebo nechat své děti prožít pohádkový den nemusí zabrat víc než jedno odpoledne. Kam vyrazit do pohádky vám poradí Kudy z nudy.
Zážitky

Poznejte tajemství Třetí říše na našem území

Hrůzostrašná tajemství Třetí říše dokáží rozjitřit emoce i po mnoha letech od konce druhé světové války. I když si každoročně připomínáme utrpení Židů v koncentračních táborech anebo vyhlazení Lidic, Ležáků, Ploštiny a dalších obcí na našem území, o další činnosti nacistů v Protektorátu Čechy a Morava či zabraném území Sudet se nemluví. Věděli byste například, kde se nacházely elitní nacistické školy nebo na jakém místě se v Čechách uskutečňoval program Lebensborn? Mnoho záhad obestírá také činnost tajných podzemních továren či pobyt SS na hradech a zámcích. Kudy z nudy vám dnes nabídne právě tipy na výlet za touto černou kapitolou našich dějin.
Zážitky

100 tipů, jak si užít den dětí 2024

Připravte svým dětem na jejich svátek nevšední zážitky v podobě zvláštních prohlídek hradů a zámků, speciálních představení a programů a dalších zážitků. Vybírat můžete z řady zajímavých akcí, další tipy naleznete na Kudy z nudy v kalendáři akcí. Den dětí se nebude slavit jen 1. června!
Zážitky