ÚvodAktualityNárodní divadlo si připomíná 140 let od požáru
Hořící ND: zdroj foto Národní divadlo
Památky

Národní divadlo si připomíná 140 let od požáru

  • 12. srpna 2021
Sotva bylo dokončeno, vyhořelo. Budovu Národního divadla značně poškodil požár, ke kterému došlo 12. srpna 1881, pouhé dva měsíce od jeho slavnostního otevření. Národní divadlo tuto událost připomíná panelovou výstavou, která bude od 12. srpna do 10. září 2021 umístěna na náměstí Václava Havla mezi budovou Nové scény a Provozní budovou A. Mimo to proběhne ve výroční den ukázka hašení střechy Národního divadla pod taktovkou pražských hasičů.
Národní divadloNárodní divadlo v Praze si spolu s pražskými hasiči připomene ve čtvrtek 12. srpna 2021 celých 140 let od požáru své historické budovy. Divadlo vyhořelo 12. srpna 1881 jen dva měsíce od svého otevření. V 17:00, tedy v čas, kdy tehdy vypukl požár, dorazí na vltavské nábřeží jednotky pražských hasičů a ukážou zájemcům, jak vypadá hašení střechy Národního divadla. Předvedou též ukázku historické techniky. Celá akce potrvá asi patnáct minut

Ke zničujícímu požáru poněkud narychlo otevřeného, ale ne zcela dokončeného divadla došlo 12. srpna 1881. Tehdejší česká vlastenecká společnost vnímala tuto tragédii jako celonárodní katastrofu. Počáteční šok ve společnosti se však rychle proměnil ve znovuprobuzené obrovské odhodlání a novou vlnu sbírek na obnovu poničené budovy. Ačkoli byli za viníky požáru označeni a odsouzeni klempířští dělníci, kteří měli na střeše zanechat špatně uhašené dřevěné uhlí, je příčina požáru dodnes tématem různých dohadů a zpochybnění. Řada provedených pokusů sice původní příčinu požáru z vědeckého hlediska vyvrátila, ale paradoxně tím ještě posílila rozmanité spekulace.

národní divadloVelkým štěstím v neštěstí však zůstává nezpochybnitelný fakt, že se tehdejší požár obešel bez ztráty lidských životů. Je jasné, že s odstupem téměř půldruhého století neexistují takové postupy, které by požár Národního divadla nadobro objasnily. Poslední čtvrtina 19. století byla obdobím zrychlujícího technického vývoje a zásadních, modernizačních změn a úprav ve městech. Proto jsme se rozhodli zpracovat téma požáru prvního českého divadla v širších a opomíjených souvislostech.

Od 12. srpna 2021 bude pro zájemce otevřena výstava, jejíž panely najdou ve veřejném prostoru v těsné blízkosti historické budovy ND.
 

Když divadlo hořelo... aneb neuvěřitelné náhody, které vedly k destrukci budovy

požár NDTraduje se, že u zrodu katastrofy stála instalace hromosvodu a klempíři, kteří končili 12. srpna práci na střeše, špatně uhasili dřevěné uhlí v kamínkách na letování. Uhlíky, které sice zalili vodou, ale jejichž jádro stále ještě hořelo, vysypali do žlabu okapu. Měděný okap se od uhlíků rozžhavil a chytlo od něj dřevěné bednění střechy. Jako první oheň zpozoroval kolem šesté odpoledne hasič při obchůzce divadlem. Včas sepnul hlásič v budově, ale shodou okolností ve stejný okamžik nahlásil požár také strážník z nedaleké Poštovské ulice, a v hasičské centrále proto zaznamenali místo kódu ND v morseovce jen čárku a nepoznali, kde hoří. Za půl hodiny byl požár nahlášen znovu, ale to již bylo pozdě – oheň se začal nekontrolovatelně a nezkrotně šířit budovou.

Tragédii nahrávala řada dalších špatných náhod – pár minut po příjezdu hasičů přestala tryskat voda z hadic. Ve vodárně na Karlově, která obsluhovala Národní divadlo den před tím prasklo přívodní potrubí a v nádrži značně klesla hladina vody. Navíc při hašení někdo spustil kropicí zařízení nad jevištěm a otevřel všechny hydranty v budově, což srazilo tlak vody a brzy vyčerpalo její zásoby. Šíření ohně podporoval i silný vítr a nakonec vzplanul zbytkový plyn v potrubí. Zanedlouho se zřítil strop budovy i s nádherným lustrem.

národní divadlo spáleništěHasiči s živlem bojovali celých 12 hodin, až do šesté ranní. Oheň zničil střechu, jeviště a hlediště, i dekorace k chystané premiéře opery Libuše. Nutno vyzdvihnout fakt, že díky jejich obětavé práci se podařilo zabránit přeskočení ohně na sousední budovy (např. na Prozatimní divadlo), několik místností Národního divadla (foyer, lodžii, archiv, divadelní kancelář... atp.) a cenná umělecká díla. Klempíři Emil Jenisch a Václav Zinniburg byli odsouzeni pro přestupek a dostali týden vězení. Začala druhá sbírka na obnovení divadla, které se pak podařilo postavit do dvou let. Slavnostně se otevřelo 18. listopadu 1883.
Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Divadelní opona v Národním divadle – nejslavnější divadelní opona v České republice

Divadelní opona v Národním divadle – nejslavnější divadelní opona v České republice

V pražském Národním divadle se nachází nejslavnější česká divadelní opona, vytvořená Vojtěchem Hynaisem. Opona oslavuje obětavost českého národa při budování Národního divadla. Slavný nápis "Národ sobě" připomíná vlastence, kteří darovali prostředky na stavbu Zlaté kapličky.

Národní divadlo v Praze – nejvíce základních kamenů divadla v České republice

Národní divadlo v Praze – nejvíce základních kamenů divadla v České republice

Na světě neexistuje divadlo, které by mělo více základních kamenů než Zlatá kaplička. Pražské Národní divadlo mělo mít původně jen jeden základní kámen z hory Říp. Nakonec má 20 základních kamenů, které pocházejí z různých památných míst Čech a Moravy, např. Helfštýna, Radhoště či Boubína.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Historická bitva v Kolíně, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024, Kačinské hry 2024, Vinná noc v Mělníku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Kultura, Praha

Ochutnejte Titanic Gourmet Menu či steak à la AI v unikátním restaurantu Triton

Restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze zve všechny gurmety na ojedinělý gastronomický zážitek: vzrušující cestu časem mohou milovníci dobrého jídla zažít v rámci Titanic Gourmet Menu, které je přenese na palubu první třídy legendárního Titanicu. Naopak cestu do budoucnosti zažijí hosté Tritonu v rámci s největší pravděpodobností prvního pokrmu v Praze, který byl vytvořen s pomocí umělé inteligence.
Gurmánská turistika, Praha

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha