ÚvodAktualityNa pražském Výstavišti vstoupíte výstavou Oživené vidění do světa Hieronyma Bosche
Kultura

Na pražském Výstavišti vstoupíte výstavou Oživené vidění do světa Hieronyma Bosche

  • 18. ledna 2018
V pátek 19. ledna začíná v Praze na Výstavišti velká výstava děl Hieronyma Bosche s názvem „Hieronymus Bosch. Oživené vidění“. Výstava přinese veškeré existující informace o životě a dílech věhlasného nizozemského malíře, včetně jeho fantasmagorického světa plného apokalyptických vizí. Nebude chybět ani nejslavnější dílo Zahrada pozemských rozkoší. Výstava bude všem zájemcům přístupná až do 5. května 2018.
Zahrada pozemských rozkošíVýstaviště Praha Holešovice otevře v pátek 19. ledna multimediální výstavu věnovanou nizozemskému malíři Hieronymovi Boschovi. Pořadatelé se snažili shromáždit veškeré existující informace o životě a dílech Bosche, včetně nejfantastičtějších verzí. Multimediální část je opravdovým karnevalem příšerných a zároveň atraktivních postav malíře. Můžete si zde zblízka prohlédnout ten fantasmagorický svět slizkých plazů, břichatých příšer, ryb s lidskýma nohama, lidí se sudy místo břicha a stvoření ve tvaru pavouků. Svět na jeho dílech je plný podivných deformovaných bytostí, děsivých pekelníků a jiných, takřka hororových postav. Proslulý triptych Zahrada pozemských rozkoší, jenž zobrazuje lidstvo jako nenapravitelné hříšníky, se stal symbolem středověku. Zvláštní autorův svět si lze na výstavě prohlédnout do nejmenších detailů.
 
Bosch Zaharada rajských rozkošíBoschovy obrazy od věků fascinovaly diváky, jeho díla sbíral pro duchovní rozptýlení také španělský král Filip II. Je nesnadné určit, co vlastně znamenají motivy a symboly, které Bosch maloval. Jeho obrazy jsou plné ezoterní symboliky, ve které pozorný divák nalezne  odkazy na historii okultní tradice od Starého Egypta, přes antický svět až vrcholný středověk. Boschovo dílo zároveň zrcadlí i naděje a obavy středověku – odraz lidského bláznovství a falešný ráj, jehož zdánlivá krása vede lidstvo do zkázy a prokletí. Vypráví o hříchu a bláznovství, což přímo popisuje univerzální stav lidstva, jehož společným osudem jsou ohně pekelné. Maloval krajiny zamořené ďáblem, sny a noční můry. Ve svých vrcholných dílech Bosch však představuje daleko hrůznější typy postav. Mnohé z nich vykazují výstřední sloučení lidských a zvířecích prvků – středověké koncepce, kde se božsky nařízené zákony přírody zhroutily do chaosu, představují agonii prokletých duší.
 

Bosch: vážený občan a člen bratrstva

Bosch výstavaO životě svérázného umělce se toho ví jen velmi málo. Nenechal po sobě žádné deníky ani jiné písemnosti, o datum jeho narození se dodnes vedou spory. Pocházel z malířské rodiny a za svého života byl velice váženým občanem svého města. Z jeho sociálních poměrů a z obsahu díla můžeme usuzovat na vzdělaného, scestovalého a dobře všeobecně informovaného člověka. V letech 1486 až 1487 se Bosch stal členem bratrstva Panny Marie při katedrále sv. Jana. Bratrstvo bylo založeno již v roce 1318 a v 1. století svého trvání byla jeho činnost zaměřena na oslavu kultu Panny Marie. Boschovo významné postavení v bratrstvu mu umožnilo získat povolení k uspořádání slavnostní hostiny zvané Labutí slavnost ve svém domě (jako hlavní chod se podávala labuť). Podobnou hostinu mohli uspořádat jen velmi vážení členové bratrstva, neboť pojídání labutí patřilo ke zvláštním výsadám šlechty, udělené bratrstvu v 15. století. Bratrstvo prokázalo značnou životaschopnost a existuje dodnes. Hyeronimus Bosch byl ženatý, avšak děti neměl. Zemřel v srpnu 1516 ve věku přibližně 66 let. 

BoschRok 2016, na který připadlo 500. výročí jeho úmrtí, byl v Evropě vyhlášen rokem Bosche. Jednou z hlavních akcí připomínající toto výročí je právě velká výstava Oživené vidění, která putuje po evropských městech a od 19. ledna do 5. května 2018 bude k vidění v Praze. Vstupné na výstavu je rozdílné ve všední den a o víkendu. Od pondělí do pátku stojí dospělé 250 korun; studenti, žáci a důchodci zaplatí 200 Kč a rodinná vstupenka přijde na 650 Kč. O víkendu stojí vstupné dospělého 300 Kč, snížené je ve výši 250 Kč a rodinné za 750 Kč. Otevřeno je denně od 10 do 20 hodin.
Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem Památky

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem

Průmyslový palác je ústřední dominantou areálu Výstaviště Praha Holešovice. Secesní stavba pochází z roku 1891 podle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spolupracoval s inženýrem Františkem Prášilem. Výzdobu provedl Bedřich Ohman a Alois Dryák. Stavba je jak uměleckou, tak i technikou památkou.

Další aktuality

Kam s dětmi na Velikonoce? Trhy na Staroměstském náměstí nabídnou zábavu i tradice!

Velikonoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze se připravují na největší křesťanské svátky. Od pátku do pondělí 18. až 21. dubna 2025 čeká návštěvníky centra města nabitý program, který připomene velikonoční tradice. Nejmenší návštěvníky čekají dětské dílny, které propojí generace i zábavná show. Dospělí si mohou pochutnat na tradičních pokrmech jako je velikonoční beránek, mazanec nebo nádivka. Pestrý bude program na pódiu i u interaktivních tabulí, kde bude možné vyzkoušet si starý lidový nástroj Fanfrnoch. K zakoupení budou také pomlázky a velikonoční kraslice. Trhy následně potrvají až do 27. dubna.
15. duben 2025 14:00
Zážitky, Praha

Bastiony, brány a věže... Znáte pražské hradby a opevnění?

Praha byla sevřena důkladným opevněním již od raného středověku a průchod umožňovalo jen sedm bran. Ve 13. století chránily Staré Město a Malou Stranu velkolepé gotické hradby s vysokými věžemi, Karel IV. pak dal obehnat Nové Město jednodušší zdí vedoucí od Vyšehradu až k Poříčí, v níž byly umístěny čtyři brány a 19 vysokých věží. Hradby byly posilovány za třicetileté války i Napoleona. Na konci 18. století již rozrůstající se Praze nestačil omezený prostor mezi opevněním, a navíc se změnil i způsob válčení. Proto bylo roku 1874 rozhodnuto o jejich postupném zbourání. Přesto na mnoha místech nalezne pozorné oko pozůstatky kdysi mohutného opevnění Prahy, ať už z dob středověku anebo z barokních časů, kdy byly budovány hliněné bastiony a citadely. Kam se za těmito relikty vydat vám poradí Kudy z nudy.
15. duben 2025 10:00
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (19.4. – 20.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Velikonoce v Zoo Praha 2025, Tajemná večerní výprava na Staré Město – románské podzemí paláce pánů, Jarní trh na zámku Křinec 2025, Plavby lodí do pražské zoo 2025, Párou na velikonoční Křivoklát 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
14. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Kde můžete vidět nejkrásnější kraslice? Tipy na výlety do muzeí i na stezky s obřími vejci v Česku

Staří Sumerové barvili při svátcích jara vajíčka zlatě, staří Egypťané rudě, Peršané používali karmínovou, Římané zelenou, staří Slované červenou. Ze staroslovanského slova „krasniti“ také kraslice dostala své jméno, ať už ale tento symbol zrození a života nabarvíte jakoukoliv barvou a k výzdobě použijete batikování, drátkování, gravírování, polepování či voskování, určitě stvoříte kraslici osobitou, nevšední a krásnou. Vajíčko má magickou moc a ta bude ornamenty posílena. Nalákají vás autorské soutěže o nejkrásnější, nejoriginálnější, nejnápaditější a nejvtipnější velikonoční kraslici? Zapojíte se i do různých pokusů o vytvoření rekordu.
13. duben 2025 10:27
Kultura, Praha

Pravdu o ingrediencích při stavbě Karlova mostu odhalí Vajíčkobraní: Vejce natvrdo opět doputují na Karlův most

Již tradičně přijdou v neděli 13. dubna 2025 na Karlův most obyvatelé Velvar a blízkého okolí na akci zvanou Vajíčkobraní. Jejím cílem je připomenout legendu o tom, jak Velvarští přispěli ve 14. století ke stavbě mostu vejci uvařenými natvrdo. Legenda se stala zdrojem posměchu, ale zároveň i hrdosti pro obyvatele Velvar, kteří se z tohoto důvodu sdružili ve spolku Natvrdlí. V Muzeu Karlova mostu bude po skončení akce zahájena výstava o Ježíšovi.
13. duben 2025 9:27
Kultura, Praha

Velikonoční trhy v centru Prahy plné barev a zábavy

Velikonoční trhy jsou radostnou oslavou jara. V Praze oživí Staroměstské náměstí, Václavské náměstí, náměstí Míru, Mariánské náměstí nebo Dvořákovo nábřeží. Chybět nebudou staročeské zvyky a tradice, velikonoční zboží pro radost, dobré jídlo a nápoje pro zahřátí. Na pódiích se vystřídají stovky umělců a folklórních vystoupení. Trhy myslí i na program pro děti a objevíte nejedno překvapení. Jaký hluk například vydává čtyřmetrová hrkačka?
10. duben 2025 19:54
Životní styl, Praha

Motýli v trojské Botanické zahradě vás přivábí kouzlem přitažlivosti

Jako každý rok pořádá Botanická zahrada hl. m. Prahy výstavu tropických motýlů, takže i letos máte možnost obdivovat lehkost a kouzlo těchto zástupců hmyzu. Staňte se svědky jejich zrození a vzdušných tanců. Zároveň se vám odhalí mnohá tajemství z jejich života, letos se výstava zaměří na kouzlo přitažlivosti mezi rostlinami a těmito nádhernými opylovači. Skleníkem Fata Morgana budou poletovat stovky krásných tropických i evropských druhů a svou krásou okouzlí nejen dospělé, ale rozzáří oči zejména dětem, pro které jsou motýli synonymem pohádkových kouzel a lesních víl. Výstava začíná 11. dubna a potrvá až do 25. května 2025. Navštívit ji můžete od 9 do 19 hodin denně kromě pondělků, kdy je skleník uzavřen. Přijďte a objevte kouzlo motýlů na vlastní oči a nechte se obletovat!
10. duben 2025 16:00
Příroda, Praha

Gorilka Gaia v Zoo Praha slaví první rok – přijďte na sobotní oslavu!

V sobotu 12. dubna 2025 uplyne rok od narození Gaiy. Jméno teprve druhému mláděti gorily nížinné v pražském pavilonu Rezervace Dja loni vybrala a udělila světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová. Gaia je ve svém necelém roce houževnatým mládětem, které si nejčastěji hraje se svou o čtvrt roku starší sestrou Mobi. Oslavy v Rezervaci Dja začnou v sobotu v 10 hodin, přičemž dárek dostane Gaia v 15 hodin.
10. duben 2025 8:00
Příroda, Praha