ÚvodAktualityNa kterých hradech a zámcích bude otevřeno i na Štědrý den?
Památky

Na kterých hradech a zámcích bude otevřeno i na Štědrý den?

  • 18. prosince 2023
Vánoční prohlídky hradů a zámků mají neopakovatelnou atmosféru, zvlášť tam, kde je otevřeno i na Štědrý den. Takových míst není mnoho: zajedete se podívat do Českého Krumlova k medvědům, na zámek Loučeň, hrad Loket anebo do kláštera Kladruby?

Štědrodenní dopoledne s medvědy

Opravdu výjimečný Štědrý den zažijete v Českém Krumlově, kam se na Štědrý den každoročně sjíždí spousty diváků na Medvědí Vánoce. Medvědům můžete přivézt jedlé dárky – třeba bábovky, koláčky, vánočky, jablka a jiné ovoce, zeleninu, vánoční cukroví nebo med – a položit je pod nazdobený stromeček v zámeckém příkopu. Štědrý den je totiž jediný den, kdy je medvědí výběh přístupný pro návštěvníky, po zbytek roku patří jen medvědům. Tradiční setkání všech přátel medvědů z hradního příkopu se společným zpíváním koled začíná v 10 hodin na druhém hradním nádvoří.

medvědí vánoceVedle Medvědích Vánoc si nenechte ujít ani procházku romantickými uličkami Českého Krumlova, které v období adventu víc než kdy jindy připomínají pohádkové kulisy, a to včetně staročeských vánočních trhů s punčem a svařeným vínem. Pokud do Krumlova přijedete až po hlavních vánočních svátcích, užijete si program, který bude pokračovat až do Tří králů – na Silvestra 31.12. přijede českokrumlovská kapela HK Band a na Tři krále 6.1. průvod Tříkrálové sbírky a sfouknutí vánočního stromu.
 

Rozdávání Betlémského světla

světloNezapomeňte se zastavit pro betlémské světlo v Kutné Hoře. V sobotu 23. prosince od 14 hodin si ho můžete vyzvednout na Palackého náměstí. Můžete se těšit na zpěv, koledy, skautskou atmosféru a předvánoční pohodu. Vlastní svíčky a lucerny vítány, případně budou připraveny i volně k rozebrání na místě. Tradice předání plamínku světla z Betléma, dovezeného českými skauty z rakouského Lince, proběhne za účasti hořovických skautů v sobotu 23. prosince odpoledne na nádvoří Starého zámku v Hořovicích. Zájemci mohou využít také možnost prohlídky vánoční retro výstavy v Muzeu Hořovicka. Na Štědrý den 24. prosince od 13:00 do 15:00 hodin si pro Betlémské světlo můžete přijít také do klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech. Ať už si vyberete kterékoliv místo, s sebou si vezměte lucernu nebo sklenici se svíčkou!
 

Zámek Loučeň a příběh vánočního stromečku

příběh vánočního stromečkuZámek Loučeň zůstává pro zájemce otevřený i na Štědrý den a zve všechny zájemce na prohlídku s názvem Příběh vánočního stromečku. Výstava vyladěná do posledního detailu již tradičně nabídne více než dvacítku stromečků, každý se svým unikátním příběhem. Celkem 20 stromečků a stovky a stovky ozdob je přichystáno pro potěchu očí dospělých i dětských návštěvníků. Je mezi nimi stromeček Bílozlatý, Elfovský, Hvězdný, Jelínkový, Ranní, Tříkrálový a také Yulbaum. Poslední stromeček – Zvířátkový se nachází venku v zámecké zahradě. Od první adventní soboty lze na nádvoří zámku obdivovat také největší adventní věnec v Česku a každý den v 17:00 nezapomenutelnou světelně-hudební show. A v zahradě zámku objevíte kouzelnou světelnou výstavu Světla vyprávějí.
 

Hrad Loket a Rudolf II.

hrad loketBrány doširoka otevřené má i na Štědrý den hrad Loket. Sem můžete přijít během dne od 10:00 do 14:00 hodin. Prohlédnete si nejen hradní zákoutí, včetně populární šatlavy, ale také výstavu Rudolf II. na hradě Loket. Unikátní multimediální expozice poodhalí různá tajemství panovníkova života a představí celou řadu zajímavých exponátů. Pomocí hologramů Rudolf II. seznámí návštěvníky se symboly svého majestátu – všemi korunami, jimiž byl korunován, a také s nejvýznamnějšími předměty legendárních císařských sbírek. Důraz je kladen na efektně multimediální zpracování a nejmodernější technologii, která doslova prostupuje celou výstavou. Nechybí tak obří videoprojekce s exkluzivními materiály vzniklými pouze pro tuto výstavu nebo velký hologram, na kterém sám Rudolf II. představí všechny své korunovační klenoty. Návštěvníci se také dozvědí důležitá, ale i méně známá fakta – např. o císařově komplikovaném vztahu k bratru Matyášovi, o potenciálních nevěstách i faktických milenkách anebo to, že jeho syn Julius Caesar d´Austria brutálně zavraždil mladou dívku.
 

Půlnoční mše na Bečově

I letos bude možné přijít na "půlnoční" do zámecké kaple svatého Petra v Bečově nad Teplou. Ve spolupráci s římskokatolickou farností Bečov nad Teplou se uskuteční v zámecké kapli svatého Petra. Mši celebruje P. Reginald Pavel Větrovec, Th. D., OPraem. Vstup bude možný od 23:45 do obsazení kapacity kaple. Počítejte ale s tím, že kaple má omezenou kapacitu a přijďte raději dřív. Mše potrvá do 0:30 hodin. Kdo by štědrovečerní obřad nestihl, může přijít druhý den, na Boží hod vánoční 25. prosince od 9:00 do kostela sv. Jiří v Bečově, kde se odehraje Slavnost narození Páně.
Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

24. 12.
Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

Medvědi v hradním příkopě slaví vánoční svátky spolu s dětmi i dospělými, kteří jí rádi přinášejí dárky. Vánoční atmosféru umocňuje společné zpívání koled na hradním nádvoří.

Další aktuality

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Jako obzvlášť vhodné datum se nabízí 11. květen, kdy se koná Den otevřených mlýnů, akce inspirovaná podobnými událostmi v Evropě i ve světě. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé. A pokud se vám zvolené datum nehodí, vypravte se za historií mlýnů kdykoli jindy.
Památky

Česko ve filmu: nejlepší filmy Jaroslava Marvana

Policejní rada Vacátko, nerudný revizor Anděl nebo purkrabí z muzikálu Noc na Karlštejně: to jsou tři z nezapomenutelných rolí herce Jaroslava Marvana (1901–1974). Za padesát let natočil přes dvě stě filmů, diváci ho znali i z Vinohradského divadla a činohry Národního divadla.
Památky

Den vítězství nad nacismem: Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin

8. květen je Dnem vítězství nad nacismem, kdy si připomínáme významné okamžiky z období druhé světové války, které by neměly upadnout do zapomnění. V dobách míru a obzvláště pak nyní, za současné neklidné situace, nesmíme zapomínat na oběti našich předků, kteří během válečných let neztráceli naději a často za vyšší cíle položili svůj život, anebo na ty, kteří se zcela nevinně dostali do víru událostí, z něhož již nebylo návratu. Vydejte se po stopách historických událostí, které měly dopad na vývoj našich dějin a vzdejte hold statečnosti našich předků.
Památky

Kam za vojenskou technikou? Tipy, kde můžete v Česku prozkoumat letadla, tanky, tvrze a opevnění

Zajímá vás vojenská historie a technika? Právě pro vás jsme připravili dnešní tipy, které vás navedou nejen do areálů muzeí. Prohlédnout si můžete i opevnění a tvrze, které se stavěly za I. republiky jako obrana v reakci na rostoucí nacistickou hrozbu i vojenskou techniku z II. světové války.
Památky

10 tipů kde najdete nejhezčí dřevěné kostely a zvonice aneb ve stínu i na výsluní

Při pohledu na malebné dřevěné kostelíky, kapličky a zvonice možná budete mít pocit, že jsou svědky starých časů a umění prostých horalů. Není to tak docela pravda, stovky let přečkaly jen některé z nich. Řadu dřevěných památek zničily požáry, a proto si o to víc považujme těch, které se dochovaly. Vydejte se s Kudy z nudy k prastarým dřevěným kostelíkům, zvonicím a mostům aneb do stínu i na výsluní!
Památky

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.
Památky

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky