ÚvodAktualityMuzea v přírodě zahajují o víkendu adventní a vánoční pořady
Valašské muzeum v přírodě
Památky

Muzea v přírodě zahajují o víkendu adventní a vánoční pořady

  • 29. listopadu 2023
Už o tomto víkendu začínají ve dvou muzeích spadajících pod Národní muzeum v přírodě adventní a vánoční pořady. V sobotu 2. 12. 2023 mohou návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě prožít atmosféru hanáckých Vánoc jako za starých časů. A Muzeum v přírodě Vysočina připravuje od soboty 2. prosince do neděle 10. prosince výstavu Vánoce na Veselém Kopci spojenou s doprovodným programem.

Hanácké Vánoce na gruntu

skanzensobotu 2.12. zve Hanácké muzeum v přírodě na pořad Hanácké Vánoce. Příchozí zažijí adventní a vánoční lidové zvyky a obyčeje v autentickém prostředí hanáckého gruntu. Připraven bude hanácký štědrovečerní stůl a malí i velcí hosté si v případě zájmu vyzkouší pečení a zdobení perníčků, házení střevícem nebo pouštění lodiček. Na 14:00 je připraveno vystoupení pěveckého národopisného souboru Pantla, který zazpívá koledy, provede vás adventním obdobím a předvede některé adventní a vánoční zvyky.


Vánoce na Veselém Kopci a na Betlémě

skanzenSvátečně vyzdobené roubenky přiblíží atmosféru příprav i oslavy Štědrého večera v období od poloviny 19. století do poloviny 20. století také v Muzeu v přírodě Vysočina. V sobotu 2. 12. zahájí v areálu na Veselém Kopci oblíbenou výstavu Vánoce na Veselém Kopci spojenou s bohatým doprovodným programem. Všichni, kteří sem v období od 2. do 10.12. zamíří, se seznámí s tím, jak vypadala oslava Štědrého večera v minulosti, kdy se jeho součástí stal i ozdobený stromeček nebo co nesmělo chybět na štědrovečerním stole a na co se dříve děti nejvíce těšily. Po celou dobu trvání programu bude možné sledovat ukázky výroby vánočních předmětů, například malování skleněných ozdob, výrobu ozdob ze skleněných perliček, pletení ozdob ze slámy nebo pečení perníků z dřevěných forem. Kromě toho se mohou děti zapojit do připravené vánoční hry a přemýšlet o tom, jaký dárek donést Ježíškovi. Na závěr prohlídky se mohou děti stát součástí veselokopeckého betlému a vyzkouší si úlohu darovníků. O víkendech atmosféru zpestří hudební vystoupení. V neděli 3.12. bude na Veselém Kopci nadělovat Mikuláš se svým doprovodem. Program zakončí v neděli 10. 12. Adventní jarmark, kterého se zúčastní vybraní a pozvaní řemeslníci z celé České republiky.

skanzen veselý kopecMuzeum v přírodě Vysočina zve i do památkové rezervace Betlém v Hlinsku. V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku bude od 13.12. do 7.1.2024 připraven vánoční program nazvaný Betlém vánoční. Svátečně vyzdobené roubenky vpamátkové rezervaci vykouzlí atmosféru adventních a vánočních obyčejů v období od poloviny 19. století do 30. let 20. století. Uvidíte zde například, jak vypadalo draní peří, na jaké dárky se mohly děti pod vánočním stromečkem těšit. Ale také, jaké pokrmy nesměly chybět na štědrovečerním stole před 100 lety a proč. Vystaveny budou i lidové betlémy, mezi nimi mechanický betlém Rudolfa Frinty. Velmi zajímavý je také pašijový betlém či betlémy zhotovené ze slámy, papíru a těsta. Po celou dobu budete mít možnost nakoupit si různé tradiční vánoční dárky.
 

Vánoce v Zubrnicích a Rožnově

Mikulášský podvečerVe dvou zbývajících muzeích v přírodě začnou vánoční pořady v následujících dnech. V sobotu 9. a v neděli 10. prosince jste srdečně zváni do Muzea v přírodě Zubrnice, kde si připomenete adventní a vánoční zvyky českého obyvatelství i českých Němců, které byly běžné na přelomu 19. a 20. století v pořadu Vánoce v Zubrnicích. Čerstvě upečená vánočka v kachlovém sporáku provoní světničku a kdo vstoupí, určitě se nechá inspirovat tradiční výzdobou mikulášskými čertíkypolazyvrkoči, stromečkem ozdobeným jablíčky, oříšky a perníčky. Dětem zpestří prohlídku úkoly na vánoční stezce.

Rožnovské Valašské muzeum v přírodě připravuje na úterý 5. prosince prohlídku areálu Valašská dědina spojenou s mikulášskou nadílkou. Mikulášský podvečer začíná ve 14.00 hodin. Následovat pak v dalších dnech bude Vánoční jarmark (9. až 10. 12. 2023), Živý betlém (16. a 17. 12.) a 26.12. pak Štěpánská koleda.
Vánoce na Veselém Kopci 2025

29. 11.7. 12.
Vánoce na Veselém Kopci 2025

Oblíbený program Vánoce na Veselém Kopci bude zahájen v sobotu 29. listopadu a potrvá do neděle 7. prosince 2025.

Adventní neděle v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

21. 12.
Adventní neděle v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

Štědrý večer se už blíží a všude vrcholí atmosféra očekávání... Jak se na Vánoce připravovali naši předkové? Ve skanzenu pro vás jejich zvyklosti oživíme.

Svatomikulášská obchůzka v Kouřimi

6. 12.
Svatomikulášská obchůzka v Kouřimi

Zveme vás na další z národopisných pořadů v Muzeu lidových staveb v Kouřimi.

Radujme se, veselme se ... ve Skanzenu Strážnice

29. 11.30. 11.
Radujme se, veselme se ... ve Skanzenu Strážnice

Od adventu do svátku Tří králů. Představení obvyklých prací, zvyků, příprava tradičních jídel a stolování na jihomoravské vesnici v minulém století.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě Památky

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě

Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. Svou členitostí připomíná podobu mnohých skutečných vesnic, rozkládajících se na úbočích Beskyd, jak je známe ještě z počátku 20. století.

Štěpánská koleda ve Valašském muzeu v přírodě

26. 12.
Štěpánská koleda ve Valašském muzeu v přírodě

Vánoční koncert v kostele sv. Anny Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Program začíná ve 13:00 a 15:00 hodin.

Živý betlém ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

20. 12.21. 12.
Živý betlém ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Víkend před Štědrým dnem, 20. – 21. 12. 2025, se můžete podívat na živý betlém v Dřevěném městečku ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Mikulášský podvečer v Rožnově pod Radhoštěm

5. 12.
Mikulášský podvečer v Rožnově pod Radhoštěm

Zveme vás do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm k procházce Valašskou dědinou s mikulášskou nadílkou. Expozice ožijí předvánoční atmosférou, zpěvem koled a vůní mikulášského pečiva, perníčků a čaje z devatera kvítí. Volný vstup pro děti do 15 let.

Další aktuality

100 tipů, kam se vydat za opevněnými městy v Česku

Cimbuří, podsebití, bastiony, kasematy – součásti středověkých opevnění. Valy, hradby a palisády měly v minulosti obranný charakter. Svou mohutností a neprostupností měly odrazovat případné útočníky. Dnes právě naopak lákají návštěvníky. Objevte díky tipům redakce Kudy z nudy zbytky a pozůstatky historie ve městech.
9. květen 2025 15:01
Památky

Kdo vládne církvi: Papež, kardinál, biskup a ti druzí

Církevní hierarchie může na první pohled působit složitě. Tituly jako papež, biskup, arcibiskup nebo kardinál se často skloňují ve zprávách, ale co přesně znamenají? Jak se volí papež, co je to konkláve, jak dlouho existuje Pražské arcibiskupství, kdy odcházejí arcibiskupové do důchodu a kdo z českých svatých tuto funkci zastával? Na Kudy z nudy si to jednoduše vysvětlíme a přidáme i pár dalších zajímavostí ze světa papežů.
9. květen 2025 0:04
Památky

Kam za vojenskou technikou? Tipy, kde můžete v Česku prozkoumat letadla, tanky, tvrze a opevnění

Zajímá vás vojenská historie a technika? Právě pro vás jsme připravili dnešní tipy, které vás navedou nejen do areálů muzeí. Prohlédnout si můžete i opevnění a tvrze, které se stavěly za I. republiky jako obrana v reakci na rostoucí nacistickou hrozbu i vojenskou techniku z II. světové války.
7. květen 2025 17:48
Památky

Zámky jako ze snů: kde u nás najdete novogotické skvosty?

Líbí se vám naše novogotické zámky? Historizující novogotický sloh se objevil v polovině 18. století v Anglii. Určitě znáte Hlubokou nad Vltavou nebo Hrádek u Nechanic, ale ukážeme vám i sídla téměř neznámá a pak ta zapomenutá, která na své objevitele teprve čekají.
6. květen 2025 20:21
Památky

Viadukty, mosty a železniční skvosty Česka, které vás nadchnou

Železniční mosty nejsou jen kusy betonu, kamene nebo oceli. Jsou také svědky doby a technickými divy. Ať už stojíte pod majestátními oblouky Žampachu, projíždíte vlakem po Schwarzenberském viaduktu přes Orlík nebo obdivujete industriální krásu Negrelliho viaduktu v Praze, vždycky si s sebou odnesete něco víc než jen fotky. Vydejte se s Kudy z nudy na výlet, ať už pěšky, vlakem nebo na kole, a poznejte, jak úžasná může být obyčejná cesta přes most.
6. květen 2025 7:44
Památky

10 tipů kde najdete nejhezčí dřevěné kostely a zvonice aneb ve stínu i na výsluní

Při pohledu na malebné dřevěné kostelíky, kapličky a zvonice možná budete mít pocit, že jsou svědky starých časů a umění prostých horalů. Není to tak docela pravda, stovky let přečkaly jen některé z nich. Řadu dřevěných památek zničily požáry, a proto si o to víc považujme těch, které se dochovaly. Vydejte se s Kudy z nudy k prastarým dřevěným kostelíkům, zvonicím a mostům aneb do stínu i na výsluní!
4. květen 2025 9:47
Památky

Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Letos si připomínáme 80 let od konce druhé světové války. Osm dekád, které uplynuly od těch osudových dnů května 1945, kdy zbraně konečně utichly a Evropu pohltilo ticho po hrůzách největšího konfliktu v historii lidstva. Druhá světová válka si během šesti let vyžádala přes 70 milionů obětí, převrátila Evropu naruby a natrvalo přepsala mapu světa. A i když skončila, stále je s námi v památkách a v příbězích. Projděte se dějinami a místy druhé světové války s Kudy z nudy!
2. květen 2025 13:57
Památky

Věda a historie není nuda: První světová válka a české stopy v konfliktu, který změnil svět

První světová válka změnila svět a ovlivnila i vznik samostatného Československa. Proč se konflikt velmocí, který měl trvat pár měsíců, vlekl čtyři roky? Jakou roli v něm sehráli Češi a kde najdete české stopy ve světových válečných dějinách? Historie a věda rozhodně nejsou nuda – přesvědčte se o tom sami s Kudy z nudy.
2. květen 2025 13:47
Památky