ÚvodAktualityMoravský kras láká i v zimě – vydejte se do tajemných jeskynních komplexů
Příroda

Moravský kras láká i v zimě – vydejte se do tajemných jeskynních komplexů

Ačkoliv se většina jeskyní na podzim ukládá k zimnímu spánku, některé přece jen rády uvítají návštěvníky i v těch nejchladnějších dnech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Moravského krasu a poznejte krásu Sloupsko-šošůvských a Punkevních jeskyní na vlastní oči. Otevřena je také jeskyně Výpustek. Návštěva jeskyní v zimním období je příjemná, panuje v nich celoroční stálá teplota kolem + 8 °C, takže když je venku pořádná zima, během pobytu v jeskyni se vlastně i ohřejete. Na prohlídky však doporučujeme rezervace předem. Jeskyně Balcarka a jeskyně Kateřinská jsou až do konce února 2024 uzavřeny z důvodu ochrany zimujících netopýrů.

Prohlídka Šošůvských jeskyní za svitu baterek

Sloupsko šošůvské jeskyněPo úspěchu v předchozích čtyřech letech se znovu zvědavcům otevřely Sloupsko-šošůvské jeskyně v zimě. Klasická zimní prohlídka je přístupná až do 29. února. Svítit si na cestu budete pouze baterkami a čelovkami, které si můžete přinést z domova nebo si je zapůjčit na pokladně. Celou prohlídkou vás budou provázet krápníky všech tvarů, barev a velikostí, jimiž jsou jeskyně bohatě zdobené, historické nápisy a podpisy, svědčící o volné přístupnosti jeskyní už v dřívějších dobách i krásnou lesknoucí se sintrové náteky. Prohlédnete si Brouškovu a Riegrovu síň a shlédnete do Černé propasti, která ústí na hladině Sloupského potoka v hloubce kolem 70 metrů. Při odchodu z jeskyní dostanete možnost prohlédnout si také jeskyni Kůlna, jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť světa.

Prohlídky se konají denně od úterý do neděle v 10 a 13 hodin, ale včasná rezervace je nutná. Vstupné stojí 180 korun pro dospělé, snížené je pak za 150 Kč.
 

Vydejte se „Po stopách Nagela“

JeskyněPokud jste milovníky adrenalinu, rezervujte si místo na zážitkové prohlídce „Po stopách Nagela, učence, který se jako první nechal roku 1748 spustit až na dno Sloupsko-šosůvských jeskyní. Trasa, měřící přibližně 1300 metrů, vás zavede do spodních pater jeskynního komplexu, která projdete jako jeskyňáři. Připravte se na jedinečný zážitek, při němž uvidíte Nagelovo a Wankelovo jezírko, projdete stupňovitou propastí a sestoupíte po 12 metrů dlouhém žebři. V některých místech budete muset lézt po čtyřech, takže si nezapomeňte vhodné oblečení i obuv. Vhodné jsou také ochranné rukavice, šátek pod helmu a pytel na špinavé oblečení. Zážitek se totiž bez nějakého toho bláta na kalhotách neobejde. Vydat se vstříc zážitkům můžete od úterý do neděle v 10 hodin dopoledne. Trasa je určena pro 2 až 10 osob fyzicky zdatných a starších 10 let. Předchozí rezervace je nutná. Vstupné na jeskynní stezku odvahy vás vyjde na 900 korun.

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největším zpřístupněným podzemním komplexem v Česku a také jedním z největších zimovišť netopýrůMoravském krasu. Právě netopýři jsou důvodem, proč si v zimě prohlédnete pouze šošůvskou část – v té sloupské totiž kolonie okřídlených savců nabírají sílu na teplejší dny. I přesto si prohlídky jistě užijete.
 

Punkevní jeskyně s plavbou na lodičkách

PunkvaNestačí-li vám zážitek ze Sloupsko-šošůvského komplexu, vydejte se ještě na prohlídku Punkevních jeskyní, které také zůstávají přes zimu otevřeny. Nahlédnete do rozlehlých dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, na dno propasti Macocha - prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně. Takže i v zimě se dá plout na lodičkách po podzemní říčce Punkvě ze dna Macochy až ke vchodu do jeskyní. Plavba je otevřená podle toho, jaká je vodní hladina. Zavírá se jen v případě, kdyby náhle odtálo velké množství sněhu (což letos pravděpodobně nehrozí).

Punkevky jsou otevřeny denně kromě pondělí – na rozdíl od jiných jeskyní zde totiž nezimují netopýři, respektive zimují jen v nepřístupných částech jeskyně. O návštěvu jeskyní je i v zimě velký zájem a proto doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Za vstupenku pro dospělého zaplatíte 320 korun, senioři si mohou jeskyni projít za 270 korun a děti od tří let za 160 korun.
 

Jeskyně Výpustek

Jeskyně VýpustekZajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů jeskyně Výpustek byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka a dlouhé roky sloužil jako armádní velitelské pracoviště. Nyní jsou postupně odstraňovány zazdívky provedené ve II. světové válce, kdy byla do podzemí umístěna německá továrna na výrobu součástek leteckých motorů. Za těmito zdmi se postupně objevují původní části popisované v historické literatuře s nádhernou sintrovou výzdobou, z nichž některé jsou již zařazeny do prohlídkové trasy.

VýpustekV podzemních protorách jeskyně je instalována expozice, která na panelech a plastikách názorně ukazuje dlouhou historii této lokality. S využitím "stroje času" – světelné show, se návštěvník přenese o asi 60 000 roků zpět do období, kdy jeskyni obývali jeskynní medvědi a lvi a postupně "kráčí" jednotlivými etapami pozdějšího využití jeskyně lidmi, které názorně ukazují instalované předměty. 

Pokud jste tedy v létě nestihli Výpustek navštívit, přijďte nyní, v zimě! Otevřeno je denně, od úterý do neděle vždy v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin. Vstupné vyjde dospělého na 170 Kč, studenty a důchodce na 140 korun a dětský lístek stojí 90 Kč. Projít si zde můžetet také zážitkovou trasu podzemím. Vede přírodní částí jeskyně bez osvětlení. K dispozici je po předchozí rezervaci na telefonu 516 439 111, účastníci musí být starší šesti let.
Smrtní jeskyně v Moravském krasu Příroda

Smrtní jeskyně v Moravském krasu

Smrtní jeskyně se nachází na kraji Vilémovic. Do jeskyně se na jaře nosila smrtka (Morana) a před jeskyní se upalovala. V daleké minulosti byla obydlena jeskynními medvědy, jejichž kosti zde byly objeveny.

20 tipů na volně přístupné jeskyně Příroda

20 tipů na volně přístupné jeskyně

Jeskyně a skalní pukliny jsou atraktivní po celý rok. Vydejte se prozkoumat některé z nich – najdete je například v Moravském krasu, na Kokořínsku nebo v Českém ráji. Buďte však opatrní – ve skalním terénu to může klouzat, ať už po blátě nebo v zimě i po ledu. Stejně tak buďte ohleduplní i k okolní přírodě. S sebou si vezměte také čelovku, určitě se bude hodit.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět Příroda

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět

Vydejte se pozpátku 40 tisíci let historie. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů Příroda

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.

Býčí skála – tajuplné místo pravěkých rituálních vražd Příroda

Býčí skála – tajuplné místo pravěkých rituálních vražd

Býčí skála se nachází ve střední části Moravském Krasu, v dolní části Křtinského údolí, mezi městečky Adamov a Křtiny. Vysoká bílá skála s puklinou a několika otvory v dolní části je opředená legendami a stále v sobě ukrývá mnohá tajemství.

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu Příroda

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Punkva je ponorná řeka v Moravském krasu a v České republice se jedná o nejdelší podzemní tok. Řeka vzniká v podzemním systému Amatérské jeskyně soutokem Sloupského potoku a Bílé vody.

Průchozí jeskyně Kostelík v Moravském krasu Příroda

Průchozí jeskyně Kostelík v Moravském krasu

Jeskyně Kostelík se nachází v Moravském krasu v údolí Křtinského potoka, který ji vytvořil.

Průchozí jeskyně Jáchymka v Moravském krasu – kvůli hnízdění sokola uzavřena Příroda

Průchozí jeskyně Jáchymka v Moravském krasu – kvůli hnízdění sokola uzavřena

Jáchymka je tunelovitou jeskyní, kterou v minulosti protékal Křtinský potok. Jeskyně je pojmenována po poustevníkovi Joachymovi, který v ní údajně žil počátkem 19. století. Od 15. dubna 2024 je uzavřena kvůli hnízdění vzácného sokola stěhovavého.

Josefovské údolí v Moravském krasu Příroda

Josefovské údolí v Moravském krasu

Josefovské údolí (někdy zvané též Křtinský žleb) je 10 km dlouhý krasový kaňon táhnoucí se mezi Adamovem a Křtinami. Jeho název odkazuje na osadu Josefov, která se nachází ve střední části údolí.

Drahanská vrchovina Příroda

Drahanská vrchovina

Drahanská vrchovina na sever od Brna je tvořena několika odlišnými typy krajin.

Císařská jeskyně poblíž Ostrovu u Macochy Příroda

Císařská jeskyně poblíž Ostrovu u Macochy

Císařská jeskyně leží v Ostrovském žlebu na severovýchodním okraji Ostrova u Macochy v Moravském krasu. Bývala proto taky někdy nazývána jako "Ostrovská vodní jeskyně." Jeskyni objevil Johannes Anton Nagel, který prováděl první průzkum v roce 1748. V jeskyni je dnes dětská léčebna se speleoterapií.

Jeskyně Švédův stůl – doupě jeskynních hyen Příroda

Jeskyně Švédův stůl – doupě jeskynních hyen

Volně přístupná jeskyně v údolí potoka Říčky v Moravském krasu je známou archeologickou lokalitou a jedním ze tří nalezišť kosterních pozůstatků neandrtálského člověka na našem území.

Jeskyně Netopýrka Příroda

Jeskyně Netopýrka

Jeskyně Netopýrka se nachází nedaleko obce Ochoz u Brna, v jižní části Moravského krasu, v údolí Říčky. Za vstupní částí se nalézá větší prostora, pod níž pokračuje nízká a úzká plazivka, klesající až k podzemnímu toku. Vstup do jeskyně je volný, na vlastní nebezpečí.

Jeskyně Elfí domeček v Moravském krasu Příroda

Jeskyně Elfí domeček v Moravském krasu

Nově objevená jeskyně se nachází mezi Kateřinskou jeskyní a propastí Macochou. Speleologové ji objevili v místech, na nichž kdysi pracoval se svými kolegy slavný jeskynní badatel Karel Absolon. Pro turisty je zatím zapovězená.

Jeskyně Hladomorna u Holštejna v Moravském krasu Příroda

Jeskyně Hladomorna u Holštejna v Moravském krasu

Hladomorna (někdy nazývaná Lidomorna) je jeskyně, která se nachází ve skále pod hradem Holštejn v oblasti Moravského krasu. Ve středověku sloužila jako pochmurné vězení. Provinilci, které do ní házeli z nádvoří hradu, zemřeli buď při pádu dolů nebo hladem.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky Příroda

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu Příroda

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu

Jeskyni tvoří dva vzájemně spojené mohutné dómy s přilehlými chodbami. Jeskyně byla pro veřejnost otevřena už v roce 1910. Hlavní dóm je s rozměry 95x44x20 metrů největší veřejnosti zpřístupněnou podzemní prostorou v Moravském krasu.

50 tipů, kam na výlet v okolí Brna Letní sporty

50 tipů, kam na výlet v okolí Brna

Pokud jste z Brna a okolí, jistě se vám budou hodit naše tipy, které se zaměří na oblast v těsném sousedství moravské metropole, Moravského krasu, Pálavy, Lednicko-valtického areálu a Podyjí. Vyberete si z výletů pro fandy přírody, historie i skvělé gastronomie.

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR Příroda

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Amatérská jeskyně – nejdelší jeskyně České republiky Příroda

Amatérská jeskyně – nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně je nejdelší jeskyní České republiky. Byla objevena roku 1969 po nesmírném úsilí při prokopávání desítek metrů zavalených komínů a postupně propojována s dalšími jeskyněmi, mezi něž patří i Punkevní jeskyně a propast Macocha. Celková délka propojeného systému dnes přesahuje 40 km.

Dům přírody Moravského krasu Příroda

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Naučná stezka Cesta železa Moravským krasem Příroda

Naučná stezka Cesta železa Moravským krasem

Naučná stezka se zabývá historií zpracování železa a těžby rud v Moravském krasu. Má 5 okruhů, a je zařazena do systému tras Evropských cest železa. Výchozími body jsou Blansko, Olomučany, Rudice, Jedovnice, Křtiny, Habrůvka, Adamov a Babice nad Svitavou.

Blansko

Blansko

V Blansku, které je díky pozoruhodnému okolí s řadou přístupných jeskyní považováno za vstupní bránu do Moravského krasu, si přijdou na své ti, kdo mají rádi industriální architekturu a technické památky. Milou kuriozitou je dřevěný kostelík, který se do Blanska přestěhoval z Podkarpatské Rusi.

Rudické propadání Příroda

Rudické propadání

Přírodní památka Rudické propadání je součástí CHKO Moravský kras. Jedovnický potok se zde propadá do 90 m hlubokého a přes 12 km dlouhého jeskynního systému, druhého nejdelšího v ČR. Jeho součástí je také největší podzemní vodopád v ČR (35 m), nejhlubší suchá propast (153 m) či Obří dóm.

Punkva – nejdelší podzemní vodní tok v České republice

Punkva – nejdelší podzemní vodní tok v České republice

Nejdelším podzemním vodním tokem v Česku je Punkva a její zdrojnice v soustavě Amatérské jeskyně v Moravském krasu. Protéká Sloupsko-Šošůvskými jeskyněmi a Sloupským koridorem Amatérské jeskyně do propasti Macocha.

Suchý žleb v Moravském krasu Příroda

Suchý žleb v Moravském krasu

Mezi Skalním Mlýnem a jeskyní Balcarka se v délce asi 5 km táhne Suchý žleb. Kaňonem s množstvím jeskyní vede zelená turistická značka od Skalního Mlýna do Vilémovic. Mezi nejkrásnější místa patří Kateřinská jeskyně, Balcarka nebo skalní oblouk Čertův most.

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu Příroda

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu

Jeskyně Kůlna je součástí prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní. Tunelovitá sluj patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám na území České republiky a je považována za světový unikát. Najdete ji v severní části Moravského krasu nedaleko obce Sloup.

Další aktuality

Přístavy, kotviště a rejdy: tipy, kde se plavit a zakotvit na Baťově kanále

Baťův kanál nabízí široké spektrum zážitků ve spojení s rekreační plavbou – najdete zde množství půjčoven člunů a motorových loděk, které vám zajistí nezapomenutelnou dovolenou. Stejně tak je ale důležité vědět, kde se svým plavidlem bezpečně zakotvit. Infrastruktura Baťova kanálu je opravdu bohatá, přesto vznikají nové přístavy i rejdy a starší místa procházejí postupnou renovací. V přehledu najdete tipy na nová kotviště, kde můžete bezpečně zastavit a bezpečně vystoupit na břeh. Kam se svou lodí zamířit vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Putování krajem vína po Malovaném kraji vás zavede na vinařské stezky i k otevřeným sklepům

Vydejte se jižní Moravou na putování za lahodným vínem. Na první květnovou sobotu 4. 5. 2024 je připraveno putování za víny z podlužních lesů a nivy řeky Moravy. Trasy vás zavedou z Moravské Nové Vsi do Průšánek, Josefova, Velkých Bílovic a do dalších sousedních obcí.
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Česko mezi řádky: Směšné lásky, Brno a Milan Kundera

Deset románů, z toho čtyři napsané francouzsky, povídky, dramata a čtyři svazky esejů: to je dílo Milana Kundery. Se seriálem Česko mezi řádky se vrátíme do jeho rodného města Brna. Právě tam, v kavárně Bellevue, se odehrávají jeho povídky, shrnuté do tří sešitů Směšných lásek.
Kultura, Jihomoravský kraj

Jak poznat Brno za jeden den

Rádi byste navštívili moravskou metropoli, ale tlačí vás čas? Z mnoha zajímavostí, které Brno nabízí, jsme na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během několika hodin. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!
Památky, Jihomoravský kraj

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Zážitky, Jihomoravský kraj

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Památky, Jihomoravský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Zážitky, Jihomoravský kraj