ÚvodAktualityLesy ČR zavádějí v moravských oborách mimořádná veterinární opatření
Příroda

Lesy ČR zavádějí v moravských oborách mimořádná veterinární opatření

  • 28. března 2025
Ve všech devíti moravských oborách spravovaných Lesy České republiky podnik zavedl od pátku 28. března 2025 mimořádná veterinární opatření. Souvisejí s prevencí nákazy zvířat slintavkou a kulhavkou a s rozhodnutím Státní veterinární správy.
jelenecVzhledem k registrovaným případům nákazy na Slovensku a v Maďarsku a rozhodnutí Státní veterinární správy je od pátku 28. března 2025 zakázaný vstup veřejnosti do všech devíti obor Lesů ČR v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Lesy ČR zároveň zvyšují dohled nad zvěří ve 35 spravovaných oborách po celé republice.

V oborách v rizikových regionech je zásadní dezinfekce, vyhledávání uhynulých kusů i prověřování důvodu úhynu a omezení vstupu osob s dočasným zákazem pro veřejnost. Lesy ČR buď nainstalují u vjezdu do obory dezinfekční pásy, přes které musí přejet všechna vozidla vjíždějící do obory, nebo budou dezinfikovat jejich kola a také nákladový prostor, pokud dováží krmivo. Lidé mohou přenášet infekci také na botách.

MufloniSlintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Vůči onemocnění jsou vnímaví všichni sudokopytníci, i když pro dospělé jedince není smrtelná. U domácích zvířat je nebezoečná pro skot, prasata a ovce. Virus, který tuto nemoc způsobuje, patří mezi RNA viry a je vysoce infekční. A to nejen při přímém kontaktu s infikovanými zvířaty, ale také s tělními tekutinami, a dokonce vzduchem. Pokud se u některého kusu nákaza prokáže, bude se rozhodovat o budoucnosti chovu v oboře. Nemoc se projevuje horečkou, nechutenstvím, slintáním a kulháním zvířete. V oblasti svíráku (tlamy) i mezi spárky (rohovité útvary na koncích končetin) se objevují puchýřky. Inkubace trvá od jednoho do 14 dní. Nemoc nemá vysokou úmrtnost, ale nemocnost. Inkubace trvá od jednoho do 14 dní. Na člověka je nemoc nepřenosná. Člověk však může být nevědomým přenašečem mutace tohoto viru na zdravá zvířata. V ČR byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975.

Lesy ČR zavedly preventivní veterinární opatření proti slintavce a kulhavce v moravských oborách s ohledem na nákazy v sousedních zemích.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
CHKO Soutok u Břeclavi – budoucí CHKO a největší obora v České republice Příroda

CHKO Soutok u Břeclavi – budoucí CHKO a největší obora v České republice

Obora Soutok je největší v České republice, rozprostírá se severně od soutoku Moravy a Dyje, na území tzv. Dyjského trojúhelníku. Oblast nabízí jedinečnou atmosféru lužního lesa, který je protkám vodními kanály, slepými rameny a tůněmi. Od 1. července 2025 se stane Chráněnou krajinnou oblastí.

Obora a lovecká chata Počátka Příroda

Obora a lovecká chata Počátka

Obora Počátka byla založena roku 2003, za účelem chovu jelení, dančí a mufloní zvěře. Vznik navazoval na již vybudovanou menší oboru Velké Losiny.

Obora Obelisk u Lednice Příroda

Obora Obelisk u Lednice

Soukromá obora Obelisk leží nedaleko Lednice. Majitel se snaží pomocí starých dochovaných map ze 17. – 18. století přírodě v této oblasti alespoň částečně navrátit původní ráz tak, jak ji obhospodařovali Lichtenštejni v 19. století.

Naučná stezka Obora Holedná v Brně Příroda

Naučná stezka Obora Holedná v Brně

Jedná se již o šestou naučnou stezku, která vznikla v rámci realizace projektu pro posílení potenciálu příměstských lesů brněnské aglomerace.

Přírodní památka Obora u Kroměříže Příroda

Přírodní památka Obora u Kroměříže

Přírodní památka Obora se rozkládá asi 3 km jižně od Kroměříže na mírném zalesněném svahu stejnojmenného kopce Obora (známý také pod názvem Hvězda).

Obora Hukvaldy Příroda

Obora Hukvaldy

Jedinečná přírodní památka Obora Hukvaldy se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod. Obora vytváří unikátní přírodní prostředí pro stovky druhů živočichů a rostlin, z nichž mnohé jsou odborníky velmi ceněny.

Obora Sovinec ve Fryčovicích Příroda

Obora Sovinec ve Fryčovicích

Obora Sovinec mysliveckého spolku Fryčovice se specializuje na chov vzácné zvěře – jelence viržinského (běloocasého). Nachází se v lese mezi obcemi Fryčovice a Trnávka. Oborou vede naučná stezka Obora Sovinec.

Přírodní památka Lysická obora Příroda

Přírodní památka Lysická obora

Přírodní památka a bývalá zámecká obora s chovem daňků. V současnosti zde najdete zbytky starých alejí, mnoho exotických druhů stromů.

Obora Termanec u Uherčic – dočasně uzavřena Příroda

Obora Termanec u Uherčic – dočasně uzavřena

První zmínky o oboře pocházejí z roku 1567. Dnešní obora o výměře 102 ha vznikla v 80. letech 20. století. Slouží k chovu muflonů, jelenů, daňků a doplňují je druhy sika Dybowského a srnec obecný. Pro veřejnost je obora uzavřena.

Obora Víno Příroda

Obora Víno

Obora Víno byla na Bruntálsku založena v roce 1975. Chovají se zde divočáci a daňci. Lesy jsou nepřístupné veřejnosti, což se má změnit v roce 2025.

Obora Holedná v Brně Příroda

Obora Holedná v Brně

Obora se nachází mezi sídlišti Jundrov, Kohoutovice a Bystrc. Jedná se o účelové myslivecké zařízení sloužící obornímu chovu mufloní a dančí zvěře.

Naučná stezka Obora Lomnice v Lomnici u Tišnova Příroda

Naučná stezka Obora Lomnice v Lomnici u Tišnova

Na trase naučné stezky Obora Lomnice dlouhé 2 km můžete navštívit celkem 9 zastávek, kde se dozvíte něco o historii obory, lesním porostu, fauně a flóře, ale i o hospodaření ve zdejších lesích. Jednotlivé informační tabule jsou doplněny o pěkné fotografie, které přibližují dané téma zastávky.

Další aktuality

Poznejte naše akvadukty: Vodní mosty, které přežily věky

Když se řekne akvadukt, většina lidí si představí monumentální římské stavby klenoucí se nad údolími. Jenže tyhle technické skvosty nejsou jen památky z dávných dob. V Česku byste sice hledali antické oblouky marně, přesto se tu najde pěkná sbírka akvaduktů – od historických přes průmyslové až po moderní inženýrské kousky, které dodnes slouží svému účelu. Pátrejte po nich s Kudy z nudy!
6. duben 2025 10:27
Památky, Jihomoravský kraj

Zámecký park v Lednici nabízí letecké ukázky dravých ptáků

Již přes dvacet let probíhají ukázky dravců v lednickém parku. Park je největší a nejkrásnější místo k předvádění letu dravců v Evropě a snad i ve světě. Od dubna do října můžete během komentovaných představení vidět 40 druhů dravců v počtu asi 100 exemplářů! Vše je doprovázeno poutavým výkladem pro děti a dospělé.
5. duben 2025 1:16
Příroda, Jihomoravský kraj

Milotický zámek je připraven na novou sezonu

Dveře zámku v Miloticích se v nové návštěvnické sezónně otevřou v sobotu 5. dubna 2025. Zámek opět nabídne prohlídky reprezentativních a obytných prostor i oblíbené individuální prohlídky zámeckého parku v historickém kostýmu.
4. duben 2025 13:00
Památky, Jihomoravský kraj

Znojemský hrad a rotunda zvou na prohlídky

Znojemský hrad a rotunda sv. Kateřiny zahajují novou sezónu o první dubnové sobotě 5. 4. 2025 a brány hradu se opět uzavřou až v neděli 26. října 2025. Otevřeno bude i na Velký pátek a celý duben je pak návštěva obou památek možná o víkendech.
2. duben 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Jaro na Pernštejně otevírá hrad i zámecké zahrady

Hrad Pernštejn letos otevře svou bránu v sobotu 5. dubna 2025. Vybírat zde můžete ze dvou prohlídkových okruhů a dvou expozic, které je možné projít vlastním tempem bez průvodce. Určitě nesmíte minout ani unikátní Pernštejnskou zahradu.
1. duben 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Ze sklepa do sklepa: Velké Bílovice zvou na košt přímo k vinařům

Největší ochutnávka vín čeká na návštěvníky 18. ročníku Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích v sobotu 5. dubna 2025. Přes padesát vinařských sklepů se otevře v jediný den milovníkům vína a nabídne to nejlepší ze své úrody. Připraveny jsou pro vás koštovací skleničky, podrobná mapka všech otevřených vinařství, cimbálová muzika a bohatý večerní program plný moravského vína, jídla a hudby. Nemusíte se bát ani silniční kontroly – vypraveny budou zvláštní vinné autobusy.
1. duben 2025 8:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Stiassni, Tugendhat, Löw-Beer, Jurkovič, Arnold a další brněnské vily: Kde se potkává luxus, historie a zajímavé osudy

Brno je město, kde se architektura potkává s historií, osudy a sem tam i s trochu absurdním humorem. Ale pokud jde o vily, tak si přijdou na své jak zapálení milovníci architektury, tak i ti, kteří si prostě chtějí projít krásné domy a nasát atmosféru minulých století. Prohlédněte si s Kudy z nudy slavné, zapomenuté i nově otevřené brněnské vily!
1. duben 2025 7:34
Památky, Jihomoravský kraj

10 nejkrásnějších míst Národního parku Podyjí

Národní park Podyjí na Znojemsku společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání zachovalé říčního údolí Dyje v bohatě zalesněné krajině. Výhledy na meandrující řeku patří k nejhezčím v Česku a právě vyhlídky jsou skutečným pokladem tohoto národního parku. Objevíte tu ale i zajímavé drobné památníky a stavby, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí. Takže, kam se v Podyjí podívat?
30. březen 2025 9:39
Příroda, Jihomoravský kraj