ÚvodAktualityFestival Týden umění otvírá hlavní pražské galerie a výtvarné instituce
Kultura

Festival Týden umění otvírá hlavní pražské galerie a výtvarné instituce

  • 23. dubna 2019
Ve dnech 22. až 28. dubna se v Praze uskuteční druhý ročník festivalu Týden umění, kterého se účastní hlavní pražské galerie a výtvarné instituce. V rámci festivalu proběhne kolem stovky vernisáží, setkání s umělci, komentovaných prohlídek a dalších doprovodných akcí.
výtvarné uměníFestivalu Týden umění se účasní jak přední muzea umění, v čele s Národní galerií a Uměleckoprůmyslovým museem, výstavní síně od Galerie Rudolfinum po MeetFactory, tak i komerční galerie a aukční síně. Programová nabídka se zaměřuje na nejrůznější aspekty světa výtvarného umění, a to jak časově a tematicky, tak z hlediska formy. Součástí programu jsou akce věnované starému umění a starožitnostem, klasické moderně i nejsoučasnějšímu umění. Debaty, přednášky a semináře se týkají většinou sběratelství, restaurování, produkce výstav či trhu s uměním.

Festival se snaží upozornit na širokou škálu doprovodných programů, které muzea a galerie pro své návštěvníky připravují. Mottem letošního ročníku je sousloví "ušlechtilé radosti". Jde o citát z petice, kterou kulturní veřejnost právě před sto lety protestovala proti vystěhování Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění a zabrání budovy Rudolfina pro poslaneckou sněmovnu.


Komentované prohlídky a speciální programy na celý týden

StarožitnostiVe středu 24. dubna se uskuteční komentovaná prohlídka po pražských obchodech se starožitnostmi. Sraz zájemců je v 15:00 hodin před sídlem Asociace starožitníků, domem U Sv. Valentina na adrese Valentinská 7 v Praze 1. Komentovaná prohlídka obchodů se uskuteční s viceprezidentkou Asociace starožitníků Simonou Šustkovou.

Přijďte s dětmi do galerie! Objevte 24. dubna od 15:30 společně prostor, kde se budete bavit vy i vaše děti. S Michaelou Trpišovskou na téma výstavy nových akvizic Národní galerie. Připravena je výtvarná herna, kde můžete společně se svými dětmi tvořit a hrát si inspirováni výtvarnými díly. Nechte se okouzlit uměním a vytvořte spolu s dětmi osobitá díla. Herna je každý týden zaměřena na jiná umělecká díla či výstavy a nabízí 4 až 6 stanovišť s tvůrčími aktivitami pro společnou práci dětí a rodičů. Nedílnou součástí každé herny je návštěva expozic ve Veletržním paláci.

výtvarné uměníUměleckoprůmyslovým museum nabízí ve čtvrtek 25. dubna speciální prohlídku veřejnosti nepřístupných míst v Centrálním depozitáři. Galerie Kodl nabídne v ten samý den od 16:00 hodin předaukční výstavu, která představí stěžejní díla Františka Kupky, Jakuba Schikanedera, Jindřicha Štyrského či Emila Filly. Prohlídka s odborným výkladem 250 mimořádných a vzácných uměleckých děl však probíhá každý den do 16:00. O starých holandských a flámských mistrech z pohledu kurátora a z pohledu současného umělce Jakuba Špaňhela se dozvíte 25. dubna v 17:00 ve Šternberském paláci.

Pragovka Gallery pořádá 25. dubna od 18:00 pořádá komentovanou prohlídku výstavy Flying Inn a ateliérů s umělci Petrou Hudcovou a Danielem Hanzlíkem v prostorách industriálního areálu zaniklé továrny. Umělci představí výstavu ze svého úhlu pohledu a po prohlídce zavedou návštěvníky do tří uměleckých ateliérů dle vlastního výběru.

Uměleckoprůmyslové muzeumZ pátečního programu 26. dubna vyniká Návštěva restaurátorského ateliéru textilu veřejnosti nepřístupných míst v Centrálním depozitáři Uměleckoprůmyslového musea od 10:00 hodin. V pátek startuje také 9. ročník tradičního komunitního festivalu otevřených kulturních míst na Praze 7 s názvem "Máme otevřeno". Galerie, divadla, ateliéry výtvarníků, umělecké dílny, design story a showroomy, komunitní centra, kreativní huby a spousta dalších kulturních organizací se poslední dubnový víkend otevřou zdarma veřejnosti. Můžete tak navštívit desítky kulturních míst plných kreativity a umění, a setkat se s lidmi, kteří na Sedmičce tvoří úžasné věci. Galerie Arcimboldo v Lázeňské ulici zve v pátek od 17:00 na japonský čaj o páté a setkání s vybraným umělcem.

Galerie DOXV sobotu 27. dubna čeká zájemce od 14:00 komentovaná prohlídka prostor České Filharmonie a Galerie Rudolfinum s prohlídkou výstavy A Cool Breeze. Centrum moderního umění DOX láká (také od 14:00 hodin) na program Jiřičné vidění. Jedná se o rodinnou výtvarnou dílnu k výstavě Jiřičná. Dokážete si představit místo vytvořené pouze ze skla a oceli a přitom inspirované přírodou? Zažijte si Evy Jiřičné vidění a vytvořte si svou vlastní čistou a krásnou architekturu.

Neděle 28. dubna přinese program Socha v parku v Museu Kampa – Meda Mládková plánovala vybudovat na pražské Kampě sochařský park. I přes svou houževnatost se jí to podařilo jen částečně, rozmístila několik objektů v těsné blízkosti Musea Kampa. Pokusme se její plán, alespoň na jeden den uskutečnit a oživme park sochami společně!
Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění Kultura

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

MeetFactory – mezinárodní centrum současného umění Kultura

MeetFactory – mezinárodní centrum současného umění

MeetFactory o. p. s. vytváří v Praze ojedinělou platformu uměleckého provozu, která nabízí přímý kontakt s umělci všech oborů a otevírá možnost k navázání spolupráce s představiteli mezinárodních kulturních institucí.

1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

1. 1.31. 12.
1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

Uměleckoprůmyslové museum v Praze Kultura

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Galerie Kodl v Topičově domě na Národní třídě Kultura

Galerie Kodl v Topičově domě na Národní třídě

Významná aukční, prodejní a výstavní síň s více než stoletou rodinnou sběratelskou tradicí v Praze.

Centrum současného umění DOX Kultura

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác Kultura

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Další aktuality

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha

Letecké muzeum Kbely zahájí další sezonu – přijďte se podívat na nové stroje

V sobotu 4. května v 10:00 se pro veřejnost opět otevřou brány Leteckého muzea Kbely. Letos to bude již šestapadesátá muzejní sezóna. V rámci otevření se mohou návštěvníci seznámit také s novými přírůstky ve sbírkách muzea. Jedná se o početnou řadu novinek, mezi nimiž najdeme především exponáty velkých strojů. Vstup do muzea je zdarma.
Zážitky, Praha

Kam za májovou zábavou? Tipy na akce, které si nesmíte nechat ujít v květnu 2024

Blíží se léto, ale už květen 2024 nabízí řadu zajímavých akcí – od tradičních a každoročně opakovaných až po novinky, které zažijete jen jednou a proto je třeba si pečlivě vybrat. Máme pro vás tipy z celého Česka na zajímavé akce, festivaly, výstavy, slavnosti, gastronomické akce a workshopy, které letos nesmíte zmeškat.
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Kultura, Praha

Tim Burton se vrátil do Prahy: do jeho fantaskního světa nahlédnete v Obecním domě

Americký filmový mág – producent, scénárista, básník a loutkař, propojující nevinný dětský svět s odvrácenou stranou lidské existence a také vizionář spojující s neskutečnou lehkostí animaci s hranou tvorbou, se po 10 letech se vrací opět do Prahy, aby dal svým českým obdivovatelům možnost nahlédnout do nejniternějších zákoutí své mysli. Všemožné exponáty z jeho snových, fantaskních, groteskních až hororových děl si prohlédnete od 1. května do 30. září 2024 v Obecním domě.
Kultura, Praha

Letenský kolotoč se opět roztočí

Národní technické muzeum v pátek 3. května 2024 roztočí na další sezónu opravený Letenský kolotoč. Užít si jízdu na této unikátní atrakci a připomenout si atmosféru pražských atrakcí před sto lety je letos možné v pátek, sobotu, neděli a ve státní svátky do konce září. Kolotoč z roku 1892 se nachází na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem.
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevřené zahrady Černínského paláce, Plavba na Slapy 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024, Den otevřených dveří v Depu Kačerov, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha