ÚvodAktualityEmil Holub a jeho africké výpravy – slavného cestovatele letos připomene řada výročí
Viktoriiny vodopády
Kultura

Emil Holub a jeho africké výpravy – slavného cestovatele letos připomene řada výročí

  • 13. února 2022
Africké muzeum Dr. Emila Holuba letošní rok 2022 vyhlásilo Rokem Emila Holuba. Letos si totiž postupně připomeneme významná výročí spojená s osobností slavného holického rodáka, lékaře, vědce, afrického cestovatele Emila Holuba. Dne 21. února uplyne 120 let od jeho úmrtí, 18. května to bude 150 let od chvíle, kdy se vydal na svou první africkou cestu a 7. říjen připomene den, kdy se před 175 lety Dr. Holub narodil.

Z Holic až do Afriky podle Davida Livingstona

Emil Holub v AfriceHanzelku, Zikmunda, expedici trabantů a další současné cestovatele inspirovala Holubova africká dobrodružství podobně, jako jeho samotného nadchly cestovatelské deníky Davida Livingstona. Vášeň pro Afriku se podle historiků u Holuba projevila již přibližně v deseti letech, tedy koncem padesátých let 19. století. Tehdy se mu dostala do ruky kniha skotského cestovatele Davida Livingstona. Holubův otec byl lékař a synkovi v jeho snu nebránil, měl však podmínku – že i on vystuduje medicínu, ostatně Livingstone byl také lékařem. S rodiči žil mladý Emil v Pátku nad Ohří, malé obci na Lounsku, kde Emilův otec působil jako lékař v klášteře premonstrátů. Budoucí badatel se vydal v jeho šlépějích; vystudoval gymnázium v Žatci, poté lékařskou fakultu a záhy po dokončení studií se vydal na svou první africkou cestu.

viktoriiny vodopádyEmil Holub prožil v Africe celkem jedenáct let. Cílem prvního pobytu bylo objevit prameny Nilu a místa, kam doposud lidská noha nevkročila. To se zčásti podařilo; pořídil například první mapu Viktoriiných vodopádů. V Botswaně objevil jeskyně u Wonderfonteinu a Ribvertownu, kde našel na balvanech vyryté křovácké obrazy hvězd a zvěře. Rozhodl se k tomu, že z horniny tyto rytiny odloupne a pošle do Prahy Náprstkovu muzeu, což se také stalo. Do vlasti se vrátil po sedmi letech, v roce 1879, a s velkou slávou a poctami uspořádal velké výstavy na Střeleckém ostrově v Praze a ve Vídni.
 

Druhá cesta do Afriky aneb nezdařený přechod černého kontinentu

afrika domorodciKromě toho napsal a vydal cestopis a také začal plánovat novou cestu – skutečnou velkou expedici, na rozdíl od té první dobře zajištěnou finančně i materiálně. Do Afriky se vrátil, tentokrát i se svou manželkou Růženou (Rakušanka Rosa Hof), v letech 1883 až 1886 opět s velmi ambiciózním plánem: projít celý kontinent od Kapského Města až do Egypta. To se do té doby nikomu nepodařilo a nepodařilo se to ani Holubovi. Cestou přes černý kontinent zažívali nejen řadu život ohrožujících dobrodružství, ale také úklady nepřátelsky naladěných domorodců. Několik členů výpravy v Africe položilo za expedici svůj život a i samotný Holub a jeho statečná žena Rosa vyvázli z území Mašukulumbů, kam Holub a jeho společníci pronikli jako vůbec první Evropané, jen holým životem. Všechny sbírky, střelivo, léky a nedocenitelné zápisky v denících padly za oběť řádění domorodého kmene.

kapské městoNavíc celá výprava trpěla mnohými nemocemi. Mimo malárie také vnitřními vředy, úplavicí, revmatismem a nakonec i tyfem. Zotavovali se pak již na koloniálním "civilizovaném" území, kam se jim podařilo dostat doslova na konci sil. V únoru roku 1887 se dorazili po zdlouhavém pochodu z neprobádaných území do Šošongu (hlavní sídlo spřáteleného bečuánského kmene Bamangwatů), pak pobývali delší čas v Kapském Městě, kde sháněli sbírkové předměty, aby z druhé africké výpravy vůbec něco přivezli. Po půl roce se pak z Kapského Města vrátili přes Hamburk do Prahy. I navzdory nezdaru expedice to byl v pravdě triumfální návrat. Doktor Holub a jeho žena Rosa byli přivítáni jako stateční lidé, kteří překonali ty nejhorší překážky. V následujících letech získal nejrůznější řády a vyznamenání, byl jmenován čestným členem řady vědeckých společností a napsal další knihu.

emil holubZ Ameriky přišla nabídka na zřízení Afrického muzea, štědrou dotaci a místo ředitele; Holub si však přál, aby jeho sbírky zůstaly v Čechách. Národní muzeum ale jeho dary kvůli "nedostatku místa" odmítlo (v pozadí rozhodnutí stál zoolog prof. Antonín Frič, ktery Holubovi ze závisti nepřál), a tak se cenný materiál postupně rozmělnil do expozic řady velkých evropských muzeí. Emil Holub nakonec zemřel v ústraní a chudobě ve věku 55 let, vyčerpán řadou tropických nemocí. Sám císař, který druhou výpravu štědře podporoval a finančně zajišťoval, udělil Holubovi speciální penzi. Bohužel, pro cestovatele přišla příliš pozdě – užil ji jenom dva měsíce. Růžena Holubová přežila manžela o celých 56 let. Zemřela ve Vídni 28. září v roce 1958, ve věku devadesáti tří let.
 

Cestování za cestovatelem

Sbírky Emila Holuba si nejlépe prohlédnete v Africkém muzeu Dr. Emila Holuba v jeho rodných Holicích. Perlou interaktivní expozice je model domorodé vesnice a funkční imitace Viktoriiných vodopádů. Samozřejmě nemůže chybět ani vycpanina oblíbeného Holubova mazlíčka, jímž byl lev Princ Karel, kterého se v minulosti dokonce zmocnili zloději. Expozice muzea je zaměřena především na život, expedice a práci Dr. Emila Holuba a jeho manželky Růženy Holubové. Kromě mnoha exponátů z afrických výprav tu uvidíte i vzácné osobní předměty manželů Holubových.

africké malbyZážitkem bude také pražské Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Muzeum, které je součástí Národního muzea představuje jedinou muzejní institucí v České republice, která se věnuje hmotnému i duchovnímu odkazu neevropských civilizací. Ze svých cest přivezl Dr. Emil Holub řadu sbírek, uvádí se až 31 000 předmětů. Jeho cesty vedly od jižního pobřeží kontinentu směrem na sever. Pronikl až na území severně od řeky Zambezi, na území dnešní Zambie. Právě předměty z těchto lokalit jsou dnes chloubou předních etnografických muzeí. Některé z nich se zachovaly ve sbírkách Náprstkova muzea. Vojtěch Náprstek byl dobrým Holubovým přítelem a jeho exponátů si považoval. Holub měl v sobě průpravu přírodovědce a lékaře, což znamenalo, že byl zvyklý pořizovat si důkladnou dokumentaci ke všemu, co ho zaujalo. Jeho sbírky mají tudíž dodnes velkou přírodovědeckou a etnologickou hodnotu, a jsou proto nesmírně ceněny zvláště mezi odborníky. Na počest 120. výročí cestovatelovi smrti se pořádá v Náprskově muzeum Večer s Emilem Holubem. Poutavé přednášky se budou konat 21. 2. 2022 od 18:00 hodin. Vstupné je zdarma, avšak je třeba včasná rezervace míst.
Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Emil Holub – nejznámější český cestovatel

Emil Holub – nejznámější český cestovatel

Dr. Emil Holub (7. října 1847 Holice – 21. února 1902 Vídeň) procestoval jižní Afriku, zasloužil se o zpřesnění map a o objev skalních maleb Sanů (Křováků). Doktor Holub byl člověk vzdělaný, pracovitý, s obrovskými ideály. Jako první zakreslil podrobnou mapu Viktoriiných vodopádů a jako jediný vytvořil detailní etnografickou studii původních kmenů oblastí jižní Afriky.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze Kultura

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.

Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích – dočasně uzavřeno Kultura

Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích – dočasně uzavřeno

Láká vás výlet do Afriky? V Holicích uvidíte nejen pracovnu Dr. Emila Holuba včetně jeho několika osobních věcí, řádů, trofejí a darů od domorodých náčelníků, ale i expozici africké přírody včetně Viktoriiných vodopádů.

Další aktuality

Užijte si letošní Čarodějnice v Praze

Čarodějnice se stávají pomalu, ale jistě akcí, kterou vyhledává stále více lidí. Je to neobvyklá, ale velmi oblíbená událost, která má své prameny již v dávné historii. Začátek magické Filipojakubské noci ale není jen o zapálení ohně, na kterém je pak upálena čarodějnice. Je hlavně o programu pro děti, soutěžích, hudbě, opékání buřtů a o celkové atmosféře. Také letos platí v Praze zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech, jako jsou parky, lesní porosty, zahrady či lesoparky. Jestliže si chcete s dětmi opéct buřta tam, kde je to povoleno, a užít si zároveň skvělý program, budou se vám hodit tipy Kudy z nudy na pražské čarodějnice 2025!
24. duben 2025 11:00
Zážitky, Praha

Česko mezi řádky: Zuřivý reportér Egon Erwin Kisch, detektivka Stíny Prahy a Martin Becker

Staré pražské uličky, polozapomenuté příběhy, rok 1910 a temné stíny minulosti. Mezi nimi pobíhá mladý reportér s nezkrotnou energií a bystrým okem jménem Egon Erwin Kisch. O více než sto let později duch „zuřivého reportéra“ znovu ožívá. Německý spisovatel Martin Becker se ve svém románu Die Schatten von Prag vrací do doby, kdy se nad Prahou vznášel strach z Halleyovy komety a kdy byl mladý Kisch teprve na prahu své velké novinářské dráhy. Vydejte se s nimi a Kudy z nudy na toulky Prahou, která už neexistuje!
24. duben 2025 8:35
Kultura, Praha

Oslavte Mezinárodní den tance stylově – tancem!

29. duben je tradičně Mezinárodním dnem tance. Po celém Česku se nabízí skvělá příležitost oslavit tanec tancem, společně a ve velkém. Mezinárodní den tance byl určen na den narození velkého tanečního reformátora z Francie Jeana-Georgese Noverrea. Přidejte se k oslavám i vy!
24. duben 2025 5:07
Kultura, Praha

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do SaSaZu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 24. dubna do 30. dubna 2025. Hlavní část proběhne v klubu SaSaZu v pražských Holešovicích.
23. duben 2025 10:08
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (26.4. – 27.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Pražský majáles 2025, Setkání klasických italských vozů v Poděbradech 2025, Bitva Libušín 2025, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři 2025, Houkačky Dobřichovice 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
23. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
22. duben 2025 8:54
Zážitky, Praha

Botanická zahrada v Troji zve na velikonoční procházku rozkvetlými expozicemi a motýlí výstavu

V Botanické zahradě hl. m. Prahy je možno strávit velikonoční svátky prohlídkou venkovních expozic zářících jarními květy narcisů, tulipánů, hyacintů, okrasných třešní, magnolií i kamélií. Skleník Fata Morgana nabízí přehlídku motýlí krásy na výstavě Motýli: Kouzlo přitažlivosti. Návštěvníci se ve skleníku mohou kochat i nádhernými květy smaragdové liány Strongylodon macrobotrys, která právě rozkvétá. Součástí výstavy motýlů je interaktivní expozice Tajemství motýlího života ve výstavním sále v Ornamentální zahradě a panelová výstava zaměřená na české druhy motýlů, kterou botanická zahrada připravila ve spolupráci se skupinou Jaro. Skleník Fata Morgana s výstavou motýlů bude mimořádně otevřený i v pondělí 21. dubna 2025, tedy na Velikonoční pondělí.
19. duben 2025 9:00
Příroda, Praha

100 tipů, kam jít na procházku v Praze

Co podniknout v Praze? Užijte si dlouhé procházky zahradami, v parcích, úžasné výhledy a brouzdání starým městem... Vydejte se na krásnou procházku a užívejte si něžné paprsky slunce i zasněnou romantiku uprostřed překrásného hlavního města. Vydat se můžete i do okrajových částí Prahy, kde si užijete volný čas v parku, pozorováním fauny a flóry či jiným příjemným způsobem.
19. duben 2025 8:45
Příroda, Praha