ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)
Památky

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Poslechněte si audio verzi článku
Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.

1. Kdy se konaly první Dny evropského dědictví?

Akce, která se koná po celé Evropě jako European Heritage Days / Dny evropského dědictví, je největší kulturní slavnost, sdílená lidmi z celé Evropy. Iniciativu zahájila Rada Evropy už v roce 1985, Evropská unie se k ní připojila v roce 1999. Programy, které probíhají současně v desítkách evropských zemí vždy druhý zářijový týden, pravidelně přilákají přibližně 20 milionů návštěvníků.

Dny EHD v kalendáři akcí
 

2. Co Evropské dny kultury nabízejí?

Rádi poznáváte málo známá místa, anebo dokonce taková, která jsou pro veřejnost běžně nepřístupná? Pak jsou Dny evropského dědictví jako stvořené právě pro vás: během doby jejich konání se otvírají dveře a brány tisíců památek, budov a prostor včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Poselstvím celé akce je snaha zapojit Evropany do ochrany svého kulturního dědictví a jeho zachování pro současné i budoucí generace.
 

3. Jednotné téma aneb co Dny evropského dědictví spojuje

Akce Dny evropského dědictví má každý rok speciální a společné celoevropské téma, které si jednotlivé země mohou přizpůsobit podle vlastních tradic či výběru. V roce 2015 to bylo Průmyslové dědictví, o rok později Dědictví a komunity, v roce 2017 Dědictví a příroda a rok 2018 byl Evropským rokem kulturního dědictví. Rok 2019 se nesl v duchu Umění a zábavy, rok 2020 patřil Dědictví a vzdělávání. V roce 2021 počet zapojených evropských zemí poprvé překročil padesátku, téma ten rok bylo Dědictví: All Inclusive. Rok 2022 nabídl jednotné téma Udržitelné dědictví, v roce 2023 bylo společným tématem Živé dědictví a témata zaměřená na tradice, dovednosti, postupy a vzpomínky předávané z generace na generaci. Pro rok 2024 je připraveno téma Dědictví tras, sítí a spojení.

Zapojená místa mohou s tématem nakládat podle svého uvážení: třeba prozkoumat, jaké vlivy se podílely na utváření místní historie anebo zaměřit programy na obchodní trasy, silnice a stezky, vlaková nádraží a tržiště. Dny evropského dědictví také mohou připomenout příběhy lidí, kteří po těchto trasách cestovali, co si s sebou vzali na cesty a jaké hodnoty, praktiky a tradice na svých cestách sdíleli a šířili dál do světa.
 

4. Dny evropského dědictví v Česku od roku 1991

Celorepubliková akce od roku 1991 v České republice každoročně otevírá stovky zajímavých a výjimečných památek. Platí to i pro města, kde probíhá národní slavnostní zahájení Dnů evropského dědictví. Ta se se střídají, akci tak už například zahajoval Cheb, Uherské Hradiště, Olomouc, Litomyšl, Havlíčkův Brod, Chrudim, Slavonice, Český Krumlov, Opava, Kutná Hora, Žatec, Příbor, Šternberk, České Budějovice, Jičín, Tábor, Prachatice, Praha, Jihlava, Kroměříž, Nový Jičín, Třeboň nebo Znojmo. Zahájení Dnů evropského dědictví roku 2023 se ujaly Poděbrady.
 

5. Kam se můžete podívat?

Při Dnech evropského dědictví můžete nahlédnout například do muzeí a galerií, do knihoven, do technických, církevních, vojenských i archeologických památek. Většina míst nabízí vstupy zdarma, někde se platí snížené vstupné. To je samozřejmě velmi lákavá nabídka, a tak si vstupenky rezervujte co nejdřív. Kapacita prohlídek je omezená a na místě se lístky už většinou neprodávají.
 

6. Dny evropského dědictví a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Tradiční Dny evropského dědictví každý rok organizuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Vzniklo z iniciativy měst v listopadu 1990, uděluje cenu Historické město roku a cenu Památka roku, a kromě EHD organizuje také další akce zaměřené na uchování a ochranu kulturního dědictví. Na jaře například pořádá akci Brány památek dokořán, kdy se členská města připojují k Mezinárodnímu dni památek a sídel (18. dubna). Ve městech zapojených do projektu se v dubnu otvírají zajímavé památky a nové prohlídkové okruhy, konají se výstavy, koncerty, přednášky a další akce.
 

7. Tipy a inspirace, co můžete na EHD vidět a zažít

Podívejte se na Kudy z nudy do kalendáře akcí a vyberte si z bohaté nabídky oslav Dnů evropského dědictví! Zajímavý program pravidelně chystá třeba Vědecká knihovnaOlomouci, Oblastní galerieLiberci , zámek Liblice, hrad Bítov, vodní hrad Švihov, hrad Landštejn anebo hrad Grabštejn. V Praze se do oslav zapojuje třeba Novoměstská radnice, pro Nové Město nad Metují jsou Dny evropského dědictví tradiční akcí na zakončení turistické sezony. Běžně nepřístupné památky bývají otevřené v Nymburku, Telči, Ústí nad Labem anebo třeba v Liběchově či Ostrově.
Deset nepřístupných památek, které v září otevřou mimořádně své nedostupné brány Památky

Deset nepřístupných památek, které v září otevřou mimořádně své nedostupné brány

Více než 700 památek se zapojí do Dnů evropského dědictví, a to většinou zdarma nebo za výhodné vstupné. Akce se koná od 9. do 17. září, letos s podtitulem Život v památkách. Z letošní nabídky je opravdu co vybírat. Portál Kudy z nudy vám přináší deset tipů na běžně nedostupné památky, jejichž návštěvu byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Tradice: soutěž Památka roku a přehlídka vítězů jednotlivých ročníků Památky

Tradice: soutěž Památka roku a přehlídka vítězů jednotlivých ročníků

Jak dobře znáte vítěze jednotlivých ročníků soutěže Památka roku? Ceny za nejlepší projekty a obnovy nemovitých kulturních památek každoročně uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Poprvé se vítězové vyhlašovali v roce 2013, soutěž tak má za sebou již deset ročníků.

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo! Kultura

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

Podobně jako ke studentskému životu patří zkoušky, písemky, referáty, semináře a další ohavnosti, (…pardon, povinnosti…), patří k němu i tipy, jak ušetřit – na bydlení, na dopravě, na jídle, zkrátka všude. Kudy z nudy pro vás má množství nápadů a tipů, kam se podíváte za pár drobných anebo zcela zdarma. Takže hurá za kulturou bez koruny v kapse!

Další aktuality

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Jako obzvlášť vhodný termín pro výlet za těmito technickými památkami se nabízí druhý květnový víkend, kdy se koná Den otevřených mlýnů, akce inspirovaná podobnými událostmi v Evropě i ve světě. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé. A pokud se vám zvolené datum nehodí, vypravte se za historií mlýnů kdykoli jindy.
Památky

Česko ve filmu: nejlepší filmy Jaroslava Marvana

Policejní rada Vacátko, nerudný revizor Anděl nebo purkrabí z muzikálu Noc na Karlštejně: to jsou tři z nezapomenutelných rolí herce Jaroslava Marvana (1901–1974). Za padesát let natočil přes dvě stě filmů, diváci ho znali i z Vinohradského divadla a činohry Národního divadla.
Památky

Den vítězství nad nacismem: Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin

8. květen je Dnem vítězství nad nacismem, kdy si připomínáme významné okamžiky z období druhé světové války, které by neměly upadnout do zapomnění. V dobách míru a obzvláště pak nyní, za současné neklidné situace, nesmíme zapomínat na oběti našich předků, kteří během válečných let neztráceli naději a často za vyšší cíle položili svůj život, anebo na ty, kteří se zcela nevinně dostali do víru událostí, z něhož již nebylo návratu. Vydejte se po stopách historických událostí, které měly dopad na vývoj našich dějin a vzdejte hold statečnosti našich předků.
Památky

Kam za vojenskou technikou? Tipy, kde můžete v Česku prozkoumat letadla, tanky, tvrze a opevnění

Zajímá vás vojenská historie a technika? Právě pro vás jsme připravili dnešní tipy, které vás navedou nejen do areálů muzeí. Prohlédnout si můžete i opevnění a tvrze, které se stavěly za I. republiky jako obrana v reakci na rostoucí nacistickou hrozbu i vojenskou techniku z II. světové války.
Památky

10 tipů kde najdete nejhezčí dřevěné kostely a zvonice aneb ve stínu i na výsluní

Při pohledu na malebné dřevěné kostelíky, kapličky a zvonice možná budete mít pocit, že jsou svědky starých časů a umění prostých horalů. Není to tak docela pravda, stovky let přečkaly jen některé z nich. Řadu dřevěných památek zničily požáry, a proto si o to víc považujme těch, které se dochovaly. Vydejte se s Kudy z nudy k prastarým dřevěným kostelíkům, zvonicím a mostům aneb do stínu i na výsluní!
Památky

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.
Památky

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky