ÚvodAktuality100 let Divadla na Fidlovačce aneb pády a vzlety oblíbeného Tyláčku
Zdroj foto:  i-divadlo.cz
Kultura

100 let Divadla na Fidlovačce aneb pády a vzlety oblíbeného Tyláčku

  • 3. listopadu 2021
5. listopadu 1921 zahájilo činnost Divadlo na Fidlovačce, tehdy pod názvem Tylovo divadlo. Hrála se premiéra Tylovy hry Drahomíra. Oblíbené nuselské divadlo v Křesomyslově ulici těší diváky dodnes. Mezi divácky vyhledávaná představení patří zejména ta komediální a muzikálová.
Divadlo na FidlovačceDivadlo na Fidlovačce stojí v místech, kde se dříve konala lidová ševcovská jarní slavnost Fidlovačka. Bylo slavnostně otevřeno pod názvem Tylovo divadlo v sobotu 5. listopadu 1921 a jednalo se vůbec o první divadelní budovu otevřenou v samostatném Československu. Prvním hraným kusem byla již zmiňovaná Drahomíra a její synové, příští den odpoledne se hrála známá lokální fraška se zpěvy Fidlovačka. J. K. Tylovi byly při psaní této hry inspirací právě ševcovské slavnosti, odehrávající se v místech, kde divadlo stálo.

Divadlo na Fidlovačce 1961Původním záměrem prvního ředitele Stanislava Langera (který do divadla vložil celé své dědictví) bylo hrát v divadle především činohry českých klasiků. Publikum však nemělo pro klasiky to správné pochopení, a tak nový ředitel Jiří Sedláček do repertoáru zařadil především populární operety a frašky, s kterými měl úspěch. Během dvacetileté éry divadla se na scéně objevovali tehdejší hvězdy, dodnes populární tváře z tzv. „filmů pro pamětníky“ jako byl například Ferenc Futurista, Jára Kohout, Ljuba Hermannová, Theodor Pištěk nebo Zita Kabátová. Nové divadelní scéně říkali Pražané láskyplně „Tyláček“.

V letech 1948 až 1963 tato divadelní scéna existovala pod názvem Divadlo na Fidlovačce. Od července 1963 se  Fidlovačka spojila s Hudebním divadlem v Karlíně a přejmenovalo se na Hudební divadlo v Nuslích. Na prknech Fidlovačky tehdy diváci mohli vidět Miroslava Horníčka, Miloše Kopeckého, Karla Fialu, Jiřinu Steimerovou, Jiřinu Jiráskovou, Ladislava Županiče nebo Oldřicha Nového, který Divadlu na Fidlovačce kraloval nejen na jevišti, ale i jako jeho ředitel.
 

Vzkříšení zarostlého divadla a dnešní repertoár

můj báječný rozvodV roce 1976 bylo divadlo uzavřeno, oficiálně pro špatný technický stav, neoficiálně kvůli rozrůstajícímu se trendu malých divadel, které neměla komunistická moc pod kontrolou. Divadlo postupně chátralo, v 90. letech střechou už rostly břízy. Když na začátku devadesátých let projížděla kolem ruiny herečka Eliška Balzerová, zrodil se v její hlavě nápad, který vzápětí svěřila svému hereckému kolegovi Tomáši Töpferovi. V roce 1995 společně založili Nadaci Fidlovačka a v roce 1998 se jim podařilo otevřít. Provoz byl zahájen hrou Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka v režii Tomáše Töpfera.

divadlo na fidlovačce jeptiškyDnes si v programu si vyberete z velké nabídky představení, ve kterých hrají hvězdy české divadelní scény. Uvidíte zde například Jiřího Korna, Zoru Jandovou, Sandru Pogodovou, Nelu Boudovou, Dalimila Klapku, Jaromíra Noska, Martina Písaříka, Josefa Poláška, Ludmilu Molínovou, Carmen Mayerovou, Miloše Vávru nebo Karla Zimu. V repertoáru má nyní muzikálovou grotesku Šakalí léta, komedii Testosteron, drama Dánská dívka, rytmikál Kouř, komedii Eva tropí hlouposti, absurdní komedii Kdo je pan Schmitt?, komedii Famílie, drotesku Srnky anebo muzikál Jeptišky. Ředitelem divadla je v současnosti Jan Koťátko.
Divadlo Na Fidlovačce Kultura

Divadlo Na Fidlovačce

Divadlo Na Fidlovačce (původně Tylovo divadlo v Nuslích, později též Hudební divadlo v Nuslích) funguje od roku 1921, kdy bylo poprvé otevřeno.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Historická bitva v Kolíně, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024, Kačinské hry 2024, Vinná noc v Mělníku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Kultura, Praha

Ochutnejte Titanic Gourmet Menu či steak à la AI v unikátním restaurantu Triton

Restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze zve všechny gurmety na ojedinělý gastronomický zážitek: vzrušující cestu časem mohou milovníci dobrého jídla zažít v rámci Titanic Gourmet Menu, které je přenese na palubu první třídy legendárního Titanicu. Naopak cestu do budoucnosti zažijí hosté Tritonu v rámci s největší pravděpodobností prvního pokrmu v Praze, který byl vytvořen s pomocí umělé inteligence.
Gurmánská turistika, Praha

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha