ÚvodAktuality10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Poslechněte si audio verzi článku
Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Zamilovali jste si hrázděné domy a chcete naplánovat výlet, při kterém takových míst uvidíte víc najednou? Vydejte se s Kudy z nudy do Karlovarského kraje. Pro hrázděné domy je to skutečné místo na výsluní – uvidíte je na vesnicích i ve městech, jednoduché i bohatě zdobené. Skutečnou raritou je Špalíček v severní části náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu. Unikátní komplex jedenácti středověkých kupeckých domů pochází ze 14. století a patří k hlavním symbolům chebské architektury. Dva bloky částečně hrázděných domů rozděluje pouhých 160 centimetrů široká Kramářská ulička, takže Špalíček si můžete nejenom obejít kolem dokola, ale projít se přímo jeho středem. Navíc v něm objevíte několik kaváren, vyhlášenou zmrzlinárnu a obchody, takže se leckde podíváte i do interiérů.

Unikátní hrázděnou architekturu si prohlédnete v mnoha vesnicích na Chebsku. Krásné hrázděné statky chebského typu najdete například v obci Milíkov a v Doubravě. Tam v minulosti stály jen hrázděné domy a dodnes se jich tu několik dochovalo. Jeden ze čtyřbokých hrázděných dvorců, Rustlerův statek, je přístupný veřejnosti. Všimněte si zejména hrázdění, kde se uplatňovaly temně rudé rámové konstrukce ošetřené býčí krví a další typické barvy, hlavně modrá, zelená, fialová a žlutá. Používaly se také nejrůznější malované ornamenty, které měly chránit obydlí před nemocemi či přírodními katastrofami. Na Chebsku se často vyskytovala malovaná hvězda, nazývaná chebské slunce, která měla usedlosti zajistit bohatou úrodu.

Hledáte stylové hrázděné ubytování? Pak se ubytujte ve statku Salajna, v dvorci, který je nejstarší stavbou ve stejnojmenné vesnici. Místo vás okouzlí více než dvousetletou historií starých časů, navíc představuje charakteristický a velmi hodnotný příklad lidové architektury. Hrázděný statek Bernard v Královském Poříčí tak starý není: rodina Seebohmů ho nechala postavit roku 1922. Dnes tu je Centrum tradičních řemesel s muzeem řemesel, které poskytuje přehled o někdejším životě na venkově a regionálních řemeslných oborech. Vyzkoušet si můžete několik řemeslných technik.

Hrázděné domy se na přelomu 17. a 18. století běžně objevovaly nejen na Chebsku, ale leckde jinde, zejména v bývalých Sudetech. Uchvátí vás například Žijící skanzenJindřichovicích pod Smrkem, jehož srdcem je 200 let starý podstávkový dům. Mimochodem, i tady se můžete stylově ubytovat v hrázděném domě, a to v penzionu U Můrinek. Neobvyklá i pozoruhodná je hrázděná Tesařovská kapleKořenově, která navíc má dvojče v rakouském Dornbirnu. Na své si přijdete i v Českém Švýcarsku: například na náměstí v Krásné Lípě zve k posezení kavárna a cukrárna v domě U Frinda s roubeným přízemím, dřevěným podloubím a hrázděným patrem, řadu hezkých hrázděných domů objevíte také při procházkách Hřenskem.

Kde ožívají lidové tradice a řemesla?
Statek Salajna Životní styl

Statek Salajna

Dvorec je nejstarší stavbou v Salajně a představuje charakteristický a velmi hodnotný příklad lidové architektury Chebska.

Skanzen Doubrava – Rustlerův statek Památky

Skanzen Doubrava – Rustlerův statek

Vesnickou památkovou rezervací s unikátním souborem hrázděné lidové architektury chebského typu z 18. a 19. století je vesnice Doubrava u Lipové.

Hrázděná architektura Chebska – chebský statek Památky

Hrázděná architektura Chebska – chebský statek

Lidské ruce dovedou vytvořit jedinečné stavby. K tuzemským skvostům bezesporu patří unikátní chebská architektura, která nezaměnitelně umocňuje ráz krajiny. Hrázděné domy najdete v západních Čechách na mnoha místech, ale ty chebské jsou jedinečné.

Chebský Špalíček – symbol chebské architektury Památky

Chebský Špalíček – symbol chebské architektury

Unikátní komplex jedenácti středověkých kupeckých domů zvaný Špalíček se nachází v severní části chebského náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Seskupení domů, které vyrůstalo od 13. století na místě kramářských bud a masných krámů, rozděluje Kramářská ulička široká pouhých 160 cm.

Historický hrázděný domek v Kraslicích Památky

Historický hrázděný domek v Kraslicích

Jedná se o jeden z nejstarších domů ve městě Kraslice. Charakteristický příklad předměstského obytného domu v Podkrušnohoří. V současné době prochází náročnou rekonstrukcí.

Hrázděné a roubené domy v Mšeně na Kokořínsku Památky

Hrázděné a roubené domy v Mšeně na Kokořínsku

Až do poloviny 19. století ve městě výrazně převažovala dřevěná zástavba – domy byly většinou patrové, hrázděné i roubené, patřící k okruhu lidové architektury Kokořínska.

Hrázděné domy v Hřensku Památky

Hrázděné domy v Hřensku

Hřensko je centrem Českého Švýcarska. Najdete zde velmi zajímavou architekturu velkých hrázděných domů v německém stylu.

Hrázděný statek v Milíkově Památky

Hrázděný statek v Milíkově

V Milíkově nedaleko Chebu se můžete projít originálním dobovým statkem, který má klasický půdorys chebského hrázděného statku – přibližně čtvercový dvůr uzavřený obytným stavením s chlévem, stodolou, do dvora otevřenou kolnou a výminek postavený na místě původních samostatných chlévů.

Statek Bernard Kultura

Statek Bernard

Statek Bernard v Královském Poříčí leží uprostřed světoznámého lázeňského trojúhelníku, pouhých 10 minut autem od Karlových Varů. Najdete zde mini zookoutek, herničku kostičku pro děti, muzeum řemesel, masážní studio a samozřejmě restauraci a penzion.

Tesařovská kaple Kořenov Památky

Tesařovská kaple Kořenov

Počátkem 20. století se němečtí evangelíci rozhodli postavit vlastní modlitebnu a vybrali pro ni místo na vyvýšenině dnešního Tesařova. Projekt kaple zhotovil berlínský stavitel architekt sakrálních staveb Dr. Otto Bartning.

Hrázděný statek v Dětřichově na Frýdlantsku Památky

Hrázděný statek v Dětřichově na Frýdlantsku

Hrázděný statek v Dětřichově je významná ukázka lidového stavitelství. Na rozdíl od podobných budov, jinak značně rozšířených v celé oblasti, má tento dvorec jak hrázděnou, tak i obvodovou zeď, která jej uzavírá. Statek stojí při silnici směrem na Frýdlant.

Český svět – skanzen v Dolní Řasnici Památky

Český svět – skanzen v Dolní Řasnici

Na pomezí Česka, Polska a Německa se nachází unikát v podobě tisícovek tzv. podstávkových domů. První domy tohoto typu se zde objevily už v 16. století, kdy došlo k syntéze německé a slovanské lidové architektury.

Valdštejnské domky v Liberci Památky

Valdštejnské domky v Liberci

Když Albrecht z Valdštejna získal spolu s frýdlantským panstvím i Liberec, dal v létech 1631–1633 západně od Staroměstského náměstí vybudovat novou čtvrť nazvanou Nové Město. Dodnes se dochovaly tři domy, které jsou považovány za nejstarší měšťanské domy v Liberci.

Další aktuality

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.
Památky

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky