ÚvodAktuality10 tipů na klasické, moderní i neobvyklé kašny a fontány aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů na klasické, moderní i neobvyklé kašny a fontány aneb ve stínu i na výsluní

Poslechněte si audio verzi článku
Zpívající, s vodními tryskami, barokní, moderní, zámecké nebo lázeňské: díky kašnám a fontánám se i krátká procházka po městě promění v umělecký zážitek. Které z nich jsou nejslavnější, které se řadí mezi zajímavé kuriozity a o kterých se píše ve světě?
Na výsluní mezi všemi našimi fontánami se skví legendární Křižíkova fontána na Výstavišti v Holešovicích. Praha ji obdivovala v roce 1891 při Jubilejní zemské výstavě, na stejném místě ale vznikla přesně po sto letech nová Křižíkova fontána. Vždy v letních měsících se tu konají velkolepá představení, která kombinují taneční umění s moderními technologickými efekty a světově unikátními světelnými drony. I když stará fontána samozřejmě vypadala a fungovala úplně jinak, přijďte si na pražské Výstaviště užít fascinující vodní choreografii s hudbou a světly a také zavzpomínat na muže, který tenhle zázrak techniky na sklonku 19. století vymyslel, na geniálního vynálezce Františka Křižíka!

Na výsluní se vyhřívají i další fontánové klenoty – například populární Zpívající fontána u hlavní kolonádyMariánských Lázních anebo rokoková kaskádová fontána se sochami vodních božstev, balustrádou, vázami a alegoriemi čtyř ročních období, která zdobí zámeckou zahradu v Českém Krumlově. A kam zamířit do stínu? Mezi historické skvosty se řadí možná lehce nenápadné barokní olomoucké kašny, jejichž kulisou jsou malebná zákoutí historického jádra města Olomouce. Hudbou a světelnými efekty těší návštěvníky Hodonína zpívající fontána na náměstí před radnicí; jej tvar napodobuje meandr řeky Moravy. Fontánu se světelnou vodní show si užívají také v Lovosicích na Václavském náměstí, mezi moderní vodní díla patří také fontána v Záhřebské ulici v Praze na Vinohradech s fantaskními figurami zvířat anebo fontána v Šabachově parku v Dejvicích, kterou obklopují tři bronzoví koně sochaře Michala Gabriela. Terčem obdivu i kritiky je fontána se dvěma čůrajícími pány od Davida Černého na Malé Straně.



Zajímavě řešený vodní prvek se objevil na Moravském náměstí v Brně: při rekonstrukci parku vznikla v centrální části parku vodní plocha obkroužená 120 metrů dlouhou lavičkou a s proměnlivým charakterem: z klidné vodní hladiny se může proměnit v mlžné trysky, brouzdaliště nebo klasickou fontánu, využití najde i jako zimní kluziště a odehrávají se tu i divadelní nebo hudební představení.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zpívající fontána na Masarykově náměstí v Hodoníně Zážitky

Zpívající fontána na Masarykově náměstí v Hodoníně

Město Hodonín se pyšní neobvyklou zpívající fontánou před místní radnicí. Celá fontána je řízena počítačem, což umožňuje vytvářet zajímavé střikové a vířivé kombinace včetně barevných, světelných efektů a synchronizace s reprodukovanou hudbou.

Soubor kašen v Olomouci Památky

Soubor kašen v Olomouci

V historickém centrum města Olomouc najdete soubor sedmi kašen, šest starších a jednu novodobou na venkovní části olomoucké radnice. Inspirací pro tyto kašeny se staly příběhy antické mytologie.

Vodní fontána v Lovosicích Památky

Vodní fontána v Lovosicích

Vodní fontána s večerním podsvícením zkrášluje Václavské náměstí v Lovosicích.

Kaskádová fontána v zámecké zahradě v Českém Krumlově Památky

Kaskádová fontána v zámecké zahradě v Českém Krumlově

Rokoková kaskádová fontána se nachází v zámecké zahradě v Českém Krumlově. Fontána se sochami vodních božstev, balustrádou, vázami a alegoriemi čtyř ročních období korunuje čelo horní zahrady.

Zpívající fontána v Mariánských lázních Památky

Zpívající fontána v Mariánských lázních

Zpívající fontána byla vybudována v letech 1982 – 1986 při rekonstrukci promenády akademickým architektem Pavlem Mikšíkem. Působivé vodní obrazce jsou tvořeny z deseti střikových systémů, jejichž kombinace řídí počítač.

Zvláštní fontána od Miroslava Beščece na Vinohradech Památky

Zvláštní fontána od Miroslava Beščece na Vinohradech

Fontány na křižovatce ulic Záhřebské a Americké na pražských Vinohradech si určitě všimnete. Na první pohled vás upoutá abstraktními zvířecími sochami, jakoby z jiného světa. Podivuhodnou atmosféru fontány umocňuje fakt, že stojí přímo uprostřed kruhového objezdu.

Křižíkova fontána v Praze Zážitky

Křižíkova fontána v Praze

Křižíkova světelná fontána navržená slavným českým elektrotechnikem Františkem Křižíkem byla poprvé spuštěna 24. května roku 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy a rekonstruována v nové podobě pro Všeobecnou československou výstavu konanou v roce 1991.

Sochy koní v Šabachově parku v Dejvicích Památky

Sochy koní v Šabachově parku v Dejvicích

Naproti budově Husova sboru v Dejvicích, stojí u fontány v Šabachově parku stádo bronzových koní. Jedná se o sochy sochaře Michala Gabriela, které sem byly osazeny v roce 2008.

Sousoší čůrajících pánů Davida Černého u Hergetovy cihelny Památky

Sousoší čůrajících pánů Davida Černého u Hergetovy cihelny

Na Kampě, ve dvoře Hergertovy cihelny je od roku 2004 umístěno dílo nazývané Čůrající postavy. Dva bronzoví muži o výšce 210 cm jsou ovládány elektronickým zařízením, které umožňuje natáčet boky a zvedat penis tak, že proud vody na hladinu jezírka ve tvaru České republiky.

Fontána ve tvaru vějíře na počest hraběnky Žofie Chotkové u Písecké brány Památky

Fontána ve tvaru vějíře na počest hraběnky Žofie Chotkové u Písecké brány

Fontána ve tvaru vějíře Žofie Chotkové, hraběnky a manželky následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este, byla odhalena 17. června 2019 u Písecké brány v Praze. Autorkou díla je akademická sochařka Martina Hozová, spoluautorem Jan Paclík.

Další aktuality

100 tipů na výlet na zámek – pohádková místa i neobjevené skvosty, známá i neznámá místa

Kudy z nudy přináší obsáhlý přehled zámeckých tipů na výlet v Čechách, na Moravě i ve Slezsku, které si zaslouží naši pozornost. Některé zámky nabízejí také speciální prohlídkové okruhy pro děti. Přehledná mapa hradů a zámků vám usnadní výběr cíle. Kromě prohlídky expozic na vás čeká spousta dalších zážitků. Vyberte si tip na výlet po Česku.
10. květen 2025 8:35
Památky

100 tipů, kam se vydat za opevněnými městy v Česku

Cimbuří, podsebití, bastiony, kasematy – součásti středověkých opevnění. Valy, hradby a palisády měly v minulosti obranný charakter. Svou mohutností a neprostupností měly odrazovat případné útočníky. Dnes právě naopak lákají návštěvníky. Objevte díky tipům redakce Kudy z nudy zbytky a pozůstatky historie ve městech.
9. květen 2025 15:01
Památky

Kdo vládne církvi: Papež, kardinál, biskup a ti druzí

Církevní hierarchie může na první pohled působit složitě. Tituly jako papež, biskup, arcibiskup nebo kardinál se často skloňují ve zprávách, ale co přesně znamenají? Jak se volí papež, co je to konkláve, jak dlouho existuje Pražské arcibiskupství, kdy odcházejí arcibiskupové do důchodu a kdo z českých svatých tuto funkci zastával? Na Kudy z nudy si to jednoduše vysvětlíme a přidáme i pár dalších zajímavostí ze světa papežů.
9. květen 2025 0:04
Památky

Kam za vojenskou technikou? Tipy, kde můžete v Česku prozkoumat letadla, tanky, tvrze a opevnění

Zajímá vás vojenská historie a technika? Právě pro vás jsme připravili dnešní tipy, které vás navedou nejen do areálů muzeí. Prohlédnout si můžete i opevnění a tvrze, které se stavěly za I. republiky jako obrana v reakci na rostoucí nacistickou hrozbu i vojenskou techniku z II. světové války.
7. květen 2025 17:48
Památky

Zámky jako ze snů: kde u nás najdete novogotické skvosty?

Líbí se vám naše novogotické zámky? Historizující novogotický sloh se objevil v polovině 18. století v Anglii. Určitě znáte Hlubokou nad Vltavou nebo Hrádek u Nechanic, ale ukážeme vám i sídla téměř neznámá a pak ta zapomenutá, která na své objevitele teprve čekají.
6. květen 2025 20:21
Památky

Viadukty, mosty a železniční skvosty Česka, které vás nadchnou

Železniční mosty nejsou jen kusy betonu, kamene nebo oceli. Jsou také svědky doby a technickými divy. Ať už stojíte pod majestátními oblouky Žampachu, projíždíte vlakem po Schwarzenberském viaduktu přes Orlík nebo obdivujete industriální krásu Negrelliho viaduktu v Praze, vždycky si s sebou odnesete něco víc než jen fotky. Vydejte se s Kudy z nudy na výlet, ať už pěšky, vlakem nebo na kole, a poznejte, jak úžasná může být obyčejná cesta přes most.
6. květen 2025 7:44
Památky

10 tipů kde najdete nejhezčí dřevěné kostely a zvonice aneb ve stínu i na výsluní

Při pohledu na malebné dřevěné kostelíky, kapličky a zvonice možná budete mít pocit, že jsou svědky starých časů a umění prostých horalů. Není to tak docela pravda, stovky let přečkaly jen některé z nich. Řadu dřevěných památek zničily požáry, a proto si o to víc považujme těch, které se dochovaly. Vydejte se s Kudy z nudy k prastarým dřevěným kostelíkům, zvonicím a mostům aneb do stínu i na výsluní!
4. květen 2025 9:47
Památky

Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Letos si připomínáme 80 let od konce druhé světové války. Osm dekád, které uplynuly od těch osudových dnů května 1945, kdy zbraně konečně utichly a Evropu pohltilo ticho po hrůzách největšího konfliktu v historii lidstva. Druhá světová válka si během šesti let vyžádala přes 70 milionů obětí, převrátila Evropu naruby a natrvalo přepsala mapu světa. A i když skončila, stále je s námi v památkách a v příbězích. Projděte se dějinami a místy druhé světové války s Kudy z nudy!
2. květen 2025 13:57
Památky