ÚvodAktuality10 tipů, kam se u nás vydat za písečnými dunami
Příroda

10 tipů, kam se u nás vydat za písečnými dunami

Toužíte spatřit pravé písečné duny? Nemusíte až na Saharu, několik minipouští máme i u nás! Možná vás to překvapí, ale s písečnými pouštěmi se můžete setkat i na několika místech České republiky. Naše pouště a polopouště nejsou sice žádná rozsáhlá území s obrovskými dunami, ale pokud se je vydáte poznávat, budete určitě nadšeni tím, jaká pestrost se pod pojmem poušť vlastně skrývá. Pojďte s námi objevovat ty nejzajímavějších z "českých pouští".
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Národní přírodní památka Váté písky u Bzence – moravská Sahara Příroda

Národní přírodní památka Váté písky u Bzence – moravská Sahara

Váté písky jsou jedinečným biotopem, který se rozkládá mezi železničními stanicemi Rohatec a Bzenec-Přívoz. Často se mu přezdívá moravská Sahara. Nachází se pouze podél železniční trati v délce 5,5 km a jeho nejširší část měří kolem 60 m.

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara Příroda

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara

Přírodní rezervace Písečný přesyp u Vlkova leží při severozápadním okraji CHKO Třeboňsko asi 4 km jihovýchodně od Veselí nad Lužnicí a 1 km severozápadně od Vlkova. Přesyp je jednou z mála ukázek vátých písků v jižních Čechách.

Přírodní památka Slepičí vršek – písečný přesyp u Lužnice Příroda

Přírodní památka Slepičí vršek – písečný přesyp u Lužnice

Pískový přesyp asi půl km severně od obce Lužnice. Přesyp má dosud poměrně dobře zachovalý charakteristický původní tvar, který je nápadný převýšením 3-4 m nad okolní krajinou. Je domovem vzácných pískomilných květin a zvířat.

Duny u Sváravy Příroda

Duny u Sváravy

Přírodní rezervace Duny u Sváravy se nachází asi 1 km severozápadně od obce Labské Chrčice, na hranici Pardubického a Středočeského kraje. Jedná se o jeden z nejdokonaleji zachovaných přesypů v Polabí, který vznikl během pozdního glaciálu vyvátím materiálu z říčních sedimentů.

Přesyp u Malolánského Příroda

Přesyp u Malolánského

Přírodní památka Přesyp u Malolánského se nachází východně od Pardubic, mezi obcemi Zminný, Veská a Malolánsko. Přírodní památka byla vyhlášena v roce 1982 a chrání písečný přesyp s pískomilnou vegetací.

Písčina u Tuhaně – domov vzácných ploštic Příroda

Písčina u Tuhaně – domov vzácných ploštic

Přírodní památka Písčina u Tuhaně se nachází asi 3 km severně od města Neratovice v okrese Mělník. Je domovem pískomilných druhů rostlin a živočichů, přičemž hojně tady roste i ohrožený bělolist rolní a smělek sivý. Místo je rájem entomologů, kteří sem míří hlavně za vzácnými druhy ploštic.

Písečný přesyp u Osečka – lokalita pískomilných hub Příroda

Písečný přesyp u Osečka – lokalita pískomilných hub

Písečný přesyp u Osečka, cca 3 km od Poděbrad, je přírodní památka s písečnou dunou, která je zároveň lokalitou více než 80 druhů vzácných hub. Tento písečný přesyp vznikl v pozdním glaciálu, dnes ho hojně pokrývají borovice, mechorosty, lišejníky, a je domovem pískomilného hmyzu.

Semínský přesyp u Přelouče – zbytek duny na náměstí Příroda

Semínský přesyp u Přelouče – zbytek duny na náměstí

Národní přírodní památku Semínský přesyp nedaleko Přelouče tvoří dvě oddělené plochy, a to zbytkový písečný přesyp na návsi obce a druhý severně od bývalého pivovaru. Obě části jsou od sebe vzdáleny vzdušnou čarou okolo 100 metrů. Chráněné území zde bylo vyhlášeno v roce 1980 o rozloze 0,55 ha.

Přesypy u Rokytna – nejrozsáhlejší česká poušť Příroda

Přesypy u Rokytna – nejrozsáhlejší česká poušť

Chráněné území písečné přesypy u Rokytna najdete po pravé straně silnice z Rokytna do Býště. Jedná se o lokalitu přírodních útvarů prorostlých borovým lesem sestávající ze 14 vln různých tvarů a velikostí. Přesypy u Rokytna jsou v Česku nejrozsáhlejší – zabírají rozlohu zhruba 7 hektarů.

Písečný přesyp u Píst – domov polabských mravkolvů Příroda

Písečný přesyp u Píst – domov polabských mravkolvů

Přírodní památka je jedním z posledních písečných přesypů ve středním Polabí. Unikátní a dodnes pohyblivá duna pochází už z období čtvrtohor a je domovem ohrožených druhů rostlin a živočichů, kteří žijí v prostředí vátých písků. Raritou jsou zde mravkolvi, hmyz, který chytá své oběti do pasti.

Veselské pískovny – koupání jako u moře Letní sporty

Veselské pískovny – koupání jako u moře

V chráněné krajinné oblasti Třeboňsko se rozprostírá 240 ha Veselských pískoven, které leží mezi Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov. Pět oddělených jezer vzniklo po těžbě štěrkopísku v letech 1952 až 1986.

Vesecký kopec – vrchol písečné duny Příroda

Vesecký kopec – vrchol písečné duny

Vlastně se jedná o vrchol na písečné duně, která stojí kousek od vesnice Veská v okrese Pardubice. Tento pískový přesyp dosahuje až 20 metrů výšky a je nejvyšší v Čechách. Jeho původ je ve vátých píscích z období mladšího pleistocénu, dnes je zalesněn borovými a dubovými lesy.

Další aktuality

Znáte národní parky České republiky? Objevte krásy české přírody a chráněných území

Národní parky jsou skvosty české přírody, které si zaslouží nejvyšší ochranu spojenou s péčí odborníků a respekt milovníků přírody. Na území České republiky máme zatím čtyři parky, v budoucnu by měl vzniknout další na území Křivoklátska. Při respektování pravidel pohybu ve zvláště chráněných územích se zde nabízí řada pro přírodu šetrných aktivit. Zákon o ochraně přírody a krajiny vymezuje v národních parcích čtyři zóny: přírodní (bezzásahová, kam turisté nemají přístup), přírodě blízké (zásahy v omezené míře), soustředěné péče (zlepšování stavu ekosystémů narušených člověkem) a kulturní krajiny (obce v NP a jejich okolí). A jaké parky vlastně v ČR máme? Jejich přehled vám přináší Kudy z nudy.
10. květen 2025 11:16
Příroda

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
9. květen 2025 15:07
Příroda

Ledoví muži a uplakaná Žofie: květen má své démony

Znáte zmrzlé muže? Pokud máte zahradu, tak zcela jistě. Pankrác, Servác a Bonifác jsou tři zmrzlí muži, kteří každý květen s ledovým klidem pohřbívají naděje zahrádkářů, sadařů, vinařů i ovocnářů. A než se vzpamatujete, dorazí uplakaná Žofie. Kdo jsou tihle ledoví frajeři, odkud se vzali a co dělat, aby nám po nich nezůstaly jen oči pro pláč? Vypravte se s Kudy z nudy po stopách tří nejproklínanějších svatých!
8. květen 2025 14:24
Příroda

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejkrásnější květinové ráje Česka, kde všechno kvete od jara do zimy

Čtrnáct krajů, stovky kilometrů a tisíce květů. Česká krajina rozkvétá v celé své kráse – od prvních sněženek přes opulentní rododendrony a letní horské louky až po podzimní vřesoviště. Připravte se na cestu, která probudí všechny smysly: uvidíte zahrady, kde historie tančí s přírodou, ucítíte vůni růží, šeříků i divokých luk, a objevíte místa, kde se čas zpomalí. Vydejte se s Kudy z nudy za květinami, které tvoří krajinu tak krásnou, že se vám nebude chtít vracet domů.
8. květen 2025 10:08
Příroda

Znáte strom, který si zaslouží pozornost a péči? Přihlaste jej do ankety Strom roku 2025!

Již po čtyřiadvacáté se bude rozhodovat o tom, které stromy budou bojovat o titul Strom roku 2025. Už jen do 18. května mohou lidé přihlásit svůj oblíbený strom do prestižní ankety Strom roku, kterou pořádá Nadace Partnerství. Pokud znáte strom, který si zaslouží pozornost, či potřebuje péči, podělte se o jeho příběh a nominujte ho do letošního ročníku ankety. Sběr nominací začal 1. 4. a bude pokračovat do 18. 5. 2025. Vyhlášení nominované dvanáctky proběhne během měsíce června. Podat návrh může kdokoliv – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Finalisté pak budou soutěžit o titul Strom roku 2025 v online hlasování od 21. července do 5. října 2025. Nejpopulárnější strom navíc postoupí do celoevropského kola.
8. květen 2025 8:53
Příroda

Tipy na místa, kde objevíte poslední kousky naší divoké přírody

Kam se v Česku vydat do odlehlé divočiny? Tuto otázku si budou klást zejména ti, kteří hledají při pobytu v přírodě klid, ticho a nechtějí se „mačkat“ v davu turistů na exponovaných místech v národních parcích. Kudy z nudy vám poradí, kde budete mít lesy, louky a řeky téměř sami pro sebe. Ovšem v odlehlých krajinách nečekejte občerstvovací stanice ani jiné vymoženosti civilizace. Tyto tipy ocení především ti, kdo si libují v „zapadlých koutech“ naší vlasti, které ještě čekají na své objevení.
7. květen 2025 17:28
Příroda

Jediná v Česku: do unikátní databáze vysazených stromů může přispět každý

Iniciativa Sázíme budoucnost rozvíjí už od roku 2019 unikátní databázi stromů vysazených do české krajiny a měst. Za posledních šest let přibylo v České republice téměř 4,8 milionu stromů. Za loňský rok jich do databáze iniciativy lidé zaregistrovali 437 tisíc. Díky zapojení více než 130 tisíc dobrovolníků se podařilo ozelenit 10 618 lokalit. Nový strom může na web sazimebudoucnost.cz registrovat každý. Přispěje tak k rozšíření cenné databáze a aktivně podpoří udržitelnou budoucnost.
5. květen 2025 13:10
Příroda

Jarní bylinky, mocná síla přírody a procházky v zahradách – bylinkových, klášterních i kuchyňských

Místa plná vůní, inspirace, barev a rostlin – takové jsou bylinkové, klášterní, kuchyňské a jiné tematické zahrady, kde se hospodaří v souladu s přírodou. Těmi nejhezčími vás provedeme společně s portálem Kudy z nudy.
3. květen 2025 11:40
Příroda