Zámek v Bílé Vodě slouží již od 50. let jako psychiatrická nemocnice, která je pojmenovaná po jedné z majitelek Mariannou Oranžskou, která mu vtiskla podobu.
Zámek získal v rámci svého dědictví získal Jakub Arnošt, hrabě z Lichtenštejn-Kastelkornu, jako nedostavěné rytířské sídlo. Postupem času měnil jednotlivé majitele. Jeho nynější podobu, tedy mimo zásahy reálného socialismu, mu přestavbou vtiskla
Marianna Oranžská, které po rozvodu se svým chotěm, synem pruského císaře, koupila panství
Bílá Voda, aby mohla dojíždět za svými dětmi do nedalekého Kamience Zabkowickeho, jelikož měla zákaz pobytu na území Pruska delší jak 24 hodin.
Z dalších majitelů za zmínku stojí Max Weiss (obchodník s realitami s Vratislavi) a jeho žena, kteří zámek koupili v obavě před nastupujícím nacismem v Německu. Nakonec po záboru příhraničí byli donuceni za nevýhodných podmínek panství prodat a posléze v Praze spáchali sebevraždu. Jejich dceři, která v té době emigrovala do Palestiny, český stát podvakrát tyto majetky nevydal.
Po válce zde byly na přechodnou dobu ubytovány řecké děti a od roku 1954 je zde
Psychiatrická léčebna. V areálu je, zachovám segment z rozsáhlého
zámeckého parku.
Poznejte pohnutou historii zámku Bílá Voda, jeho proměny majitelů a účelové změny, včetně současného využití jako psychiatrické léčebny.
Zámek Bílá Voda slouží od 50. let 20. století jako psychiatrická nemocnice.
Marianna Oranžská byla jedna z majitelek zámku, která mu vtiskla podobu a pojmenovala zdejší psychiatrickou nemocnici.
Zámek postupem času měnil majitele, mezi nimiž byli Jakub Arnošt, hrabě z Lichtenštejn-Kastelkornu, Max Weiss a jeho žena, a další.
Max Weiss a jeho žena, kteří zámek koupili před nastupujícím nacismem, byli donuceni panství za nevýhodných podmínek prodat a posléze v Praze spáchali sebevraždu.
Zámek má dlouhou historii měnících se majitelů a účelů, a navíc je pojmenován po historicky významné osobnosti Marianně Oranžské.
V areálu zámku je zachován segment z rozsáhlého zámeckého parku.