Přírodní památka Lom Jasenice se nachází u obce Lešná ve Zlínském kraji. V lomu se těžil vápenec a vápno se zde také pálilo, proto je lokalita místními označována jako "Vápenka".
Lom je hluboký až 15 m. Vápanec se zde těžil v letech 1941 – 1979. Těžba v lomu probíhala až do ukončení téměř bez mechanizace. Po navrtání horniny pneumatickou vrtačkou byl kámen odstřelen, rozbíjen na menší kusy pneumatickým kladivem a ručně nakládán na vozíky. Po skončení těžby byl lom zatopen spodní vodou.
Lokalita se nachází na tektonickém styku dvou geologických jednotek, slezské a ždánicko-podslezské. Odkryté vápence druhohorního stáří jsou vápence tzv. štramberského typu, které lze dále nalézt na lokalitách okolo města Štramberk. Ve vápenci dodnes zůstaly zachovány pozůstatky organismů, kteří žili převážně v druhohorním moři. Dnes je možné pozorovat tyto druhy fosilní fauny bezobratlých ve formě
zkamenělin, především se zde vyskytují amoniti, břichonožci, mlži, ramenonožci, koráli, vápnité houby, mechovky, j ežovky, aptychy.
Zdroj kvalitní a čisté vody v lomu je důležitý pro
řadu vodních organismů. K nejvýznamnějším mikroorganismům patří perloočka srpovec Pleuroxus striatoides s jediným známým výskytem na Moravě. Dále se zde vyskytuje perloočka Rhynchotaloma rostrata, perloočka lukovka jezerní, buchanka zimní, nezmaři aj. Z chráněných druhů brouků se zde vykytuje
zlatohlávek tmavý.
Zatopený lom je oplocený, a proto je zde menší riziko znečištění a zvyšuje se ochrana lokálních ekosystémů. Mezi kriticky ohrožené a chráněné druhy živočichů a rostlin patří
rak říční (v zakrslé formě),
škeble rybničná a
orchidej kruštík bahenní. Z rostlinné vegetace okolí zatopeného lomu lemují dřeviny krušina olšová, ptačí zob obecný, svída krvavá, trnka obecná a javor babyka. Uměle zde byla vysazena nepůvodní borovice černá.
Poznejte historii těžby a jedinečné fosilie v přírodní památce Jasenice. Objevte místní flóru a chráněné druhy živočichů.
Jasenice je přírodní památka v kde byl do roku 1979 těžen vápenec a vápno. Populárně ji místní nidkážou jako 'Vápenka'.
Lom je hluboký až 15 metrů.
V Jasenici lze pozorovat amonity, břichonožce, mlže, ramenonožce, korály, mechovky a další fosilní bezobratlé v podobě zkamenělin.
V lokalitě se nachází rak říční, zlatohlávek tmavý a škeble rybničná.
Po skončení těžby byl lom zatopen spodní vodou a oplocený, což přispívá k ochraně místních ekosystémů.
V okolí zatopeného lomu rostou krušina olšová, ptačí zob obecný, svída krvavá, a javor babyka. Uměle zde byla vysazena nepůvodní borovice černá.