Naučná stezka Tok měří téměř osm kilometrů a seznamuje zájemce z řad pěších turistů s nehostinnými životními podmínkami na svahu nejvyššího středočeského vrchu Tok (865 m n. m).
Naučná stezka Tok (865 m n. m.) vede přes tento
nejvyšší středočeský vrchol, kolem dopadové oblasti a seznamuje s těžkými podmínkami, se kterými si zde museli poradit místní rostliny a živočichové. Na trase je
10 zastavení. Návštěvníci se například dozví, jak se nevlídnému prostředí přizpůsobila
masožravá rosnatka, zjistí, že na některých místech se zachovaly přirozené
podmáčené smrčiny, uvidí, jak se na zdejší krajině podepsal
mráz a možná budou překvapeni tím, jak jsou pro vřes
důležité houby.
Stezku tvoří jeden klasický velký informační panel a devět malých kovových desek, které jsou v
Brdech již tradičně umístěny na
solitérních kamenech. Ty přispívají k zachování kouzla zdejší nezastavěné krajiny. Texty na panelu a deskách jsou doplněny
QR kódy, pod kterými se skrývají rozšiřující informace ke každému tématu. Jednotlivá zastavení stezky je možné procházet v
libovolném pořadí, návštěvníci si mohou sami vybrat, kde na stezku nastoupí a kolik zastavení si prohlédnou.
Naučná stezka Tok je osmikilometrová trasa pro pěší turisty, která vede přes nejvyšší vrchol Středních Čech, vrch Tok (865 m n. m.).
Stezka představuje nehostinné životní podmínky, s kterými se musí potýkat místní rostliny a živočichové v důsledku extrémních klimatických podmínek na svahu vrchu.
Na stezce se nachází deset zastavení, kde se návštěvníci mohou dozvědět o adaptacích místních rostlin a živočichů na drsné podmínky, například o adaptaci masožravé rosnatky nebo o významu hub pro vřes.
Stezka využívá jeden hlavní velký informační panel a devět menších kovových desek, které jsou umístěny na solitérních kamenech.
K dalším informacím mohou návštěvníci přistupovat skrze QR kódy, které jsou umístěny na informačních deskách a odkazují na rozšiřující informace k danému tématu.
Návštěvníci mohou stezku procházet v libovolném pořadí a sami si vybírají, kde na stezku nastoupí a kolik a která zastavení si prohlédnou.
K zachování kouzla přispívají solitérní kamenné desky, na kterých jsou umístěny informační tabulky, a které jsou v Brdech tradičně používány.
Na stezce se mimo jiné nachází masožravá rosnatka a přirozené podmáčené smrčiny, které jsou přizpůsobené místním podmínkám.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.