Hornické muzeum ve Zbůchu bylo zpřístupněno veřejnosti 28.9.2019 u příležitosti oslav Dne horníků. Vzniklo díky inciativě spolku bývalých tamních horníků. V Plzeňském regionu tak vznikla ojedinělá expozice historie dobývání černého uhlí.
Základem expozice je
chronologicky zpracovaná připomínka na havířskou práci v celé rozsáhlé plzeňské uhelné pánvi, spravované po dlouhá desetiletí Západočeskými uhelnými doly, založenými v roce 1946. K vidění je reprezentativní přehled dolů v Plzeňské pánvi a ukázky z jejich života.
Exponáty doplňuje promítání
dokumentárních filmů a videí poukazujících na slavné časy těžby.
Práci na šachtách připomínají
různé nástroje a nářadí jako třeba sbíječky, šramačky, vrtné korunky, pily a mnoho dalších. Ke zhlédnutí je řada roznětných zařízení střelmistrů, zařízení důlních měřičů a záchranářů. Pozornost si zaslouží vystavené
ochranné prvky jako třeba různé druhy přileb, dýchací přístroje, přístroje k rychlé analýze důlních plynů – interferometry, sada různých druhů důlních lamp či kahanů.
Najdete tu
staré písemné dokumenty, fotografie, mezi jinými i vzácný rukopis Horního zákona. Raritou jsou opracované předměty ze švartny – švartna nebo také plackové, svíčkové čili kanelové uhlí.
Expozici doplňují dárkové předměty, uniformy a celá řada dalších
předmětů připomínajících život na šachtách.
Od roku 2021 se muzeum rozšířilo o
venkovní expozici, kde vstoupíte do hornické štoly –
věrné kopie uhelného podzemí a pracoviště horníků. Venkovní expozici doplňuje maketa těžní věže.
A pokud bude mít návštěvník zájem, může uctít památku u
pomníku stojícího proti bývalému hlavnímu vstupu na šachtu ve Zbůchu vystavěného spolkem všem, kteří zahynuli při dobývání černého uhlí na Plzeňsku a Radnicku. Návštěvu hornické minulosti může návštěvník ukončit i uctěním památky obětí hornického neštěstí, které se stalo 28.8.1918 na dole v Týnci, kdy při něm zahynulo 13 horníků. Pomník byl před více jak sto lety vystavěn na hřbitově v Chotěšově. Byl vyhlášen za kulturní památku a v roce 2018, ke stému výročí tragédie, byl členy hornického spolku zrestaurován do původní podoby.
Hornické muzeum ve Zbůchu se stalo součástí industriálních cílů Plzeňského kraje. Buďte u nás vítáni s pozdravem horníků Zdař bůh.
Hornické muzeum ve Zbůchu nabízí úchvatnou expozici s historií dobývání černého uhlí v Plzeňském kraji, venkovní expozice a pomníky.
Muzeum bylo otevřeno 28.9.2019.
Muzeum má za cíl připomenout a uchovat historii dobývání černého uhlí v Plzeňském kraji.
Návštěvníci mohou vidět exponáty, dokumentární filmy, nástroje, staré dokumenty a fotky, staré písemné dokumenty včetně Horního zákona, zařízení horníků, ochranné prvky a další.
Expozici doplňuje promítání dokumentárních filmů a videí o těžbě černého uhlí.
V roce 2021 byla přidána venkovní expozice s věrnou kopií hornického podzemí a pracoviště.
Pomocí pomníku proti bývalému hlavnímu vstupu na šachtu ve Zbůchu, který byl postaven na památku horníků, kteří zahynuli při dobývání uhlí.
Mezi vystavenými předměty jsou sbíječky, šramačky, vrtné korunky, pily, interferometry a různé typy důlních lamp.
Švartna je forma uhlí, která je také známá jako plackové, svíčkové či kanelové uhlí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.