Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Barokní zámek Týnec u Klatov
Památky

Barokní zámek Týnec u Klatov

Zámek Týnec u Klatov je vrcholně barokní stavba, patří k nejvýznamnějším českým i evropským zámeckým stavbám své doby. Od roku 2000 je majitelem zámku pan Jan Pelánek, sběratel umění, který zámek postupně rekonstruuje. Poprvé se otevřel na Velikonoce 2024.
Jihozápadně od Klatov se nachází obec Týnec s monumentálním zámkem, který se tyčí těsně pod vrcholem návrší. Zámecká stavba je významnou dominantou širokého okolí. Svou koncepcí náleží k nejvýznamnějším českým i evropským zámeckým stavbám své doby.
 

Historie zámku Týnec

Mohutný barokní zámek založil hrabě Maxmilián Norbert Krakovský z Kolowrat. Plán stavby vznikl kolem už roku 1700 podle návrhů barokního architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho. V té době byl také založen přilehlý francouzský park, později upravený na anglický. Architektura této stavby je pozoruhodně promyšlená a patří nepochybně k vrcholu barokního období.

Zámek se skládá ze tří poschodí a dosahuje délky až 60 metrů. Nad přízemím je vloženo polopatro, které bylo určeno především pro ubytování služebnictva. V budově je několik desítek místností a k těm nejzajímavějším patří zejména Velký sál, který nabízí široký výhled do okolí a areálu přilehlé zahrady. Půdorys sálu vyniká tím, že zachovává tradici barokních prostorů a můžeme ho rozdělit na dvě křídla. To západní křídlo však nebylo nikdy dokončeno. Naopak východní křídlo je zdobeno nástěnnými malbami, za jejichž autora je považován František Lemarie. Na malbách jsou zachyceny dvory týneckého panství a pohledy na zaniklé tvrze.

Za svou existenci vystřídal zámek hned několik majitelů a sloužil k různým účelům. V roce 1927 proběhlo dokončení západního křídla panem Jaroslav Polívka. Poté byl objekt využíván jako luxusní hotel, ale záhy na to zkrachoval. V roce 1937 získal zámek Spolek pro péči o sirotky v Praze. Od roku 1951 byl majetkem Pražské evangelické církve metodistické, která zde zřídila útulek pro tělesně postižené děti. Poté přešel do rukou státu. Dlouhá léta byl sídlem Československé lidové armády. V roce 2000 zámek koupil sběratel umění Jan Pelánek, který zahájil jeho postupnou rekonstrukci. V roce 2023 se zámek rozsvítil novou fasádou, nově zámek pro návštěvníky otevřel na jaře 2024.

Jedinečné prostředí barokního zámku nabízí zajímavé prostory pro výstavy – rozlehlé sály i menší „kabinety“, široké chodby a vzdušná schodiště. Propojení barokní architektury se sbírkami klasického i moderního českého umění je jedna z výrazných charakteristik projektu Zámek Týnec, n.k.p.

V květnu 2014 byl zámek přidán na seznam národních kulturních památek České republiky.