Úvod > Aktuality > Den slunovratu a svatojánské oslavy: Tipy z celého Česka

Den slunovratu a svatojánské oslavy: Tipy z celého Česka

Vydáno 12. června 2019 Životní styl
Kdo by rád znal svou budoucnost stran zdraví, lásky či vztahů, pro toho neexistuje lepší čas než letní slunovrat nebo svatojánské oslavy, vítající teplé úrodné období s delšími dny a kratšími nocemi. Některé z oslav se budou konat již tento víkend (15. a 16. června), další z nich pak v průběhu příštího týdne (21. - 23. června) anebo až první červencový víkend. Kde se slaví a co zajímavého na svatojánských slavnostech zažijete vám prozradí portál Kudy z nudy.
Jak den slunovratu 21. červen, nejdelší a nejjasnější den v roce, tak svatojánské oslavy 24. června, na den sv. Jana Křtitele, provázely řady rituálů.

V nich často hrála důležitou roli svatojánská kytice či věneček z devatera kvítí, nejčastěji prohazované dveřmi, pokládané pod polštář anebo podávané oknem. Co do takové kytice patřilo? Odpověď najdete třeba v některém ze skanzenů, kde se oslavy Slunovratu často konají. Jedním z prvních míst bude v sobotu 15. června pravěká osada Křivolík u České Třebové.
 

Slunovrat v Křivolíku anebo v britském stylu

KřivolíkTradičními oslavami letního Slunovratu opět ožije pravěká osada Křivolík u České Třebové, a to už v sobotu 15. června! Všichni malí i velcí návštěvníci se mohou těšit například na komentované prohlídky osadou, během kterých si prohlédnou rekonstrukce staveb z různých období pravěku. Děti také čeká řada zážitkových tvořivých dílen, jako pečení obilných placek nebo lukostřelba a dospělé jistě zaujmou ukázky dávných řemesel.

Jízdu slunovratu 2019 připravilo pro milovníky veteránů Britské velvyslanectví v Praze. Slavnost se bude 15. června konat v Dolních Břežanech u Prahy a můžete se těšit na nefalšovaný britský piknik se specialitami k jídlu i pití, hudbu, tanec, divadelní představení a zábavný doprovodný program pro děti po celý den. Akce se koná společně s jízdou do vrchu Zbraslav-Dolní Břežany vypsanou pro historické automobily, motocykly a automobily Morgan.
 

Slunovrat jako za starých časů...

ZeměrájTradičně, postaru s tajemnými lidovými zvyky, cimbálem a poezií, oslavíte Svatojánský večer ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Oslavy v areálu Valašské dědiny začínají v pátek 21. června od 21:00 hodin.

Prožít den s obyvateli reálné raně středověké vesnice a oslavit s nimi Slunovrat lze také v zážitkové areálu Zeměráj, a to v sobotu 22. června. Můžete si uplést věnec, zaskákat přes vatru, zatančit si v rytmu bubnů, podrbat zdejší kozy nebo si zahrát některou z rozverných her. Kromě toho si samozřejmě užijete stovku dalších atrakcí Zeměráje.

KouřimSlavnosti věnované odkazu našich předků ve formě Slunovratového bubnování se odehrají u menhirů v Kutné Hoře, a to 22. června. K dispozici budou šamanské bubny na půjčení i zakoupení, večer bude u nasvícených menhirů ohňová show.

Svatojánská noc se 22. června také chystá ve skanzenu v Kouřimi. Jak prožívali období letního slunovratu naši předkové? Proč se pálil svatojánský oheň? Co dívkám prozradil pelyňkový věnec? Vše se dozvíte, věnec si uvijete a namícháte nápoj lásky! Program se zde koná od 19:00 do 23:00 hodin.
Večerní prohlídky zámku Zákupy - Sen noci svatojánské

Večerní prohlídky zámku Zákupy - Sen noci svatojánské

Další ročník oživených nočních prohlídek.

Svatojánská noc ve skanzenu v Kouřimi

Svatojánská noc ve skanzenu v Kouřimi

Večer pro romantické duše s koncertem v krásném prostředí skanzenu. Jak prožívali období letního slunovratu naši předkové? Proč se pálil svatojánský oheň? Co dívkám prozradil pelyňkový věnec? Vše se dozvíte, věnec si uvijete, nápoj lásky si namícháte.

Svatojánský večer v Rožnově pod Radhoštěm

Svatojánský večer v Rožnově pod Radhoštěm

Oslava slunovratu, noc plná magie, milostných rituálů a ohňů na vás čeká ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm 21. června.

Noc na Grabštejně nabitá renesancí

Noc na Grabštejně nabitá renesancí

Na Grabštejn na speciální noční dětské prohlídky!

Svatojánské kvítí - květinová výstava na státním zámku Rájec nad Svitavou

Svatojánské kvítí - květinová výstava na státním zámku Rájec nad Svitavou

Květinová výstava na státním zámku Rájec nad Svitavou.

Hukvaldská Svatojánská noc

Hukvaldská Svatojánská noc

Magická noc na hradě Hukvaldy. Kdy? 21. června.

Svatojánská noc na hradě Hukvaldy

Svatojánská noc na hradě Hukvaldy

Mystická noc v doprovodu svatojánské vatry, šermířských soubojů a ohňové show.

Svatojánská noc s Kozlem

Svatojánská noc s Kozlem

Netradiční svatojánská noc v pivovaru Velké Popovice se prvně uskuteční 22. června od 17 hodin. V pivovarském parku bude plát několik ohníčků, na kterých se budou opékat buřty. Večerní atmosféru zpestří netradiční prohlídky pivovaru, pouze za svitu baterek, s rozšířenou degustací piva.

Svatojánská noc v Krásném Poli (2)

Svatojánská noc v Krásném Poli

Připomenutí tradic svatojánské noci a vítání letního slunovratu. Pro lesní bytosti jsou nachystané soutěže a hry. Nebude chybět hledání hledání pokladu, svatojánská stezka, kouzelné dobroty nebo ohňová show.

Svatojánský bál princezen a rytířů na zámeckém nádvoří

Svatojánský bál princezen a rytířů na zámeckém nádvoří

Na vědomost se dává, že se již poosmé otevře brána zámku všem princeznám i rytířům. V neděli 16. června od 15 do 17 hodin se koná slavný Svatojánský bál na nádvoří Chvalského zámku.

Svatojánský jarmark v Ronově nad Doubravou (1)

Svatojánský jarmark v Ronově nad Doubravou

V sobotu 22. června se v Ronově nad Doubravou koná tradiční Svatojánský jarmark. Kromě bohatého stánkového prodeje, který začíná ve 13 hodin, bude jarmark doprovázet bohatý program.

Slavnosti Slunovratu v Zeměráji

Slavnosti Slunovratu v Zeměráji

Oslavy příchodu letního slunovratu patřily v minulosti k nejvýznamnějším svátkům, byly oslavou nejdelšího dne v roce a nastupujícího léta.

Slunovrat v Dolní Lukavici

Slunovrat v Dolní Lukavici

Srdečně zveme na další ročník Letního Slunovratu, který se letos ponese v duchu Artušovské legendy. Vystoupí kapela GINEVRA se stylovou hudbou, taneční vystoupení MAGIC GIRLS se scénickým tancem Příběh živlů, uvidíte ukázku zbroje a šerm. Stanoviště pro děti, jízda na poníkovi.

Slunovratové bubnování u menhirů

Slunovratové bubnování u menhirů

Jako každoročně bude i letos Slunovratové bubnování u menhirů v Kutné Hoře. K dispozici budou šamanské bubny na půjčení i zakoupení, večer bude u nasvícených menhirů ohňová show. Občerstvení na místě, možnost přespání ve společném stanu, ve stanech vlastních nebo pod širákem.

Vildštejnský slunovrat

Vildštejnský slunovrat

Pojďte si užít 1.ročník Vildštejnského slunovratu, který se bude konat 21.6.2019 na hradě Vildštejn ve Skalné.