Poběžovice

V malebném městě na úpatí Českého lesa dlouhá staletí žili pospolu Němci, Češi a Židé; pestrá minulost se dnes zrcadlí v přehlídce historických památek. Najdete tu raně barokní zámek, pozdně gotický kostel a židovský hřbitov, v okolí pak láká zřícenina středověkého hradu a areál kláštera v Pivoni.

Poběžovický zámek se probouzí do původní krásy

Poběžovický zámek dobře znal například Bedřich Smetana, který tu tři roky působil jako učitel hudby tří dcer Leopolda Thun-Hohensteina. Po druhé světové válce zámek krátce využívala pohraniční stráž, později však zpustnul a v osmdesátých letech bylo dokonce rozhodnuto o jeho demolici. Zachránil se doslova na poslední chvíli a nyní znovu získává důstojnou podobu šlechtického sídla. Můžete si prohlédnout několik opravených interiérů s freskami, hradní a zámeckou kapli, věž či renesanční sál.
 

Japonská hraběnka Mitsuko

Do Poběžovic často míří japonští turisté, aby si připomněli pobyt hraběnky Mitsuko (1874–1941), japonské manželky majitele panství Jindřicha Coudenhove-Kalergi. Mitsuko Aoyama, dcera tokijského obchodníka se starožitnostmi, prý byla první Japonkou, která opustila rodnou zemi a usadila se v Evropě. Zatímco ona musela přestoupit na křesťanství, její muž se kvůli sňatku musel vzdát diplomatické kariéry. Této dámě je věnována jedna z expozic na nedalekém zámku v Horšovském Týně.
 

Toulky za tajemstvím Českého lesa

Opuštěná a tajemná krajina Českého lesa slibuje nečekaná překvapení; na návrší za Poběžovicemi se nachází židovský hřbitov a zřícenina gotického kostela sv. Mikuláše, o pár kilometrů dál objevíte torzo bývalého augustiánského kláštera v Pivoni. Ještě dál, v rozlehlých lesích, se nachází zřícenina hradu Starý Herštejn. Jeho historie byla bouřlivá, ale krátká: coby sídlo loupeživého pána Zdeňka Dobrohosta z Ronšperka (ale zároveň zakladatele hradu v Poběžovicích) byl již roku 1510 dobyt a rozbořen.

Turistická informační centra


Inspirace na výlety z oblasti Český les – Chodsko


Poutní trasy: z Poběžovic do Hostouně ke Svatojakubské cestě

Vzít si pár dní volna a vydat se na cestu, jen tak s batohem a sám se sebou. To je sen mnoha lidí, kteří se vydají třeba po Svatojakubské poutní stezce na španělské pobřeží do Santiaga de Compostela. S Kudy z nudy se tentokrát podíváme do Plzeňského kraje, do míst, kudy prochází jedna ze svatojakubských tras.
z Poběžovic do Hostouně, Cesty pro zdraví

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Český les připomíná starou Šumavu – takovou, jakou už nezažijete. Šumavu, jak vypadala kdysi, po pádu železné opony, a místy takovou, jak ji měl rád Josef Váchal. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zámek, o kousek dál rozhlednu a také legendární místo zdejších sklářů.

Výlet okolo Tachova

Západně od Tachova se táhne Aglajino údolí s alejí tří set dubů, javorů, kaštanu a lip, kolem níž se vine řeka Mže. Dovede vás k překrásné novogotické jízdárně ve Světcích a také k jedné strašidelné zřícenině, k rozhledně a zajímavému památníku. Výlet si dokonce můžete ještě o kousek prodloužit!

Výlet na Chodsko za Jindřichem Šimonem Baarem

Román Jan Cimbura, kronikářsky pojatá trilogie Paní komisarka, Osmačtyřicátníci a Lusy, půvabné vyprávění Hanýžka a Martínek nebo Chodské povídky a pohádky – to jsou nejznámější díla spisovatele Jindřicha Šimona Baara. Vypravte se po jeho stopách na Chodsko!
Klenčí pod Čerchovem, Výlety s příběhem