Dum porcelánu s modrou krví

Dubí

Prozkoumejte město Dubí, bránu do Krušných hor, a nabídku turistických atraktivit. Lázeňské město Dubí proslulo výrobou skla a porcelánu. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
Město se nachází v turistické oblasti Krušné hory, necelých 6 km od Teplic. V roce 1860 se místní podhorské klima zalíbilo továrníkovi Antonu Tschinkelovi. Nejen že zde založil továrnu na porcelán, ale společně s balneologem Josefem Löschnerem vybudoval klimatické Dianiny lázně. V roce 1871 vystavěl lékař Alois Brecher Vodoléčebný ústav dr. Brechera, kde využíval tehdy módních léčebných postupů Vincenze Priessnitze. Dalším lázeňským podnikatelem byl stavitel moldavské železnice inženýr Thomas Nowak, který v roce 1879 postavil nové lázně a pojmenoval je po své manželce Tereze. Dnešní Tereziny lázně se zaměřují na léčbu stavů po mozkových příhodách, operacích páteře a mozku, obrně a dalších nemocech. 

Ve městě byste neměli minout Dům porcelánu s modrou krví, kde se nachází Muzeum porcelánu a Městské informační centrum. Vystavena je zde expozice věnovaná historii výroby porcelánu v oblasti pod Krušnými horami.

Dubí je branou do Krušných hor a výchozím místem pro poznávání místních krás. V blízkosti můžete navštívit Horské městečko Cínovec v Krušných horách, které je významným střediskem letní i zimní rekreace. V létě láká na výlet Rašeliniště na Cínoveckém hřbetu a k pohodovému koupání Přírodní koupaliště Dlouhý rybník na Cínovci. Okolní horská krajina s bohatou historií, přírodními památkami i množstvím turistických, cyklistických i běžkařských tras, nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. 

Akce ve městě Dubí

Námořnický Den dětí v Dubí

Město Dubí připravilo na sobotu 1. června od 14 hodin Dětský den.
Dubí, Ústecký kraj

Petr Hricko – Levitace

Přijměte pozvání na výstavu fotografií Petra Hricka Levitace do Modrodomu v Dubí.
Dubí, Ústecký kraj

Mstišovská pouť

Město Dubí Vás zve na Mstišovskou pouť!
Dubí, Ústecký kraj

Lovecký zámeček Dvojhradí ve Mstišově

Zámeček ve Mstišově na Teplicku sloužil jako restaurace, až do osudného požáru v září roku 2018. Od roku 2020-2022 probíhala rekonstrukce. Nyní již opět slouží turistům a výletníkům.
Dubí, Ústecký kraj

Cykloregion Krušné hory – na kole po obou stranách Krušných hor

Užijte si jízdu na kole po obou stranách Krušných hor – české i německé. Díky projektu Cíl3 „Cykloregion Krušné hory“ vzniklo propojení souběžně vedoucích magistrál: Krušnohorské na české straně a dálkové trasy Sächsische Mittelgebirge na německé straně.
Dubí, Ústecký kraj

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí byl inspirován benátským kostelem Santa Maria dell Orto. Jedinečná památka z bílého a červeného mramoru se stala dominantou v hlubokém klínu Krušných hor. Stavba je výjimečným příkladem nejseverněji položené stavby benátské architektury v celé ČR.
Dubí, Ústecký kraj

Dům porcelánu s modrou krví v Dubí

Muzeum porcelánu, turistické informační centrum či výstavní expozice a přednáškový sál – to vše naleznete v objektu bývalého kina v Dubí. Po celkové rekonstrukci dostal jméno Dům porcelánu s modrou krví, který slouží především k představení expozice věnované historii výroby porcelánu.
Dubí, Ústecký kraj

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.
Dubí, Ústecký kraj

Horské městečko Cínovec v Krušných horách

Horské městečko Cínovec se rozkládá v srdci Krušných hor. Existence osady Cínovec (Zinnwald) je zaznamenána již ve 14. století. Středověký rozvoj probíhal pod vlivem hornické činnosti – dobývání cínové rudy.
Dubí, Ústecký kraj

Tereziny lázně Dubí – plně bezbariérové zařízení v Krušných horách

Historie Tereziných lázní sahá až do roku 1870. Zajímavostí je jejich téměř 3 hektarová rozloha s vlastním překrásným lesoparkem, který nabízí nenáročný bezbariérový terén, opalovárnu, tenisový kurt, minigolfové hřiště a venkovní vyhřívaný bazén.
Dubí, Ústecký kraj

Rašeliniště na Cínoveckém hřbetu

Téměř zaniklá rašeliniště na Cínoveckém hřbetu a v lokalitě U Jezera v Krušných horách se během deseti let podařilo zachránit. Přírodní památka zde vznikla roku 2019 a navrátilo se sem mnoho chráněných živočichů a rostlin, včetně tetřívka obecného.
Dubí, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace ve městě Dubí

Penzion Dubík

K dispozici je také bezplatné Wi-Fi a neplacené soukromé parkoviště.
Dubí, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Krušné hory


Už jste byli na královském hradě Hněvín s vyhlídkovou věží a hvězdárnou?

Dominantou města Mostu je Hněvín, původně královský hrad z dob Václava I. Protože jej za třicetileté války dobyli Švédové a drželi se tu více než rok, byl hrad na žádost obyvatel později zbořen. Replika někdejšího středověkého sídla vznikla po romantické přestavbě koncem 19. století. Až si hrad prohlédnete, vyražte k přesunutému kostelu, nejdelší lanovkou vyjeďte na Komáří vížku a následně můžete strávit čas pochodování mezi skálami v Tisé.
Most a Hněvín, Na hrady a zámky

Příběh živé a mrtvé vody: v hlavní roli smolinec a Marie Curie-Sklodowská

Smolinci říkávali staří horníci pechstein, kámen smůly. Když na něj narazili při těžbě, bylo jasné, že končí nejenom stříbrná žíla, ale i výdělek. Proklínaný kámen ale na počátku 20. století vrátil Jáchymovu někdejší lesk, a to díky manželům Curieovým, kteří v něm objevili prvek zvaný radium.

Na běžky na Boží Dar po oblíbené trase Lukáše Bauera

Boží Dar není jen město pod nejvyšší horou Krušných hor Klínovcem, ale s nadmořskou výškou 1 028 m také nejvýše položené město v České republice. A aby těch nej- nebylo málo, mají tu ještě něco výjimečného: v Božím Daru totiž žije Lukáš Bauer, nejlepší český reprezentant v běhu na lyžích.

Výlet za turistickými atraktivitami Jáchymova

Slavné hornické město Jáchymov bylo založeno na počátku 16. století na úpatí Krušných hor u bohatých nalezišť stříbrné rudy. Z jáchymovského smolince izolovali na přelomu 19. a 20. století manželé Curieovi rádium – a radioaktivní voda se využívá k léčbě ve zdejších lázních. Přijeďte načerpat energii do prvních radonových lázní na světě.