ÚvodCo chcete dělat?PamátkyHrady a zříceniny
Drábské světničky v Českém ráji

Hrady a zříceniny Celá ČR

Objevujte hrady, zámky, tvrze a spoustu dalších zajímavých míst. Starobylá šlechtická sídla se o pozornost návštěvníků neucházejí jen obyčejnými prohlídkami, ale pořádají akce se šermíři, komedianty a strašidly, nabízejí speciální prohlídkové okruhy a často ještě něco navíc.

Strašidla, brány do pekla a rekordy

Například prohlídky hradu a zámku v Jindřichově Hradci se neobejdou bez slavné bílé paní, zatímco na hradě Buchlově můžete potkat černou paní. Hrad Trosky, nekorunovaný symbol Českého ráje, podobně jako hrad Houska na Kokořínsku slibuje, že právě v jeho zdech se skrývá tajemný vchod do pekel, Helfštýn, Hukvaldy a Rabí se zase přetahují o titul sídla s nejdelšími hradbami. Rekord drží i hrad Kašperk: s nadmořskou výškou 886 metrů představuje nejvýše položený královský hrad v Čechách.
 

Nejznámější a nejvyhledávanější

Na portálu Kudy z nudy se hrady pravidelně objevují v seznamech nejoblíbenějších míst. Mezi ty ověnčené spoustou nej patří celoročně otevřený hrad Karlštejn či hrad Loket, z obdivovaných středočeských hradů největší zájem sklízí hrad Křivoklát, v jižních Čechách vede hrad Zvíkov a na Šumavě osvědčený hradní čtyřlístek VelharticeŠvihovKašperkRabí. Zapomenout byste neměli ani na hrad a zámek v Bečově nad Teplou, kde vás jedna z prohlídkových tras seznámí s unikátní památkou evropského významu, relikviářem sv. Maura, na Moravě pak k téměř povinným výletním zastávkám patří dvě překrásná pohádková sídla, hrad Pernštejn a hrad Bouzov.
 

Prohlídky, akce a vyhlídkové plavby

Spousty hradů lákají na noční prohlídky, další se zase nabízejí jako skvělé cíle cyklistických i pěších výletů anebo vás vtáhnou do pohádky – třeba vodní hrad Švihov, kde se natáčely Tři oříšky pro Popelku. O zábavu není nouze ani na hradě Sovinci, kde se v hlavní sezoně koná jedna akce za druhou, další sázkou na jistotu je některá z akcí na hradě Svojanov, na hradě Kunětická hora na Pardubicku nebo středověké slavnosti na hradě Kost. Nezapomeňte ani na hrad Veveří, k němuž vás po Brněnské přehradě dovezou výletní lodě.
 

Krása skrytá ve stínu lesa

A pak jsou tu samozřejmě zříceniny, volně přístupné, ale stejně atraktivní. Už jste se například rozhlédli po Železných horáchrozhledny na hradu Lichnice, po Českém ráji ze zříceniny skalního hradu Drábské světničky anebo z Pálavy od zříceniny Dívčích hradů? Mezi zříceniny ale nepatří jen hrady; spousty obdivovatelů míří například k tajemnému chrámuPanenském Týnci nebo k lesní kapli na Malém Blaníku. A už jste někdy viděli zříceninu Dolského mlýnaČeském Śvýcarsku? I tady se kdysi natáčela pohádka, jestlipak víte která?

Zobrazit více

Drábské světničky v Českém ráji

Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny. Vnitřní okruh hradem je dlouhodobě uzavřen. Průchod areálem po červené značce a prohlídka okolí s přirozenými skalními vyhlídkami je nadále možná.
Mnichovo Hradiště, Středočeský kraj

Zřícenina letohrádku Belveder v Suchdole u Kutné Hory

Na kopci nad osadou Vysoká byl v letech 1697 – 98 vystavěn na příkaz hraběte Šporka letohrádek s kaplí sv. Jana Křtitele, zvaný Belveder. Kapli obklopoval malý klášter. Po požáru na konci 19. století již nebyly letohrádek ani kaple obnoveny. Dnes zde najdete zachovalé monumentální obvodové zdi.
Miskovice, Středočeský kraj

Zříceniny hradu Zvířetice u Bakova nad Jizerou

Nedaleko Bakova nad Jizerou nad řekou Jizerou se tyčí zřícenina hradu Zvířetice. Její okolí je vhodné k pěším i cyklo výletům. V současné době zřícenina opět ožívá v rámci projektu Vision 21.
Bakov nad Jizerou, Středočeský kraj

Zřícenina hradu Okoř – oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy

Zřícenina hradu Okoř je oblíbeným cílem výletníků i cyklistů a zároveň jednou z našich nejzobrazovanějších hradních zřícenin. V letních měsících se zde konají šermířská vystoupení či výpravné bitvy a prostranství před hradem se stává dějištěm festivalů a koncertů.
Okoř, Středočeský kraj

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.
Točník, Středočeský kraj

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.
Praha 2, Praha

Hrádek Helfenburk u Úštěka

Hrad Helfenburk, nazývaný také Hrádek, postavili v první polovině 14. století Ronovci, ale už roku 1375 se dostal do vlastnictví pražského arcibiskupství. Hrad je volně přístupný po celý rok.
Úštěk, Ústecký kraj

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů

Hrad Děvičky, jehož zřícenina se tyčí na výrazném kopci v rámci CHKO Pálava, tvoří výraznou dominantu krajiny. Je tudíž logické, že i výhled z hradu na okolní krajinu je čarokrásný. Pouze je třeba upozornit, že návštěva této památky je vykoupena poněkud náročnějším výstupem.
Pavlov, Jihomoravský kraj

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.
Lednice, Jihomoravský kraj

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.
Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupná na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.
Staré Hradiště, Pardubický kraj