Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Archeologie
Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Archeologie Celá ČR

Baví vás archeologie? V archeoparcích, skanzenech a muzeích vám ukážeme, jak se žilo v pravěkých osadách, na velkomoravských hradištích i ve středověkých vesnicích. Nabídneme i výstavy s archeologickou tematikou a zajímavé akce.

Návrat do pravěku

Vypravte se s portálem Kudy z nudy do pravěku. Kam? Cesta časem může začít třeba pod Pálavou, v místech, kde byla objevena Věstonická venuše, a v ArcheoparkuPavlově. Za mamuty se vypravte do brněnského Pavilonu Anthropos anebo na naučnou stezku Předmostím až do pravěku poblíž Přerova, s lovci mamutů se seznámíte v Muzeu Eduarda ŠtorchaLobči. Skvělým místem, kde se každý rok pořádá spousta akcí včetně oblíbených archeologických dnů, je Centrum experimentální archeologie – archeopark Všestary u Hradce Králové, za vidění stojí i pravěká osada Křivolík.
 

Tajemný život Keltů

Oppida, opevněná hradiště a svátky Samhain, Imbolc, Beltine a Lughnasad – to všechno je naše dědictví po Keltech. Dávné kultuře se věnuje například keltská expoziceNasavrkách a blízký keltský archeoskanzen, okolím vás provede Keltská naučná stezka. S každodenním životem Keltů se seznámíte na výstavě v Nižboře anebo v muzeuNovém Strašecí, lákavým výletním místem v bezprostředním okolí Prahy je keltské oppidum Závist nad ZbraslavíVíte například, kde se každý rok slaví slunovrat a největší keltské svátky?
 

Malé seznámení s Velkou Moravou

Na řadě míst se můžete vrátit do dob Velké Moravy a raného středověku. Mezi nejznámější výletní cíle patří Slovanské hradištěMikulčicích a Památník Velké Moravy ve Starém Městě, ale tím nabídka zdaleka nekončí. Třeba Archeoskanzen Modrá má podobu opevněné velkomoravské osady, do časů raného středověku se vrátíte v archeologickém muzeu v přírodě Villa Nova Uhřínov a Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře představuje rekonstrukci slovanského sídliště v dobách od poloviny 8. století až do 11. století.

Zobrazit více

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Prostor nikdy nedokončeného chrámu pravděpodobně ze 14. století už staletí přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Není úplně jasné kdo a kdy ho založil, je však zřejmě dílem pánů ze Žerotína a stavěl se řadu let.
Panenský Týnec, Ústecký kraj

Drábské světničky v Českém ráji

Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny. Vnitřní okruh hradem je dlouhodobě uzavřen. Průchod areálem po červené značce a prohlídka okolí s přirozenými skalními vyhlídkami je nadále možná.
Mnichovo Hradiště, Středočeský kraj

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.
Dolní Kounice, Jihomoravský kraj

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.
Lednice, Jihomoravský kraj

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Nejkrásnějším krasovým útvarem Štramberského krasu je zcela určitě volně přístupná jeskyně Šipka. Jeskyně se spolu se Štramberkem dostala do českého, ale i světového povědomí po objevu spodní čelisti neandrtálského dítěte, tzv. Šipecké čelisti.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.
Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla

Přestože nepatří mezi největší či nejkrásnější hrady, nepyšní se obrovským parkem, stal se oblíbeným cílem mnoha výletníků a dobrodruhů. Tento tajemný hrad zaujme návštěvníky především pověstí o průrvě do pekla a o odsouzenci, který do ní byl spuštěn.
Blatce, Liberecký kraj

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.
Staré Hradiště, Pardubický kraj

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů

Hrad Děvičky, jehož zřícenina se tyčí na výrazném kopci v rámci CHKO Pálava, tvoří výraznou dominantu krajiny. Je tudíž logické, že i výhled z hradu na okolní krajinu je čarokrásný. Pouze je třeba upozornit, že návštěva této památky je vykoupena poněkud náročnějším výstupem.
Pavlov, Jihomoravský kraj

Hrádek Helfenburk u Úštěka

Hrad Helfenburk, nazývaný také Hrádek, postavili v první polovině 14. století Ronovci, ale už roku 1375 se dostal do vlastnictví pražského arcibiskupství. Hrad je volně přístupný po celý rok.
Úštěk, Ústecký kraj