ÚvodČeská nejOsobnostZahradník Benedikt Roezl – nejznámější lovec orchidejí a sběratel rostlin své doby
Osobnost

Zahradník Benedikt Roezl – nejznámější lovec orchidejí a sběratel rostlin své doby

Český botanik, cestovatel, sběratel rostlin a excelentní zahradník exotických květin – tím vším byl Benedikt Roezl (13. srpna 1824 Horoměřice u Prahy – 14. října 1885 Praha-Smíchov), rodák z Horoměřic u Prahy, který patřil k nejznámějším sběratelům orchidejí a exotických rostlin 19. století. Osobně objevil více než 800 druhů kvetoucích rostlin a stromů. Na koni nebo pěšky procestoval celou Ameriku a díky němu se původem mexická vánoční hvězda dostala do Evropy. Roku 1880 založil Roezl první český zahradnický spolek a časopis Flora v Praze.
Benedikt Roezl (1824 – 1885) se narodil v Horoměřicích u Prahy, v rodině zahradníka. Pokračoval v otcově řemesle, roku 1836 se odešel učit do zámeckých zahrad F. A. Thuna v Děčíně. Právě zde se naučil starat se a pěstovat mnoho druhů exotických rostlin. Tomuto oboru se pak věnoval po celý život, nejraději měl orchideje. Stal se nejen skvělým zahradníkem, ale také nejznámějším sběratelem rostlin své doby. Řada z nich byla pojmenována jím samým anebo jeho jménem.

Benedikt oplýval několika skvělými vlastnostmi: měl úžasnou paměť – pamatoval si do nejmenších a značně překvapujících podrobností to, co jednou uslyšel. Znal perfektně všechny evropské rostliny – dovedl určit přesně botanický druh podle květů, podle listů a třeba i podle semen. A měl nadání na jazyky, ovládal osm řečí: češtinu, němčinu, angličtinu, francouzštinu, polštinu, ruštinu, vlámštinu a nizozemštinu.

Z Děčína se vydal do služeb hraběte Pawlikowského v Haliči, v předhůři Karpat. Zde jej starší zahradník Josef Blažek zasvětil do tajů Pawlikowského rostlin. Pak dostal Benedikt možnost pracovat ve Vídni v zahradách Karla Hügela, který pěstoval rostliny z celého světa. Roezl měl na starosti množení vzácných cizokrajných rostlin a překvapoval své představené novými způsoby množení. U různých druhů se mu podařilo vypěstovat nové odrůdy. Přitom přišel na myšlenku pomáhat vzrůstu rostlin tím, že je ozařoval umělým světlem. To byl tehdy unikátní objev, kterému se podivovali i význační odborníci. Po nějaké době se rozhodl, že požádá o práci v zahradnictví Ludvíka van Houtteho v belgickém Gentu. Což byla jednička mezi evropskými zahradnickými podniky. Zde se stal "vedoucím" odělení orchidejí, jeho největší lásky. Později, když se van Houtteho zahradnictví stalo státním ústavem, byl jmenován vrchním zahradníkem. To však mladého Benedikta neuspokojovalo, měl přání podívat se do Ameriky, původní vlasti rostlin, které znal a obdivoval. Svůj sen uskutečnil roku 1855.


Poprvé v Jižní Americe

V březnu roku 1854 odplul z holandského Vlissingenu do New Orleansu. Z Evropy si sebou do Ameriky odvezl tržní rostliny: rododendrony, pelargónie, fuchsie a kamélie, ty mu měly pomoci založit zahradnictví, z jehož výdělku zamýšlel hradil své botanické sběry. Bohužel dlouhá cesta a špatné počasí v New Orleansu většinu rostlin zničilo. Jediné, které se podařilo zachránit byly sazenice ramie, přadatelné rostliny, původem z Asie. Na konci května roku 1855 odcestoval do Mexika. Mířil do města Veracruz, to bylo ale zamořeno žlutou zimnicí, proto změnil směr cesty a navštívil města Cordoba a Santa Borga. V posledně jmenovaném zakoupil hostinec a založil zahradnictví a sady. Zde také začal se svými prvními sběry rostlin a pěstováním ramie. Mimoto se živil i jako majitel plantáží, celník a velitel místního přístavu. Nejen, že ramii vypěstoval, ale zkonstruoval i stroj na její zpracování. Ramie je rostlina, silně konkurující bavlně – lze ji pěstovat i v krajích, kde je chladněji, než vyžadují bavlníkové plantáže. Jemnost a pevnost jejích vláken je však dokonce lepší než u bavlny.

Osudovým se pro Benedikta stal rok 1868, když v Havaně na Kubě předváděl svůj stroj na zpracování ramie v kombinaci se zpracováním vláken americké agáve. Bohužel došlo k tomu, že stroj spolu s listem vtáhl do svých útrob i Roezlovu levou ruku. Obrovské zranění nebylo možné vyléčit jinak, než amputací celé ruky, až po rameno. Po zotavení se vrátil zpět do mexického Sontekomapánu a až do roku 1875 se zajímal již pouze o sběr rostlin.
 

Jednoruký "muž bez pušky"

Benedikt Roezl pronikal především do málo známých nebo úplně neznámých končin. Nikdo v té době neprocestoval severní, střední a jižní Ameriku tak důkladně jako on. Toulal se celých dvacet tři let. Cestoval většinou pěšky, případně na koni nebo na mezku, na kterých přepravoval i bedny se semeny, sazenicemi a květy. Jako jednoruký nenosil pušku a ani ji nikdy nepotřeboval, s domorodci vycházel výborně. Po celé Americe se o něm rozšířila pověst dobrého člověka. Říkali mu Jednoruký anebo také Muž bez pušky. Někdy se pralesem nesl i jeho zpěv – zpíval si "Kde domov můj".

Na svých cestách objevil do té doby neznámý druh lilie a tak jej pojmenoval Lilium humboldtii. Po čtyři měsíce zde hledal rostliny, především svou lásku, orchideje. Za zmínku například stojí to, že orchidejí Telipogon roezlii nasbíral 800 kusů a Odontoglossum 300 kusů. Jeho objevům dávali botanici jména s přídavkem „Roezli“ – pokud je nepokřtil Roezl sám podle místa nálezu nebo podle některého slavného botanika. Rostlin nazvaných Roezlovým jménem je v botanice přes čtyřicet.

Později odplul zpět do Kalifornie, kde sbíral semena jehličnatých stromů. Poté cestoval opět po Mexiku a také po Kolumbii, aby každý měsíc odeslal velkou zásilku nasbíraných rostlin do Evropy. Celkem se jednalo o více jak 10 000 kusů orchidejí a 500 kusů jiných rostlin.
 

Vánoční hvězda pro Evropu

Také máte čas vánoční spojen s překrásnou Euphorbiou pulcherrimou, neboli vánoční hvězdou? K jejímu masovému rozšíření došlo právě díky Benediktu Roezlovi, který, jak jsme již zmínili na svých cestách sbíral "dekorativní" rostliny, které se v Evropě mohly líbit. A tak během své cestě po Americe roku 1855 znovu objevil pryšec nádherný, který byl jeho tipem na rostliny pro evropský trh. Své cesty si financoval sám a vydělával na ně sběrem a prodejem rostlin do zahradnictví.

Rostlinku poslal do zahradnictví Louise van Houtteho v Gentu. K jejímu úspěchu na evropském trhu přispěly další generace, které se věnovaly šlechtění druhu, tak aby byl vhodný pro pěstování ve vytápěných bytech, a také šlechtění různých barevných variant s listeny bílými, žlutými, růžovými, modrými či světle červenými se světlými okraji.
 

Poslední modrá orchidej světa se neujala

Na svých cestách potkal Benedikt Roezl mnoho zajímavostí, rarit a kuriozit. Například o modré orchideji se dozvěděl v Ekvádoru od jednoho Indiána. Ten mu prozradil, že pod sopkou Colimou je malé údolí s horkým pramenem, ze kterého vystupuje pára. Jen tady a nikde jinde rostla modrá orchidej. Indiáni ji považovali za posvátný květ.

Roezlovi se po dobrodružném hledání podařilo získat jednu jedinou rostlinu tmavomodré barvy. Ovšem na víc nebyl čas – Colima právě začala soptit. Roezl ale neměl vyhráno. V Evropě hlíza modré orchideje bohužel zplesnivěla a neujala se. Jediná modrá orchidej na světě... a poslední.
 

Město v eukalyptech

Hlavní město Mexika se jmenuje Mexico City – nebo španělsky Ciudad de Mexico. Neoficiálně se ale mu říká „Město v eukalyptech.“ Není tam snad jediná ulice, ve které by eukalypty neboli blahovičníky nerostly. Celé hlavní město vypadá jako jedna obrovská zahrada, protože eukalypty kvetou skoro bez přestání. Řeknete si, dobrá, jak to souvisí z Roezlem?

Po 23 letech toulání napříč nejen Jižní Amerikou se Benedikt vracel domů. Mexiko ho však nechtělo pustit jen tak, bez rozloučení. Mexický prezident Sebastian Lerd de Tejada požádal botanika, aby během roku založil v mladém městě veřejné parky, sady a stromořadí s některým z hojně kvetoucích druhů stromů. Benedikt Roezl se rozhodl použít právě eukalypty. Ulice města přeměnil na široké, zelené plochy a nezapomněl ani na vodotrysky a umělá jezírka. Práce mu trvala pouhých osm měsíců. Městem v eukalyptech je však Mexiko City dodnes.
 

Posledních deset let žil na Smíchově

Do své rodné země se Benedikt Roezl vrátil v roce 1875. Bylo mu přes padesát let. Usadil se v Praze na Smíchově, kde koupil dům a žil dál svým světem rostlin. Publikoval články o jihoamerické flóře a předával zkušenosti u nás i v zahraničí. Jeho synovci, kteří zůstali v Americe, pro něj sbírali rostliny a on v Praze založil podnik zabývající se jejich distribucí po celé Evropě.

Na sklonku svého života, roku 1884, obdržel Roezl za své celoživotní zásluhy ruský řád sv. Stanislava, který mu předal admirál a generální pobočník ruského cara – předseda carské zahradnické společnosti. Zemřel roku 1885 a jeho pohřbu zúčastnil i sám císař František Josef I.

Z kostela na Smíchově byl po posledním rozloučení vypraven vůz směřující na hřbitov v Panenském Týnci, kde byl Benedikt Roezl uložen k poslednímu odpočinku do hrobu svého otce, nedaleko matčina hrobu. Roezlův pomník najdete na konci Karlova náměstí, poblíž Faustova domu. Pochází z roku 1898.
Růžová zahrada na zámku v Děčíně – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Příroda

Růžová zahrada na zámku v Děčíně – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Růžová, kdysi Lóžová, zahrada byla založena na konci 17. století během velké barokní přestavby děčínského zámku za hraběte Maxmiliána Thuna. Je jedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku. V letech 2023-25 zde probíhá rekonstrukce.

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín Příroda

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín

Na jižní straně zámeckého svahu bývaly kdysi vinice. V první polovině 18. století zde vznikla okrasná barokní zahrada ve tvaru pětiúhelníku, v jehož vrcholu byl roku 1737 zřízen drobný, ale půvabný čajový altán se sochařskou i malířskou výzdobou.

Deset maličkostí, které dělají Vánoce kouzelnými Životní styl

Deset maličkostí, které dělají Vánoce kouzelnými

Možná ten pocit znáte – nazdobíte stromeček, připravíte salát, cukroví máte napečeno a přece cítíte, že i když je vše hotovo, stále ještě něco chybí... Může to být jedna z vánočních drobností, která právě u vás vykouzlí tu pravou vánoční atmosféru. Zpátky do dětství se vrátíte s vánočními lucerničkami nebo andělským zvoněním, někde je tím posledním bílým místem tradiční rodinná ozdoba, jinému stačí zapálit františek. Inspirací vám mohou být naše tipy, které zároveň vysvětlí, odkud se všechny tyto tradiční drobnůstky vzaly a jaký je jejich příběh.

Hřbitov a klasicistní hrobka Jana Tuscanyho v Panenském Týnci Památky

Hřbitov a klasicistní hrobka Jana Tuscanyho v Panenském Týnci

Na západním konci obce dominuje místnímu hřbitovu empírová hrobka Jana Tuscanyho z roku 1800.

Výstava skalniček u Faustova domu v Praze

Klub skalničkářů Praha pořádá v Praze na Karlově náměstí – Moráni, v zahradách vedle Faustova domu, výstavu spojenou s prodejem rostlin a poradenskou službou.
Praha 2, Praha

Planeta Praha

Na výstavě Planeta Praha v Centru architektury a městského plánování uvidíte, že i v leckterém zákoutí, kterého byste si možná ani nevšimli nebo byste ho obešli velkým obloukem, se odehrávají neuvěřitelné příběhy. Výstavu je možné navštívit od 21. 3. do 1. 9. 2024.
Praha 2, Praha

Salon dřevostaveb 2024

Už podevatenácté, v termínu 17. 4. – 22. 5. 2024, v Praze proběhne Salon dřevostaveb, festival současné dřevěné architektury, který klade důraz na udržitelnost. Součástí bude řada přednášek, účast mezinárodních kapacit i venkovní výstava s umělecky pojatou instalací na piazzettě Národního divadla.
Praha 2, Praha

O Pohár hraběte Chotka – závod autoveteránů na zámku Velké Březno

O pohár hraběte Chotka – závod autoveteránů – tradiční akce, při které se můžete potěšit krásou stovky starých strojů a povzbudit jejich posádky při startu a dojezdu závodu.
Velké Březno, Ústecký kraj

Běh zámeckým parkem

Běh zámeckým parkem ve spolupráci se Základní školou Velké Březno je pro děti velkobřezenské školy připraven tradiční běh zámeckým parkem.
Velké Březno, Ústecký kraj

Magické horní Nové Město – komentovaná prohlídka

Pojďte se s námi projít podivuhodně zasněnou čtvrtí, v níž jsou všechny církevní stavby staré a téměř všechny světské stavby nové.
Praha 2, Praha

Letní Slavnosti staré hudby 2024 – Paradisi Porte

Hudba andělů z oltářního triptychu Hanse Memlinga
Praha 2, Praha

Obrazy a sochy

Prodejní výstava a vernisáž "Obrazy a sochy" Jany Žany Bierhanzlové a Jana Hájka Dobříšského.
Praha 2, Praha

Aktivity v okolí

Mladotovský palác neboli legendami opředený Faustův dům

Faustův dům neboli Mladotovský palác se nachází na jižním konci Karlova náměstí. Pojmenování si dům vysloužil díky svým obyvatelům: alchymistovi Edwardu Kelleymu a později Ferdinandu Antonínovi Mladotovi ze Solopysk, který tu prý dělal hlučné chemické pokusy.
Praha 2, Praha

Centrum architektury a městského plánování v Praze

Centrum architektury a městského plánování je součástí Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy a je základním zdrojem přehledných a dostupných informací o hlavním městě. Je tu pro každého, kdo má zájem o společné plánování a fungování Prahy.
Praha 2, Praha

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech

Emauzy – jediný slovanský klášter říše Karla IV., se stal střediskem vzdělanosti a umění. Mezi studenty cyrilometodějského jazyka patřil i Jan Hus. Vznikla zde řada iluminovaných literárních skvostů, včetně tzv. Remešského evangeliáře, který se dostal až do korunovačního pokladu francouzských králů.
Praha 2, Praha

Divadlo Neklid – stálá profesionální scéna v Emauzích

Divadlo Neklid nabízí pestrý repertoár pro všechny věkové skupiny diváků, druhové rozpětí od klasické činohry, moderní činohry k inscenaci v site specific prostoru, přes alternativně loutkové po experimentální formy a scénická čtení.
Praha 2, Praha

Kurzy salsy v Praze Na Slovanech

Přijďte si zatančit a naučit se salsu. Lekce pro úplné začátečníky až super pokročilé nedaleko Václavského a Karlova náměstí v Praze. V kurzech se věnujeme moderní salse vycházející z Portorikánského stylu a afro-kubánských kořenů tance a hudby.
Praha 1, Praha

John Reed Fitness Music Club v Praze

John Reed nabízí nekonečný mix tréninkových možností v unikátním designovém prostředí za doprovodu energizujících beatů DJs. John Reed spojuje zábavu a motivaci v unikátní klubové atmosféře.
Praha 2, Praha

Anatomické muzeum 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

V muzeu Anatomického ústavu jsou uchovávány preparáty, které slouží ke studiu normální anatomie člověka a preparáty z oblasti srovnávací anatomie obratlovců, které umožňují poznávání jejich stavby a jejich podobnosti s anatomií člověka.
Praha 2, Praha

Saxon Tours – organizované výlety do Česko-saského Švýcarska

Aby váš výlet proběhl co nejkomfortněji a bez jakýchkoli starostí, nabízíme využití služeb cestovní agentury Saxon Tours pořádající jednodenní výlety z Prahy a Drážďan do Česko-saského Švýcarska.
Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace

Best Western Hotel Moráň

Čtyřhvězdičkový hotel Best Western Hotel Moráň získal certifikaci EU Ecolabel. Návštěvníci Prahy se tak mohou ubytovat v ekologicky šetrném hotelu a přitom v krásné, historické budově v centru města s jedinečnými výhledy na Pražský hrad.
Praha 2, Praha

CrossCafe – káva pro lepší den

Originální česká franchisová síť kaváren s přátelskou atmosférou, nabídkou prémiové kávy, horkých i ledových nápojů, dortů vlastní výroby, sendvičů, salátů i vydatných polévek.
Praha 2, Praha

Kavárna I need coffee

Nedaleko Palackého náměstí se nachází kavárnička I Need Coffee, kde si můžete dopřát poctivý šálek kávy!
Praha, Praha

Počernický pivovar

Počernický pivovar je součástí unikátního areálu Panský dvůr v Dolních Počernicích, který v sobě ukrývá krásné přírodní scenérie zámeckého parku, kvalitní gastronomii i kulturní akce a relaxaci.
Praha 19, Praha

Hotel 16 U sv. Kateřiny na pražském Novém Městě

Rodiný Hotel 16 U sv. Kateřiny nabízí velmi útulné ubytování s vyjímečným servisem a příjemným personálem připraveným splnit všechna vaše přání. Hotel se nachází v centru Prahy na Novém Městě, v sousedství botanické zahrady Univerzity Karlovy.
Praha 2, Praha

Artharmony Pension & Hostel Praha

Atrharmony je originální, zcela atypické, rodinné, romantické prostředí – oáza klidu a harmonie uprostřed velkoměsta. Pension & Hostel se nachází v samém centru Prahy a je zcela nekuřácký.
Praha 2, Praha

Pivovarský dům Benedict v Praze

Nově otevřeno od srpna 2022 po rekonstrukci. Naší specialitou jsou jídla, při jejichž přípravě používáme pivo. Jako každá správná pivnice nabízíme také velký výběr menších jídel obzvláště vhodných k posezení nad oroseným půllitrem.
Praha 2, Praha

Hotel La Ballerina na Novém Městě v Praze

Luxusní hotel La Ballerina řetězce Alchymist Luxury Group se nachází v centru Prahy, jen 15 minut chůze od Karlova mostu a Václavského náměstí. Nabízí stylové ubytování, bezplatné Wi-Fi připojení a nepřetržitě otevřenou recepci.
Praha 2, Praha