ÚvodČeská nejOsobnostVojta Náprstek – největší mecenáš českých cestovatelů
Osobnost

Vojta Náprstek – největší mecenáš českých cestovatelů

Vojta Náprstek (17. dubna 1826, Praha – 2. září 1894, Praha) byl vlastenec a propagátor ženské vzdělanosti, mecenáš českých světoběžníků a také zakladatel etnografického muzea. To existuje dodnes a nese jeho jméno: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Náprstek, který v roce 1888 stál také u vzniku Klubu českých turistů, zaujímá čestné místo v dějinách českého cestovatelství.
Rodiče Vojty Náprstka byli majitelé prosperujícího pivovaru, vinopalny a hostince v domě U Halánků na Betlémském náměstíPraze; dnes v domě sídlí Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Otec záhy zemřel a o malého Vojtu, jeho staršího bratra Ferdinanda i celý rodinný podnik se dále starala matka Anna. Ta své děti podporovala v mnohostranných aktivitách a dbala i na jejich vzdělání. Vojta začal studovat práva na vídeňské univerzitě, ale protože se zapletl do událostí bouřlivého roku 1848 a byl na něj vydán zatykač, odjel do emigrace. Následujících deset let strávil v USA, kde pracoval jako truhlář, nádeník, knihkupec a také člen vládní expedice, která měla prozkoumat indiánský kmen Dakota. Traduje se, že to byl první impuls, který v něm probudil zájem o národopis.

Do Prahy se vrátil až po amnestii v roce 1858 a dům U Halánků s výraznou pomocí své maminky záhy proměnil v centrum české inteligence. V roce 1862 založil České průmyslové muzeum (dnešní Náprstkovo muzeum), kam do sbírek přispívali například cestovatelé Emil Holub, Josef Kořenský, Enrique Stanko Vráz, zoolog Antonín Frič, jazykovědec Bedřich Hrozný či básník Julius Zeyer. Náprstek byl zakládajícím členem Sokola, Hlaholu, Umělecké besedy i Amerického klubu dam. Ten se stal centrem soudobého emancipačního hnutí a Náprstek byl také první, kdo českým dámám představil první šicí stroj dovezený do Čech, první pračku a další vynálezy. Členky Amerického klubu rovněž nadšeně podporovaly turistiku a výlety, což nakonec v roce 1888 Náprstka společně s několika přáteli přivedlo k založení Klubu českých turistů. Na jeho počest se nejstarší dosud existující značená turistická trasa z Berouna na Karlštejn jmenuje Cesta Vojty Náprstka.

Vojta Náprstek se ale nevěnoval jen muzeu a spolkům. V roce 1864 byl zvolen poslancem českého zemského sněmu, avšak záhy se přiklonil ke komunální politice. Byl dlouholetým váženým členem pražského městského zastupitelstva, jedenáct let působil jako městský rada. Jeho vášeň pro všechno moderní nakonec šla doslova až za hrob, protože si jako jeden z prvních Čechů přál být zpopelněn. Urna je uložena v Náprstkově muzeu v Praze.
A jak to vlastně bylo s jeho jménem? Jmenoval se Adalbert Fingerhut, ale coby vlastenec se už na střední škole přejmenoval na Vojtu Náprstka. O oficiální schválení nového jména požádal až po návratu z USA, ale úřady vydaly povolení až v roce 1880, dvanáct let před jeho smrtí. Přesto ho dodnes všichni znají jedině jako Vojtu Náprstka.
 
Cesta Vojty Náprstka z Berouna na Karlštejn Příroda

Cesta Vojty Náprstka z Berouna na Karlštejn

Nejstarší dosud existující značenou turistickou trasou je Cesta Vojty Náprstka. Klub českých turistů ji vyznačil krátce po založení v roce 1889 a pojmenoval po svém zakladateli. Měří 13 km a je určena pěším turistům.

7 věcí, které nevíte o… českých turistických značkách Letní sporty

7 věcí, které nevíte o… českých turistických značkách

Geniálně jednoduché, dobře promyšlené a už přes 135 let staré: takové jsou české turistické značky. Kudy vedly ty první, jak vypadaly kdysi a nyní, o čem vypovídají jejich barvy, kolik jich celkem aktuálně je a kde najdete podobné značení ve světě? Poradíme vám!

Turistické značení v Česku – nejlepší systém značení turistických tras na světě

Turistické značení v Česku – nejlepší systém značení turistických tras na světě

O značení turistických tras se v České republice stará Klub českých turistů. Značení pěších tras se věnuje víc než 1 700 dobrovolníků v téměř stovce značkařských obvodů, na které dohlíží krajské komise. Ty rozhodují o tom, kde budou vyznačeny nové trasy, a určují, na kterých úsecích je v daném roce potřeba obnovit staré značení. Každá pěší trasa se obnovuje každé tři roky. Také je nutné pečovat o cyklotrasy a lyžařské stezky.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Znáte naše nejstarší turistické trasy? Letní sporty

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Také patříte k milovníkům toulek přírodou? Pak už jste určitě prošli nejednu turistickou trasu a možná vám značky připadají jako něco obyčejného, co tu bylo vždycky. Pravda je ale taková, že s turistickým značením se začalo až na konci 19. století a nutno říci, že se v rámci nacionální prestiže často předháněly české a německé turistické spolky čí trasa bude delší nebo rychleji vyznačená. Pokud vás napadlo, jaké trasy vlastně vznikly jako první a jestli se po nich dá chodit ještě dnes, podívejte se na naše tipy, které vás třeba překvapí.

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa Letní sporty

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

Když nám někdo poradí, že máme jít po červené a pak odbočit na zelenou, modrou nebo žlutou, je jasné, že je řeč o turistických značkách. Pečlivě značené trasy v Česku patří k absolutní evropské špičce, chodí se po nich už přes 130 let a mají řadu podob: jsou krátké i dlouhé, pohodlné i náročné, v rovinách i na horských svazích. Vyberou si dokonce i ti, kteří si oblíbili dálkové treky.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze Kultura

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.

Poutní místo a turistický cíl Svatý Jan pod skalou Příroda

Poutní místo a turistický cíl Svatý Jan pod skalou

Poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele se nachází u Berouna. Najdete v něm hrob chorvatského poustevníka Ivana, kterému se v 10. století pod svatojanskou skálou zjevil sv. Jan Křtitel. Vchod do poustevníkovy jeskyně je v kostele postaveném C. Luragem v polovině 17. století.

Komentovaná prohlídka výstavy Emil Holub

Navštivte nejnovější výstavu Náprstkova muzea s jejím autorem Tomášem Winterem.
Praha 1, Praha

NoFi a Matyáš Novák – Rapsodie v modrém, West Side Story

Mladý symfonický orchestr z Nového Města nad Metují vystoupí v Praze s jazzovými a muzikálovými melodiemi ve velkolepém aranžmá. Speciálním hostem bude mladý klavírní virtuos Matyáš Novák.
Praha 1, Praha

Umění za hudbou – Slavnostní vernisáž výstavy s koncertem

Slavnostní vernisáž k výstavě Umění za hudbou.
Praha 1, Praha

Umění za hudbou v Lapidáriu Betlémské kaple 2024

Další díl výstavy, kde v Lapidáriu Betlémské kaple uvidíte umělce trošku jinak, než je běžně znáte. První výstava Umění za hudbou vznikla inspirací v Matějovi Homolovi, který začal dělat nádherné dřevěné sochy v době, kdy nemohli být v kontaktu s fanoušky.
Praha 1, Praha

Lenka Dusilová Sólo

Jedinečný sólový koncert Lenky Dusilové na nádvoří Betlémské kaple
Praha 1, Praha

Emil Holub – výstava v Náprstkově muzeu

Není u nás snad větší a známější cestovatelská legenda než Emil Holub. V Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur odvypráví až do 31. května 2024 jeho příběh více než 300 sbírkových předmětů.
Praha 1, Praha

Vietnam blízký a vzdálený

Nová výstava v Náprstkově muzeu přibližuje tradiční vietnamskou kulturu a dlouhou historii této země, ale i aktuální moderní Vietnam a příběh početné komunity žijící v České republice. Poznejte historický i současný Vietnam. Výstava potrvá od 30. 4. 2024 do 31. 12. 2025.
Praha 1, Praha

Cizinci v Japonsku a Japonci v cizině

Seznamte se se zajímavostmi země vycházejícího slunce prostřednictvím cyklu přednášek Náprstkova muzea a Jazykové školy Spěváček
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.
Praha 1, Praha

Dům kazatele – místo kde kázal mistr Jan Hus

Dům kazatele vznikl jako obytný objekt pro kazatele působícího při pražské Betlémské kapli a je dáván do souvislosti s osobností mistra Jana Husa, který v kapli kázal v letech 1402 – 1413.
Praha 1, Praha

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.
Praha 1, Praha

Historický dům U Voříkovských

Dům U Voříkovských je dům čp. 219 na Starém Městě v Praze na rohu Liliové a Zlaté ulice. Dům má malované stropy, nástěnné malby a gotické i barokní sklepy. Dům slouží od podzimu 2017 jako knihovna památkového ústavu.
Praha 1, Praha

Betlémská beseda

Betlémská beseda je atraktivní propojení všech uměleckých směrů v jednom multikulturním centru.
Praha 1, Praha

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.
Praha 1, Praha

Zlatá ulice v Praze

Zlatá ulice se svým názvem podobá Zlaté uličce na Pražském hradě. Podle radnice však na rozdíl od ní své jméno dostala skutečně po zlatnících a šperkařích, kteří v minulosti sídlili podél cest k vltavským brodům.
Praha 1, Praha

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Mezinárodní duchovní centrum Pražská křižovatka je jedním z projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, která rovněž dbá o záchranu a správu tohoto jedinečného prostoru. Pražská křižovatka sídlí v dávno odsvěceném kostele založeném sv. Václavem již v roce 927 n. l.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

V Zátiší – stabilní hvězda pražské gastronomie

V Zátiší je tajemství chutí! Na vynikající chuť jídel se můžete V Zátiší vždy spolehnout. Nechte se zas a znovu okouzlit tradičně netradiční českou i mezinárodní kuchyní.
Praha 1, Praha

Choco Café U Červené Židle v Praze

Přímo v samém srdci staré Prahy najdete v ulici Liliová sympatickou kavárnu Choco Café U Červené židle, která se honosí podtitulem rodinná čokoládovna. Je to jedno z míst v České republice, které by neměl minout žádný milovník čokolády.
Praha 1, Praha

Restaurace Monarch

Restaurace Monarch sídlí v centru Prahy v ulici Na Perštýně. Místo má originální atmosféru a název nese již od svého založení. Nejprve to byl vinný bar, poté gastrobar; stávající restaurace Monarch je v provozu od května roku 2017.
Praha 1, Praha

Papas bar

Papas bar je kousek Španělska v centru Prahy! Vynikající tapasy a Paella Vás na chvilku přenesou do uliček Španělska, moře Vám sice nedodáme, ale budete se u nás cítit jak na dovolené! Esperamos Papas
Praha 1, Praha

Hotel Unitas Praha

Unitas se nachází v bývalém klášteře, 250 metrů od Karlova mostu. Nabízí ubytování v prostorách s pohnutou historií – původně místo obytných domů, později klášter jezuitů a šedých sester, za komunismu věznicí, kde byl uvězněn i Václav Havel.
Praha 1, Praha

Pivovar Pražský most u Valšů

Pivovar a restaurace Pražský most u Valšů se nachází v centru Starého města, nedaleko Betlémského náměstí a Karlova mostu. Přivítáme vás jedinečnou atmosférou, vůní i chutí... Masivní dubový nábytek dýchá teplem domova a středověké kamenné zdi připomínají slavnou historii zlaté Prahy.
Praha 1, Praha

Lehká hlava

Vegetariánská restaurace, která má za cíl potěšit vaše smysly a odlehčit vaší hlavě. Vegetariánské a veganské menu je inspirované kuchyněmi celého světa.
Praha, Praha

Pivní muzeum v Husově ulici na Starém Městě pražském

Největší výstava o českém pivu v Praze se nachází v Husově ulici na Satrém Městě. Najdete zde historii a tradice českého pivovarnictví na jednom místě. Užít si můžete také ochutnávku českých piv v jedinečných historických sklepech.
Praha 1, Praha