ÚvodAktualityZoo Praha se pyšní mláďaty vzácného dvojzoborožce a kakadua
Příroda

Zoo Praha se pyšní mláďaty vzácného dvojzoborožce a kakadua

  • 22. července 2017
Dva roky se čekalo v Evropě na odchov mláděte dvojzoborožce nosorožčího. Velký a hlavně dvojnásobný úspěch si tak nyní může připsat Zoo Praha. To však není ani zdaleka vše. Pražské zoo se rovněž podařil první přirozený odchov kakadua palmového.
NosorožecVelké chovatelské úspěchy mezinárodní úrovně zaznamenali chovatelé vzácných ptáků Zoo Praha. Prvním z nich je odchov dvou mláďat dvojzoborožce nosorožčího, což je největší stromový zoborožec a aktuálně ho chovají ve 20 zoologických zahradách a ptačích parcích v Evropě.

Seznámení páru probíhalo velmi dobře a už po třech týdnech, kdy byli jedinci vedle sebe ve voliérách, začali vokalizovat v párovém duetu. Od první chvíle byla patrná náklonnost, což u zoborožců nebývá časté. Než chovatelé stačili samce pojmenovat, už samice hnízdila. Oba pak překvapili dvěma zdravými mláďaty. Pražská dvojčata dvojzoborožců jsou jediná odchovaná mláďata tohoto druhu v Evropě od roku 2015. Jejich matka, samice Markéta, je navíc jedinou samicí odchovávající potomky v posledních třech letech a zároveň evropskou rekordmankou, co se počtu mláďat týká. Dvojčata jsou jejím 9. a 10. mládětem. V Evropě tak nemá konkurenci. Návštěvníci je již nyní mohou vidět v jejich expozici v dolní části zoo.

Kakadu palmovýPřírůstku se dočkal také chovný pár kakadua palmového. U nich se jedná o první mládě přirozeně odchované v rámci Unie českých a slovenských zoo a zároveň je jediným takto odchovaným mládětem v letošním roce v evropských zoologických zahradách. Po inkubaci trvající 29 dní se 20. dubna v hnízdní dutině pod rodiči vylíhlo mládě. Odchov probíhal zcela přirozeně v chovatelském zázemí. Podle velikosti a zbarvení mohou ošetřovatelé s jistotou říci, že mládě je samička, která bude po osamostatnění obývat Rákosův pavilon. Kakadu palmový patří mezi skvosty ptačí říše a první jedinci přišli do Zoo Praha v roce 1995. Tito papoušci si získali oblibu díky svému netypickému antracitově černému zbarvení a bohaté chocholce.
 

Gepardí koťata a hravá vlčata

paterčata vlků Zoo PrahaZoo Praha se letos raduje také z pětice malých gepardů. Mláďata se narodila v polovině května 2017 a mají se čile k světu. Jsou to tři samečci a dvě samičky. Návštěvníci se na ně mohou těšit v polovině srpna, kdy by měli být podle plánu přemístěni spolu s matkou Savannah do výběhu u pavilonu šelem. Do té doby jsou mláďata spolu s matkou v klidu v zázemí.

Další paterčata se narodila ve výběhu vlků eurasijských, kde si mláďata hrají a dovádí. Paterčata se narodila 19. května a nyní již pravidelně opouští noru. Všech pět vlčat se těší dobrému zdraví a kondici. Pražská zoologická zahrada chová vlky od samého počátku své existence. Vlčice Lotta (vlk obecný) byla vůbec prvním zvířetem chovaným na území zoo, a to ještě před jejím otevřením v roce 1931.
 

Je libo hmyzí pochoutky? Ochutnejte!

Den hmyzožravcůPokud se do zoo vypravíte o tomto víkendu (22. a 23. července 2017), můžete vyzkoušet netradiční pokrmy z hmyzu. Na již tradičním Dnu hmyzožravců můžete ochutnat třeba šváby na medu a další delikatesy a zároveň se dozví mnoho zajímavého o hmyzožravých zvířatech. Pokud vás lákají cvrčci v karamelu, sarančata v sezamovém obalu nebo švábi upravení na několik způsobů, rozhodně do zoo zamiřte. Všechny tyto hmyzí jednohubky a mnoho dalších budete moci vyzkoušet od 10 do 16 hodin v sobotu i v neděli u Vzdělávacího centra. Zájemci si pak budou moci vybrané recepty odnést domů.

Kromě ochutnávky se mohou lidé těšit na setkání s hmyzožravými zvířaty. Už v 10 hodin proběhne speciální komentované krmení hrabáčů kapských v Africkém domě. O hodinu později se již budete u Vzdělávacího centra moci seznámit s dalšími zvířaty živícími se hmyzem. Až do 15 hodin budou k vidění další hmyzožravci, například gekončík noční, ježek bělobřichý, sklípkan a další. Kromě nich uvidíte i to, čím a jak se vlastně krmí.
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě Příroda

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Depu Kačerov, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby, Otevřené zahrady Černínského paláce, Plavba na Slapy 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha

Letecké muzeum Kbely zahájí další sezonu – přijďte se podívat na nové stroje

V sobotu 4. května v 10:00 se pro veřejnost opět otevřou brány Leteckého muzea Kbely. Letos to bude již šestapadesátá muzejní sezóna. V rámci otevření se mohou návštěvníci seznámit také s novými přírůstky ve sbírkách muzea. Jedná se o početnou řadu novinek, mezi nimiž najdeme především exponáty velkých strojů. Vstup do muzea je zdarma.
Zážitky, Praha

Kam za májovou zábavou? Tipy na akce, které si nesmíte nechat ujít v květnu 2024

Blíží se léto, ale už květen 2024 nabízí řadu zajímavých akcí – od tradičních a každoročně opakovaných až po novinky, které zažijete jen jednou a proto je třeba si pečlivě vybrat. Máme pro vás tipy z celého Česka na zajímavé akce, festivaly, výstavy, slavnosti, gastronomické akce a workshopy, které letos nesmíte zmeškat.
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Kultura, Praha

Tim Burton se vrátil do Prahy: do jeho fantaskního světa nahlédnete v Obecním domě

Americký filmový mág – producent, scénárista, básník a loutkař, propojující nevinný dětský svět s odvrácenou stranou lidské existence a také vizionář spojující s neskutečnou lehkostí animaci s hranou tvorbou, se po 10 letech se vrací opět do Prahy, aby dal svým českým obdivovatelům možnost nahlédnout do nejniternějších zákoutí své mysli. Všemožné exponáty z jeho snových, fantaskních, groteskních až hororových děl si prohlédnete od 1. května do 30. září 2024 v Obecním domě.
Kultura, Praha

Letenský kolotoč se opět roztočí

Národní technické muzeum v pátek 3. května 2024 roztočí na další sezónu opravený Letenský kolotoč. Užít si jízdu na této unikátní atrakci a připomenout si atmosféru pražských atrakcí před sto lety je letos možné v pátek, sobotu, neděli a ve státní svátky do konce září. Kolotoč z roku 1892 se nachází na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem.
Památky, Praha