Úvod > Aktuality > Znáte pražské vinice?
Příroda

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Viniční altán Grébovka s unikátní historickou vinicí

Viniční altán Grébovka s unikátní historickou vinicí

Grébovka, neboli Havlíčkovy sady, je rozsáhlý park na rozhraní Prahy 2 a Prahy 10. Na místě, kde se nyní rozkládá park, se původně nacházely vinice, založené Karlem IV. v druhé polovině 14. století. Dominantou parku je Pavilon Grébovka.

Vinice Máchalka ve Vysočanech

Vinice Máchalka ve Vysočanech

Na území mezi pražskými částmi Vysočany a Prosek jsou vinice doloženy již na počátku 12. století, v lokalitě zvané „Pod Prosíkem“. Dnešní jméno vinice získala po svém posledním majiteli, Josefu Máchalovi.

Vinice Vyšehradské kapituly

Vinice Vyšehradské kapituly

Připomínkou dávné tradice pěstování vína na Vyšehradě je vinice v zahradě Nového děkanství.

Vinice u Starého purkrabství na Vyšehradě

Vinice u Starého purkrabství na Vyšehradě

V roce 2006 vznikly v jihozápadní části Vyšehradu, u Starého purkrabství, tři malé vinice. Tradice středověkého vinohradnictví se vrátila opět po třech stoletích.

Vinice Albertov

Vinice Albertov

Vinice obnovená v roce 2009 navazuje na to nejlepší z vinařských tradic.

Svatojánská vinice na úbočí Petřína

Svatojánská vinice na úbočí Petřína

​Réva vinná se na území Strahovské zahrady pod Petřínem pěstovala již před rokem 1143, kdy byl založen Strahovský klášter premonstrátů. V současné době vinici spravuje hlavní město Praha.

Vyhlídka s vinicí pod Strahovským klášterem

Vyhlídka s vinicí pod Strahovským klášterem

Nevelká vinice s vyhlídkou je součástí zahrad Strahovského kláštera. Z vyhlídky je krásný výhled na velkou část Prahy.

Vinice Baba v Dejvicích

Vinice Baba v Dejvicích

Skalnatý vrch Baba vyčnívající na levém břehu Vltavy byl osídlen již od mladší doby kamenné. Vinice na břidlicovém skalním útvaru byla založena roku 1562. V současné době je vinice v soukromém vlastnictví.

Viniční domek v Modřanech

Viniční domek v Modřanech

Unikátní zemědělská usedlost je místem konání příležitostných výstav a dalších akcí.

Vinice v parku na Vítkově

Vinice v parku na Vítkově

Nová vinice připomíná využívání jižních strání Vítkova pro pěstování vinné révy, doložené od doby Karla IV. Je zde necelých 700 hlav vinné révy, přičemž byly nasazeny 3 odrůdy, takže tam bude bílá, červená i modrá.

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.

Modřanská vinice – nejjižnější pražská vinice

Modřanská vinice – nejjižnější pražská vinice

Památkově chráněná Modřanská vinice, dříve nazývaná Arcibiskupská, se rozkládá na strmých terasách nad vltavským břehem v Praze Modřanech. Starají se o ni nadšenci, vinaři – zahrádkáři.

Vinice sv. Kláry v Troji

Vinice sv. Kláry v Troji

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Památkově chráněná Vinice sv. Kláry připomíná zašlou slávu pražského vinařství.

Vinice Salabka v Praze Troji

Vinice Salabka v Praze Troji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Troji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.

Velká Fürstenberská zahrada v Praze

Velká Fürstenberská zahrada v Praze

Velká Fürstenberská zahrada se rozkládá na ploše 1,5 ha a je možné si projít všech jejích deset teras a kochat se pohledem nejen na Malou Stranu, ale i celou Prahu.

Sklep Grébovka na Vinohradech v Praze 2

Sklep Grébovka na Vinohradech v Praze 2

Vinohrad a vinný sklep umístěný ve vinici je majetkem Městské části Praha 2. Sklep provozují a vinici o rozloze cca 1,6 ha spravují Ing. Iveta Bulánková a Pavel Bulánek. Zde vyrobené víno má titul České zemské víno a pochází z kvalitních hroznů osmi odrůd.

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Součástí Pražského hradu je Svatováclavská vinice s Richterovou vilou. Unikátní prostředí vinice nabízí výhled na nejkrásnější část historické Prahy. Sama Richterova vila je významnou klasicistní památkou a tvoří nepřehlédnutelnou architektonickou dominantu při průjezdu Chotkovými sady.

Usedlost Kotlářka v Košířích

Usedlost Kotlářka v Košířích

Kotlářka v pražských Košířích je stylová, nově zrekonstruovaná viniční usedlost, jejíž historie se traduje již od 15. století, kdy zde zakořenila rodinná vinice po dobu více než tří staletí.

Další aktuality

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Praha | Kultura

Tim Burton se vrátil do Prahy: do jeho fantaskního světa nahlédnete v Obecním domě

Americký filmový mág – producent, scénárista, básník a loutkař, propojující nevinný dětský svět s odvrácenou stranou lidské existence a také vizionář spojující s neskutečnou lehkostí animaci s hranou tvorbou, se po 10 letech se vrací opět do Prahy, aby dal svým českým obdivovatelům možnost nahlédnout do nejniternějších zákoutí své mysli. Všemožné exponáty z jeho snových, fantaskních, groteskních až hororových děl si prohlédnete od 1. května do 30. září 2024 v Obecním domě.
Praha | Kultura

Letenský kolotoč se opět roztočí

Národní technické muzeum v pátek 3. května 2024 roztočí na další sezónu opravený Letenský kolotoč. Užít si jízdu na této unikátní atrakci a připomenout si atmosféru pražských atrakcí před sto lety je letos možné v pátek, sobotu, neděli a ve státní svátky do konce září. Kolotoč z roku 1892 se nachází na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem.
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevřené zahrady Černínského paláce, Plavba na Slapy 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024, Den otevřených dveří v Depu Kačerov, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Praha májová, zelená, kvetoucí a voňavá: nejkrásnější parky a zahrady

Jaro je krátké a je škoda neužít si Prahu v těch několika krátkých týdnech, kdy vypadá jako zářící bílá nevěsta anebo je oblečena do růžově zabarvených květů. Kde najdete ta nejkrásnější zákoutí, odkud se nabízejí nejhezčí výhledy a kde navíc potěšíte oči, nos i chuťové buňky?
Praha | Příroda

Oslavte První máj v trojské botanické zahradě polibkem i výpravou za motýly

Toužíte políbit na První máj svou milou či milého pod rozkvetlým stromem? Vydejte se společně do botanické zahrady v Troji. Jaro tu jede na plné obrátky a zahrada plná květů a vůní navodí romantickou náladu. Zároveň si nenechte ujít návštěvu skleníku Fata Morgana, kde vám budou dělat společnost kouzelní exotičtí motýli. Každou neděli můžete také nahlédnout do výroby vína!
Praha | Příroda

Návrat krále: Dalekohled König se vrací na Štefánikovu hvězdárnu

Štefánikova hvězdárna na Petříně připravila na letošní rok výstavu ku příležitosti návratu renovovaného hlavního dalekohledu a nazvala ji „Návrat krále“, jelikož dalekohled je mezi astronomy známý jako "König". Pro veřejná pozorování bude dalekohled k dispozici od 4. května 2024, výstava potrvá až do konce roku. Jedinečný přístroj vážící 5,5 tuny prošel v uplynulých dvou letech v německé Jeně kompletní renovací.
Praha | Památky

Festival United Islands of Prague otevírá pražskou festivalovou sezónu!

Od středy do soboty 1. až 4. května 2024 se Kampa, Střelecký ostrov anebo Janáčkovo nábřeží stanou dějištěm jedenadvacátého ročníku festivalu United Islands of Prague a tudíž i hlavním centrem kulturního dění v Česku. Během čtyř festivalových dní se diváci mohou těšit na více než stovku umělců nejen z tuzemska, ale také z Francie, Španělska, Portugalska, Německa, Slovinska, Dánska, Irska, Švédska nebo z Faerských ostrovů. Kromě hudebních objevů pak na návštěvníky čekají také zajímavé workshopy, přednášky, živé podcasty, besedy i sportovní aktivity. Festival je tradičně pro všechny návštěvníky zdarma.
Praha | Kultura