ÚvodAktualityČeské značky: fenomén Igráček
Zážitky

České značky: fenomén Igráček

Poslechněte si audio verzi článku
Nejsou tak populární jako hračky Lego nebo Playmobil, ale přesto je zná celé Česko: řeč je o Igráčcích, malých figurkách představujících nejrůznější profese a činnosti. Kdo si s nimi nehrál jako dítě, ten je alespoň znal od kamarádů. Dnes je kromě dětí mají rádi i sběratelé, navíc Českem už několik let koluje výstava Fenomén Igráček.
IgráčciPrvní Igráček přišel na svět díky spolupráci dvou modelářů z opačných stran železné opony: Jiřího Kaliny, který byl od šedesátých let zaměstnancem Výrobního družstva IGRA Praha, a německého designéra a otce Playmobilu Hanse Becka. O malé plastové figurce znázorňující různé profese, která by dokázala do rukou uchopit rozmanité předměty a děti by s ní mohly snadno manipulovat, se bavili řadu let. První český Igráček se na pultech objevil v roce 1976 a byl to zedník.
 

První figurky

Půvab Igráčků spočíval v tom, že byli všichni stejní, skládali se ze stejných dílů a měnila se jen barva a jejich výbava. Figurky se vyráběly v závodu v Mnichovicích u Prahy a na trh se dodávaly v krabičkách i s příslušenstvím, každý rok přibližně čtyři nové modely. Igráčka zedníka záhy doplnil mimořádně populární příslušník VB, kuchař, stavbař, kominík, námořník, cestář či igráčkovská zdravotní sestřička s injekcí a kufříkem nebo maminka s dětmi.

Igráčci přežili i sametovou revoluci a mírně se modernizovali: z příslušníka se stal policista (a do výbavy dostal například motorku a koně), objevil se středověký rytíř nebo skateboardista. V té době Igráčci dostali nový prvek, který dnes jasně prozrazuje jejich věk: ti nejstarší neměli nos, první panáčci s nosem se objevili až v devadesátých letech.
 

Výstava Fenomén Igráček

Igra už Igráčky dávno nevyrábí, od roku 2010 vlastní ochrannou známku společnost EFKO-karton z Nového Veselí. Panáčci mají modernější účesy i oblečení, pohled jim rozzářily bílé tečky v očích a kromě ramen, kyčlí a krku mohou také otáčet zápěstím. Doplňují je další herní řady, například MultiGo a nákladní auta s výměnnou korbičkou, anebo řada Handy, tedy skládací domečky, požární stanice, kuchyně, nemocnice, nádraží a jiná prostředí, kde si děti mohou s Igráčky hrát.

Od roku 2011 Českem křižuje putovní výstava Fenomén Igráček; vernisáž tehdy byla v Technickém muzeu v Brně. Na každé ze zastávek můžete porovnat původní podobu postaviček z roku 1976 s jejich novými zdokonalenými kolegy, podívat se na novinky, se kterými přišel výrobce v posledních letech a také přivítat v rodině Igráčků další originální postavičky. Ty ztvárňují významné osobnosti z míst, kde se nová výstava koná.

Pro právě probíhající výstavu Fenomén IgráčekBlansku to jsou například figurky Ericha Roučky, českého technika a vynálezce, a hraběte Hugo Františka Salma, moravského šlechtice, průkopníka průmyslu, vědce, milovníka umění, sběratele, mecenáše a speleologa.
 

Víte, že?

  • Igráček jde s dobou: výročí 80 let od úmrtí prvního československého prezidenta, zakladatele československého státu, významného státníka, historika, filozofa a pedagoga připomíná figurka Igráček Tomáš G. Masaryk, právě tak se objevila limitovaná série k výročí 700 let od narození Otce vlasti, císaře a krále Karla IV.
  • Velké popularitě se stále těší policejní řada: Igráčci dostali policejní auto a policejní stanici, řadu rozšířila policistka, dopravní policista v nepřehlédnutelné reflexní vestě a voják.
  • Výrobní řada Na cestách není jen pro fanoušky portálu Kudy z nudy: vedle Igráčků závodníků s motokárami, cestovatelů s auty a námořníků s lodičkami v ní najdete také vozidlo silniční údržby s cestářem, řidiče, popeláře a dokonce i závozníka Otíka, kterého znáte z filmu Vesnička má středisková.
Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR Životní styl

Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR

Přijďte se podívat na úžasný malý svět Království železnic! Uvidíte stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, modely aut, které si dávají přednost na křižovatkách, modely významných staveb a míst České republiky a zažijete unikátní atmosféru střídání dne a noci. Součástí je i obří Model Prahy.

Seznamte se: Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství Zážitky

Seznamte se: Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství

Vraťte se na portálu Kudy z nudy se svými oblíbenými hrdiny do báječných časů dětství. Nemějte obavy, že byste je nepoznali: na papíře v časopisech, ve filmech, na divadelních jevištích i v televizi s námi žijí už pěknou řádku let. A na rozdíl od nás pořád vypadají skvěle a stejně jako dřív.

Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur Zážitky

Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur

Nostalgie, vzpomínky na dětství, letité fotografie a filmy pro pamětníky: staré kousky zkrátka máme rádi a zas a znova se k nim vracíme. Na jejich oblibu vsadily i obchodní řetězce, když dnešní výrobky zabalily do retro obalů, do „osmdesátek“ se dokonce můžete vypravit na výlet.

Muzeum Staré krásnosti Chorušice Kultura

Muzeum Staré krásnosti Chorušice

Soukromé muzeum Staré krásnosti vystavuje hlavně staré kočárky, panenky a hračky.

Historické hračky na zámku v Telči Zážitky

Historické hračky na zámku v Telči

Víte s čím si obvykle hrály šlechtické děti a jak byly vybaveny dětské pokoje? Zjistíte to v galerii telčského zámku na výstavě s názvem Hračky nestárnou.

Igráček – oblíbená figurka mnoha generací

Igráček – oblíbená figurka mnoha generací

Igráček je plastová 7,5 cm vysoká hračka, která představuje různé profese – číšníka, hasiče, policistu, zdravotní sestru, ale i členy rodiny – mámu, tátu, babičku, kluka, slečnu a nově i fandu a darebáka. V současné době je na trhu k dostání 72 druhů postaviček. Prvním hotovým prototypem hračky Igráček byl zedník s příslušenstvím, který spatřil světlo světa v roce 1976. Název podniku, a tím pádem i oblíbené figurky, byl odvozen od ruského slova hra „igra“.

Další aktuality

V Poděbradech zahájí již 116. lázeňskou sezonu

V Poděbradech dojde druhý květnový víkend, ve dnech 10. až 12. května 2024 na zahájení již 116. lázeňské sezóny. Bude se na co dívat, co poslouchat a také co ochutnávat. Na pódiu v lázeňském parku vystoupí řada zpěváků a hudebníků v čele s Danielem Hůlkou. Jarmark bude probíhat v sobotu 11. května 2024 od 13:00 do 21:00 na lázeňské kolonádě.
Zážitky, Středočeský kraj

V Lužné se chystá letošní první parní víkend

Už tuto sobotu a neděli 11. a 12. května 2024 vypraví České dráhy parní vlak z pražského Hlavního nádraží do Lužné u Rakovníka, kde bude probíhat akce "První parní víkend". Neopakovatelnou atmosférou historie na kolejích můžete zažít již cestou tam v parních vlacích s lokomotivami Rosnička a Bardotka. Po oba víkendové dny tedy pojede z Prahy do Lužné a zpět zvláštní historický vlak.
Kultura, Středočeský kraj

Na kolínské jízdárně se odehrají husitské bitvy

Středověké tržiště, průvod městem, šermířské souboje a bitva plná břinkotu, chladných zbraní a dramatických scén. To vše čeká návštěvníky tradiční rekonstrukce historických bitev pod taktovkou Pánů z Kolína v sobotu 11. května 2024 na kolínské jízdárně. Letošním tématem je doba husitská, ze které bude vycházet program nazvaný "Země bez krále".
Zážitky, Středočeský kraj

V Kersku se chystá otevření Hrabalovy chaty

Na sobotu 18. května se v Kersku chystá otevření Hrabalovy chaty pro veřejnost. Polabské muzeum v objektu, kde spisovatel žil a tvořil, vybudovalo expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. Na návštěvníky má působit dojmem, jako by se známý spisovatel zrovna na chvíli ze své chaty vzdálil. Muzeum navrátilo objektu vzhled, jaký měl v době, kdy ji Bohumil Hrabal využíval, a to v období přelomu 80. a 90. let 20. století.
Letní sporty, Středočeský kraj

Nechte se pozvat na jarní hrnčířské trhy do Berouna

Jedním z měst, které ctí dávné řemeslné tradice, je Beroun. Místní bohatě zdobená keramika má dlouhou historii a navštívit zde můžete i Muzeum berounské keramiky. Velmi oblíbené jsou velké hrnčířské trhy, které se v Berouně konají dvakrát ročně. Na ty jarní, které proběhnou od 11. do 12. května, vás zve portál Kudy z nudy.
Kultura, Středočeský kraj

Ochutnejte lahodný chřest z Hostína

Chřestové slavnosti se v Hostíně u Vojkovic, nedaleko Veltrus, budou letos konat 11. a 12. května 2024. Přijeďte na nezapomenutelný víkend plný chřestu a křenu! Prodej chřestu bude vždy od 9:00, v sobotu do 17:00 a v neděli do 16:00 hodin. Kromě skvělého chřestu se můžete těšit také na speciálně vypěstovaný Mělnický křen, přednášky na téma pěstování chřestu nebo soutěž Chřestožrout roku!
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Na hradě Karlštejně už je opět otevřena Kaple sv. Kříže

Od května se opět otevřela kaple svatého Kříže na Karlštejně, kterou vybudoval císařem Karel IV. a zdobí ji největší kolekce gotických obrazů od jednoho mistra na světě. Stěny kaple zdobí zlatý pás, vykládaný leštěnými polodrahokamy, čela kleneb vyplňuje sto dvacet devět obrazů. Mistr Theodorik na nich zachytil "veškeré vojsko nebeské", které mělo poklad hlídat.
Památky, Středočeský kraj

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj